Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Post Cup Finale på søndag i Ordrup

Post Cup Finale på søndag i Ordrup

07. september 2007 18:020

Annonce

Med Ordrup CC som arrangør køres Post Cup Finalen søndag d. 9. september.

Ordrup CC har fundet en bynær rute med start og mål er på Jægersborg Allé ud for Nordea v/ Lindegårdsvej. Derefter køres ad Jægersborg Allé i retning mod Strandvejen, tv. ad Strandejen, tv. ad Hvidørevej, tv. ad Klampenborgvej, tv. ad Ermelundsvej, tv. ad Jægersborg Allé til mål.

Ruten er på 11,3 km. og skal gennemkøres 17 gange, i alt 192 km. Den lange distance og de 17 ganges forcering af den 1.000 m. lange stigning på Klamborgvej lægger op til en udmarvende finale i årets Post Cup.

Efter at Team Designa Køkken via to sejre til Martin Mortensen og en til Jens Erik Madsen havde sat sig tungt på de tre første afdelinger og dermed også dominerer den samlede stilling, var det Jacob Moe og Team GLS der tog sig af den fjerde afdeling i Sorø i slutningen af august.

Søndagens løb ligner endnu en kamp mellem de to hold, men de andre danske kontinentale hold ser også ud til at være klar til opgaven.

Desværre er flere af holdene ramt af, at ryttere er med henholdsvis banelandsholdet og U23 landsholdet på andre opgaver, men det er alligevel et stærkt felt, som skal udfordre de nordsjællandske veje.

Post Cup 2007 - Stillingen efter 4. afd.
1. Michael Reihs (Team Designa Køkken) 60 p
2. Daniel Holm Foder (Team Designa Køkken) 49 p
3. Martin Mortensen (Team Designa Køkken) 48 p
4. Jens Erik Madsen (Team Designa Køkken) 43 p
5. Thomas Guldhammer (Team Designa Køkken) 37 p
6. Jan Almblad (Team GLS) 35 p
7. André Steensen (Glud & Marstrand Horsens) 34 p
8. Jonas Aaen Jørgensen (Team GLS) 26 p
9. Lasse Bøchman (Glud & Marstrand Horsens) 25 p
10. Kasper Jebjerg (Team Designa Køkken) 22 p

Startliste
1 Michael Reihs - Team Designa Køkken
2 Daniel Holm Foder - Team Designa Køkken
3 Martin Mortensen - Team Designa Køkken
4 Jens-Erik Madsen - Team Designa Køkken
5 Thomas Guldhammer - Team Designa Køkken
6 Jesper Odgaard Nielsen - Team Designa Køkken
7 René Jørgensen - Team Designa Køkken
8 Michael Tronborg - Team Designa Køkken
9 Frederik Johansson - Team Designa Køkken
10 André Steensen - Glud & Marstrand Horsens
11 Jacob Nielsen - Glud & Marstrand Horsens
12 Kaspar Schjønnemann Larsen - Glud & Marstrand Horsens
13 Kim Marius Nielsen - Glud & Marstrand Horsens
14 Lasse Bøchmann - Glud & Marstrand Horsens
15 Michael Skelde - Glud & Marstrand Horsens
16 Michael Berling - Glud & Marstrand Horsens
17 Morten Christiansen - Glud & Marstrand Horsens
18 Nicolaj Olesen - Glud & Marstrand Horsens
19 Rune Udby - Glud & Marstrand Horsens
20 Thomas Riber-Selleberg - Team GLS
21 Thomas Oredsson - Team GLS
22 Thomas Kristiansen - Team GLS
23 Morten Birck Reckweg - Team GLS
24 Kristoffer Gudmund Nielsen - Team GLS
25 Janif Hecht - Team GLS
26 Jan Almblad - Team GLS
27 Jacob Moe Rasmussen - Team GLS
28 Nikola Aistrup - Team GLS
29 Anders Fialla - Team Odense Energi
30 Jesper Mørkøv - Team Odense Energi
31 Lars Ulrich - Team Odense Energi
32 Michael Larsen - Team Odense Energi
33 Patrick Wonsyld - Team Vision Bikes – Løgstør Parkh.
34 Benjamin Justesen - Team Vision Bikes – Løgstør Parkh.
35 Jacob Kollerup - Team Vision Bikes – Løgstør Parkh.
36 Thomas Japp Hansen - Team Vision Bikes – Løgstør Parkh.
37 Michael Bjørn Johansen - Team Vision Bikes – Løgstør Parkh.
38 Thomas Bendixen - Team Vision Bikes – Løgstør Parkh.
39 Mads Bugge Andersen - Team Vision Bikes – Løgstør Parkh.
40 Simon Lerbech - Team Vision Bikes – Løgstør Parkh.
41 Kristian Sobota  - Team Vision Bikes – Løgstør Parkh.
42 Philip Nielsen - Team Vision Bikes – Løgstør Parkh.
43 Alexander Gustafsson - Team Reelight
44 Christian Moberg Jørgensen - Team Reelight
45 Kasper Eibye - Team Reelight
46 Morten Høberg - Team Reelight
47 Daniel Stenkjær - Team Python Pro Næstved
48 Niels Hoe-Svendsen - Team Python Pro Næstved
49 Morten Øllegaard - Team Python Pro Næstved
50 Daniel Byder - Team Python Pro Næstved
51 Michael Jæger - Team Python Pro Næstved
52 Christian Juul Andreasen - Team Python Pro Næstved
53 Kasper Elmar Malmkjær - Team Herning Elite
54 Martin Hansen - Team Herning Elite
55 Michael S. Larsen - Team Herning Elite
56 Simon Jul Andreasen - Team Herning Elite
57 Stig Hemmingsen - Team Herning Elite
58 Søren Pugdahl - Team Herning Elite
59 Guytan Lilholt - Team Herning Elite
60 Kalle Corneliussen - Team Herning Elite
61 Anders Hilligsøe - Team Herning Elite
62 Rasmus Mejldal - Team Cykling Odense
63 Troels Toftager Nielsen - ABC
64 Lars Christensen - ABC
65 Heine Hansen - CC Gladsaxe
66 Keld Fjord - CK Kronborg
67 Martin Wang Hjørngaard - CK Århus
68 Lars Ejaas - CK Århus
69 Mads Rydicher - Ordrup CC
70 Kim l Jensen - HCR
71 Morten Brinch Jensen - Herning Cykle Klub
72 Morten Kruse Brink - Herning Cykle Klub
73 Kristian Arnt Jensen - Hillerød ck
74 Jacob Keldsen - Horsens Amatør Cykleklub
75 Dennis Jønsson - Hvidovre CK
76 Michael grønhoff Andersen - Hvidovre CK
77 Martin hammer larsen - Hvidovre CK
78 Jesper Laustsen - Randers Cykleklub af 1910
79 Martin Gasberg - Randers Cykleklub af 1911
80 Rudi Nielsen - Randers Cykleklub af 1912
81 Rasmus Hvarre - Randers Cykleklub af 1913
82 Bjarne Olsen - Silkeborg IF Cykling
83 Anders Krebs Ovesen     - Silkeborg IF Cykling
84 Troels Dyrlund Nakel - Svendborg Cykle Club
85 Anders Iversby Hvideberg - Fredrikstad, Norge
86 Ole Jørgen Jensen - Halden CK, Norge

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Grand Prix Cerami(1.1) 25/07

Prueba Villafranca - Ordi...(1.1) 25/07

Oberösterreich Juniorenr...(2.1) 23/07-25/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger