Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Ny sejr til verdensmesteren

Ny sejr til verdensmesteren

10. juni 2006 17:490
Quick Step-Innergetics Tom Boonen vandt sikkert massespurten på 1. etape af Tour de Suisse, foran Daniel Bennatti (Lampre-Fondital) og Oscar Freire (Rabobank).

Det så ellers længe ud til, at Steve Zampieri (Phonak), José Antonio Redondo Ramos (Würth) og Michael Albasini (Liquigas) skulle få lov at køre hjem alene, men til sidst fik feltet efter en hård jagt af specielt Quick Step-Innergetic holdet hentet de tre.

Til gengæld blev feltet splittet på en kort, men meget stejl stigning, på de små rundstrækninger omkring mål.

”Der var ikke rigtig nogen, der ville noget i starten af løbet og der var så tre mand, der fik lov at køre af sted. Men så vågnede folk lige så stille og roligt op. Det gik op for folk, at de tre i front måske havde fået et lidt for stort forspring. Det betyder også at feltet bliver splittet, hvor flere sprintere som McEwen falder fra, fordi de sætter så meget tryk på op ad stigningen. Der blev kørt rigtig stærkt til sidst,” sagde Allan Johansen (Team CSC) efter etapen til TV2, der var med frontgruppen hjem.

”Jeg tror den (stigningen, red.) overrasker mange af rytterne fordi den var så stejl. Der var måske mange, der tænkte at de bare skulle igennem i dag”

Frank Schleck var også med frontgruppen hjem. Alligevel kaldte den rutinerede dansker det for en etape på det jævne. ”Vi havde måske lidt rustne ben. Vi arbejdede hårdt i sidste uges Luxembourg Rundt for den samlede sejr. Vi skulle lige i gang og der venter et langt løb.”

Resultat af 1. etape af Tour du Suisse
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 3.51.14 (40.167 km/t)
2 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
3 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
4 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
5 Allan Davis (Aus) Würth
6 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
7 Isaac Galvez Lopez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
8 Bjorn Schröder (Ger) Team Milram
9 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
10 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
11 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
12 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
13 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
14 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
15 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
16 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir
17 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
18 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
19 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
20 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
21 Mauricio Ardila Cano (Col) Rabobank
22 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
23 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
24 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir
25 Michael Albasini (Swi) Liquigas
26 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
27 Angel Vicioso Arcos (Spa) Würth
28 Man Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
29 Mirko Celestino (Ita) Team Milram
30 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
31 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
32 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
33 Giairo Ermeti (Ita) Team L.P.R.
34 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
35 Thomas Lovkvist (Swe) Française des Jeux
36 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
37 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
38 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
39 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
40 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
41 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir
42 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
43 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
44 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
45 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
46 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.
47 Giampaolo Caruso (Ita) Würth
48 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
49 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team
50 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
51 Frank Schleck (Lux) Team CSC
52 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
53 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
54 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
55 Andy Schleck (Lux) Team CSC

56 Pieter Weening (Ned) Rabobank
57 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
58 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance
59 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
60 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
61 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
62 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
63 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
64 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
65 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi
66 David Etxebarria Alkorta (Spa) Würth
67 Alberto Contador Velasco (Spa) Würth
68 Allan Johansen (Den) Team CSC
69 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team
70 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
71 Christian Vandevelde (USA) Team CSC
72 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
73 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
74 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir
75 Unai Etxebarria Arana (Ven) Euskaltel-Euskadi
76 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
77 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
78 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
79 Michele Scarponi (Ita) Würth
80 Jorg Jaksche (Ger) Würth
81 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
82 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
83 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 0.36
84 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 1.53
85 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
86 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team
87 Bram De Groot (Ned) Rabobank
88 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
89 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
90 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
91 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
92 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
93 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
94 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom
95 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
96 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth
97 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
98 Jan Boven (Ned) Rabobank
99 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
100 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
101 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
102 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole
103 Rene Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
104 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
105 Erik Zabel (Ger) Team Milram
106 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
107 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
108 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
109 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
110 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto
111 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux
112 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
113 Jurge Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
114 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
115 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
116 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.
117 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
118 Marco Velo (Ita) Team Milram
119 Erki Putsep (Est) AG2R Prevoyance
120 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
121 Luca Paolini (Ita) Liquigas
122 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner
123 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
124 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom
125 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram
126 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
127 Sebastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
128 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
129 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
130 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
131 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
132 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
133 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
134 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
135 Roger Beuchat (Swi) Team L.P.R.
136 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
137 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
138 Julian Dean (NZl) Credit Agricole
139 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R.
140 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
141 Juan Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
142 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
143 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile Team
144 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir
145 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
146 Jose Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
147 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
148 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
149 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
150 Bradley Mcgee (Aus) Française des Jeux
151 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
152 David Navas Chica (Spa) AG2R Prevoyance 5.33
153 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
154 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital
155 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
156 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom
157 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
158 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
159 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R.
160 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
161 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
162 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R.
163 Christophe Riblon (Fra) AG2R Prevoyance
164 Jakob Piil (Den) Team CSC
165 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 10.59
166 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi
167 Yuri Metlushenko (Ukr) Team L.P.R. 12.22

