Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Oversigt: Slutresultater af DCU Feltet.dk November Series

Oversigt: Slutresultater af DCU Feltet.dk November Series

27. november 2020 16:00

DCU Feltet.dk November Series er forbi, og vi bringer dig her de endelige resultater fra e-løbsserien.

Over de seneste fire uger har mere end 1000 ryttere kørt med i DCU Feltet.dk November Series, og i går fandt løbsserien så sin afgørelse med 4. og sidste afdeling.

 

Feltet.dk ønsker tillykke til Michael Knudsen, Maja Winther Brandt, Jesper Nielsen, Martin Trenter og Arnar Ingi Sigurdsson med sejren i henholdsvis A-, E-, B-, C- og D-klassen.

 

De fulde resultatlister fra henholdsvis 4. afdeling og de samlede klassementer for både ryttere og hold kan findes ved at trykke på de angivne links. Topresultaterne følger herunder.

 

Feltet.dk vil gerne sige tak til samtlige ryttere, seere og læsere i forbindelse med DCU Feltet.dk November Series.

 

Vi vil arbejde for at arrangere flere e-løb i fremtiden.

 

*Husk, at hvis du IKKE kan finde dig selv i resultatlisten, kan det skyldes regelbrud eller manglende sammenkobling af dine Zwift- og Zwiftpower-profiler.

 

A-klassen

1. Thomas Thrall
2. Joakim Lisson
3. Simon Nielsen
4. Morten Kandrup Johansen
5. Dennis Lock
6. Leandro Messineo
7. Daniel Ricardo
8. Nicklas Amdi Pedersen
9. Patrick Walle
10. Michael Knudsen

11. Zaki Yama

12. Scott Catanzaro

13. Seb

14. Jeppe Falk

15. Nikolaj Hebsgaard

Klassement

1. Michael Knudsen 195 p

2. Nikolaj Hebsgaard 177

3. Joakim Lisson 163

4. Nicklas Amdi Pedersen 151

5. Morten Kandrup Johansen 144

6. Frederik Muff 142

7. Jan Tønnesen 141

8. Frederik Hammer 109

9. Søren Calmar 108

10. Thomas Hald 107


Holdkonkurrence

1. Team PO Auto CeramicSpeed 608 p

2. Køge SportsTerapi 414

3. DZR 392

4. DanishBikeRiders 298

5. Fusion ECT 296

6. EVOQ 177

7. Fusion Development 146

8. Xtreme Masters 138

9. Relentless 136

10. World Elite Zwifters Development 130

 

 

E-klassen

1. Olivia Baril

2. Borghild Loevset

3. Annika Langvad

4. Maja Winther Brandt

5. Hannah Ludwig

6. Angela Pitzer

7. Dana Wagner

8. Line Heerup Madsen

9. Mikka Holm

10. Kathrin Fuhrer

11. Pernille Laugesen

12. Christa Riffel

13. Amalie Bengtsson

14. Mie Nordlund Pedersen

15. Emma Lyngholm

16. Marianne H

17. Sidsel Hvas

Klassement

1. Maja Winther Brandt 203 p

2. Mikka Holm 174

3. Marie-Louise Hartz Krogager 155

4. Emma Lyngholm 126

5. Caroline Bohé 120

6. Marianne H 117

7. Szaza Mingara 101

8. Line Heerup Madsen 89

9. Heidi Walther 88

10. Amalie Bengtsson 82

Holdkonkurrence

1. Team PO Auto CeramicSpeed 390 p

2. Køge SportsTerapi 364

3. Team Cryo-Gen 203

4. Turbo 197

5. Cryo RDT 155

6. Canyon/SRM 87

7. Aeonian Race Team 55

8. Vision eRacing 47

9. EVOQ 46

9. Club Triatlon Las Rozas 46

9. Cykling Odense & Friends 46

 

 

B-klassen

1. Jesper Nielsen

2. Alexander Wendelbo

3. Kenneth Larsen

4. Sebastian Jakobsen

5. Oscar Feldfos

6. Jacek Karluk

7. Thomas Schelle

8. Nikolaj Hørkilde

9. Frederik Madsen

10. Christian Mogensen

11. Jan Bach Andersen

12. Patrick Fischerking

13. Nikolaj Madsen

14. Bram Gellenkirchen

15. Maciej Majewski

Klassement

1. Jesper Nielsen 221 p

2. Oscar Feldfos 202

3. Frederik Madsen 192

4. Maciej Majewski 180

5. Christian Mogensen 174

6. Claus Termandsen 157

7. Nikolaj Madsen 148

8. Mads Brixtofte Rasmussen 142

9. Martin Hald 127

10. Tobias Schelle 121

10. Kenneth Larsen 121

10. Lennart Kruse 121


Holdkonkurrence

1. Fusion Development 595 p

2. DanishBikeRiders 483

3. DZR 444

4. eCykle Klub Danmark ZT 348

5. Køge SportsTerapi 344

6. Team QuickPay 215

7. ZTPL Cycling Club eRacing 185

8. Spinning Rabbits 182

9. ACK Allerød 159

10. Töreboda-Adriatico 129

 

 

C-klassen

1. Anders Weber Borgermann

2. Jonas Häggqvist

3. Jesper Bechmann Olsen

4. J. Strandvig

5. Kasper Anneberg

6. Martin Trenter

7. Thomas Bollerup

8. Søren Nigel Beck

9. Mads Møller

10. Brian Jensen

11. Jonas Bang Christensen

12. Max Holst Knudsen

13. Carsten Læsø

14. Danny Engelhardt Pedersen

15. Jens Jakob Jensen

Klassement

1. Martin Trenter 201 p

2. Kasper Anneberg 171

3. Jens Jakob Jensen 168

4. Søren Nigel Beck 167

5. Max Holst Knudsen 158

6. Jonas Häggqvist 157

7. J. Strandvig 156

8. Jonas Bang Christensen 154

9. KJ Rasmussen 153

10. Danny Engelhardt Pedersen 150


Holdkonkurrence

1. DanishBikeRiders 511 p

2. eCykle Klub Danmark ZT 404

3. DZR 375

4. Cykelmagasinet 231

5. Amager Cykle Ring 207

6. Team Cykel Meyer Cycling 193

7. CK Arhus 158

8. Coned vSports 155

9. Bar(e)Cykling 144

10. Aarhus Studenternes Cykelklub 106

 

 

D-klassen

1. Flemming Sørensen

2. Arnar Ingi Sigurdsson

3. Victor Sørensen

4. Mathias Bach

5. S. H.

6. Thomas Christensen

7. Christian Svendsen

8. Kim Jakobsen

9. M Nissen

10. Galen Herrington

11. Søren Bonde

12. Jonas Frederiksen

13. Allan Larsen

14. Thorkild Buhl-Larsen

15. Daniel Birkeslund

Klassement

1. Arnar Ingi Sigurdsson 201 p

2. Søren Bonde 171

3. Rune True Nielsen 163

4. Thorkild Buhl-Larsen 158

5. Flemming Sørensen 149

6. Christian Svendsen 130

7. Jonas Frederiksen 125

8. Søren Mathiassen 115

9. Mathias Bach 108

10. S. H. 97


Holdkonkurrence

1. eCykle Klub Danmark ZT 604

2. DanishBikeRiders 385

3. DZR 316

4. Team Lunde Kro 84

5. DIRT 42

DEL
INFO
E-cykling
Nyheder
DELTAG I DEBATTEN
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE