Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
VM-oversigt: Danmark næstbedste nation ved VM

VM-oversigt: Danmark næstbedste nation ved VM

26. september 2021 13:05Foto: Sirotti

VM i landevejscykling er tilbage. Feltet.dk giver dig her et overblik over samtlige VM-løb.

Annonce

Opdateret frem til og med dame juniorerne landevejsløb.

Traditionen tro skal rytterne kæmpe om den eftertragtede regnbuetrøje ved VM i landevejscykling, som i år finder sted i Belgien.

 

Feltet.dk giver her et overblik over programmet for VM-ugen med tidspunkter for de forskellige løb samt hvem der vinder og hvilke nationer, som klarer sig bedst.

 

SE MERE PÅ FELTET.DK/VM

 

Medaljeoversigt ved VM

1. Italien - 3 Guld - 1 Bronze

2. Danmark - 2 Guld - 1 Bronze

3. Holland - 1 Guld - 2 Sølv - 2 Bronze
4. Storbritannien - 1 Guld - 2 Sølv

5. Frankrig - 1 Guld - 1 Sølv

6. Tyskland - 1 Guld - 2 Bronze

7. Rusland - 1 Guld

7. Norge - 1 Guld

9. Belgien - 1 Sølv - 3 Bronze

10. Eritrea - 1 Sølv

10. USA - 1 Sølv

10. Australien - 1 Sølv

10. Schweiz - 1 Sølv

14. Estland - 1 Bronze

14. Polen - 1 Bronze

 

19. september - Mænd (Enkeltstart)

 


Knokke Heist - Bruges 43,3 km 

Tid: 14.30-17.15


Resultat

1 Filippo Ganna - Italien 47.47

2 Wout Van Aert - Belgien 0.06

3 Remco Evenepoel - Belgien 0.44

..

4 Kasper Asgreen - Danmark 0.46

17 Mikkel Bjerg - Danmark 2.16
 

Se hele resultatet og læs referatet her

 

20. september - U23 herrer (Enkeltstart)

 

 

Knokke Heist - Bruges 30,3 km 

Tid: 10.40-13.10


Resultat

1 Johan Price-Pejtersen - Danmark 34.29

2 Luke Plapp - Australien 0.10

3 Florian Vermeersch - Belgien 0.11

..

18 Adam Holm Jørgensen - Danmark 1.22

23 Marcus Sander Hansen - Danmark 1.30

 

Se hele resultatet og læs referatet her


20. september - Kvinder (Enkeltstart)

 

 

Knokke Heist - Bruges 30,3 km 

Tid: 14.40-17.00

Resultat

1 Ellen Van Dijk - Holland 36.05

2 Marlen Reusser - Schweiz 0.10

3 Annemiek van Vleuten - Holland 0.24

..

12 Emma Norsgaard - Holland 2.43

31 Rebecca Koerner - Holland 4.08

 

Se hele resultatet og læs referatet her

 

21. september - Dame Junior (Enkeltstart)

 

 

Knokke Heist - Bruges 19,3 km
Tid: 10.30-12.40

 

Resultat

1 Alena Ivanchenko - Rusland 25:05
2 Zoe Backstedt - Storbritannien 0.10
3 Antonia Niedermaier - Tyskland 0.25

..

24 Laura Auerbach-Lind - Danmark 3.08
25 Victoria Lund - Danmark 3.10

 

Se hele resultatet og læs referatet her

 

21. september - Herre Junior (Enkeltstart)

 

 

Knokke Heist - Bruges 22,3 km
Tid: 14.55-17.25

 

Resultat

1 Gustav Wang - Danmark 25:37
2 Joshua Tarling - Storbritannien 0:20
3 Alec Segaert - Belgien 0:29
..

4 Carl-Frederik Bévort - Danmark 0.30

 

Se hele resultatet og læs referatet her

 

22. september - Mixed Relay (Holdtidskørsel)

 

 

Knokke Heist - Bruges 44,3 km 

Tid: 13.45-17.05

 

Resultat

1 Tyskland 50.49

2 Holland 0.13

3 Italien 0.38

..

