Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Oversigt: Se samtlige stillinger i Uno-X Cup

Oversigt: Se samtlige stillinger i Uno-X Cup

22. maj 2020 08:00

Tre afdelinger er nu kørt af Uno-X Cup powered by DCU og Feltet.dk, og vi har her samlet topstillingen i klassementerne fra samtlige af løbsseriens fem klasser. Uno-X Cup består af i alt otte afdelinger, og den næste af disse afvikles på tirsdag den 26. maj med løbsstart klokken 20.15. Du finder tilmeldingslinks til 4. afdeling i bunden af artiklen.

Se afslutningen på samtlige af tirsdagens løb i videoen herover.

De komplette lister kan du se lige her.
 

A-klassen
Samlet stilling

1. Nicklas Pedersen   118 p
2. Joshua Gudnitz   93
3. Anders Foldager   72
4. Gustav Heby Pedersen 70
5. Martin Mortensen   65
6. Christian Moxon   61
6. Benjamin Hertz   61
8. Mattias Lundqvist   57
9. Kjetil Farup   53
10. Simon Nielsen   47
11. Jeppe Falk   41
12. Marcus Sander Hansen 40
13. Matthew Ellis   39
14. Bjørn Andreassen   37
15. Jonas Abrahamsen   34
16. Johan Gren   31
17. Scott Gleason   29
18. Vidar Mehl   28
18. Gustav Wissting   28
20. Kristian Sobota   27


Holdkonkurrencen

1. Team PO Auto   280 p
2. Team Swedish Zwifters 145
3. Team Forza Racing   112
4. Fusion ECT   108
5. Fusion Development   103
6. DanishikeRiders   81
7. Bolt Race Team   79
8. Uno-X Norwegian Development Team 64
9. Vikings     58
10. Saint Piran   40



E-klassen
Samlet stilling

1. Marie-Louise Hartz Krogager 121 p
2. Fie Østerby   106
3. Line Heerup Madsen   89
4. Pernille Kinnunen   72
5. Mikka Holm   69
6. Maria Gydesen   67*
7. Maj Hinrichsen   57
8. Anna Marie Hughes   49
9. Anna Hansen   47
10. Francesca Hall   46
11. Lotte Peronard   42
12. Antonina Reznikov   40
12. Emma Lyngholm   40
14. Laura Senior   37
15. Lone Bonde Nielsen   35
15. Alma Walther Rasmussen 35
17. Jessica Edqvist   33
18. Luna-Marie Lau   31
19. Malene Raahauge Nielsen 28
20. Anna Ronkainen   27


*Grundet tekniske problemer på Zwiftpower.com står Maria Gydesen stadig noteret for 21 point ved 1. afdeling trods det faktum, at hendes pulsmåler ikke virkede korrekt. Pointene vil blive fratrukket ved afslutningen på cuppen. 



B-klassen
Samlet stilling

1. Alexandar Lander   98 p
1. Frederik Jensen   98
3. Steffen Kruse Hansen   85
4. Kenneth Larsen   84
5. Kristian Nissen   82
6. Kim Gydemand   68
6. Kristoffer Smed   68
8. Esben Theibel   62
9. Thorben Oksen   59
10. Hans Jessen Andersen 55
11. Kasper Jul Pedersen   51
12. Martin Juul   44
13. Stefan Abrahamsen   41
14. Lennart Kruse   40
15. Steffen Søndergaard   39
15. Ronan Flannery   39
17. Søren Larsen   35
18. Jakob Voldum   34
18. Flemming Bach   34
20. Michael Durr   33


Holdkonkurrencen

1. Fusion Development   295 p 
2. Køge SportsTerapi   249
3. DanishBikeRiders   125
4. Team SIB     98
4. Team QuickPay   98
6. TBR Racing   44
7. St. Tiernans CC   43
8. eCykle Klub Danmark ZT 40
9. Bolt Race Team   34
10. CK Aarhus   31



C-klassen
Samlet stilling

1. Michael Weber-Hansen 107 p
2. Oscar Just   94
3. Michael Petersen   87
4. Kenneth Larsen   86
5. Jesper Bechmann Olsen 80
6. Brian Borgen Larsen   63
7. Søren Jensen   55
8. Martn Trenter   51
9. Stuart Baker   48
10. Thor Thiim Hansen   47
10. Martin Lohse   47
12. Dennis Ladefoged   41
13. Ross Blayney   39
14. Kasper Brandt-Svanekier 37
15. Dan Damgaard   36
16. Michael Mattsson   32
17. Simon Ward   31
18. Steward Twidle   29
19. Nicolai Just   28
20. Rasmus Svith   27



D-klassen
Samlet stilling

1. Niels-Ove Nielsen   126 p
2. Remi Nielsen   111
3. Michael Mortensen   102
3. Flemming Sørensen   102
5. Søren Mathiasssen   78
6. Mick McMahon   63
7. Arnar Ingi Sigurdsson   51
8. Valdas Zabulionis   50
9. Jonas Ekergarn   49
10. Peter Loader   47
10. Jørgen Lindemann   47
12. Andy Janner   28
13. Alexander Campbell   25
14. Steve Ball   24
14. Leon Vinther   24
16. Tyler Dyson   23
17. Nick Manning   22
17. Yves Debeer   22
19. Søren Bonde   21
19. Simon Holdning   21


Tilmeld dig næste uges løb
Uno-X Cups 4. afdeling afvikles på tirsdag den 26. maj fra klokken 20.15, og du kan allerede nu tilmelde dig løbet via nedenstående links:

Tryk på dette link for at tilmelde dig 4. afdeling af Uno-X Cup gennem Zwifts egen hjemmeside.

 

Tryk på dette link for at tilmelde dig 4. afdeling af Uno-X Cup gennem Zwiftpower.com.

4. afdeling af Uno-X Cup livestreames på Feltet.dk, Feltet.dk´s Youtube-kanal, Facebook-siden DBR Live samt Feltet.dk´s og DCU e-cyklings respektive Facebook-sider.

Alex Rasmussen, Jesper Johannesen, Klaus Møller og gæstekommentator Simon Nielsen vil sidde klar til at kommentere begivenhederne, og vi viser naturligvis både A-løbet i dets fulde længde samt afslutningerne fra samtlige af de øvrige løbsklasser.

 

Uno-X Cup er lavet i samarbejde med Feltet.dk og Danmarks Cykle Union samt sponsorerne EliteZakoboFusionSISTissotAmaton og Garmin.

 

DEL
INFO
E-cykling
Nyheder
DELTAG I DEBATTEN
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

La Route d'Occitanie(2.1) 11/06-14/06

Saarland Trofeo(2.NCUP) 11/06-14/06

Cycling Tour of Bihor - B...(2.1) 12/06-14/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER