Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Jasper Philipsen kryber tættere og tættere på Jonas Vingegaard og Tadej Pogacar i toppen af 2023-sejrslisten.
Annonce
Tadej Pogacar er i skrivende stund den rytter, der har taget flest professionelle sejr i løbet af 2023, men sloveneren skal efterhånden tage sig et kig over skulderen, hvor en hurtig belgier kommer bragende.
UAE-stjernen har 16 sejre, mens Jasper Philipsen med gårsdagens triumf i endagsløbet Paris-CHauny nu er oppe på 14. Jonas Vingegaard er klemt ind mellem de to profiler, men modsat konkurrenterne er danskerens sæson forbi.
Philipsen har offentligt fortalt, at det er et mål for ham at blive den mest vindende i 2023, men efter sejren i går fortalte han ifølge Wielerflits også, at det ikke er altoverskyggende, at han når det.
”At blive den mest vindende rytter ville være fedt, men det er alligevel ikke en besættelse," lød det fra årets mest dominerende sprinter.
”Under alle omstændigheder er målet at vinde så meget som muligt. Så må vi se, hvor jeg ender.”
Alpecin-Deceuninck-rytteren er efter gårsdagens deltagelse og triumf i Frankrig oppe på 54 løbsdage i 2023, men han er langtfra færdig.
Grundet målet om at overhale Pogacar og Vingegaard har Philipsen et tætpakket efterårsprogram med hele 10 løbsdage endnu.
Først skal han køre de to endagsløb Famenne Ardenne Classic og Sparkassen Münsterland Giro, hvorefter det udskudte Tour of Turkey venter - også selvom trætheden er ved at melde sig.
"Ganske vist føler jeg mig gradvist mere og mere træt, men så længe min form stadig er tilstrækkelig, vil jeg fortsætte.”
Pogacar har officielt tre løbsdage tilbage i 2023 - alle er i italienske klassikere.
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
AG2R Citroen Team |
Alpecin-Deceuninck |
Arkea Samsic |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Circus - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich |
Team Jayco AlUla |
Team Jumbo-Visma |
UAE Team Emirates |
Annonce
Ustoppelige Philipsen vinder igen
Intens finale: Måtte gå ret dybt
Philipsen sejrer for 13. gang i sæsonen
Philipsen slår supersprintere i tæt finale
Alpecin udtager skræmmende stærkt hold til fransk klassiker