6 Danmark 1.16

 

Se hele resultatet og læs referatet her

 

24. september - Herre Junior (Linjeløb)
 

 

Leuven - Leuven 121,8 km

Tid: 8.15-11.35

 

Resultat

1 Per Strand Hagenes - Norge

2 Romain Grégoire - Frankrig

3 Madis Mihkels - Estland.

..

31 Carl-Frederik Bévort - Danmark 

36 Simon Dalby - Danmark

44 Gustav Wang - Danmark

DNF Poul Andersen - Danmark

DNF Henrik Pedersen - Danmark

 

Se hele resultatet og læs referatet her

 

24. september - U23 herrer (Linjeløb)

 

 

Antwerp - Leuven 160,9 km

Tid: 13.25-18.00

 

Resultat:

1 Filippo Baroncini - Italien

2 Biniam Ghirmay - Eritrea

3 Olav Kooij - Holland

 

..

17 Sebastian Kolze Changizi - Danmark

34 Mathias Larsen - Danmark

81 William Blume Levy - Danmark

DNF Marcus Sander Hansen

DNF Jacob Hindsgaul Madsen

 

Se hele resultatet og læs referatet her

 

25. september - Dame Junior (Linjeløb)

 

 

Leuven - Leuven 75 km

Tid: 08.15-10.35

 

Resultat:

1 Zoe Backstedt - Storbritannien

2 Kaia Schmid - USA

3 Linda Riedmann - Tyskland

..

25 Solbjørk Anderson - Danmark

53 Victoria Lund - Danmark

68 Laura Auerbach-Lind - Danmark

DNF Ida Mechlenborg Krum - Danmark

 

Se hele resultatet og læs referatet her

 

25. september - Kvinder (Linjeløb)

 

 

Antwerp - Leuven 157.7 km 

Tid: 12.20-16.45

 

Resultat:

1 Elisa Balsamo - Italien

2 Marianne Vos - Holland

3 Katarzyna Niewiadoma - Polen

....

8. Cecilie Uttrup Ludwig - Danmark

65. Amalie Dideriksen - Danmark

79. Julie Leth - Danmark

82. Emma Norsgaard - Danmark

96. Marita Jensen - Danmark

102. Trine Holmsgaard - Danmark

DNF Rebecca Koerner - Danmark

 

Se hele resultatet og læs referatet her

 

26. september - Herrer (Linjeløb)

 

 

Antwerp - Leuven 268.3 km 

Tid: 10.25-.17.20

Resultat

1 Julian Alaphilippe - Frankrig 

2 Dylan Van Barle - Holland

3 Michael Valgren - Danmark

..

DNF Kasper Asgreen - Danmark
DNF Mads Würtz Schmidt - Danmark

DNF Magnus Cort - Danmark

DNF Mikkel Bjerg - Danmark

DNF Andreas Kron - Danmark

DNF Mikkel Honoré - Danmark

DNF Mads Pedersen - Danmark

 

SE MERE PÅ FELTET.DK/VM

Annonce

DEL
INFO
VM - Herrer
Nyheder
VM - Juniorer
Nyheder
VM - Kvinder
Nyheder Profil Resultater
VM - U23
Nyheder
DELTAG I DEBATTEN

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Cro Race(2.1) 28/09-03/10

Giro di Sicilia(2.1) 28/09-01/10

Cro Race(2.1) 28/09-03/10

Giro di Sicilia(2.1) 28/09-01/10

LVM Saarland Trofeo(2.NCUP) 30/09-03/10

La Route Adélie de VItré(1.1) 01/10

Tour of Fuzhou(2.1) 01/10-07/10

Paris-Roubaix Femmes(1.WWT) 02/10

Classic Loire Atlantique(1.1) 02/10

Paris-Roubaix(1.UWT) 03/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 03/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 03/10

Paris-Roubaix Juniors(1.NCUP) 03/10

Women's Tour(2.WWT) 04/10-09/10

Binche-Chimay-Binche(1.1) 05/10

Paris - Bourges(1.1) 07/10

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger