Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Paolo Savoldelli vandt 1. etape

Paolo Savoldelli vandt 1. etape

06. maj 2006 18:280

Annonce

Paolo Savoldelli vandt en overbevisende sejr på den indledende enkeltstart af Giro d´Italia. Det italienske rytter var 11 sekunder bedre end Bradley McGee, mens Ivan Basso tabte hele 23 sekunder til Discovery-rytteren.

Team CSCs danske team-chef Bjarne Riis havde ellers tippet på holdets kaptajn som dagens vinder, men ingen på det danske ProTour mandskab, Team CSC, formåede at slutte i top-10.



Paolo Savoldelli / Foto: Sirotti



Resultat af enkeltstarten
1 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.50 (47.489 km/t)
2 Bradley Mcgee (Aus) Française des Jeux 0.11
3 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 0.13
4 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
5 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 0.15
6 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.16
7 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
8 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 0.17
9 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 0.18
10 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 0.19
11 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 0.20
12 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.21
13 Ivan Basso (Ita) Team CSC 0.23
14 Jens Voigt (Ger) Team CSC 0.25

15 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
16 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.26
17 Marc Wauters (Bel) Rabobank 0.27
18 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC
19 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic
20 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 0.28
21 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.29
22 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
23 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 0.30
24 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.31
25 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
26 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
27 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 0.32
28 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 0.33
29 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.34
30 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 0.35
31 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
32 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
33 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 0.36
34 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
35 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
36 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
37 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
38 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 0.37
39 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
40 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 0.38
41 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
42 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
43 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 0.39
44 Andrea Noe' (Ita) Liquigas
45 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
46 José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
47 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
48 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
49 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 0.40
50 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 0.41
51 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
52 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
53 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
54 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.42
55 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team
56 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
57 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
58 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
59 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
60 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 0.43
61 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
62 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 0.44
63 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
64 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
65 Pavel Padnos (USA) Discovery Channel
66 Bobby Julich (USA) Team CSC 0.45
67 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
68 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 0.46
69 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi
70 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
71 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
72 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
73 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
74 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.48
75 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
76 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
77 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
78 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 0.49
79 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
80 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
81 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
82 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 0.50
83 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
84 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 0.51
85 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
86 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 0.52
87 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
88 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
89 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance
90 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 0.53
91 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
92 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.54
93 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
94 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
95 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole
96 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
97 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 0.55
98 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
99 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
100 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
101 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
102 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
103 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
104 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
105 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 0.56
106 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
107 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
108 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
109 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto
110 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 0.57
111 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
112 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
113 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.58
114 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance
115 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
116 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
117 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 0.59
118 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
119 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.00
120 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
121 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
122 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
123 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 1.01
124 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
125 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
126 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 1.02
127 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
128 Christian Knees (Ger) Team Milram
129 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
130 Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
131 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 1.03
132 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Würth Team
133 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
134 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 1.04
135 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
136 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC
137 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
138 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
139 Theo Eltink (Ned) Rabobank 1.05
140 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
141 André Korff (Ger) T-Mobile Team
142 Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
143 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.06
144 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
145 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 1.07
146 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 1.08
147 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
148 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
149 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
150 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.09
151 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
152 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
153 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 1.10
154 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 1.11
155 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 1.12
156 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
157 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 1.13
158 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
159 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir
160 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
161 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
162 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
163 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 1.14
164 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.15
165 Marc De Maar (Ned) Rabobank
166 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
167 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
168 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
169 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
170 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 1.16
171 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
172 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom 1.17
173 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
174 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval-Prodir
175 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.19
176 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
177 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 1.20
178 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
179 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
180 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 1.21
181 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
182 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 1.22
183 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 1.23
184 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 1.24
185 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
186 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 1.25
187 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.27
188 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 1.29
189 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.31
190 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
191 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
192 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.32
193 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.39
194 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.44
195 Graeme Brown (Aus) Rabobank 1.49
196 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.50
197 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.52
198 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 1.53

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

GP Luxembourg(1.1) 04/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR