Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Oversigt: Sådan endte VM 2022

Oversigt: Sådan endte VM 2022

26. september 2022 16:28Foto: Sirotti

Få det fulde overblik over VM 2022, som sluttede søndag.

Program: Landevejscykling VM 2022

(Starttidspunkterne nedenfor er angivet i dansk tid)

 

Søndag den 18. september kl. 01:35: Enkeltstart (damer elite) - Distance: 34,2 kilometer

1. Ellen Van Dijk (Holland)

2. Grace Brown (Australien)

3. Marlen Reusser (Schweiz)

....

14. Emma Norsgaard

 

 

Bedste U23-ryttere:

1. Vittoria Guazzini (Italien)

2. Shirin Van Anrooij (Holland)

3. Ricarda Bauernfeind (Tyskland)

 

 

Søndag den 18. september kl. 05:40: Enkeltstart (herrer elite) - Distance: 34,2 kilometer

1. Tobias Foss (Norge)

2. Stefan Küng (Schweiz)

3. Remco Evenepoel (Belgien)

....

14. Mikkel Bjerg

 

 

Mandag den 19. september kl. 05:20: Enkeltstart (U23 herrer) - Distance: 28,8 kilometer

1. Søren Wærenskjold (Norge)

2. Alec Segaert (Belgien)

3. Leo Hayter (Storbritannien)

....

6. Carl-Frederik Bévort 

 

 

Tirsdag den 20. september kl. 01:30: Enkeltstart (damer junior) - Distance: 14,1 kilometer

1. Zoe Bäckstedt (Storbritannien)

2. Justyna Czapla (Tyskland)

3. Febe Jooris (Belgien)

 

 

Tirsdag den 20. september kl. 05:20: Enkeltstart (herrer junior) - Distance: 28,8 kilometer

1. Joshua Tarling (Storbritannien)

2. Hamish McKenzie (Australien)

3. Emil Herzog (Tyskland)

 

 

Onsdag den 21. september kl. 06:20: Holdtidskørsel (mixed relay) - Distance: 28,2 kilometer

1. Schweiz

2. Italien

3. Australien

 

 

Fredag den 23. september kl. 00:15: Linjeløb (herrer junior) - Distance: 135,6 kilometer

1. Emil Herzog (Tyskland)

2. Antonio Morgado (Portugal)

3. Vlad Van Mechelen (Belgien)

 

 

Fredag den 23. september kl. 05:00: Linjeløb (U23 herrer) - Distance: 169,8 kilometer

1. Yevgeniy Fedorov (Kazakhstan)

2. Mathias Vacek (Tjekkiet)

3. Søren Wærenskjold (Norge)

....

27. Tobias Lund

 

 

Lørdag den 24. september kl. 00:00: Linjeløb (damer junior) - Distance: 67,2 kilometer

1. Zoe Backstedt (Storbritannien)

2. Eglantine Rayer (Frankrig)

3. Nienke Vinke (Holland)

 

 

Lørdag den 24. september kl. 04:25: Linjeløb (damer elite) - Distance: 164,3 kilometer

1. Annemiek van Vleuten (Holland)

2. Lotte Kopecky (Belgien)

3. Silvia Persico (Italien)

....

5. Cecilie Uttrup

 

 

Bedste U23-ryttere:

1. Niamh Fisher-Black (New Zealand)

2. Pfeiffer Georgi (Storbritannien)

3. Ricarda Bauernfeind (Tyskland)

......

DNF Rebecca Koerner

 

 

Søndag den 25. september kl. 02:15: Linjeløb (herrer elite) - Distance: 266,9 kilometer

1. Remco Evenepoel (Belgien)

2. Christophe Laporte (Frankrig)

3. Michael Matthews (Australien)

....

10. Mattias Skjelmose

 

 

Medaljeoversigt

1. Storbritannien. 3 guld & 1 bronze

2. Holland. 2 guld & 1 bronze

2. Norge. 2 guld & 1 bronze

4. Belgien. 1 guld, 2 sølv & 3 bronze

5. Schweiz. 1 guld, 1 sølv & 1 bronze

5. Tyskland. 1 guld, 1 sølv & 1 bronze

7. Kazakhstan. 1 guld

8. Australien. 2 sølv & 2 bronze

9. Frankrig. 2 sølv

10. Italien. 1 sølv & 1 bronze

11. Portugal. 1 sølv

11. Tjekkiet. 1 sølv

 

Fotos: Sirotti.

 
DEL
INFO
VM - Herrer
Nyheder
VM - Juniorer
Nyheder
VM - Kvinder
Nyheder Profil Resultater
VM - U23
Nyheder
DELTAG I DEBATTEN

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Famenne Ardenne Classic(1.1) 02/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 02/10

Tour de Vendée(1.1) 02/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 02/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 02/10

Tour de Vendée(1.1) 02/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 04/10

Paris - Bourges(1.1) 06/10

Tour de Romandie(2.WWT) 07/10-09/10

Il Lombardia(1.UWT) 08/10

La Philippe Gilbert juniors(2.1) 08/10-09/10

Memorial Rik Van Steenbergen(1.1) 09/10

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Qazaqstan

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - EasyPost

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Alpha Vinyl

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange Jayco

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger