Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Paul Martens sejrede i Holland

Paul Martens sejrede i Holland

21. juni 2007 18:250
Dagens etape blev kørt fra Aachen (Tyskland) til Valkenburg over 194 km.

Paul Martens (Skil-Shimano) vandt 2. etape af Ster Electrotour i Holland. Martens vandt foran QuickStep-rytteren Maarten Wijnants (Quick Step-Innergetic) og Sebastian Langeveld (Rabobank)

Martens overtager også førertrøjen fra Mikhail Ignatiev (Tinkoff).


Resultat af 2. etape
1 Paul Martens - Skil-Shimano 4.49.11 (40.251 km/t)
2 Maarten Wynants - Quickstep-Innergetic
3 Sebastian Langeveld - Rabobank
4 Bram Schmitz - Van Vliet - EBH Advocaten
5 Gerald Ciolek - T-Mobile 0.03
6 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 0.05
7 Matti Breschel - Team CSC

8 Addy Engels - Quickstep-Innergetic 0.11
9 Sven Krauss - Gerolsteiner 0.19
10 Martin Velits - Wiesenhof-Felt 0.39
11 Thomas Ziegler - T-Mobile 1.40
12 Roy Sentjens - Predictor-Lotto 3.48
13 Jelle Vanendert - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
14 Serge Baguet - Quickstep-Innergetic
15 Peter Velits - Wiesenhof-Felt
16 Sébastien Rosseler - Quickstep-Innergetic
17 Alexandr Kolobnev - Team CSC
18 Nikolas Maes - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
19 Nicki Sørensen - Team CSC
20 Lorenzo Bernucci - T-Mobile
21 Nico Sijmens - Landbouwkrediet-Tönissteiner 3.51
22 Hans Bloks - Cyclingteam Jo Piels
23 Sander Oostlander - Team Löwik Meubelen
24 Michael Blaudzun - Team CSC
25 Maarten Tjallingii - Skil-Shimano 3.59
26 Giampaolo Cheula - Barloworld 4.02
27 Mathew Hayman - Rabobank
28 Greg Van Avermaet - Predictor-Lotto
29 Mauricio Soler - Barloworld
30 Martin Pedersen - Team CSC
31 Floris Goesinnen - Skil-Shimano
32 Peter Van Petegem - Quickstep-Innergetic
33 Gorik Gardeyn - Unibet.com
34 Axel Merckx - T-Mobile
35 Pavel Brutt - Tinkoff Credit Systems
36 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit Systems
37 Arnoud Van Groen - Cyclingteam Jo Piels
38 Kai Reus - Rabobank
39 Yvo Kusters - Time - Van Hemert 4.12
40 Maarten De Jonge - Time - Van Hemert
41 Koen Barbé - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
42 Thijs Van Amerongen - Van Vliet - EBH Advocaten
43 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano
44 Marc Lotz - Team Löwik Meubelen
45 Bert Roesems - Predictor-Lotto
46 Stefan Van Dijck - Wiesenhof-Felt
47 Frederik Ericsson - Time - Van Hemert
48 Wilfried Cretskens - Quickstep-Innergetic
49 Servais Knaven - T-Mobile
50 Niels Scheuneman - Unibet.com
51 James Perry - Barloworld
52 Bas Giling - Wiesenhof-Felt
53 Marcel Beima - Time - Van Hemert
54 Bert De Waele - Landbouwkrediet-Tönissteiner
55 Koos Moerenhout - Rabobank
56 Rick Flens - Rabobank
57 Matthé Pronk - Unibet.com
58 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet-Tönissteiner
59 Pedro Horrillo - Rabobank
60 Sergey Klimov - Tinkoff Credit Systems
61 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit Systems
62 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit Systems
63 Ivan Rovny - Tinkoff Credit Systems
64 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano
65 Joost Van Leijen - Van Vliet - EBH Advocaten
66 William Walker - Rabobank
67 Davide Viganò - Quickstep-Innergetic
68 Geraint Thomas - Barloworld
69 Roy Curvers - Time - Van Hemert 4.41
70 Jörg Ludewig - Wiesenhof-Felt
71 Jos Pronk - Time - Van Hemert
72 Thomas Fothen - Gerolsteiner
73 Stijn Vandenbergh - Unibet.com 4.50
74 Carlo Westphal - Gerolsteiner
75 Fabrizio Guidi - Barloworld 4.57
76 Bernhard Eisel - T-Mobile
77 Aart Vierhouten - Skil-Shimano
78 Robert Förster - Gerolsteiner
79 Vasil Kiryienka - Tinkoff Credit Systems
80 Bert Scheirlinckx - Landbouwkrediet-Tönissteiner 5.15
81 David Boucher - Landbouwkrediet-Tönissteiner 11.13
82 Mark Cavendish - T-Mobile
83 Nick Ingels - Predictor-Lotto
84 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
85 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
86 Kenny Van Hummel - Skil-Shimano
87 Peter Schulting - Cyclingteam Jo Piels
88 Mart Van Blanken - Cyclingteam Jo Piels
89 Evert Verbist - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
90 Robert Hunter - Barloworld
91 Geert Van Der Sanden - Cyclingteam Jo Piels
92 Enrico Degano - Barloworld
93 Jenning Huizinga - Team Löwik Meubelen
94 Bjorn Hoeben - Time - Van Hemert
95 Alexander Serov - Tinkoff Credit Systems
96 Oscar Gatto - Gerolsteiner
97 Albert Timmer - Skil-Shimano
98 Egon Van Kessel - Van Vliet - EBH Advocaten
99 Jeroen Boelen - Time - Van Hemert
100 Ilzo Keisse - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
101 Johnny Hoogerland - Van Vliet - EBH Advocaten
102 Wouter Weylandt - Quickstep-Innergetic 12.17
103 Erwin Thijs - Unibet.com 16.16
104 Marco Brus - Cyclingteam Jo Piels
105 Lars Jun - Team Löwik Meubelen
106 Geert Steurs - Predictor-Lotto
107 Glenn D'Hollander - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
108 Dirk Bellemakers - Van Vliet - EBH Advocaten
109 Olaf Pollack - Wiesenhof-Felt
110 Matthew Wilson - Unibet.com
111 Graeme Brown - Rabobank
112 Kasper Klostergård - Team CSC
113 Gijs Brouwer - Cyclingteam Jo Piels
114 Michael Barry - T-Mobile
115 Allan Johansen - Team CSC
116 Alain Van Katwijk - Van Vliet - EBH Advocaten
117 Diego Caccia - Barloworld
118 Wim De Vocht - Predictor-Lotto
119 Frédéric Amorison - Landbouwkrediet-Tönissteiner
120 Paul Manning - Landbouwkrediet-Tönissteiner
121 Rick Fransen - Team Löwik Meubelen
122 Jos Harms - Cyclingteam Jo Piels
123 Arnaud Coyot - Unibet.com
124 Jeremy Hunt - Unibet.com
125 André Schulze - Wiesenhof-Felt 16.31


Udgået på 2. etape
Stefano Zanini - Predictor-Lotto 
Tom Steels - Predictor-Lotto 
Steffen Wesemann - Wiesenhof-Felt 
René Hooghiemster - Team Löwik Meubelen 
Marc Hester - Team Löwik Meubelen 
Robin Van Der Lijn - Van Vliet - EBH Advocaten 
Jan Kuyckx - Landbouwkrediet-Tönissteiner


Samlet stilling efter 2. etape
1 Paul Martens - Skil-Shimano 8.49.17
2 Sebastian Langeveld - Rabobank 0.02
3 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 0.04
4 Bram Schmitz - Van Vliet - EBH Advocaten 0.07
5 Matti Breschel - Team CSC 0.11
6 Maarten Wynants - Quickstep-Innergetic 0.12
7 Sven Krauss - Gerolsteiner 0.21
8 Gerald Ciolek - T-Mobile 0.35
9 Addy Engels - Quickstep-Innergetic 0.37
10 Martin Velits - Wiesenhof-Felt 0.58
11 Thomas Ziegler - T-Mobile 1.54
12 Sébastien Rosseler - Quickstep-Innergetic 3.42
13 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit Systems 3.49
14 Sander Oostlander - Team Löwik Meubelen 3.55
15 Peter Velits - Wiesenhof-Felt 3.56
16 Michael Blaudzun - Team CSC 3.57
17 Lorenzo Bernucci - T-Mobile 4.01
18 Maarten Tjallingii - Skil-Shimano
19 Nicki Sørensen - Team CSC 4.02
20 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit Systems 4.05
21 Serge Baguet - Quickstep-Innergetic
22 Nico Sijmens - Landbouwkrediet-Tönissteiner 4.07
23 Peter Van Petegem - Quickstep-Innergetic
24 Alexandr Kolobnev - Team CSC
25 Rick Flens - Rabobank 4.10
26 Kai Reus - Rabobank 4.11
27 Pavel Brutt - Tinkoff Credit Systems 4.13
28 Nikolas Maes - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
29 Roy Sentjens - Predictor-Lotto 4.14
30 Axel Merckx - T-Mobile 4.15
31 Servais Knaven - T-Mobile 4.18
32 Jelle Vanendert - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 4.19
33 Mathew Hayman - Rabobank 4.20
34 Bert Roesems - Predictor-Lotto
35 Geraint Thomas - Barloworld 4.21
36 Koos Moerenhout - Rabobank 4.22
37 Pedro Horrillo - Rabobank
38 Ivan Rovny - Tinkoff Credit Systems 4.23
39 Greg Van Avermaet - Predictor-Lotto 4.24
40 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit Systems
41 Giampaolo Cheula - Barloworld
42 Niels Scheuneman - Unibet.com
43 Joost Van Leijen - Van Vliet - EBH Advocaten 4.25
44 Floris Goesinnen - Skil-Shimano 4.26
45 William Walker - Rabobank 4.28
46 Mauricio Soler - Barloworld 4.30
47 Frederik Ericsson - Time - Van Hemert 4.31
48 Hans Bloks - Cyclingteam Jo Piels 4.33
49 Bas Giling - Wiesenhof-Felt 4.34
50 Wilfried Cretskens - Quickstep-Innergetic 4.35
51 Arnoud Van Groen - Cyclingteam Jo Piels 4.36
52 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 4.37
53 Matthé Pronk - Unibet.com 4.39
54 Martin Pedersen - Team CSC
55 Koen Barbé - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 4.41
56 Sergey Klimov - Tinkoff Credit Systems 4.42
57 Gorik Gardeyn - Unibet.com
58 Stefan Van Dijck - Wiesenhof-Felt 4.43
59 Davide Viganò - Quickstep-Innergetic 4.47
60 Marcel Beima - Time - Van Hemert 4.48
61 Yvo Kusters - Time - Van Hemert 4.50
62 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 4.51
63 Bert De Waele - Landbouwkrediet-Tönissteiner 4.55
64 Thijs Van Amerongen - Van Vliet - EBH Advocaten
65 Robert Förster - Gerolsteiner 4.59
66 Thomas Fothen - Gerolsteiner 5.01
67 James Perry - Barloworld 5.02
68 Vasil Kiryienka - Tinkoff Credit Systems 5.06
69 Marc Lotz - Team Löwik Meubelen 5.10
70 Stijn Vandenbergh - Unibet.com 5.11
71 Jos Pronk - Time - Van Hemert
72 Roy Curvers - Time - Van Hemert 5.18
73 Carlo Westphal - Gerolsteiner
74 Fabrizio Guidi - Barloworld 5.19
75 Aart Vierhouten - Skil-Shimano 5.24
76 Maarten De Jonge - Time - Van Hemert 5.27
77 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet-Tönissteiner 5.46
78 Bernhard Eisel - T-Mobile 5.55
79 Bert Scheirlinckx - Landbouwkrediet-Tönissteiner 5.57
80 Jörg Ludewig - Wiesenhof-Felt 6.30
81 Alexander Serov - Tinkoff Credit Systems 11.21
82 Robert Hunter - Barloworld 11.23
83 David Boucher - Landbouwkrediet-Tönissteiner 11.25
84 Ilzo Keisse - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 11.37
85 Mark Cavendish - T-Mobile 11.47
86 Kenny Van Hummel - Skil-Shimano 11.52
87 Bjorn Hoeben - Time - Van Hemert 11.53
88 Nick Ingels - Predictor-Lotto 11.56
89 Egon Van Kessel - Van Vliet - EBH Advocaten
90 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 12.00
91 Enrico Degano - Barloworld 12.06
92 Albert Timmer - Skil-Shimano
93 Johnny Hoogerland - Van Vliet - EBH Advocaten 12.12
94 Jeroen Boelen - Time - Van Hemert 12.47
95 Wouter Weylandt - Quickstep-Innergetic 12.48
96 Peter Schulting - Cyclingteam Jo Piels 12.56
97 Evert Verbist - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 13.10
98 Geert Van Der Sanden - Cyclingteam Jo Piels 13.22
99 Oscar Gatto - Gerolsteiner 13.28
100 Mart Van Blanken - Cyclingteam Jo Piels 13.39
101 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 15.55
102 Jenning Huizinga - Team Löwik Meubelen 16.28
103 Kasper Klostergård - Team CSC 16.30
104 Allan Johansen - Team CSC 16.31
105 Diego Caccia - Barloworld 16.39
106 Jeremy Hunt - Unibet.com 16.40
107 Geert Steurs - Predictor-Lotto 16.51
108 Frédéric Amorison - Landbouwkrediet-Tönissteiner 16.52
109 Erwin Thijs - Unibet.com 16.53
110 Graeme Brown - Rabobank 16.54
111 Wim De Vocht - Predictor-Lotto 16.58
112 Alain Van Katwijk - Van Vliet - EBH Advocaten
113 Arnaud Coyot - Unibet.com 17.00
114 Lars Jun - Team Löwik Meubelen 17.05
115 Paul Manning - Landbouwkrediet-Tönissteiner 17.07
116 Michael Barry - T-Mobile 17.39
117 Matthew Wilson - Unibet.com 18.40
118 Gijs Brouwer - Cyclingteam Jo Piels 18.41
119 Marco Brus - Cyclingteam Jo Piels 18.55
120 Olaf Pollack - Wiesenhof-Felt 19.17
121 Jos Harms - Cyclingteam Jo Piels 19.59
122 Glenn D'Hollander - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 20.14
123 André Schulze - Wiesenhof-Felt 21.27
124 Dirk Bellemakers - Van Vliet - EBH Advocaten 26.46
125 Rick Fransen - Team Löwik Meubelen 27.12


Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Paul Martens - Skil-Shimano 15 pts
2 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit Systems 15
3 Wouter Weylandt - Quickstep-Innergetic 15
4 Bram Schmitz - Van Vliet - EBH Advocaten 14
5 Maarten Wynants - Quickstep-Innergetic 12
6 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit Systems 12
7 Robert Förster - Gerolsteiner 12
8 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 11
9 Sebastian Langeveld - Rabobank 10
10 Sven Krauss - Gerolsteiner 10
11 Sébastien Rosseler - Quickstep-Innergetic 10
12 Stefan Van Dijck - Wiesenhof-Felt 10
13 Rick Flens - Rabobank 8
14 Mark Cavendish - T-Mobile 8
15 Gerald Ciolek - T-Mobile 6
16 Roy Sentjens - Predictor-Lotto 5
17 Olaf Pollack - Wiesenhof-Felt 5
18 Matti Breschel - Team CSC 4
19 Addy Engels - Quickstep-Innergetic 3
20 Maarten Tjallingii - Skil-Shimano 3
21 Gorik Gardeyn - Unibet.com 3
22 Sander Oostlander - Team Löwik Meubelen 2
23 Roy Curvers - Time - Van Hemert 2
24 Martin Velits - Wiesenhof-Felt 1
25 Peter Van Petegem - Quickstep-Innergetic 1
26 Ilzo Keisse - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1


Sprintkonkurrencen efter 2. etape
1 Glenn D'Hollander - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 6 pts
2 Dirk Bellemakers - Van Vliet - EBH Advocaten 4
3 Aart Vierhouten - Skil-Shimano 3
4 Joost Van Leijen - Van Vliet - EBH Advocaten 3
5 Sebastian Langeveld - Rabobank 2
6 Roy Curvers - Time - Van Hemert 2
7 Matti Breschel - Team CSC 1
8 Diego Caccia - Barloworld 1
9 Bram Schmitz - Van Vliet - EBH Advocaten 1
10 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit Systems 1


Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Joost Van Leijen - Van Vliet - EBH Advocaten 15 pts
2 Bert Scheirlinckx - Landbouwkrediet-Tönissteiner 10
3 Maarten Wynants - Quickstep-Innergetic 3
4 Diego Caccia - Barloworld 3
5 Dirk Bellemakers - Van Vliet - EBH Advocaten 3
6 Paul Martens - Skil-Shimano 2
7 Glenn D'Hollander - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2
8 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 1
9 Aart Vierhouten - Skil-Shimano 1
10 Roy Curvers - Time - Van Hemert 1
11 Lorenzo Bernucci - T-Mobile 1


Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Team CSC 26.32.01
2 Quickstep-Innergetic 0.05
3 T-Mobile Team 1.53
4 Rabobank 4.09
5 Skil - Shimano 4.22
6 Team Wiesenhof Felt 4.58
7 Van Vliet-EBH Advocaten 5.20
8 Gerolsteiner 6.10
9 Tinkoff Credit Systems 7.55
10 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 8.42
11 Barloworld 8.47
12 Predictor-Lotto 8.48
13 Landbouwkrediet-Tönissteiner 8.52
14 Unibet.com 9.13
15 Time - Van Hemert 9.40
16 Team Löwik Meubelen 16.19
17 Cycling Team Jo Piels 17.41

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger