Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Petacchi slog Richeze og Breschel

Petacchi slog Richeze og Breschel

31. maj 2007 17:110

Danske Matti Breschel leverede en fremragende præstation, da han blev nummer tre på dagens 18. etape af Giro d'Italia.

Årets fladeste etape, der ikke indeholdte nogen nævneværdige udfordringer, og med en flad afstemning på en 16,5 kilometer lang rundstrækning omkring byen Riese Pio X, der ligger nord for Venedig. Etapen lignede på forhånd en oplagt sprinteretape, men da flere sprintere allerede var udgået på dagens etape, så kunne et udbrud måske få lov til at holde hele vejen til mål.

Danske Michael Rasmussen åbnede ballet tidligt på etapen, men danskeren fik ikke lang snor og måtte hurtig se sig kørt ind igen. I stedet for kom et 7-mandsudbrud afsted. I udbruddet var Addy Engels (Quickstep-Innergetic), Maxim Gourov (Astana), Patxi Vila (Lampre-Fondital), Franck Renier (Bouygues Telecom), Eric Berthou (Caisse d'Epargne), Pedro Horrillo (Rabobank) og Mikhail Ignatiev (Tinkoff Credit Systems).

De 7 ryttere arbejdede godt sammen, men Team Milram og Credit Agricole havde ingen intensioner om at lade udbruddet køre. De første to timer blev kørt med et snit på næsten 50 km/t, og udbrydere nåede maxsimalt op på et forspring på 2:30.

I finalen forsøgte fire ryttere at stikke fra udbruddet. Det var Engels, Gourov, Renier og Berthou, men de måtte se sig hentet med 4 km til mål. I finalen ville AG2r gerne blande sig, og det fortryder de nok nu, da to AG2r ryttere satte et hæsblæsende tempo ind på de sidste 1000 meter, men i det sidste sving med 800 meter havde de for meget fart på og måtte en tur i barrieren.

I stedet for lykkedes det Alessandro Petacchi (Team Milram) alene mand at køre spurten hjem i front. Dermed kunne Milram-rytteren snuppede sin fjerde etapesejr i dette års Giro d'Italia.

Ariel Maximiliano (Panaria) snuppede 2. pladsen lige for næsen af danske Matti Breschel (Team CSC).

Matti Breschels resultat betyder, at han er den første dansker, som scorer ProTour point i år.


Resultat af 18. etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 4.32.51 (45.739 km/h)
2 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare
3 Matti Breschel - Team CSC
4 Thomas Fothen - Gerolsteiner
5 Oscar Gatto - Gerolsteiner
6 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System
7 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom
8 Stefano Zanini - Predictor - Lotto
9 Julian Dean - Crédit Agricole
10 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
11 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
12 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
13 Nicolas Roche - Crédit Agricole
14 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne
15 Sven Krauss - Gerolsteiner
16 Eddy Mazzoleni - Astana
17 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
18 Lilian Jégou - Française des Jeux
19 Angelo Furlan - Crédit Agricole
20 Koos Moerenhout - Rabobank
21 Paolo Savoldelli - Astana
22 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital
23 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto
24 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
25 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team
26 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
27 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare
28 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System
29 Frantisek Rabon - T-Mobile Team
30 Assan Bazayev - Astana
31 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi
32 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
33 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
34 Andy Schleck - Team CSC
35 Brett Lancaster - Team Milram
36 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
37 Danilo Di Luca - Liquigas
38 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare
39 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System
40 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
41 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir
42 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
43 Andrey Mizourov - Astana
44 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
45 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
46 Alessandro Vanotti - Liquigas
47 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir
48 Franco Pellizotti - Liquigas
49 Mario Aerts - Predictor - Lotto
50 Alessandro Cortinovis - Team Milram
51 Vincenzo Nibali - Liquigas
52 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare
53 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
54 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
55 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne
56 Dmitriy Muravyev - Astana
57 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi
58 Marco Pinotti - T-Mobile Team
59 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare
60 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
61 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic
62 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
63 Volodymir Gustov - Team CSC
64 William Walker - Rabobank
65 Nick Gates - Predictor - Lotto
66 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance
67 Christian Knees - Team Milram
68 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
69 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
70 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System
71 Benoît Joachim - Astana
72 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare
73 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
74 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
75 Franck Renier - Bouygues Telecom
76 Arnaud Gérard - Française des Jeux
77 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
78 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
79 Fabien Patanchon - Française des Jeux
80 Dmitry Kozontchouk - Rabobank
81 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
82 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic
83 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir
84 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
85 Aaron Olson - T-Mobile Team
86 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
87 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
88 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
89 Matthias Russ - Gerolsteiner
90 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
91 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team
92 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance
93 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom
94 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
95 Steve Morabito - Astana
96 Axel Merckx - T-Mobile Team
97 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
98 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
99 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom
100 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic
101 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare
102 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic
103 Alessandro Spezialetti - Liquigas
104 Vladimir Miholjevic - Liquigas
105 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto
106 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
107 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom
108 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir
109 Andrea Noe' - Liquigas
110 Marco Marzano - Lampre - Fondital
111 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
112 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto
113 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team
114 Francis Mourey - Française des Jeux
115 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
116 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne
117 Carl Naibo - AG2r Prévoyance
118 Enrico Gasparotto - Liquigas
119 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
120 Matteo Bono - Lampre - Fondital
121 Mirco Lorenzetto - Team Milram
122 Michael Rasmussen - Rabobank
123 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic
124 David Zabriskie - Team CSC
125 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 1.09
126 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 1.19
127 Maxim Gourov - Astana 1.30
128 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 1.37
129 Christophe Kern - Crédit Agricole 1.40
130 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare
131 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
132 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 2.35
133 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System
134 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
135 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
136 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 2.39
137 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
138 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 2.55
139 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.57
140 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.59
141 Martin Müller - Team Milram 3.25


Samlet stilling efter 18. etape
1 Danilo Di Luca - Liquigas 82.08.26
2 Andy Schleck - Team CSC 2.24
3 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 2.28
4 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 3.29
5 Eddy Mazzoleni - Astana 3.46
6 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 5.19
7 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 10.00
8 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 10.25
9 Franco Pellizotti - Liquigas 10.39
10 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 10.55
11 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 10.59
12 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 11.48
13 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 13.08
14 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 14.36
15 Paolo Savoldelli - Astana 15.27
16 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 16.32
17 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 20.16
18 Marco Pinotti - T-Mobile Team 28.26
19 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 29.54
20 Mario Aerts - Predictor - Lotto 30.05
21 Andrey Mizourov - Astana 31.45
22 Vincenzo Nibali - Liquigas 31.55
23 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 35.30
24 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 36.45
25 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 40.29
26 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 45.54
27 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 46.20
28 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 50.05
29 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 50.56
30 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic
31 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 51.14
32 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 57.11
33 Francis Mourey - Française des Jeux 57.45
34 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 1.00.10
35 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis 1.00.40
36 Amaël Moinard - Cofidis 1.03.06
37 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 1.03.36
38 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 1.04.01
39 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 1.04.20
40 Andrea Noe' - Liquigas 1.05.39
41 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 1.05.48
42 Marco Marzano - Lampre - Fondital 1.06.34
43 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 1.07.50
44 Dmitriy Muravyev - Astana 1.09.09
45 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 1.10.13
46 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 1.11.47
47 Matthias Russ - Gerolsteiner 1.12.54
48 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 1.13.39
49 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 1.17.48
50 William Walker - Rabobank 1.18.57
51 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 1.20.58
52 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 1.26.44
53 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 1.28.15
54 Axel Merckx - T-Mobile Team 1.28.50
55 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.30.08
56 Michael Rasmussen - Rabobank 1.30.12
57 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 1.30.13
58 David Zabriskie - Team CSC 1.30.32
59 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 1.30.49
60 Vladimir Miholjevic - Liquigas 1.34.34
61 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 1.34.53
62 Koos Moerenhout - Rabobank 1.42.45
63 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 1.45.22
64 Christian Knees - Team Milram
65 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 1.46.25
66 Alessandro Spezialetti - Liquigas 1.46.45
67 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 1.47.02
68 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 1.47.06
69 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.47.26
70 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.47.55
71 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 1.48.02
72 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 1.50.31
73 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 1.50.33
74 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 1.51.39
75 Steve Morabito - Astana 1.53.20
76 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 1.53.45
77 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 1.57.47
78 Volodymir Gustov - Team CSC 1.58.14
79 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1.58.17
80 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 1.58.40
81 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 2.00.44
82 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 2.00.48
83 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 2.01.10
84 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 2.02.26
85 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.03.59
86 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 2.04.13
87 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi 2.04.43
88 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 2.05.33
89 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 2.06.13
90 Lilian Jégou - Française des Jeux 2.07.01
91 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital 2.07.04
92 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.09.48
93 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 2.11.05
94 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 2.11.38
95 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 2.12.16
96 Assan Bazayev - Astana 2.12.42
97 Enrico Gasparotto - Liquigas 2.13.07
98 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 2.16.59
99 Benoît Joachim - Astana 2.17.35
100 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic 2.17.50
101 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.18.40
102 Alessandro Petacchi - Team Milram 2.19.40
103 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.20.12
104 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 2.21.31
105 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 2.22.22
106 Julian Dean - Crédit Agricole 2.23.22
107 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 2.24.16
108 Alessandro Vanotti - Liquigas 2.24.28
109 Mirco Lorenzetto - Team Milram 2.26.08
110 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.30.47
111 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance 2.31.15
112 Alessandro Cortinovis - Team Milram 2.32.15
113 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.32.39
114 Brett Lancaster - Team Milram 2.32.48
115 Christophe Kern - Crédit Agricole 2.33.15
116 Angelo Furlan - Crédit Agricole 2.34.42
117 Maxim Gourov - Astana 2.35.50
118 Franck Renier - Bouygues Telecom 2.37.58
119 Matti Breschel - Team CSC 2.38.07
120 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir 2.38.43
121 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 2.41.51
122 Thomas Fothen - Gerolsteiner 2.42.25
123 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.43.26
124 Arnaud Gérard - Française des Jeux 2.44.02
125 Nicolas Roche - Crédit Agricole 2.44.06
126 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 2.45.25
127 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 2.50.49
128 Martin Müller - Team Milram 2.53.11
129 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 2.53.20
130 Fabien Patanchon - Française des Jeux 2.54.18
131 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 2.56.17
132 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.56.23
133 Stefano Zanini - Predictor - Lotto 2.56.57
134 Sven Krauss - Gerolsteiner 3.04.33
135 Nick Gates - Predictor - Lotto 3.04.40
136 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 3.06.37
137 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 3.06.48
138 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 3.07.29
139 Matteo Bono - Lampre - Fondital 3.07.31
140 Aaron Olson - T-Mobile Team 3.08.48
141 Oscar Gatto - Gerolsteiner 3.14.25


Pointkonkurrencen efter 18. etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 160 pts
2 Danilo Di Luca - Liquigas 122
3 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 104
4 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 93
5 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 92
6 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 90
7 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 79
8 Andy Schleck - Team CSC 75
9 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 74
10 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 69
11 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 58
12 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 56
13 Eddy Mazzoleni - Astana 50
14 Franco Pellizotti - Liquigas 46
15 Assan Bazayev - Astana 44
16 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 41
17 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 38
18 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 37
19 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 36
20 Marco Pinotti - T-Mobile Team 32
21 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 32
22 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 30
23 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 29
24 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 28
25 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance 28
26 Paolo Savoldelli - Astana 26
27 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 25
28 Christophe Kern - Crédit Agricole 24
29 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20
30 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 20
31 David Zabriskie - Team CSC 20
32 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 18
33 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 18
34 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 18
35 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 17
36 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 16
37 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 16
38 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 15
39 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 15
40 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 15
41 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 14
42 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 14
43 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 14
44 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 13
45 Oscar Gatto - Gerolsteiner 13
46 Enrico Gasparotto - Liquigas 12
47 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 12
48 Julian Dean - Crédit Agricole 12
49 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 11
50 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 11
51 Matti Breschel - Team CSC 11
52 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 10
53 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 10
54 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 10
55 Alessandro Spezialetti - Liquigas 10
56 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 9
57 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 9
58 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 9
59 Thomas Fothen - Gerolsteiner 9
60 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 9
61 Andrea Noe' - Liquigas 8
62 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 8
63 Stefano Zanini - Predictor - Lotto 8
64 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 7
65 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 7
66 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 6
67 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 6
68 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 6
69 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 6
70 Maxim Gourov - Astana 6
71 Michael Rasmussen - Rabobank 5
72 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 5
73 Martin Müller - Team Milram 5
74 Sven Krauss - Gerolsteiner 5
75 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 4
76 Mario Aerts - Predictor - Lotto 4
77 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 4
78 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 4
79 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 4
80 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 3
81 William Walker - Rabobank 3
82 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 3
83 Nicolas Roche - Crédit Agricole 3
84 Fabien Patanchon - Française des Jeux 3
85 Matteo Bono - Lampre - Fondital 3
86 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 2
87 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 2
88 Francis Mourey - Française des Jeux 2
89 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 2
90 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 1
91 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 1
92 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 1
93 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 1
94 Brett Lancaster - Team Milram 1
95 Franck Renier - Bouygues Telecom 1
96 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne -3
97 Marco Marzano - Lampre - Fondital -6
98 Christian Knees - Team Milram -9
99 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team -10
100 Benoît Joachim - Astana -14
101 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone -15


Bjergkonkurrencen efter 18. etape
1 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 73 pts
2 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 46
3 Danilo Di Luca - Liquigas 45
4 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 36
5 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 31
6 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 24
7 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 23
8 Andy Schleck - Team CSC 20
9 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 15
10 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 15
11 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 14
12 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 13
13 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 13
14 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 9
15 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 8
16 Marco Pinotti - T-Mobile Team 8
17 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 8
18 Eddy Mazzoleni - Astana 7
19 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 7
20 Michael Rasmussen - Rabobank 7
21 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 6
22 Paolo Savoldelli - Astana 5
23 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5
24 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 4
25 David Zabriskie - Team CSC 4
26 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 3
27 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 3
28 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 3
29 Christophe Kern - Crédit Agricole 3
30 Franco Pellizotti - Liquigas 2
31 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 2
32 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 2
33 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 2
34 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 2
35 Fabien Patanchon - Française des Jeux 2
36 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1
37 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 1
38 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
39 William Walker - Rabobank 1
40 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 1
41 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 1
42 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 1
43 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1
44 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 1


Ungdomskonkurrencen efter 18. etape

1 Andy Schleck - Team CSC 82.10.50
2 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 2.55
3 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 17.52
4 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 27.30
5 Vincenzo Nibali - Liquigas 29.31
6 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.00.42
7 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 1.01.37
8 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 1.09.23
9 Matthias Russ - Gerolsteiner 1.10.30
10 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 1.15.24
11 William Walker - Rabobank 1.16.33
12 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 1.24.20
13 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 1.42.58
14 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 1.44.42
15 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 1.45.38
16 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 1.48.09
17 Steve Morabito - Astana 1.50.56
18 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1.55.53
19 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 1.58.24
20 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 2.00.02
21 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 2.03.49
22 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 2.09.14
23 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 2.09.52
24 Enrico Gasparotto - Liquigas 2.10.43
25 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 2.19.58
26 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 2.21.52
27 Matti Breschel - Team CSC 2.35.43
28 Thomas Fothen - Gerolsteiner 2.40.01
29 Arnaud Gérard - Française des Jeux 2.41.38
30 Nicolas Roche - Crédit Agricole 2.41.42
31 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 2.43.01
32 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 2.48.25
33 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 2.50.56
34 Fabien Patanchon - Française des Jeux 2.51.54
35 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 2.53.53
36 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.53.59
37 Sven Krauss - Gerolsteiner 3.02.09
38 Matteo Bono - Lampre - Fondital 3.05.07
39 Oscar Gatto - Gerolsteiner 3.12.01


Holdkonkurrencen efter 18. etape
1 Saunier Duval-Prodir 245.38.13
2 Ceramica Panaria-Navigare 0.49
3 Liquigas 3.40
4 Lampre-Fondital 5.34
5 Astana 8.10
6 Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 52.23
7 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.41.41
8 Caisse d'Epargne 1.43.49
9 Predictor-Lotto 1.47.43
10 Quickstep-Innergetic 1.57.08
11 AG2r Prévoyance 2.11.15
12 Team CSC 2.15.02
13 Tinkoff Credit System 2.41.18
14 T-Mobile Team 2.47.01
15 Rabobank 2.48.36
16 Discovery Channel Pro Cycling Team 2.56.29
17 Crédit Agricole 3.29.04
18 Bouygues Telecom 3.44.49
19 Française des Jeux 3.58.32
20 Euskaltel-Euskadi 4.16.33
21 Gerolsteiner 4.37.07
22 Team Milram 5.42.11
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 01/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 01/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger