Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Paolini vandt 12. etape i Spanien

Paolini vandt 12. etape i Spanien

07. september 2006 17:170
Luca Paolini tog i dag sejren på 12. etape af Vuelta a Espana. Paolini kørte med fire kilometer mål fra en 12-mandsgruppe uden nogle Team CSC ryttere. På andenpladsen kom Bart Dockx (Davitamon-Lotto), mens Paolo Bettini (Quick Step-Innergetic) blev treer.


Luca Paolini vinder / Foto: Sirotti


Danske Team CSC var igen i dag aktive i starten af dagens 169 km. lange etape fra Aranda de Duero til Guadalajara. Først forsøgte Lars Bak at komme væk i en firemandsgruppe og siden var Kurt-Asle Arvesen med en ottemandsgruppe, men begge forsøg blev hentet. I stedet får 11 mand lov at køre. Flere af favoritmandskaberne var ikke repræsenteret, men Caisse D´Epargnes David Arroyo kører kort efter alene frem til gruppen og det var starten på en lille psykologisk krig mellem det spanske mandskab og de resterende mandskaber med favoritter til den samlede sejr.

Arroyo var nemlig før dagens etape bare 14.09 min. efter den førende holdkammerat Alejandro Valverde i den samlede stilling og var derved den klart bedst placerede rytter i gruppen. Det betød at det spanske mandskab ikke ønskede at arbejde i fronten af feltet, men ingen andre havde tilsyneladende lyst til at tage ansvaret. Det var således først da frontgruppen havde oparbejdet et forspring på over 11 minutter, at Astana mandskabet tog ansvaret i fronten af feltet.

På dette tidspunkt var der dog ingen tvivl om, at dagens etapevinder skulle findes blandt Vladimir Gusev (Discovery Channel), Paolo Bettini, Kevin Hulsmans (Quick Step-Innergetic), Luca Paolini (Liquigas), Rubén Pérez (Euskaltel-Euskadi), Bart Dockx, Björn Leukemans (Davitamon-Lotto), Bernhard Eisel and Ian Mcleod (Française des Jeux), Heinrich Haussler (Gerolsteiner), Jean-Patrick Nazon (AG2R Prevoyance) og David Arroyo (Caisse D´Epargne-Illes Balears) der udgjorde frontgruppen.

Med omkring 12 kilometer til mål forsøger de første sig med angreb, men en selvopofrende Kevin Hulsmans holder sammen på gruppen for holdkaptajnen Paolo Bettini. Eller sådan så det i første omgang ud. For med fire kilometer til mål angriber den tidligere holdkammerat Luca Poalini og pludselig ønsker ingen af de to Quick Step ryttere at jagte. I stedet sætter Paolo Bettini sig på hjul af Bart Dockx, der som den eneste formår at køre væk fra resten af gruppen. Men Davitamon-Lotto rytteren kan ikke lukke hullet til Paolini, der således kan køre alene i mål. Bettini ønsker dog heller ikke at sprinte om andenpladsen som Dockx vinder.

Feltet kom i mål 8.53 min. efter Paoilini og det betyder, at David Arroyo rykker frem på 13. pladsen i den samlede stilling.



Luca Paolini på podiet / Foto: Sirotti



Valverde triller i mål / Foto: Sirotti



Valverde og Sastre på podiet / Foto: Sirotti



Resultat af 12. etape
1 Luca Paolini (Ita) Liquigas 3.35.07 (47.22 km/t)
2 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 0.05
3 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
4 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.08
5 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
6 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.17
7 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 0.22
8 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
9 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 0.33
10 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 0.39
11 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 0.57
12 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 2.09
13 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 8.54
14 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
15 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
16 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
17 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
18 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
19 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
20 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
21 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
22 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
23 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team
24 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
25 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
26 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
27 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
28 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
29 Marco Velo (Ita) Team Milram
30 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
31 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
32 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
33 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
34 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
35 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
36 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
37 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
38 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
39 Theo Eltink (Ned) Rabobank
40 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam
41 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
42 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
43 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
44 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
45 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
46 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
47 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam
48 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam
49 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
50 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
51 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
52 Sergio Paulinho (Por) Astana Team
53 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
54 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
55 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
56 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
57 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
58 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam
59 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
60 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
61 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
62 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
63 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
64 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
65 Erik Zabel (Ger) Team Milram
66 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
67 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
68 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
69 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
70 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
71 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
72 Pieter Weening (Ned) Rabobank
73 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
74 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
75 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
76 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
77 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
78 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
79 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
80 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
81 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam
82 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
83 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
84 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom
85 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
86 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
87 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
88 Francesco Failli (Ita) Liquigas
89 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
90 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
91 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
92 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
93 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
94 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
95 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
96 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
97 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
98 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
99 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
100 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
101 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
102 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
103 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team
104 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
105 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
106 Jorge García (Spa) Relax-Gam
107 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
108 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
109 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
110 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC

111 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
112 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
113 David George (RSA) Relax-Gam
114 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
115 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
116 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
117 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
118 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
119 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
120 Daniel Becke (Ger) Team Milram
121 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
122 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
123 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
124 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
125 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
126 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
127 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic
128 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
129 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
130 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
131 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
132 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
133 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
134 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
135 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
136 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
137 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
138 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 9.27
139 William Walker (Aus) Rabobank 9.38
140 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 9.43
141 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
142 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 10.16
143 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 10.17
144 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10.34
145 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
146 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 10.39
147 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
148 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
149 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
150 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
151 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
152 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
153 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
154 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
155 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 10.58
156 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 8.54
157 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
158 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 11.47
159 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 14.58


Udgåede ryttere
DNF Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
DNF Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
DNF Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner
DNF Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir


Samlet stilling efter 12. etape
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 49.38.46
2 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 0.27
3 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 0.44
4 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.56
5 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 1.38
6 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.05
7 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.28
8 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 2.31
9 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.02
10 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 3.42
11 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 3.59
12 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 5.18
13 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.23
14 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.33
15 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 6.11
16 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.20
17 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.36
18 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 7.16
19 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.36
20 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
21 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 7.59
22 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.06
23 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.34
24 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.48
25 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 9.05
26 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 10.32
27 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 10.44
28 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 13.55
29 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 14.27
30 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 16.18
31 Carlos Barredo (Spa) Astana Team 17.34
32 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 18.01
33 Theo Eltink (Ned) Rabobank 18.04
34 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 18.36
35 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 23.04
36 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 23.35
37 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 24.13
38 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 25.27
39 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 25.28
40 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 25.41
41 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 26.20
42 Pieter Weening (Ned) Rabobank 27.56
43 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 27.57
44 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 30.16
45 Daniel Becke (Ger) Team Milram 30.48
46 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 31.40
47 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 32.32
48 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 33.10
49 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 33.21
50 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 33.42
51 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 34.21
52 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 34.43
53 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 34.58
54 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 35.00
55 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 35.30
56 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 36.20
57 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 37.20
58 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 38.36
59 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 39.25
60 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 40.15
61 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 40.18
62 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 40.56
63 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 42.39
64 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 43.37
65 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 47.30
66 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 48.57
67 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 50.18
68 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 50.33
69 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 51.05
70 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 53.24
71 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 53.34
72 David George (RSA) Relax-Gam 53.47
73 Erik Zabel (Ger) Team Milram 55.38
74 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 56.22
75 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 56.34
76 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 56.57
77 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 57.36
78 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 58.11
79 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 58.37
80 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 1.00.08
81 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.00.12
82 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 1.00.14
83 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 1.00.37
84 Luca Paolini (Ita) Liquigas 1.01.23
85 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 1.02.08
86 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.02.49
87 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 1.02.52
88 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 1.03.23
89 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 1.04.45
90 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 1.05.28
91 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 1.05.45
92 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam 1.05.55
93 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 1.05.59
94 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.06.23
95 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.06.33
96 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 1.06.50
97 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 1.07.09
98 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1.07.43
99 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.08.31
100 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.08.49
101 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 1.08.51
102 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 1.08.57
103 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 1.09.28
104 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 1.10.03
105 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 1.10.16
106 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.10.33
107 Jorge García (Spa) Relax-Gam 1.10.40
108 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 1.11.28
109 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 1.12.40
110 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 1.13.30
111 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 1.14.06
112 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 1.14.16
113 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 1.14.35
114 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 1.15.07
115 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 1.15.30
116 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 1.15.46
117 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 1.15.49
118 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.16.19
119 William Walker (Aus) Rabobank 1.16.41
120 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.16.57
121 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 1.18.42
122 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 1.18.53
123 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 1.19.09
124 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 1.19.35
125 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 1.19.43
126 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.19.45
127 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 1.21.14
128 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 1.21.33
129 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 1.21.48
130 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 1.22.01
131 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 1.22.11
132 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 1.23.12
133 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 1.23.37
134 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 1.24.04
135 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 1.24.08
136 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 1.25.21
137 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 1.26.29
138 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 1.27.45
139 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 1.27.51
140 Marco Velo (Ita) Team Milram 1.28.33
141 Francesco Failli (Ita) Liquigas 1.28.45
142 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 1.28.47
143 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 1.29.25
144 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 1.30.05
145 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance 1.30.14
146 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.30.19
147 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 1.31.03
148 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 1.31.26
149 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 1.31.56
150 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 1.32.10
151 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 1.32.57
152 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 1.33.41
153 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 1.33.54
154 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 1.36.11
155 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 1.37.47
156 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 1.38.37
157 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1.52.43
158 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 1.54.30
159 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 1.55.47


Pointkonkurrencen efter 12. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 135 pts
2 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 79
3 Erik Zabel (Ger) Team Milram 71
4 Luca Paolini (Ita) Liquigas 65
5 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 60
6 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 59
7 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 58
8 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 48
9 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 46

10 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 42
11 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 41
12 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 40
13 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 38
14 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 37
15 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 37
16 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 35
17 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 29
18 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 28
19 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 27
20 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 26
21 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 26
22 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 24
23 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 21
24 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 21
25 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 20


Bjergkonkurrencen efter 12. etape
1 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 77 pts
2 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 70
3 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 65
4 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 52
5 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 42
6 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 42
7 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 40
8 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 36
9 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 33
10 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 32
11 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 32
12 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 28
13 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 27
14 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
15 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 23
16 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 20
17 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 19
18 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 18
19 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 16
20 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 16
21 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 15
22 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 15
23 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 14
24 Pieter Weening (Ned) Rabobank 14
25 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 12


Kombinationskonkurrencen efter 12. etape
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12 pts
2 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 18
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 24
4 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 25
5 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 26
6 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 30
7 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 31
8 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 41
9 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 46
10 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 46
11 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 50
12 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 53
13 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 66
14 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 71
15 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 78
16 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 79
17 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 80
18 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 81
19 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 95
20 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 100
21 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 100
22 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 103
23 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 107
24 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 108
25 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 113


Holdkonkurrencen efter 12. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 148.21.06
2 Caisse D'Epargne - Illes Balears 10.11
3 Astana 15.35
4 Euskaltel - Euskadi 19.27
5 Lampre - Fondital 27.47
6 Team CSC 45.41
7 Saunier Duval - Prodir 52.17
8 Rabobank 1.00.55
9 Relax - GAM 1.02.13
10 Ag2r Prevoyance 1.13.48
11 Cofidis, le Credit Par Telephone 1.18.21
12 Credit Agricole 1.28.30
13 Liquigas 1.38.37
14 Davitamon - Lotto 1.44.56
15 Gerolsteiner 2.00.59
16 Française des Jeux 2.03.53
17 T- Mobile Team 2.10.26
18 Phonak Hearing Systems 2.12.26
19 Quick Step - Innergetic 2.26.10
20 Bouygues Telecom 2.50.40
21 Team Milram 3.04.07
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SØG EFTER CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS