Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Oversigt: Nationale mesterskaber 2024

Oversigt: Nationale mesterskaber 2024

24. juni 2024 07:10Foto: Feltet.dk

Vi er nået til den tid på året, hvor størstedelen af de nationale mestre i cykelsporten skal findes. Få her overblikket over de største nationers nationale mestre i 2024.

Artiklen fortsætter efter videoen.

Linjeløb

 

Danmark - herrer (23/06)

1. Rasmus Søjberg Pedersen

2. Kasper Asgreen

3. Frederik Wandahl

 

Danmark - kvinder (23/06)

1. Rebecca Koerner

2. Amalie Dideriksen

3. Emma Norsgaard

 

 

Danmark - herre junior (23/06) 

1. Sebastian Brandt Christiansen

2. Magnus Åhmann

3. Theodor Clemmensen

 

Danmark - dame junior (23/06) 

1. Alma Walther Møller Rasmussen

2. Mathilde Cramer

3. Ida Krickau Ketelsen

 

Danmark - U23 herrer (11/05)

1. Pelle Køster Mikkelsen

2. Christian Kornum

3. Asger Røjbek Sørensen

 

Danmark - U23 kvinder (23/06)

1. Alberte Emilie Greve

2. Laura Auerbach-Lind

3. Astrid-Marie Bjørn Sørensen

 

Australien - herrer (07/01)

1. Luke Plapp

2. Chris Harper

3. Kelland O’Brien

 

Australien - kvinder (07/01)

1. Ruby Roseman-Gannon

2. Lauretta Hanson

3. Alexandra Manly

 

Belgien - herrer (23/06)

1. Arnaud de Lie

2. Jasper Philipsen

3. Jordi Meeus

 

Belgien - kvinder (23/06)

1. Lotte Kopecky

2. Sanne Cant

3. Justine Ghekiere

 

Colombia - herrer (28/01)

1. Alejandro Osorio

2. Sergio Higuita

3. Egan Bernal

 

 

Colombia - kvinder (26/01)

1. Paula Patino

2. Diana Penuela

3. Jessenia Meneses

 

Ecuador - herrer (03/02)

1. Jhonatan Narvaez

2. Richard Carapaz

3. Jefferson Cepeda

 

Ecuador - kvinder (03/02)

1. Miryam Nunez

2. Esther Galarza

3. Elizabeth Bravo

 

Eritrea - herrer (15/06)

  1. 1. Natnael Tesfatsion
  2. 2. Aklilu Arefayne
  3. 3. Metkel Eyob

 

Eritrea - kvinder (15/06)

  1. 1. Kisanet Weldemichael

 

Estland - herrer (22/06)

1. Norman Vahtra

2. Lauri Tamm

3. Markus Pajur

 

Finland - herrer (16/06)

  1. 1. Jaakko Hänninen
  2. 2. Antti-Jussi Juntunen
  3. 3. Karl-Nicolas Grönlund

 

Finland - kvinder (16/06)

  1. 1. Anniina Ahtosalo
  2. 2. Wilma Aintila
  3. 3. Ursula Linden

 

Frankrig - herrer (23/06)

1. Paul Lapeira

2. Julien Bernard

3. Thomas Gachignard

 

 

Frankrig - kvinder (22/06)

1. Juliette Labous

2. Gladys Verhulst-Wild

3. Jade Wiel

 

Holland - herrer (23/06)

1. Dylan Groenewegen

2. Olav Kooij

3. Ramon Sinkeldam

 

Holland - kvinder (23/06)

1. Chantal Van den Broek-Blaak

2. Mischa Bredewold

3. Nina Kessler

 

Irland - herrer (23/06)

1. Darren Rafferty

2. Dillon Corkery

3. Rory Townsend

 

Israel - herrer (22/06)

1. Oded Kogut

2. Itamar Einhorn

3. Rotem Tene

 

Italien - herrer (23/06)

1. Alberto Bettiol

2. Lorenzo Rota

3. Edoardo Zamvanini

 

Italien - kvinder (22/06)

1. Elisa Longo Borghini

2. Chiara Consonni

3. Eleonora Camilla Gasparrini

 

Letland - herrer (22/06)

1. Emils Liepins

2. Maris Bogdanovics

3. Karlis Klismets

 

Lituaen - herrer (22/06)

1. Venantas Lasinis

2. Aivaras Mikutis

3. Rokas Kmieliauskas

 

 

Luxembourg - herrer (23/06)

1. Kevin Geniets

2. Mats Wenzel

3. Alexandre Kess

 

Luxembourg - kvinder (23/06)

1. Marie Schreiber

2. Christine Majerus

3. Nina Berton

 

Norge - herrer (23/06)

1. Markus Hoelgaard

2. Fredrik Dversnes

3. Rasmus Tiller

 

Norge - kvinder (23/06)

1. Mia Bjørndal Ottestad

2. Emma Dyrhovden

3. Katrine Aalerud

 

Polen - kvinder (23/06)

1. Dominika Wlodarczyk

2. Marta Jaskulska

3. Zuzanna Chylinska

 

Portugal - herrer (23/06)

1. Rui Costa

2. Rui Oliveira

3. Luis Gomes

 

Portugal - kvinder (22/06)

1. Daniela Campos

2. Ana Caramelo

3. Mariana Libano

 

Schweiz - herrer (23/06)

1. Mauro Schmid

2. Simon Pellaud

3. Stefan Bissegger

 

Schweiz - kvinder (22/06)

1. Noemi Rüegg

2. Linda Zanetti

3. Caroline Baur

 

 

Slovakiet - herrer (23/06)

1. Lukas Kubis

2. Martin Svrcek

3. Richard Riska

 

Slovakiet - kvinder (22/06)

1. Nora Jencusova

2. Terezia Ciriakova

3. Alzbeta Bacikova

 

Slovenien - herrer (23/06)

1. Domen Novak

2. Gal Glivar

3. Matej Mohoric

 

Slovenien - kvinder (23/06)

1. Urska Zigart

2. Urska Pintar

3. Spela Kern

 

Spanien - herrer (23/06)

1. Alex Aranburu

2. Oier Lazkano

3. Jesús Herrada

 

Spanien - kvinder (22/06)
1. Uzoa Ostolaza 

2. Iurani Blanco

3. Mavi Garcia

 

Storbritannien - kvinder (23/06)

1. Pfeiffer Georgi

2. Anna Henderson

3. Elizabeth Deignan

 

Sverige - herrer (23/06)

1. Jacob Eriksson

2. Joel Rydergren

3. Gabriel Sandør

 

Tjekkiet - herrer (23/06)

1. Tomas Pridal

2. Michael Kukrle

3. Vojtech Kminek

 

 

Tjekkiet - kvinder (22/06)

1. Barbora Nemcova

2. Nikola Bajgerova

3. Julia Kopecky

 

Tyskland - herrer (23/06)

1. Marco Brenner

2. Florian Lipowitz

3. Kim Heiduk

 

Tyskland - kvinder (22/06)

1. Franziska Koch

2. Liane Lippert

3. Antonia Niedermaier

 

USA - herrer (19/05)

1. Sean Quinn

2. Brandon McNulty

3. Neilson Powless

 

USA - kvinder (19/05)

1. Kristen Faulkner

2. Ruth Edwards

3. Coryn Labecki

 

Østrig - herrer (23/06)

1. Alexander Hajek

2. Gregor Mühlberger

3. Felix Grosschartner

 

Østrig - kvinder (23/06)

1. Anna Kiesenhofer

2. Valentina Cavallar

3. Christina Schweinberger

 

Enkeltstart

 

Danmark - herrer (21/06)

1. Mattias Skjelmose

2. Kasper Asgreen

3. Mikkel Bjerg

 

 

Danmark - kvinder (21/06)

1. Emma Norsgaard Bjerg

2. Rebecca Koerner

3. Alberte Greve

 

Danmark - U19-herrer (21/06) 

1. Albert Withen Philipsen

2. Carl Emil Just Pedersen

3. Magnus Carstensen

 

Danmark - U19-kvinder (21/06) 

1. Ida Dam Fialla

2. Alma Walther Møller Rasmussen

3. Mathilde Cramer

 

Danmark - U23 herrer (10/05)

1. Gustav Wang

2. Henrik Breiner Pedersen

3. Kristian Egholm

 

Danmark - U23 kvinder (21/06)

1. Alberte Emilie Greve

2. Laura Auerbach-Lind

3. Gertrud Riis Madsen

 

Australien - herrer (04/01)

1. Luke Plapp

2. Chris Harper

3. Michael Hepburn

 

Australien - kvinder (04/01)

1. Grace Brown

2. Brodie Chapman

3. Georgie Howe

 

Belgien - herrer (20/6)

1. Tim Wellens

2. Alec Segaert

3. Rune Herregodts

 

Belgien - kvinder (20/06)

1. Lotte Kopecky

2. Marthe Goossens

3. Marion Norbert

 

 

Colombia - herrer (25/01)

1. Daniel Felipe Martinez

2. Brandon Rivera

3. Rodrigo Contreras

 

Colombia - kvinder (25/01)

1. Diana Penuela

2. Karen Villamizar

3. Ana Sanabria

 

Ecuador - herrer (01/02)

1. Richard Carapaz

2. Jefferson Cepeda

3. Jonathan Caicedo

 

Ecuador - kvinder (01/02)

1. Miryam Nunez

2. Esther Galarza

3. Maria Pazmino

 

Eritrea - herrer (13/06)

1.Amanuel Ghebreigzabhier

2.Henok Mulubrhan

3.Biniam Girmay

 

Eritrea - kvinder (13/06)

1.Adiam Dawit

2.Milena Gebrekrstos

3.Suzana Fisehaye

 

Estland - herrer (18/06)

1. Rein Taaramäe

2. Norman Vahtra
3. Taavi Kannimae

 

Estland - kvinder (18/06)

1. Laura Lizette Sander
2. Elisabeth Ebras
3. Aidi Gerde Tuisk

 

Finland - herrer (14/06)

1.Trond Larsen

2.Axel Källberg

3.Vladyslav Makogon

 

 

Finland - kvinder (14/06)

1.Anniina Ahtosalo

2.Essi Pelto-Arvo

3.Saarela Ruska

 

Frankrig - herrer (20/06)

1. Bruno Armirail

2. Kevin Vauquelin

3. Thibault Guernalec 

 

Frankrig - kvinder (20/06)

1. Audrey Cordon-Ragot

2. Cédrine Kerbaol

3. Marion Barros

 

Holland - herrer (19/06)

1. Daan Hoole

2. Mick van Dijke

3. Sjoerd Bax

 

Holland - kvinder (19/06)

1. Riejanne Markus

2. Lieke Nooijen

3. Demi Vollering

 

Irland - herrer (20/06)

1. Eddie Dunbar

2. Ryan Mullen

3. George Peden

 

Irland - kvinder (20/06)

1. Fiona Mangan

2. Annalise Murphy

3. Roisin Thomas

 

Italien - herrer (20/06)

1. Filippo Ganna

2. Edoardo Affini

3. Filippo Baroncini

 

Italien - kvinder (20/06)

1. Vittoria Guazzini

2. Elisa Longo Borghini

3. Elena Pirrone

 

 

Kazakhstan - herrer (19/06)

1. Dmitriy Gruzdev

2. Igor Chzhan

3. Gleb Brussenskiy

 

Letland - herrer (17/06)

1. Alekss Krasts

2. Emils Liepins

3. Kristers Ansons

 

Letland - kvinder (17/06)

1. Kitija Siltumena

2. Krista Pucite

3. Madara Aboma

 

Luxembourg - herrer (21/06)

1. Arthur Kluckers

2. Michel Ries

3. Tom Wirtgen

 

Luxembourg - kvinder (21/06)

1. Christine Majerus

2. Nina Berton

3.

 

Norge - herrer (20/06)

1. Søren Wærenskjold

2. Tobias Foss

3. Andreas Leknessund

 

Norge - kvinder (20/06)

1. Katrine Aalerud

2. Mie Bjørndal Ottestad

3. Sigrid Ytterhus Haugset

 

Polen - herrer (20/06)

1. Filip Maciejuk

2. Kamil Gradek

3. Szymon Sajnok

 

Polen - kvinder (20/06)

1. Marta Jaskulska

2. Marta Lach

3. Agnieszka Skalniak-Sojka

 

 

Portugal - herrer (21/06)

1. Antonio Morgado

2. Ivo Oliveira

3. Rui Costa

 

Portugal - kvinder (21/06)

1. Daniela Campos

2. Ana Caramelo

3. Vera Vilaca

 

Schweiz - herrer (20/06)

1. Stefan Küng

2. Stefan Bissegger

3. Jan Christen

 

Schweiz - kvinder (20/06)

1. Elena Hartmann

2. Melanie Maurer

3. Noemi Rüegg

 

Slovakiet - herrer (20/6)

1. Lukas Kubis

2. Mattihas Schwarzbacher

3. Dominik Dunar

 

Slovakiet - kvinder (20/6)

1. Nora Jencusova

2. Zuzana Michalickova

3. Alzbeta Bacikova

 

Slovenien - herrer (20/6)

1. Matej Mohoric

2. Matevz Govekar

3. Jaka Primozic

 

Slovenien - kvinder (20/6)

1. Urska Zigart

2. Hana Zümer

3. Ema Pirs

 

Spanien - herrer (21/06)

1. David de la Cruz

2. Markel Beloki

3. Raul Garcia Pierna

 

 

Spanien - kvinder (21/06

1. Mireia Benito

2. Sandra Alonso

3. Mavi Garcia

 

Storbritannien - herrer (19/06)

1. Joshua Tarling

2. Max Walker

3. Ethan Vernon

 

Storbritannien - kvinder (19/06)

1. Anna Henderson

2. Claire Steels

3. Elinor Barker

 

Sverige - herrer (18/06)

1. Jakob Söderqvist

2. Tobias Ludvigsson

3. Jacob Ahlsson

 

Sverige - kvinder (18/06)

1. Lisa Nordén

2. Ebba Granqvist

3. Stina Kagevi

 

Tjekkiet - herrer (20/6)

1. Mathias Vacek

2. Josef Cerny

3. Jakub Otruba

 

Tjekkiet - kvinder (20/6)

1. Julia Kopecky 

2. Nikola Noskova

3. Jana Milec Jirincova

 

Tyskland - herrer (21/06)

1. Nils Politt

2. Maximilian Schachmann

3. Miguel Heideman

 

Tyskland - kvinder (21/06)

1. Mieke Kröger

2. Antonia Niedermaier

3. Lisa Klein

 

Ungarn - herrer (19/06)

1. Barnabas Peak

2. Attila Valter

3. Janos Pelikan

 

Ungarn - kvinder (19/06)

1. Petra Zsankó

2. Johanna Borissza

3. Fanni Hajdu

 

USA - herrer (15/05)

1. Brandon McNulty

2. Tyler Stites

3. Neilson Powless

 

USA - kvinder (15/05)

1.Taylor Knibb

2.Kristen Faulkner

3.Amber Neben

 

Østrig - herrer (21/06)

1. Felix Großschartner

2. Patrick Gamper

3. Johannes Hirschbichler

 

Østrig - kvinder (21/06)

1. Anna Kiesenhofer

2. Christina Schweinberger

3. Anna Kofler

DEL
INFO
Nationale mesterskaber
Nyheder Profil Resultater
DELTAG I DEBATTEN

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Prueba Villafranca(1.1) 25/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 23/07

Czech Tour(2.1) 25/07-28/07

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 24/07-04/08

Prueba Villafranca(1.1) 25/07

Czech Tour(2.1) 25/07-28/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 27/07

OL - Herrer(JO) 03/08

Annonce

Annonce

Alpecin-Deceuninck

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Arkéa - B&B Hotels

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Qazaqstan

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Decathlon AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - EasyPost

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lidl - Trek

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Red Bull - BORA - hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Soudal - Quick Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM-Firmenich PostNL

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jayco AlUla

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Visma | Lease a Bike

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger