Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Ny triumf for Schumacher

Ny triumf for Schumacher

10. september 2006 17:380
Gerolsteiners Stefan Schumacher har haft en fantastisk sæson. I dag tog han for anden dag i træk etapesejren i Tour de Pologne og vandt derved også løbet samlet. Den tyske rytter kom i mål to sekunder foran Vincenzo Nibali (Liquigas) og Cadel Evans (Davitamon-Lotto).

Resultat af 7. etape
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 3.17.08
2 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.02
3 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
4 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 0.06
5 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche 0.05
6 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
7 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
8 Marek Rutkiewicz (Pol) Intel - Action
9 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears
10 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
11 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone
12 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone
13 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
14 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
15 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval - Prodir
16 Manuele Spadi (Ita) Ceramica Flaminia 0.16
17 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
18 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval - Prodir 0.22
19 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana
20 Brian Vandborg (Den) Team CSC
21 Denys Kostyuk (Ukr) Intel - Action 0.26
22 Thomas Lövkvist (Swe) Française Des Jeux
23 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 0.29
24 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.31
25 Dariusz Baranowski (Pol) Astana
26 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.38
27 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
28 Andrea Peron (Ita) Team CSC 0.41
29 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 0.43
30 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux 0.48
31 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears 0.53
32 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 0.57
33 Jens Voigt (Ger) Team CSC
34 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel - Euskadi 1.00
35 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
36 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
37 Tomasz Marczynski (Pol) Ceramica Flaminia 1.08
38 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.11
39 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 1.25
40 Marco Fertonani (Ita) Caisse D’Epargne-Illes Balears 1.28
41 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 1.32
42 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 1.34
43 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step - Innergetic 1.44
44 Koen De Kort (Ned) Astana 1.50
45 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
46 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
47 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval - Prodir
48 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance 1.53
49 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team
50 Michael Schar (Swi) Phonak Hearing Systems 1.56
51 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 2.10
52 Lilian Jegou (Fra) Française Des Jeux 2.34
53 Nicolas Portal (Fra) Caisse D’Epargne-Illes Balears
54 Cezary Zamana (Pol) Intel - Action 2.43
55 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval - Prodir
56 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 2.48
57 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 3.10
58 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 3.14
59 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel - Euskadi 3.29
60 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 3.39
61 Bram De Groot (Ned) Rabobank
62 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel - Euskadi
63 Paolo Longo Borghini (Ita) Ceramica Flaminia
64 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 3.53
65 Imanol Erviti (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears 4.45
66 Allan Johansen (Den) Team CSC 5.56
67 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 6.25
68 Renaud Dion (Fra) Ag2R Prevoyance
69 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 7.44
70 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval - Prodir
71 Mathieu Perget (Fra) Caisse D’Epargne-Illes Balears
72 Domenico Quagliarella (Ita) Ceramica Flaminia
73 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval - Prodir 9.15
74 Hubert Krys (Pol) Ceramica Flaminia 9.42
75 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 11.14
76 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel - Euskadi 10.25
77 Bartosz Huzarski (Pol) Intel - Action 13.37
78 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
79 Marcin Osinski (Pol) Intel - Action 19.05
80 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step - Innergetic 19.24
81 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana
82 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step - Innergetic 19.27
 

Samlet slutstilling
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 31.09.41
2 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 0.18
3 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.31
4 Marek Rutkiewicz (Pol) Intel - Action
5 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 0.39
6 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 0.40
7 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone 0.45
8 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.52
9 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 0.56
10 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.01
11 Thomas Lövkvist (Swe) Française Des Jeux 1.22
12 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 1.35
13 Andrea Peron (Ita) Team CSC 1.46
14 Jens Voigt (Ger) Team CSC 1.50

15 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 2.33
16 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears 3.12
17 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 3.53
18 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux 3.54
19 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche 3.55
20 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 4.06
21 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval - Prodir 4.12
22 Denys Kostyuk (Ukr) Intel - Action 5.05
23 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval - Prodir 5.12
24 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears 6.22
25 Marco Fertonani (Ita) Caisse D’Epargne-Illes Balears 6.39
26 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 7.19
27 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel - Euskadi 7.29
28 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone 8.49
29 Manuele Spadi (Ita) Ceramica Flaminia 9.15
30 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 9.31
31 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 11.03
32 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel - Euskadi 11.15
33 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval - Prodir 11.38
34 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana 12.07
35 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval - Prodir 12.20
36 Dariusz Baranowski (Pol) Astana 20.34
37 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 20.52
38 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 21.03
39 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 21.37
40 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team 21.42
41 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step - Innergetic 21.44
42 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 21.51
43 Koen De Kort (Ned) Astana 21.53
44 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
45 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance 21.56
46 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 22.13
47 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 22.25
48 Lilian Jegou (Fra) Française Des Jeux 22.37
49 Nicolas Portal (Fra) Caisse D’Epargne-Illes Balears
50 Cezary Zamana (Pol) Intel - Action 22.46
51 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 23.17
52 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel Pro Cycling Team 23.44
53 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 23.51
54 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 24.10
55 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 24.25
56 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 24.45
57 Michael Schar (Swi) Phonak Hearing Systems 25.09
58 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step - Innergetic 25.52
59 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 26.05
60 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 26.23
61 Renaud Dion (Fra) Ag2R Prevoyance 26.28
62 Paolo Longo Borghini (Ita) Ceramica Flaminia 26.52
63 Allan Johansen (Den) Team CSC 29.09
64 Brian Vandborg (Den) Team CSC 29.34

65 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears 29.50
66 Tomasz Marczynski (Pol) Ceramica Flaminia 30.20
67 Imanol Erviti (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears 30.47
68 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 30.56
69 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval - Prodir 30.57
70 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 31.12
71 Domenico Quagliarella (Ita) Ceramica Flaminia 33.30
72 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 33.40
73 Bartosz Huzarski (Pol) Intel - Action
74 Mathieu Perget (Fra) Caisse D’Epargne-Illes Balears 34.05
75 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval - Prodir 34.08
76 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel - Euskadi 36.05
77 Hubert Krys (Pol) Ceramica Flaminia 38.50
78 Bram De Groot (Ned) Rabobank 40.43
79 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel - Euskadi 42.10
80 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana 42.37
81 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step - Innergetic 42.40
82 Marcin Osinski (Pol) Intel - Action 1.21.30
 

Pointkonkurrencen
1 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step - Innergetic 81 pts
2 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 74
3 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 71
4 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team 54
5 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 52
6 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 49
7 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone 49
8 Marek Rutkiewicz (Pol) Intel - Action 42
9 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 39
10 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 36
11 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears 35
12 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 30
13 Koen De Kort (Ned) Astana 25
14 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche 23
15 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 23
16 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 22
17 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval - Prodir 22
18 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 20
19 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 19
20 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval - Prodir 19
21 Jens Voigt (Ger) Team CSC 17
22 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 15
23 Lilian Jegou (Fra) Française Des Jeux 15
24 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 14
25 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone 14
26 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 14
27 Manuele Spadi (Ita) Ceramica Flaminia 14
28 Renaud Dion (Fra) Ag2R Prevoyance 9
29 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval - Prodir 7
30 Bram De Groot (Ned) Rabobank 6
31 Denys Kostyuk (Ukr) Intel - Action 5
32 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance 5
33 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana 3
34 Thomas Lövkvist (Swe) Française Des Jeux 2
35 Brian Vandborg (Den) Team CSC 2
36 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval - Prodir 1
37 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel - Euskadi 1


Sprintkonkurrencen
1 Marcin Osinski (Pol) Intel - Action 15 pts
2 Guido Trenti (USA) Quick Step - Innergetic 6
3 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 5
4 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux 4
5 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval - Prodir 4
6 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval - Prodir 4
7 Hubert Krys (Pol) Ceramica Flaminia 4
8 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 3
9 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval - Prodir 3
10 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step - Innergetic 3
11 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel - Euskadi 2
12 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 2
13 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 2
14 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 2
15 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step - Innergetic 2
16 Bram De Groot (Ned) Rabobank 2
17 Andrea Peron (Ita) Team CSC 1
18 Marco Fertonani (Ita) Caisse D’Epargne-Illes Balears 1
19 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 1
20 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 1
21 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 1
 

Bjergkonkurrencen
1 Bartosz Huzarski (Pol) Intel - Action 50 pts
2 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 37
3 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 31
4 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval - Prodir 25
5 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 24
6 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval - Prodir 24
7 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 22
8 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 18
9 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone 16
10 Marco Fertonani (Ita) Caisse D’Epargne-Illes Balears 15
11 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche 13
12 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval - Prodir 10
13 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux 9
14 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 7
15 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 7
16 Allan Johansen (Den) Team CSC 7
17 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone 5
18 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel - Euskadi 5
19 José Rujano Guillen (Ven) Quick Step - Innergetic 3
20 Marek Rutkiewicz (Pol) Intel - Action 3
21 Nicolas Portal (Fra) Caisse D’Epargne-Illes Balears 3
22 Marcin Osinski (Pol) Intel - Action 3
23 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team 2
24 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears 2
25 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 2
 

Holdkonkurrencen
1 Credit Agricole 93.31.22
2 Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.56
3 Caisse D'Epargne-Illes Balears 4.12
4 Française Des Jeux 7.18
5 Saunier Duval - Prodir 10.25
6 Lampre-Fondital 19.18
7 Team CSC 21.43
8 Intel - Action 22.53
9 Liquigas 23.07
10 Euskaltel - Euskadi 30.58
11 Rabobank 31.33
12 Gerolsteiner 33.33
13 Phonak Hearing Systems 38.18
14 Astana 49.05
15 Ceramica Flaminia 49.50
16 Davitamon-Lotto 55.27
17 Discovery Channel Pro Cycling Team 59.59
18 Quick Step-Innergetic 1.06.34
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER