Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Overblik: Nationale mesterskaber i cykelcross 2020

Overblik: Nationale mesterskaber i cykelcross 2020

13. januar 2020 08:15Foto: SWpix.com

I denne weekend er de nationale mesterskaber i cyklecross blevet afholdt i mange lande. Herunder får du et overblik over resultaterne fra de afholdte løb.

Danmark:

 

Herrer:
1. Sebastian Fini (CST Sandd)
2. Jonas Lindberg (Gl. Rye MTB)
3. Lasse Laugesen (Racing89ers)

 

Kvinder
1. Caroline Bohé (Ghost Factory Team)
2. Anna-Sofie Nørgaard (Team Hansens Flødeis)
3. Marie Barbara Holm (Aarhus MTB)

 

U23-herrer
1. Joshua Gudnitz (BHS-PL Beton)
2. Markus Kaad Heuer (Dansk MTB Klub)
3. Mads Høiberg Klinke (Team OB Wiik - Dan Stillads)

 

U19-herrer
1. Gustav Wang (ABC)
2. Oliver Vedersø Sølvhøj (Team Giant-ASSOS)
3. Tobias Lillelund (Team Giant-ASSOS)

 

Belgien

 

Herrer:
1. Laurens Sweeck (Pauwels Sauzen)
2. Eli Iserbyt (Pauwels Sauzen)
3. Toon Aerts (Telenet)

 

Kvinder:
1. Sanne Cant (IKO - Crelan)
2. Laura Verdonschot (Pauwels Sauzen)
3. Ellen van Loy (Telenet)

 

U23-herrer:
1. Toon Vandenbosch (Pauwels Sauzen)
2. Niels Vandenputte (Alpecin-Fenix)
3. Jelle Camps (Pauwels Sauzen)

 

U19-herrer:
1. Thibau Nys
2. Lennert Belmans
3. Emiel Verstrynge

 

Holland

 

Herrer:
1. Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix)
2. Lars van der Haar (Telenet)
3. Joris Nieuwenhuis (Team Sunweb)

 

Kvinder:
1. Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Fenix)
2. Annemarie Worst (777)
3. Lucinda Brand (Telenet)

U23-herrer:
1. Ryan Kamp
2. Mees Hendrikx
3. Pim Ronhaar

U23-kvinder:
1. Inge van der Heijden
2. Manon Bakker
3. Aniek Van Alphen

U19-herrer:
1. Tibor del Grosso
2. Lucas Janssen
3. Danny Van Lierop

U19-kvinder:
1. Shirin Van Anrooij
2. Puck Pieterse
3. Fem Van Empel 

 

Schweiz

 

Herrer:
1. Lars Forster (Scott-SRAM)
2. Timon Rüegg
3. Nicola Rorhbach

 

Kvinder:
1. Zina Barhoumi
2. Chrystelle Baumann
3. Tanja Blickenstorfer


U23-herrer:
1. Kevin Kuhn
2. Loris Rouiller
3. Felix Stehli

U23-kvinder:
1. Jacqueline Schneebeli
2. Noemi Ruegg
3. Lara Krahemann
 

Frankrig

 

Herrer:
1. Clement Venturini (AG2R La Mondiale)
2. Joshua Dubau
3. Fabien Doubey

 

Kvinder:
1. Marion Norbert Riberolle (Experza)
2. Caroline Mani
3. Perrine Clauzel (A.S. Bike Crossteam)


U23-herrer:
1. Antoine Benoist
2. Mickael Crispin
3. Joris Delbove

U19-herrer:
1. Ugo Ananie
2. Rémi Lelandais
3. Baptiste Vadic

U19-kvinder:
1. Line Burquier
2. Olivia Onesti
3. Lauriane Duraffourg
 

Storbritannien

 

Herrer:
1. Tom Pidcock (Trinity Racing)
2. Ben Tulett (Alpecin-Fenix)
3. Cameron Mason (Trinity Racing)

 

Kvinder:
1. Harriet Harnden
2. Bethany Crumpton (Tarteletto-Isorex)
3. Anna Kay (Experza)

U19-herrer:
1. Rory Mcguire
2. Oliver Stockwell
3. Corran Carrick-Anderson

U19-kvinder:
1. Millie Couzens
2. Josie Nelson
3. Anna Flynn 
 

 

Italien

 

Herrer:
1. Jakob Dorigoni (Selle Italia)
2. Gioele Bertolini
3. Nicolas Samparisi (KTM Alchemist)

 

Kvinder:
1. Eva Lechner (Creafin-Fristads)
2. Alice Maria Arzuffi (777)
3. Alessia Bulleri

U23-herrer:
1. Antonio Folcareli
2. Davide Toneatti
3. Marco Pavan

U23-kvinder:
1. Francesca Baroni
2. Sara Casasola
3. Gala Realini

 

Spanien

 

Herrer:
1. Felipe Orts Lloret (CycloCross Team Teika)
2. Kevin Suarez Fernandez (Nesta - Skoda)
3. Gorka Izaguirre (Astana)

 

Kvinder:
1. Lucia Gonzalez Blanco (Nesta - Skoda)
2. Aida Nuno Palacio
3. Paula Diaz Lopez

U23-herrer:
1. Iván Feijoo Alberte
2. Gonzalo Inguanzo Macho
3. Xabier Murias Garcia

 

Tyskland

 

Herrer:
1. Marcel Meisen (Alpecin-Fenix)

2. Sascha Weber (LC Tetange)

3. Manuel Müller (RSV Rheinstolz)

 

Kvinder:
1. Elisabeth Brandau
2. Kim Anika Ames

3. Stefanie Paul

Ungarn

Herrer:
1. Balasz Vas
2. Zsoit Bur
3. Szilard Buruczki

Kvinder:
1. Blanka Kata Vas
2. Viktoria Szekeres
3. Adel Horvath

 

Østrig

 

Herrer:

1. Daniel Federspiel (Voralberg - Santic)

2. Philipp Heigl (SU Bikestore)

3. Fabian Costa (RV)

 

Kvinder:
1. Lisa Pasteiner (Ghost Factory Racing)

2. Nadja Heigl (KTM Alchemest)
3. Cornelia Holland (Union RRT)

 

Tjekkiet

 

Herrer:
1. Emil Hekele
2. Thomas Kopecky (Pauwels Sauzen)
3. Michael Boros

 

Kvinder:
1. Pavla Havlikova
2. Tereza Svihalkova
3. Nikola Bajgerova

 

Sverige

 

Herrer:
1. Emil Lindgren (Serneke Allebike)
2. David Eriksson (Art-V Cycling Club)
3. Emil Lindgren (Biketown)

 

Kvinder:
1. Åsa Erlandsson (Varbergs MTB)
2. Anna Persson (Staffanstorp CK)
3. Felicia Andersson (CK Master)

 

Luxembourg:

 

Herrer:
1. Lex Reichling

 

Kvinder:
1. Christine Majerus

 

Polen:

 

Herrer:

1. Marek Konwa

 

Kvinder:
1. Zuzanna Krzystala
 

USA:

 

Herrer:
1. Gage Hecht

 

Kvinder:
1. Clara Honsinger

Kroatien:

Herrer:
1. Viktor Potocki

Kvinder:
1. Gloria Musa

Irland

Herrer:
1. David Conroy

Kvinder:
1. Maria Larkin

DEL
INFO
Nationale mesterskaber
Nyheder Profil Resultater
Cyklecross
Nyheder
DM - Cross
Nyheder
DELTAG I DEBATTEN
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Race Torquay(1.1) 30/01

Trofeo Felanitx, Ses Sali...(1.1) 30/01

Race Torquay(1.1) 30/01

Trofeo Felanitx, Ses Sali...(1.1) 30/01

Trofeo Andratx Lloseta(1.1) 31/01

Cadel Evans Great Ocean R...(1.WWT) 01/02

Trofeo Serra de Tramuntana(1.1) 01/02

Cadel Evans Great Ocean R...(1.UWT) 02/02

Grand Prix Cycliste la Ma...(1.1) 02/02

Trofeo Palma(1.1) 02/02

Tour of Saudi Arabia(2.1) 04/02-08/02

Etoile de Bessèges(2.1) 05/02-09/02

Herald Sun Tour(2.1) 05/02-09/02

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger