Imens at UAE er Tadej Pogacar, har Bahrain-Victorious en stor skare af ryttere, der kan køre resultater hjem. Sådan lyder det fra sportsdirektør Franco Pellizotti.
Alle vil gerne have Cristiano Ronaldo eller Tadej Pogacar på sit hold, men når det ikke kan lade sig gøre, må man i stedet fokusere på holdet.
Sådan lyder det fra den mangeårige professionelle cykelrytter og nuværende Bahrain-Victorious-sportsdirektør, Franco Pellizotti, i et interview med det italienske Tuttobiciweb.
”Vi er som det italienske fodboldhold Atalanta. Vi har ikke Cristiano Ronaldo, men vi har tyve ryttere, der giver deres hjerte og sjæl for at få bolden i mål. Vi er ligeglade med, hvem der scorer,” lyder Pellizottis fodboldanalogi, inden han sender en lille stikpille afsted mod én af deres konkurrenter.
”Vi har ikke budgettet til at have Pogacar, men tager du ham væk fra UAE, er der relativt lidt tilbage,” påstår Pellizotti.
Started from the bottom, now we’re here
Pelizotti har været med på hele rejsen siden Bahrain-mandskabet etablering i 2017. Først som rytter og de seneste tre år som sportsdirektør.
Den glatte italiener fortæller om en rejse, der krævede blod, sved og tårer i begyndelsen, men at det nuværende setup og den stærke mentalitet på holdet har været medvirkende til, at 2021 har kastet 30 sejre - fordelt på 11 ryttere - af sig.
”Når staben er stærk og tæt, kan rytterne give det bedste, de har. De kan bruge 110% af deres tanker på at præstere og intet andet,” fortæller han og uddyber:
”Vi foretrækker, at alle vores topryttere er villige til at sætte dem selv til side for at køre for andre. Det er vores sande styrke, og det giver os mulighed for at kunne jagte resultater med så mange forskellige ryttere.”
Seneste store resultat blev kørt i hus af Sonny Colbrelli, der vandt et vanvittigt Paris-Roubaix.
Annonce
Annonce
EM - Kvinder (Enkeltstart)(CCW) 17/08
Vuelta a España(2.UWT) 19/08-11/09
Tour du Limousin(2.1) 16/08-19/08
One Belt One Road Nation'...(2.NCUP) 17/08-19/08
Tour de l'Avenir(2.NCUP) 18/08-28/08
EM - Herrer (Enkeltstart)(CC) 17/08
Tour de l'Avenir(2.NCUP) 18/08-28/08
Vuelta a España(2.UWT) 19/08-11/09
EM - Kvinder(CCW) 21/08
BEMER Cyclassics(1.UWT) 21/08
Schaal Sels Merksem(1.1) 21/08
Egmont Cycling Race(1.1) 23/08
Tour Poitou - Charentes(2.1) 23/08-26/08
Druivenkoers - Overijse(1.1) 24/08
Tour de DMZ(2.NCUP) 26/08-30/08
GP Lorient Agglomération(1.WWT) 27/08
Bizkaikoloreak (2.NCUPJW) 27/08-28/08
Trofeo Comune di Vertova(1.1) 27/08
Tour of Almaty(2.1) 27/08-28/08
Annonce
Annonce
AG2R Citroen Team |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty - Gobert |
Israel - Premier Tech |
Lotto Soudal |
Movistar Team |
Quick-Step Alpha Vinyl |
Team BikeExchange Jayco |
Team DSM |
Team Jumbo-Visma |
Trek-Segafredo |
UAE Team Emirates |
Annonce
Officielt: Hollandsk klatrer forlænger alligevel med Bahrain
Sagde farvel i sidste uge: Bahrain-rytter kan forlænge alligevel
Bahrain Victorious henter trio
Bahrain Victorious forlænger med profilduo
Dansker får tidligere stjernerytter som sportsdirektør