Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Piepoli vandt hæsblæsende afslutning

Piepoli vandt hæsblæsende afslutning

22. maj 2007 17:020

Dagens etape i Giro d'Italia startede i Camaiore og sluttede 250 km senere opad Signora della Guardia.

Dagens etape blev præget af et 6-mandsudbrud, som kom fri fra feltet efter 70 kilometer. De seks ryttere var Ivan Parra (Cofidis), George Hincapie (Discovery Channel), Hubert Dupont (Ag2r Prévoyance), Alberto Losada (Caisse d'Epargne), Mauricio Ardila Cano (Rabobank) og Fortunato Baliani (Ceramica Panaria-Navigare).

Før de seks ryttere fik lov til at køre væk, havde der været en række angreb bl.a. forsøgte en 20-mandsgruppe at køre væk fra feltet, men det lykkedes aldrig rigtigt. I stedet for kom angrebet fra de 6 ryttere, og blot 10 kilometer senere havde de allerede et forspring på næsten 5 minutter. Et forspring som stortset var status quo de næste 100 kilometer. Men både i udbruddet og i feltet blev der hele dagen kørt rigtigt stærkt.

Efterhånden som de 6 ryttere nærmere sig finalestigning begyndte flere ryttere at falde fra i udbruddet. Først var det Mauricio Ardila Cano sidenhen Hubert Dupont, som måtte sige farvel til følgesvendene. 

På den sidste stigning angreb den tidligere etapevinder i Giro d'Italia Ivan Parra, men det var for sent, da feltet var lige bagved udbruddet. Danilo Di Luca (Liquigas) havde fundet det helt store angrebshumør frem, og han startede sit første angreb med 6 kilometer til mål. Di Luca og Parra blev dog kørt ind igen, men i stedet for angreb Leonardo Piepoli (Saunier Duval). Han satte et fantastisk tempo opad stigningen og kunne køre alene over målstregen til en fornem sejr.

Bagved Piepoli havde Team CSCs Andy Schleck angrebet, og han var lige ved at nå op til Piepoli, men desværre for det unge talent rakte kræfterne ikke helt. Han fik dog på de sidste kilometer følgeskab af Danilo Di Luca, som CSC-rytteren kunne følge næsten helt til målstregen. Di Luca satte dog trumf på til sidst og tog 2. pladsen foran Andy Schleck, som kørte ind på en fantastisk 3. plads.

Lige efter Schleck kom yderligere to Saunier Duval-ryttere, som havde angrebet fra feltet. Det var naturligvis det unge talent Riccardo Ricco med kaptajnen Gilberto Simoni på hjul. Simoni havde ellers været i problemer, da han punkterede kort før finalestigningen, men Saunier Duval holdet fik ham kørt flot frem til feltet før finalen og med en etapesejr og tre ryttere i top 5 må det trods alt være en særdeles tilfreds Saunier Duval sportsdirektør, som kan evaluere på dagens etape i aften.

I det samlede klassement tog Andrea Noe (Liquigas) føringen.

Andy Schleck overtager ungdomstrøjen med 1:02 sekunder foran Riccardo Ricco (Saunier Duval).

Foto: Sirotti


Resultat af 10. etape
1 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 6.19.07 (39.407 km/t)
2 Danilo Di Luca - Liquigas 0.18
3 Andy Schleck - Team CSC 0.27
4 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 0.32
5 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 0.41
6 Paolo Savoldelli - Astana
7 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 0.43
8 Franco Pellizotti - Liquigas 0.45
9 Yaroslav Popovych - Discovery Channel 0.52
10 Andrea Noe' - Liquigas
11 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
12 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 0.57
13 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 1.17
14 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 1.22
15 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 1.41
16 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 1.48
17 Eddy Mazzoleni - Astana 1.52
18 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 1.54
19 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.07
20 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 2.16
21 Serguei Yakovlev - Astana 2.32
22 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 2.43
23 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis 2.58
24 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel  3.06
25 Matthias Russ - Gerolsteiner 3.12
26 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 3.42
27 Vincenzo Nibali - Liquigas
28 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
29 Mario Aerts - Predictor - Lotto
30 Koos Moerenhout - Rabobank 3.52
31 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4.03
32 Andrey Mizourov - Astana 4.11
33 William Walker - Rabobank
34 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 4.19
35 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 4.23
36 Marco Pinotti - T-Mobile Team 4.31
37 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4.51
38 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
39 Julio Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 5.11
40 Francesco Bellotti - Crédit Agricole 5.14
41 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
42 Luis Felipe Laverde - Ceramica Panaria - Navigare 5.30
43 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom
44 Carl Naibo - AG2r Prévoyance
45 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
46 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 5.35
47 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi 5.42
48 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi 6.03
49 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 7.53
50 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne
51 Alessandro Spezialetti - Liquigas 8.08
52 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
53 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto
54 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
55 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 8.20
56 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 8.28
57 Axel Merckx - T-Mobile Team
58 Dmitriy Muravyev - Astana
59 Steve Morabito - Astana
60 Vladimir Miholjevic - Liquigas
61 David Zabriskie - Team CSC
62 Francis Mourey - Française des Jeux 8.36
63 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 8.47
64 Davide Rebellin - Gerolsteiner
65 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare
66 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
67 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 8.54
68 Charles Wegelius - Liquigas 8.58
69 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9.30
70 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 9.51
71 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
72 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 10.13
73 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 10.19
74 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 11.26
75 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 12.50
76 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
77 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
78 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi
79 Alexandr Kolobnev - Team CSC
80 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team
81 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
82 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
83 Christian Knees - Team Milram
84 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 13.39
85 Marco Marzano - Lampre - Fondital 13.55
86 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 15.02
87 Alessandro Cortinovis - Team Milram 17.07
88 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 17.27
89 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto
90 Lilian Jégou - Française des Jeux
91 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi 17.35
92 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi
93 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 18.11
94 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir
95 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir
96 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
97 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir
98 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System
99 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System
100 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System
101 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic
102 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
103 Nicolas Roche - Crédit Agricole 18.23
104 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 18.55
105 Benoît Joachim - Astana 19.55
106 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 21.20
107 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
108 Franck Renier - Bouygues Telecom
109 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
110 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom
111 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir
112 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
113 Julian Dean - Crédit Agricole 21.56
114 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 22.10
115 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 22.25
116 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
117 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team 22.35
118 Fabian Cancellara - Team CSC
119 Volodymir Gustov - Team CSC
120 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital
121 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 25.14
122 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 25.33
123 Angelo Furlan - Crédit Agricole
124 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic
125 Maxim Gourov - Astana
126 Thomas Fothen - Gerolsteiner
127 Michael Rasmussen - Rabobank
128 Robert Förster - Gerolsteiner
129 Brett Lancaster - Team Milram
130 Oscar Gatto - Gerolsteiner
131 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team
132 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
133 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom
134 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi
135 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
136 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance
137 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare
138 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare
139 Matti Breschel - Team CSC
140 Dmitry Kozontchouk - Rabobank
141 Alessandro Petacchi - Team Milram
142 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
143 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System
144 Martin Müller - Team Milram
145 Mirco Lorenzetto - Team Milram
146 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
147 Arnaud Gérard - Française des Jeux
148 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
149 Enrico Gasparotto - Liquigas
150 Matteo Bono - Lampre - Fondital
151 Alessandro Vanotti - Liquigas
152 Thor Hushovd - Crédit Agricole
153 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic
154 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 26.16
155 Christophe Kern - Crédit Agricole 26.25
156 Assan Bazayev - Astana 27.58
157 Fabien Patanchon - Française des Jeux 30.57
158 Aaron Olson - T-Mobile Team 31.00
159 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team 31.02
160 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 34.36
161 Fabio Sabatini - Team Milram
162 Robbie McEwen - Predictor - Lotto
163 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto
164 Max Van Heeswijk - Rabobank
165 Sven Krauss - Gerolsteiner
166 Tim Klinger - Gerolsteiner
167 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System
168 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System
169 Nick Gates - Predictor - Lotto
170 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
171 Stefano Zanini - Predictor - Lotto
172 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 34.57


Udgået:
DNS Alberto Ongarato - Team Milram
DNF Gregory Henderson - T-Mobile Team
DNF Juan Jose Haedo - Team CSC
DNF Jose Joaquin Rojas - Caisse d'Epargne
DNF Alexei Markov - Caisse d'Epargne


Samlet stilling efter 10. etape
1 Andrea Noe' - Liquigas 46.06.09
2 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 1.08
3 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 1.15
4 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 1.38
5 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 1.48
6 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 2.04
7 Serguei Yakovlev - Astana 2.06
8 Danilo Di Luca - Liquigas 2.58
9 Marco Pinotti - T-Mobile Team 3.11
10 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.22
11 Franco Pellizotti - Liquigas 4.03
12 Andy Schleck - Team CSC 4.04
13 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 4.29
14 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 4.32
15 Paolo Savoldelli - Astana 4.40
16 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 5.06
17 Mario Aerts - Predictor - Lotto 5.20
18 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 5.24
19 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 5.27
20 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 5.44
21 Eddy Mazzoleni - Astana 5.51
22 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 6.07
23 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 6.24
24 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 6.52
25 William Walker - Rabobank 6.57
26 Vincenzo Nibali - Liquigas 7.09
27 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 7.13
28 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 7.45
29 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 7.51
30 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 7.57
31 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 8.03
32 Andrey Mizourov - Astana 8.10
33 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8.16
34 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 9.21
35 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 9.50
36 Matthias Russ - Gerolsteiner 10.02
37 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi 10.08
38 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 10.43
39 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 10.46
40 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 11.04
41 Francesco Bellotti - Crédit Agricole 11.35
42 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 12.04
43 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 12.11
44 David Zabriskie - Team CSC 12.23
45 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 12.51
46 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 13.02
47 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 13.03
48 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 13.27
49 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 13.28
50 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi 13.34
51 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 13.35
52 Francis Mourey - Française des Jeux 13.37
53 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 13.44
54 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 13.47
55 Dmitriy Muravyev - Astana 13.59
56 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 14.33
57 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 14.44
58 Koos Moerenhout - Rabobank 14.55
59 Charles Wegelius - Liquigas 14.59
60 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 15.22
61 Davide Rebellin - Gerolsteiner 16.11
62 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 16.16
63 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 16.31
64 Marco Marzano - Lampre - Fondital 17.40
65 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 18.09
66 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 18.28
67 Christian Knees - Team Milram 18.35
68 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 18.53
69 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 18.57
70 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 20.09
71 Vladimir Miholjevic - Liquigas 21.34
72 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 21.39
73 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 22.02
74 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 22.52
75 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 23.04
76 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 24.33
77 Steve Morabito - Astana 25.18
78 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi 25.43
79 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 25.44
80 Alexandr Kolobnev - Team CSC 26.27
81 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 26.28
82 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 26.44
83 Volodymir Gustov - Team CSC 26.51
84 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 27.04
85 Axel Merckx - T-Mobile Team 28.06
86 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 30.29
87 Alessandro Spezialetti - Liquigas 30.30
88 Lilian Jégou - Française des Jeux 30.39
89 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi 31.15
90 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 31.43
91 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 32.19
92 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 33.21
93 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 35.54
94 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 36.12
95 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 36.17
96 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 36.29
97 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 37.09
98 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 37.11
99 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 37.25
100 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic 37.29
101 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 38.36
102 Assan Bazayev - Astana 40.09
103 Alessandro Petacchi - Team Milram 40.20
104 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 40.54
105 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital 40.55
106 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 41.09
107 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 41.22
108 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 41.33
109 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 42.01
110 Mirco Lorenzetto - Team Milram 42.06
111 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 42.52
112 Enrico Gasparotto - Liquigas 43.09
113 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 43.37
114 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 44.16
115 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 44.19
116 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir 44.36
117 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic 44.45
118 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team 45.44
119 Franck Renier - Bouygues Telecom 47.01
120 Julian Dean - Crédit Agricole 47.27
121 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 47.37
122 Alessandro Vanotti - Liquigas 48.15
123 Benoît Joachim - Astana 48.23
124 Matti Breschel - Team CSC 48.48
125 Maxim Gourov - Astana 49.13
126 Alessandro Cortinovis - Team Milram 49.24
127 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team 49.28
128 Brett Lancaster - Team Milram 49.41
129 Angelo Furlan - Crédit Agricole 51.00
130 Fabian Cancellara - Team CSC 51.05
131 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 51.49
132 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 52.46
133 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 53.05
134 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 53.16
135 Robert Förster - Gerolsteiner 53.33
136 Christophe Kern - Crédit Agricole 53.39
137 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 53.41
138 Thomas Fothen - Gerolsteiner 53.58
139 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir 55.06
140 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 55.48
141 Michael Rasmussen - Rabobank 57.37
142 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 58.39
143 Thor Hushovd - Crédit Agricole 59.47
144 Arnaud Gérard - Française des Jeux 1.00.49
145 Martin Müller - Team Milram 1.01.38
146 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance 1.03.02
147 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 1.03.38
148 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.04.07
149 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1.04.44
150 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 1.05.48
151 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System 1.06.16
152 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.06.45
153 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 1.06.48
154 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 1.09.09
155 Fabien Patanchon - Française des Jeux 1.09.10
156 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 1.09.22
157 Nicolas Roche - Crédit Agricole 1.10.54
158 Stefano Zanini - Predictor - Lotto 1.12.51
159 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.13.08
160 Tim Klinger - Gerolsteiner 1.14.23
161 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 1.17.05
162 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 1.18.33
163 Nick Gates - Predictor - Lotto 1.20.31
164 Matteo Bono - Lampre - Fondital 1.23.01
165 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 1.23.21
166 Max Van Heeswijk - Rabobank 1.24.12
167 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1.28.39
168 Oscar Gatto - Gerolsteiner 1.29.07
169 Sven Krauss - Gerolsteiner 1.31.49
170 Fabio Sabatini - Team Milram 1.35.49
171 Aaron Olson - T-Mobile Team 1.36.40
172 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 1.42.07


Pointkonkurrencen efter 10. etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 110 pts
2 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 76
3 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 74
4 Robert Förster - Gerolsteiner 57
5 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 55
6 Thor Hushovd - Crédit Agricole 50
7 Danilo Di Luca - Liquigas 49
8 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 48
9 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 45
10 Assan Bazayev - Astana 37
11 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 32
12 Andy Schleck - Team CSC 30
13 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 29
14 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 28
15 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 27
16 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 25
17 Christophe Kern - Crédit Agricole 24
18 Marco Pinotti - T-Mobile Team 24
19 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 22
20 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 20
21 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 20
22 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 20
23 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 18
24 Franco Pellizotti - Liquigas 18
25 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 18
26 Enrico Gasparotto - Liquigas 16
27 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 16
28 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 15
29 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 13
30 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 12
31 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi 12
32 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 12
33 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
34 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 12
35 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 12
36 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 10
37 Paolo Savoldelli - Astana 10
38 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 10
39 Alessandro Spezialetti - Liquigas 10
40 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 10
41 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 9
42 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 9
43 Serguei Yakovlev - Astana 8
44 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8
45 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 8
46 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 8
47 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8
48 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 8
49 William Walker - Rabobank 8
50 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 8
51 Andrea Noe' - Liquigas 7
52 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 7
53 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 7
54 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 7
55 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 7
56 David Zabriskie - Team CSC 6
57 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 6
58 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 6
59 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 6
60 Max Van Heeswijk - Rabobank 6
61 Oscar Gatto - Gerolsteiner 6
62 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 5
63 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 5
64 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5
65 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 4
66 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 4
67 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi 4
68 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 4
69 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 3
70 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 3
71 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 3
72 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 3
73 Fabien Patanchon - Française des Jeux 3
74 Mario Aerts - Predictor - Lotto 2
75 Francis Mourey - Française des Jeux 2
76 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 2
77 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 2
78 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 2
79 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 2
80 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
81 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 1
82 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 1
83 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 1
84 Christian Knees - Team Milram 1
85 Martin Müller - Team Milram  1
86 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 1
87 Fabian Cancellara - Team CSC -5
88 Marco Marzano - Lampre - Fondital -6
89 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team -10


Bjergkonkurrencen efter 10. etape
1 Danilo Di Luca - Liquigas 25 pts
2 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 23
3 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 15
4 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 14
5 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 12
6 Andy Schleck - Team CSC 10
7 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 8
8 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 8
9 Marco Pinotti - T-Mobile Team 8
10 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 8
11 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 6
12 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 4
13 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 3
14 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3
15 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 3
16 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3
17 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 3
18 Christophe Kern - Crédit Agricole 3
19 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 2
20 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2
21 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 2
22 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 2
23 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 2
24 Fabien Patanchon - Française des Jeux 2
25 William Walker - Rabobank 1
26 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 1
27 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 1
28 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1
29 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 1
30 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 1

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

FIND DINE CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS