Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Oprejsning til Astana-Würth via Assan Bazayev

Oprejsning til Astana-Würth via Assan Bazayev

02. august 2006 17:000
Efter at have været udelukket fra Tour de France, fik Astana-Würth i dag en lille oprejsning, da de vandt 1. etape af Deutschland Tour med Assan Bazayev. Modsat tidligere oplysninger forsvarede Vladimir Gusev den gule førertrøje.

Dagens etape i Tyskland blev kørt meget langsomt den første time. Dette fik to ryttere, Anton Luengo (EUS) og Andreas Matzbacher (VBG), til at tage chancen. De to ryttere fik hurtigt oparbejdet et stort forspring, som på sit højeste var 5½ minut. Det var på dette tidspunkt at Discovery Channel holdet satte sig frem, i et forsvar på Vladimir Gusevs førertrøje.

Senere kom også Team Milram frem og hjalp, og sammen blev forspringet hurtigt barberet ned til kun 2.30 min med 60 kilometer igen, så de havde fuldstændig styr på udbruddet.

Med 38 kilometer til mål var forspringet stadigvæk på 2.30 min, men hverken Team Milram eller Discovery Channel holdet så ud til at gå i panik. De fortsatte bare deres solide føringer og satte kun tempoet en smule op, hvilket straks fik forspringet til at falde til under to minutter.

Med små 25 kilometer til mål var dagens lange udbrud slut og de to ryttere lod sig falde tilbage til feltet. Dermed begyndte forberedelserne til finalen stille og roligt, da der med kun syv kilometer til mål var en kategori 3 stigning, Peter Auf’m Berge., og det kunne være her, at dagens etape kunne afgøres. Derfor begyndte favoritterne at rykke sig frem i feltet.

Samtidigt med alt dette åbnede himlen sig og det begyndte at vælte ned med regn, hvilket absolut ikke gjorde det hele mere sikkert. Flere ryttere var individuelt i asfalten i såkaldte glidestyrt.

Med 15 kilometer igen, satte Ag2r, Quick Step og Lampre-Fondital sig forrest i feltet for at sætte hårdt tempo. Dette holdte det hele samlet frem til stigningen, da tempoet var for hårdt til at køre væk fra feltet.

Da rytterne ramte stigningen prøvede Stefan Schumacher at lave samme nummer som i Tour de France. Han fik dog Andy Schleck fra Team CSC med sig. Da nedkørslen blev Schleck sat af Schumacher og røg tilbage til feltet. Få kilometer senere blev også Schumacher indhentet af feltet.

Med to kilometer til mål forsøgte Sebastian Lang et angreb, men han blev indhentet med kun en kilometer til mål. Dermed startede en meget farlig spurt, hvor Assan Bazayev fra Astana-Würth viste sig at være den hurtigste mand foran Napolitano og Zabel.

Resultat af 1. etape
1 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 4.43.06
2 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
3 Erik Zabel (Ger) Team Milram
4 André Greipel (Ger) T-Mobile Team
5 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
6 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
7 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
8 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
9 Roy Sentjens (Bel) Rabobank
10 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
11 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg
12 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
13 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
14 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi
15 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
16 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
17 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
18 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud
19 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
20 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
21 Sven Teutenberg (Ger) Team Vorarlberg
22 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
23 Luis Fernandez Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
24 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
25 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
26 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
27 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
28 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
29 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
30 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
31 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
32 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
33 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
34 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
35 Christian Knees (Ger) Team Milram
36 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
37 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
38 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
39 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
40 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
41 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
42 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
43 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
44 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
45 Gerhard Trampusch (Aut) Team Wiesenhof Akud
46 Marcel Sieberg (Ger) Team Wiesenhof Akud
47 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance
48 Francesco Failli (Ita) Liquigas
49 Steffen Radochla (Ger) Team Wiesenhof Akud
50 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
51 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
52 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
53 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
54 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
55 Daniel Becke (Ger) Team Milram
56 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
57 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
58 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
59 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
60 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
61 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
62 Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux
63 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
64 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
65 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
66 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
67 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
68 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
69 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi
70 Andrea Noe (Ita) Liquigas
71 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
72 Graeme Brown (Aus) Rabobank
73 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
74 Björn Schröder (Ger) Team Milram
75 Tyler Farrar (USA) Cofidis, le Credit par Telephone
76 Andy Schleck (Lux) Team CSC
77 Jens Voigt (Ger) Team CSC