Samlet stilling efter 1. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 3.51.04
2 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 0.04
3 Michael Albasini (Swi) Liquigas 0.05
4 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 0.06
5 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 0.07
6 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 0.10
7 Allan Davis (Aus) Würth
8 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
9 Isaac Galvez Lopez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
10 Bjorn Schröder (Ger) Team Milram
11 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
12 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
13 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
14 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
15 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
16 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
17 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
18 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir
19 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
20 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
21 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
22 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
23 Mauricio Ardila Cano (Col) Rabobank
24 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
25 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
26 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir
27 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
28 Angel Vicioso Arcos (Spa) Würth
29 Man Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
30 Mirko Celestino (Ita) Team Milram
31 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
32 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
33 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
34 Giairo Ermeti (Ita) Team L.P.R.
35 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
36 Thomas Lovkvist (Swe) Française des Jeux
37 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
38 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
39 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
40 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
41 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
42 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir
43 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
44 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
45 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
46 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.
47 Giampaolo Caruso (Ita) Würth
48 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
49 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team
50 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
51 Frank Schleck (Lux) Team CSC
52 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
53 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
54 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
55 Andy Schleck (Lux) Team CSC

56 Pieter Weening (Ned) Rabobank
57 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
58 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance
59 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
60 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
61 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
62 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
63 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
64 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
65 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi
66 David Etxebarria Alkorta (Spa) Würth
67 Alberto Contador Velasco (Spa) Würth
68 Allan Johansen (Den) Team CSC
69 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team
70 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
71 Christian Vandevelde (USA) Team CSC
72 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
73 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
74 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir
75 Unai Etxebarria Arana (Ven) Euskaltel-Euskadi
76 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
77 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
78 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
79 Michele Scarponi (Ita) Würth
80 Jorg Jaksche (Ger) Würth
81 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
82 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
83 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 0.46
84 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth 1.59
85 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2.03
86 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
87 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team
88 Bram De Groot (Ned) Rabobank
89 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
90 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
91 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
92 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
93 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
94 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
95 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom
96 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
97 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
98 Jan Boven (Ned) Rabobank
99 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
100 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
101 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
102 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole
103 Rene Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
104 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
105 Erik Zabel (Ger) Team Milram
106 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
107 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
108 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
109 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
110 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto
111 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux
112 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
113 Jurge Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
114 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
115 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
116 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.
117 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
118 Marco Velo (Ita) Team Milram
119 Erki Putsep (Est) AG2R Prevoyance
120 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
121 Luca Paolini (Ita) Liquigas
122 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner
123 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
124 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom
125 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram
126 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
127 Sebastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
128 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
129 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
130 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
131 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
132 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
133 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
134 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
135 Roger Beuchat (Swi) Team L.P.R.
136 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
137 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
138 Julian Dean (NZl) Credit Agricole
139 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R.
140 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
141 Juan Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
142 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
143 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile Team
144 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir
145 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
146 Jose Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
147 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
148 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
149 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
150 Bradley Mcgee (Aus) Française des Jeux
151 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
152 David Navas Chica (Spa) AG2R Prevoyance 5.43
153 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
154 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital
155 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
156 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom
157 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
158 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
159 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R.
160 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
161 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
162 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R.
163 Christophe Riblon (Fra) AG2R Prevoyance
164 Jakob Piil (Den) Team CSC
165 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 11.09
166 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi
167 Yuri Metlushenko (Ukr) Team L.P.R. 12.32

Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 25 pts
2 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 20
3 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 16
4 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 13
5 Allan Davis (Aus) Würth 11
6 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 10
7 Isaac Galvez Lopez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9
8 Bjorn Schröder (Ger) Team Milram 8
9 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 7
10 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
11 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
12 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 4
13 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 3
14 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 2
15 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 1

Bjergkonkorrencen efter 1. etape
1 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth 12 pts
2 Michael Albasini (Swi) Liquigas 8
3 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 6
4 Roger Beuchat (Swi) Team L.P.R. 2
5 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1

Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Caisse d'Epargne-Illes Balears 11.33.42
2 Phonak Hearing Systems
3 Saunier Duval - Prodir
4 Team Milram
5 Wurth Team
6 Rabobank
7 Discovery Channel Pro Cycling Team
8 Liquigas
9 AG2R Prevoyance
10 Lampre - Fondital
11 Quick Step - Innergetic
12 Gerolsteiner
13 T-Mobile Team
14 Team CSC
15 Credit Agricole
16 Euskaltel - Euskadi
17 Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.53
18 Bouygues Telecom
19 Team L.P.R.
20 Francaise Des Jeux 3.46
21 Davitamon-Lotto
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 29/03

Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 23/03-29/03

Gent-Wevelgem(1.UWT) 29/03

Cholet - Pays De Loire(1.1) 29/03

Settimana Internazionale ...(2.1) 25/03-29/03

Gent-Wevelgem(1.NCUP) 29/03

Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 01/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER