Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Ny overraskelse i UnoX Cuppen

Ny overraskelse i UnoX Cuppen

17. juni 2019 13:34Foto: Feltet.dk

Søndag blev femte afdeling af den danske junior cup kørt, Uno-X Cuppen i Nyborg. Der blev kørt cykelløb på hver en meter af ruten, og løbet endte med en overraskende vinder.

Søndag blev endnu en afdeling i Uno-X Cuppen, og det gav masser af action. Selvom det længe så ud til, at en gruppe på fem ryttere skulle afgøre løbet mellem sig, så blev en større gruppe på 32 ryttere samlet på den sidste omgang af løbet. 

Men med få kilometer igen fik William Blume (Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior) og Nicholas Thorøe-Hansen (Team Børkop Cykler-Giant Næstved Slagelse Junior) slået et afgørende hul. I spurten overraskede Nicolas Thorøe-Hansen med at være hurtigst og sejren. 
 

"Igen ser vi et højt og bredt niveau hos toppen af U19-klassen. Rigtig mange ryttere kan vinde de her løb, og mange ryttere byder sig til. Det så vi også i sidste uge i Herning, og billedet er det samme igen i dag (søndag, red.) i Nyborg," forklarer juniorlandstræneren Michael Berling til cyklingdanmark.dk. 
 

Berling peger også på, at det er fem forskellige hold, der har vundet de første fem afdelinger af årets Uno-X Cup: "Det vidner om den bredde hos de danske U19-hold, som vi har ønsket, og det er opnået qua et stort arbejde ude på de forskellige teams."

I klassementet udbyggede Emil Schandorff Hansen (ABC Junior) føringen med en syvendeplads. Emil Schandorff Hansen har nu 88 point, hvilket er 10 mere end Sebastian Theodor Millinge (Team Herning CK Junior). 

Uno-X Cuppen afvikles over ni afdelinger.

Resultat af 5. afdeling af Uno-X Cuppen

1 Nicholas Thorøe-Hansen - Team Børkop Cykler Giant Næstve. 3:07:13
2 William Blume Levy - Team NPV - Carl Ras Roskilde Ju. 3:07:14
3 Jonas Flø Pedersen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 3:07:19
4 Sebastian Andreasson - Team ABC Junior 3:07:19
5 Frederik Wandahl - Team NPV - Carl Ras Roskilde Ju. 3:07:19
6 Kasper Andersen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Ju. 3:07:19
7 Emil Schandorff Iwersen - Team ABC Junior 3:07:19
8 Benjamin Hertz - Team ABC Junior 3:07:20
9 Magnus Rost - Team Børkop Cykler Giant Næstve. 3:07:20
10 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Team Herning CK Junior 3:07:20
11 Marckus Njor - Team Børkop Cykler Giant Næstve. 3:07:20
12 Rasmus Madsen - Team Herning CK Junior 3:07:20
13 Kasper Due Kaspersen - Team Mascot WorkWear 3:07:20
14 Mads Fenneberg - Team Mascot WorkWear 3:07:21
15 Rasmus Søjberg Pedersen - Give Cykelklub 3:07:21
16 Frederik Erringsø - Team NPV - Carl Ras Roskilde Ju. 3:07:21
17 Julius Nowak Dalner - Team Herning CK Junior 3:07:21
18 Jonas Tanski Kristensen - Team Herning CK Junior 3:07:22
19 Anders Foldager - Team Mascot WorkWear 3:07:22
20 Viktor Wiby Paulsen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 3:07:22
21 Kristian Mundbjerg - Herning Cykle Klub 3:07:22
22 Markus Bjørno Jensen - Lolland-Falster Cykle Klub 3:07:22
23 Tobias Lund andresen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Ju. 3:07:22
24 Marius Mørkeberg Poulsen - Team Børkop Cykler Giant Næstve. 3:07:22
25 Kasper Viberg Søgaard - Team ABC Junior 3:07:22
26 Martin Schack Kjærgaard - Herning Cykle Klub 3:07:22
27 Søren Bruun Fejfer - Team Audi Cycling Elite Copenha. 3:07:22
28 Nikolaj Mengel - Team ABC Junior 3:07:23
29 Thorolf Rønhede - Team Børkop Cykler Giant Næstve. 3:07:23
30 Carl Dalton - Team Audi Cycling Elite Copenha. 3:07:23
31 Mattias Nordal - Team Audi Cycling Elite Copenha. 3:07:23
32 Andreas Larsen - Holbæk Cykelsport 3:07:24
33 Victor Fuhrmann Desimpelaere - Team NPV - Carl Ras Roskilde Ju. 3:07:48
34 Adam Holm Jørgensen - Team ABC Junior 3:08:42
35 Joshua Amos Gudnitz - Team ABC Junior 3:09:14
36 Oliver Heine - Team Herning CK Junior 3:12:00
37 Robin Juel Skivild - Team Mascot WorkWear 3:12:00
38 Dennis Lock - Give Cykelklub 3:12:00
39 Magnus Bächler - Cykling Odense 3:12:00
40 Anders Bjørn Jørgensen - Give Cykelklub 3:12:00
41 Philip Otte Mikkelsen - Team Børkop Cykler Giant Næstve. 3:12:00
42 Mads Mosevang Pedersen - Team Herning CK Junior 3:12:00
43 Jacob Christensen - Team Mascot WorkWear 3:13:06
44 Tobias Aagaard Hansen - Cykling Odense 3:13:06
45 Casper Skov Lodahl - Herning Cykle Klub 3:15:12
46 Daniel Lond - Team Audi Cycling Elite Copenha. 3:15:47
47 Laust Sandkvist - Team Vifra Kvickly Odder Junior 3:20:13
48 Peter Skov Lauritzen - Cykle Klubben Aarhus 3:20:14
49 Lauge Hastrup Woer - Team Vifra Kvickly Odder Junior 3:20:14
50 Magnus Broe - Team NORD 3:33:16
51 Jacob Christian Vestergaard - Team NORD 3:33:16
52 Victor Mejdal Svenstrup - Team NORD 3:34:35
53 Lasse Kruse Sibbert - Esbjerg Cykle Ring Sport af 191. 3:34:45
54 Christopher Maan-Andersen - Team NORD 3:34:45
55 Oliver Sund - Team NORD 3:35:11
56 Casper Petersen - Team NORD 3:35:23
57 Joachim Alexander Farshøj - Cykling Odense 3:35:25
58 Frederik Østergaard - Horsens Amatør Cykleklub 4:07:51

Samlet stilling

1 Emil Schandorff Iversen - Team ABC Junior 88
2 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Team Herning CK Junior 78
3 Joshua Amos Gudnitz - Team ABC Junior 66
4 Adam Holm Jørgensen - Team ABC Junior 64
5 Robin Juel Skivild - Team Mascot WorkWear 64
6 Benjamin Hertz - Team ABC Junior 60
7 William Blume Levy - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 59
8 Stian Rosenlund - Team ABC Junior 55
9 Kasper Andersen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 39
10 Emil Winther Schmidt - Team Mascot WorkWear 36
11 Nikolaj Mengel - Team ABC Junior 35
12 Marckus Njor - Team Børkop Cykler Giant Næstved Slagelse 34
13 Frederik Wandahl - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 34
14 Jonas Flø Pedersen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 33
15 Anders Foldager - Team Mascot WorkWear 31
16 Kasper Due Kaspersen - Team Mascot WorkWear 30
17 Andreas Byskov Sarbo - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 30
18 Kasper Viberg Søgaard - Team ABC Junior 29
19 Morten Nørtoft - Give Cykelklub 28
20 Frederik Erringsø - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 28
21 Mads Mosevang Pedersen - Team Herning CK Junior 26
22 Sebastian Roer Iversen - Team Mascot WorkWear 25
23 Sebastian Andreasson - Team ABC Junior 23
24 Anders Toft Nielsen - Team Mascot WorkWear 23
25 Rasmus Søjberg Pedersen - Give Cykelklub 21
26 Nicholas Thorøe-Hansen - Team Børkop Cykler Giant Næstved Slagelse 20
27 Dennis Lock - Give Cykelklub 19
28 Frederik Gjesteland Finnesand - Sandnes SK 17
29 Carl F.P. Voldbjerg - Team Herning CK Junior 17
30 Andreas Engholm Larsen - Holbæk Cykelsport 16
31 Magnus Rost - Team Børkop Cykler Giant Næstved Slagelse 12
32 Christian Spang Kjeldsen - Team Mascot WorkWear 12
33 Jacob Christensen - Team Mascot WorkWear 12
34 Maurice Ballerstedt - SC Berlin 10
35 Victor Fuhrmann Desimpelaere - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 10
36 Luis Carl Jørgensen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 10
37 Marcus Korsnes - Bærum OCK 9
38 Rasmus Madsen - Team Herning CK Junior 9
39 Mads Fenneberg - Team Mascot WorkWear 7
40 Oliver Nielsen - Team Audi Cycling Elite Copenhagen 6
41 Peter Skov Lauritzen - Cykle Klubben Aarhus 4
42 Jasper Levi Pahlke - RG Team Nord 4
43 Julius Nowak Dalner - Team Herning CK Junior 4
44 Casper Kaysen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 4
45 Oliver Friis - Team Vifra Kvickly Odder Junior 4
46 Sindre Hvesser Brein - Bærum OCK 3
47 Jonas Tanski Kristensen - Team Herning CK Junior 3
48 Tobias Lund Andresen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 3
49 Mattias Nordal - Team Audi Cycling Elite Copenhagen 2
50 Simon Høy - Team Audi Cycling Elite Copenhagen 2
51 Marius Mørkeberg Poulsen - Køge Cykel Ring 1
52 Viktor Wiby Paulsen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 1

DEL
INFO
Uno-X Junior Cup
Nyheder
DELTAG I DEBATTEN
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

World Cup Koksijde(CDM) 24/11

Tour of Fuzhou(2.1) 17/11-23/11

World Cup Koksijde(CDM) 24/11

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SMART LYGTESÆT - BEDST I TEST! FØR 298 - NU KUN 156 KRONER