78 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
79 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
80 Luke Roberts (Aus) Team CSC
81 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
82 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
83 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
84 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
85 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
86 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Astana Team
87 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
88 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
89 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team
90 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
91 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
92 Luciano Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir
93 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
94 Christophe Detilloux (Bel) Française des Jeux
95 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
96 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
97 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance
98 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
99 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
100 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
101 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
102 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
103 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana Team
104 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana Team
105 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC
106 Jan Boven (Ned) Rabobank
107 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
108 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
109 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel-Euskadi
110 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
111 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
112 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
113 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
114 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic
115 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
116 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
117 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
118 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
119 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
120 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
121 Harald Morscher (Aut) Team Vorarlberg
122 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
123 Bobby Julich (USA) Team CSC
124 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
125 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
126 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
127 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
128 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
129 Robert Retschke (Ger) Team Wiesenhof Akud
130 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
131 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
132 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
133 Werner Riebenbauer (Aut) Team Vorarlberg
134 Christian Müller (Ger) Team CSC
135 Torsten Schmidt (Ger) Team Wiesenhof Akud
136 Kai Reus (Ned) Rabobank
137 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 0.50
138 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 0.56
139 Patrick Riedesser (Aut) Team Vorarlberg
140 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 1.07
141 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 1.13
142 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 1.18
143 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
144 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
145 José Antonio Redondo Ramos (Spa) Astana Team
146 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 1.31
147 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
148 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
149 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
150 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
151 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
152 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
153 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
154 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Vorarlberg
155 Marco Milesi (Ita) Liquigas
156 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems
157 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 1.58
158 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
159 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
160 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.58
161 Tim Klinger (Ger) Team Wiesenhof Akud 4.37
162 Lubor Tesar (Cze) Team Wiesenhof Akud
163 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir
164 Christoph Girschweiler (Swi) Team Vorarlberg
165 Stefano Zanini (Ita) Liquigas 4.40
166 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
167 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
168 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance
169 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 6.11
170 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg 7.41
171 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.50
172 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
173 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir 10.08

Samlet stilling efter 1. etape
1 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.49.47
2 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 0.01
3 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 0.02
4 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 0.05
5 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.09
6 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
7 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
8 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 0.10
9 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud
10 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance
11 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 0.11
12 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.12
13 Erik Zabel (Ger) Team Milram
14 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
15 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 0.13
16 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 0.14
17 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.15
18 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 0.17
19 Gerhard Trampusch (Aut) Team Wiesenhof Akud
20 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
21 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
22 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 0.18
23 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 0.19
24 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 0.20
25 Christian Knees (Ger) Team Milram
26 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 0.21
27 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Astana Team
28 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
29 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
30 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.22
31 Torsten Schmidt (Ger) Team Wiesenhof Akud
32 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
33 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 0.23
34 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 0.24
35 Sven Teutenberg (Ger) Team Vorarlberg
36 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
37 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 0.25
38 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
39 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 0.26
40 Jens Voigt (Ger) Team CSC
41 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
42 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana Team
43 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 0.27
44 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
45 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 0.28
46 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi
47 Christian Müller (Ger) Team CSC
48 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
49 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
50 Tyler Farrar (USA) Cofidis, le Credit par Telephone 0.29
51 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance
52 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
53 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
54 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
55 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
56 Luke Roberts (Aus) Team CSC
57 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
58 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
59 Kai Reus (Ned) Rabobank 0.31
60 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
61 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
62 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
63 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 0.32
64 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
65 Bobby Julich (USA) Team CSC
66 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
67 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
68 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.33
69 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
70 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
71 Luis Fernandez Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 0.34
72 Marcel Sieberg (Ger) Team Wiesenhof Akud
73 Francesco Failli (Ita) Liquigas
74 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
75 Jan Boven (Ned) Rabobank
76 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.35
77 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
78 Roy Sentjens (Bel) Rabobank
79 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi
80 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
81 Andy Schleck (Lux) Team CSC
82 Björn Schröder (Ger) Team Milram
83 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 0.36
84 Andrea Noe (Ita) Liquigas
85 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
86 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic 0.38
87 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
88 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg 0.39
89 Robert Retschke (Ger) Team Wiesenhof Akud
90 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
91 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 0.40
92 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
93 Luciano Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir 0.41
94 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
95 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.42
96 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
97 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 0.43
98 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
99 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 0.44
100 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.45
101 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
102 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
103 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 0.46
104 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 0.47
105 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
106 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
107 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
108 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.49
109 Steffen Radochla (Ger) Team Wiesenhof Akud
110 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 0.50
111 Graeme Brown (Aus) Rabobank
112 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
113 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana Team 0.51
114 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
115 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 0.52
116 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.53
117 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
118 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.54
119 Harald Morscher (Aut) Team Vorarlberg 0.55
120 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
121 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
122 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 0.57
123 Daniel Becke (Ger) Team Milram
124 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 0.58
125 Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux 0.59
126 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
127 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 1.01
128 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.02
129 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.03
130 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 1.04
131 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
132 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.05
133 Werner Riebenbauer (Aut) Team Vorarlberg 1.06
134 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 1.15
135 Christophe Detilloux (Bel) Française des Jeux
136 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 1.24
137 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 1.29
138 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 1.42
139 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 1.50
140 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.51
141 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 1.54
142 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.55
143 Patrick Riedesser (Aut) Team Vorarlberg 2.08
144 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 2.10
145 José Antonio Redondo Ramos (Spa) Astana Team 2.16
146 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 2.18
147 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
148 Marco Milesi (Ita) Liquigas 2.19
149 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 2.20
150 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
151 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic 2.24
152 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems 2.26
153 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
154 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 2.27
155 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Vorarlberg 2.37
156 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 2.39
157 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.55
158 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 3.00
159 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 3.18
160 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.24
161 Stefano Zanini (Ita) Liquigas 5.06
162 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom 5.09
163 Tim Klinger (Ger) Team Wiesenhof Akud 5.10
164 Christoph Girschweiler (Swi) Team Vorarlberg 5.14
165 Lubor Tesar (Cze) Team Wiesenhof Akud 5.20
166 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.35
167 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir 5.45
168 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance 5.53
169 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 6.58
170 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 8.07
171 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg 8.17
172 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.35
173 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir 11.36

Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 30 pts
2 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 25
3 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 20
4 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 20
5 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg 16
6 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 16
7 Erik Zabel (Ger) Team Milram 16
8 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15
9 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 14
10 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 13
11 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 13
12 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 11
13 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 10
14 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 10
15 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 10
16 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9
17 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 8
18 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud 8
19 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 8
20 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 7
21 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 7
22 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 6
23 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 6
24 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 5
25 Gerrit Glomser (Aut) Team Vorarlberg 5
26 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 3
27 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 2
28 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
29 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 1

Bjergkonkurrencen efter 1. etape
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 3 pts
1 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
3 Andy Schleck (Lux) Team CSC 2
3 Andreas Matzbacher (Aut) Team Vorarlberg 2
5 Erik Zabel (Ger) Team Milram 1
5 Francesco Failli (Ita) Liquigas 1
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

GP Stad Zottegem(1.1) 18/08

Tour du Limousin(2.1) 18/08-21/08

Omloop Mandel-Leie-Scheld...(1.1) 22/08

Schaal Sels(1.1) 23/08

Tour de Indonesia(2.1) 24/08-29/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger