Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Overblik: Nationale mestre i enkeltstart
28. juni 2018 22:30 af Mathias Mundbjerg Foto: LaPresse - Alberto / Ferrari / Paolone / Alpozzi

Der er så småt begyndt at løbe resultater ind fra de forskellige landes nationale mesterskaber i enkeltstart. Vi samler resultaterne her.

Belgien

1. Victor Campenaerts (Lotto Soudal) 52:43
2. Thomas De Gendt (Lotto Soudal) +0:03
3. Yves Lampaert (Quick-Step Floors) +0:20

 

Belgien (kvinder)

1. Ann-Sophie Duyck (Cervelo-Bigla) 40:00
2. Lotte Kopecky (Lotto Soudal) +1:11
3. Ellen van Loy +1:25

 

Danmark

1. Martin Toft Madsen (BHS-Almeborg Bornholm) 46:05

2. Mikkel Bjerg (Hagens Berman Axeon) +0:25

3. Kasper Asgreen (Quick-Step Floors) +0:47

 

Danmark (kvinder)

1. Cecilie Uttrup Ludwig (Cervélo Bigla Pro Cycling) 31:49

2. Pernille Mathiesen (Team Sunweb) +0:28

3. Annika Langvad (Specialized Racing XC) +0:30


Tyskland
1. Tony Martin (Katusha-Alpecin) 51:23
2. Jasha Sütterlin (Movistar Team) 1:02
3. Nikias Arndt   (Team Sunweb) 1:31

Tyskland (kvinder)
1. Lisa Brennauer (Wiggle High5) 38:40

2. Trixi Worrack  (Canyon SRAM Racing) 0:18
3. Lisa Klein (Canyon SRAM Racing) 0:48 

 

Holland

1. Dylan Van Baarle (Team Sky) 1:02:34

2. Niki Terpstra (Quick-Step Floors) +0:30

3. Wilco Kelderman (Team Sunweb) +1:03

 

Holland (kvinder)

1. Ellen Van Dijk (Team Sunweb) 33:15:00

2. Anna van der Breggen (Boels-Dolsman) +0:06

3. Lucinda Brand (Team Sunweb) +0:13

 

Luxembourg

1. Bob Jungels (Quick-Step Floors) 29:15

2. Alex Kirsch (WB Aqua Protect Veranclassic) +1:09

3. Tom Thill (Team Differdange) +2:16

 

Luxembourg (kvinder)

1. Christine Majerus (Boels-Dolmans) 16:48

2. Ann-Sofie Harsch +1:00

3. Elise Maes (WNT-Rotor) +1:12

 

Frankrig

1. Pierre Latour (AG2R La Mondiale) 57:36

2. Tony Gallopin (AG2R La Mondiale) +2:23

3. Benjamin Thomas (Groupama-FDJ) +2:31

 

Frankrig (kvinder)

1. Audrey Cordon-Ragot (Wiggle High5) 42:43

2. Juliette Labous (Team Sunweb) +0:29

3. Séverine Eraud (Experza-Footlogix) +1:30

 

Spanien

1. Jonathan Castroviejo (Sky) 47:46

2. Gorka Izagirre (Bahrain Merida) +0:37

3. Ion Izagirre (Bahrain Merida) +0:38

 

Spanien (kvinder)

1. Margarita Victoria Garcia (Movistar) 28:42

2. Eider Merino (Movistar) +0:17

3. Alicia González (Movistar) +0:44

 

Storbritannien

1. Geraint Thomas (Team Sky) 48:55

2. Harry Tanfield (Canyon Eisberg) +0:37

3. Alex Dowsett (Katusha Alpecin) +0:54

 

Storbritannien (kvinder)

1. Hannah Barnes (Canyon SRAM Racing) 39:38

2. Alice Barnes (Canyon SRAM Racing) +0:17

3. Neah Evans (Storey Racing) +1:37

 

Schweiz:

1. Stefan Küng (BMC Racing Team) 49:37

2. Silvan Dillier (AG2R La Mondiale) +1:26

3. Tom Bohli (BMC Racing Team) +3:34

 

Schweiz (kvinder):

1. Nicole Hanselmann (Cervélo-Bigla Pro Cycling) 29:20

2. Nicolas Spirig +0:38

3. Marcia Eicher-Vouets +1:17

 

Polen

1. Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe) 38:25

2. Marcin Bialoblocki +0:17

3. Michal Kwiatkowski (Sky) +0:33

 

Polen (kvinder)

1. Malgorzata Jasinska (Movistar) 30:11

2. Katarzyna Pawlowska (Virtu Cycling) +0:21

3. Katarzyna Wilkos +0:36

 

Norge

1. Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) 50:28
2. Andreas Leknessund (Uno-X) +0:07

3. Kristoffer Skjerping (Joker Icopal) +1:09

 

Norge (kvinder)

1. Line Marie Gulliksen (Hitec Products) 47:06

2. Thea Thorsen (Hitec Products) +0:31
3. Vita Heine (Hitec Products) +0:54

 

Sverige

1. Tobias Ludvigsson (Groupama-FDJ) 56:50

2. Staffan Arvidsson +1:53

3. Hannes Bergström Frisk (Memil-CCN) +2:05

 

Sverige (kvinder)

1. Lisa Nordén 41:23
2. Emilia Fahlin (Wiggle High5) +1:20
3. Frida Knutsson +2:28

Østrig
1. Georg Preidler (Groupama-FDJ) 37:10
2. Matthias Brändle (Trek - Segafredo) 0:04
3. Felix Grossschartner  (Bora-Hansgrohe) 0:32

Hviderusland
1. Vasil Kiryienka (Team Sky) 41:43
2. Branislau Samoilau (Minsk Cycling Club) 0:52
3. Kanstantsin Siutsou  (Bahrain-Merida) 1:35

Hvideusland (kvinder)

1. Alena Amialiusik (Canyon SRAM Racing) 31:13
2. Ina Savenka (Minsk Cycling Club) 1:09
3. Katsiaryna Piatrouskaya 1:47

 

USA

1. Joey Rosskopf (BMC) 39:46
2. Chad Haga (Sunweb) +0:28
3. Brent Bookwalter (BMC) +0:34

 

USA (kvinder)

1. Amber Neben 29:43
2. Tayler Wiles (Trek-Drops) +0:15
3. Emma White (Rally) +0:39

 

Estland

1. Tanel Kangert (Astana Pro Team) 37:09

2. Alo Jakin (St. Michel-Auber93) +2:17

3. Norman Vartha +3:01

 

Letland

1. Tom Skujins (Trek-Segafredo) 38:37

2. Gatis Smukulis (Delko Marseille Provence KTM) +1:24

3. Aleksejs Saramotins (Bora-hansgrohe) +1:27

Finland (kvinder)
1. Lotta Lepistö (Cervélo-Bigla) 37:26 
2. Antonia Gröndahl 1:28
3. Sari Saarelainen 2:22


Rusland 

1. Artem Ovechkin (Terengganu Cycling Team) 35:58

2. Pavel Sivakov  (Team Sky) 0:13
3. Anton Vorobyev 0:30

Rusland (kvinder)
1. Olga Zabelinskaya (Cogeas - Mettler) 32:18
2. Kseniia Tsymbaliuk 1:17

3. Mariia Novolodskaia (Cogeas - Mettler) 1:18   

 

 

Tjekkiet

1. Josef Cerny (Elkov-Author) 58:32

2. Jan Barta (Elkov-Author) +0:38
3. Michael Kukrle (Elkov-Author) +2:17

 

Tjekkiet (kvinder)

1. Tereza Korvasova (Dukla Praha) 35:17
2. Jamila Machacova (Dukla Praha) +0:46

3. Melissa van Neck (Dukla Praha) +1:09

 

Slovakiet

1. Marek Canecky (Dukla Banska Bystrica) 1:03:18
2. Patrik Tybor (Dukla Banska Bystrica) +0:12
3. Martin Haring (Dukla Banska Bystrica) +0:43
 

Slovakiet (kvinder)

1. Tatiana Jasekova 36:11
2. Livia Hanesova +1:48

3. Alzbeta Bacikova +2:14

 

Ukraine

1. Andrei Grivko (Astana) 52:20

2. Mykhaylo Kononenko +2:41
3. Oleksandr Golovash (Sharjah) +2:43

 

Ukraine (kvinder)

1. Valeriya Kononenko 32:51

2. Olena Sharga +1:09
3. Olga Shekel +1:48

 

Kroatien

1. Josip Rumac (Meridiana Kamen) 36:36

2. Bojan Gunjevic +2:12

3. Mijo Bebic +3:12

 

Kroatien (kvinder)

1. Mia Radotic (BTC City Ljubljana) 26:20

2. Maja Bonacic +3:35

3. Maja Marukic +4:35

 

Canada

1. Svein Tuft (Mitchelton-Scott) 46:38
2. Rob Britton (Rally) +0:36
3. Alexander Cataford (UnitedHealthcare) +1:43

 

Canada (kvinder)

1. Leah Kirchmann (Sunweb) 36:12
2. Karol-Ann Canuel (Boels-Dolmans) +0:08
3. Kirsti Lay (Rally) +0:39

 

Portugal

1. Domingos Goncalves (Radio Popular Boavista) 43:06

2. José Goncalves (Katusha-Alpecin) +0:12

3. Thiago Machado (Katusha-Alpcein +0:20

 

Portugal (kvinder)

1. Daniela Reis (Doltcini - Van Eyck Sport) 38:43

2. Maria Martins (Sopela Women's Team) +1:09

3. Soraia Silva (Sopela Women's Team) +3:26

 

Litauen

1. Gediminas Bagdonas (AG2R La Mondiale)

2. Ramunas Navardauskas (Bahrain Merida)

3. Ignatas Konovalovas (Groupama-FDJ)

 

Rumænien

1. Eduard Michael Grosu (Nippo-Vini Fantini)

2. Daniel Crista

 

Israel

1. Omer Goldstein (Israel Cycling Academy) 35:28

2. Aharon Hitman +0:08

3. Yuval Ben-Mordechay +0:08

 

Israel (kvinder)

1. Rotem Gafinovitz (WaowDeals Pro Cycling)

2. Omer Shapira (Cylanca Pro Cycling)

3. Paz Bash

 

Rwanda

1. Joseph Areruya (Delko Marseille) 54:38

2. Jean Bosco Nsengimana +0:29

3. Camera Hakuzimana +3:33

 

Rwanda (kvinder)

1. Jacqueline Tuyishimire 41:39

2. Violette Irakoze Neza +0:49

3. Xaverine Nirere +0:51

 

Etiopien

1. Tsgabu Grmay (Trek-Segafredo) 48:25
2. Redwan Ebrahim +2:19
3. Temesgen Buru +2:33

 

Etiopien (kvinder)

1. Selam Amha 42:29

2. Miheret Asgele +1:58

3. Bhran Fkadu Abrha +2:40

 

Kasakhstan:

1. Daniil Fominykh (Astana Pro Team) 1:03:42

2. Igor Chzhan (UCI WCC Mens Team) +1:07

3. Andrey Zeits (Astana Pro Team) +1:08

 

Kasakhstan (kvinder):

1. Natalya Saifutdinova (Astana Womens Team) 38:40:58

2. Faina Potapova (UCI WCC Womens Team) +1:16

3. Tatyana Geneleva +34:08

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM-holdtidskørsel(CM) 23/09

Tour de l'Eurométropole(1.HC ) 22/09

Duo Normand(1.1) 23/09

Gooikse Pijl(1.1) 23/09

Grand Prix d'Isbergues - ...(1.1) 23/09

Memorial Marco Pantani(1.1) 22/09

Trofeo Matteotti(1.1) 23/09

Hammer Zagreb(2.1) 20/09-22/09

VM-holdtidskørsel(CM) 23/09

Duo Normand(1.1) 23/09

Gooikse Pijl(1.1) 23/09

Grand Prix d'Isbergues - ...(1.1) 23/09

Trofeo Matteotti(1.1) 23/09

Famenne Ardenne Classic(1.1) 27/09

Tour of Almaty(2.1) 29/09-30/09

Tour de Vendée(1.1) 30/09

Ungdoms OL(JO) 01/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 02/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »