Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I weekenden er der blevet kørt nationale mesterskaber i cyklecross. Feltet.dk giver dig her overblikket over de nationale mesterskaber.
Annonce
Der er blot tre uger til VM i cyklecross i Bogense, og i weekenden blev der kørt nationale mesterskaber.
Belgien
Herre elite:
1 Toon Aerts 1.08.54
2 Wout van Aert 0.52
3 Michael Vanthourenhout 2.52
Dame elite:
1 Sanne Cant 52.10
2 Loes Sels 0.17
3 Laura Verdonschot 1.57
U23 herrer:
1 Timo Kielich 1.00.33
2 Lander Loockx 1.23
3 Niels Vandeputte 1.37
Herrejunior:
1 Ryan Cortjens 43.34
2 Witse Meeussen 0.46
3 Thibau Nys 1.01
Holland
Herre elite:
1 Mathieu van der Poel 1.07.20
2 Lars van der Haar 0.44
3 Corné van Kessel 1.53
Dame elite:
1 Lucinda Brand 43.35
2 Marianne Vos 0.10
3 Maud Kaptheijns 0.23
U23 herrer:
1 Ryan Kamp 1.03.24
2 Roel van der Stegen 0.43
3 Kyle Agterberg 1.16
U23 kvinder:
1 Ceylin del Carmen Alvarado 44.55
2 Fleur Nagengast 0.14
3 Inge van der Heijden 0.34
Herrejunior
1 Pim Ronhaar 41.05
2 Lars Boven 0.17
3 Salvador Alvarado 0.17
Ungarn
Herre elite:
1 Balasz Vas 57.16
2 Ferenc Szollosi 0.19
3 Zsolt Bur 0.43
Dame elite:
1 Blanka Vas 45.29
2 Barbara Benko 0.33
3 Csenge Kubik 0.33
Frankrig
Herre elite:
1 Clement Venturini
2 Fabien Canal
3 Fancis Mourey
Dame elite:
1 Caroline Mani 46.16
2 Marlene Petit 0.18
3 Marion Norbert 1.30
U23 herrer:
1 Antonie Benoist 52.46
2 Eddy Fine 1.30
3 Sandy Dujardin 2.25
U23 kvinder:
1 Amandine Fouquenet 35.28
2 Lea Curinier 0.13
3 Lauriane Duraffourg 0.50
Herrejunior
1 Antoine Huby 39.22
2 Theo Thomas 0.25
3 Ronan Auffret 0.29
Tom Pidcock bunny hopping the steps at British Cyclocross National Champs @Cyclopark @cyclocross24 pic.twitter.com/F7saeeiI73
— Duncan Rimmer (@duncr)
Storbritannien
Herre elite:
1 Thomas Pidcock 1.04.44
2 Ben Turner 1.27
3 Thomas Mein 2.02
Dame elite:
1 Nikki Brammeier 43.43
2 Anna Kay 0.46
3 Helen Wyman 0.53
Herrejunior:
1 Ben Tulett 40.10
2 Lewis Askey 1.01
3 Jenson Young 1.29
Schweiz
Herre elite:
1 Timon Ruegg
2 Andri Frischknecht
3 Lars Forster
Dame elite:
1 Jolanda Neff
2 Nicole Koller
3 Lara Krähemann
U23 herrer:
1 Loris Rouiller
2 Kevin Kuhn
3 Gilles Mottiez
Herrejunior:
1 Lars Sommer
2 Kedup Gyagang
3 Dario Lilllo
Italien
Herre elite:
1 Gioele Bertolini 56.38
2 Luca Braidot 1.14
3 Daniele Braidot 1.14
Dame elite:
1 Eva Lechner 38.18
2 Alice Maria Arzuffi 0.14
3 Chiara Teocchi 1.10
U23 herrer:
1 Jakob Dorigoni 51.47
2 Stefano Sala 0.31
3 Antonio Folcarelli 1.04
U23 kvinder:
1 Sara Casasola 38.55
2 Silvia Persico 0.11
3 Francesca Baroni 0.50
Herrejunior:
1 Samuele Leone 40.31
2 Tommaso Bergagna 0.27
3 Emanuele Huez 0.34
Annonce
Annonce
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 18/03-24/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Settimana Coppi e Bartali(2.1) 19/03-23/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
E3 Saxo Classic(1.UWT) 22/03
Gent-Wevelgem(1.WWT) 24/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 24/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 24/03
Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 27/03
Paris - Camembert(1.1) 27/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce