Specialized har lanceret en ny udgave af S-Works Prevail II, som kaldes Prevail II Vent.
Annonce
Specialized er kommet med en helt ny hjelm, hvor ventilationen er forbedret i den tidligere udgave Prevail II hjelmen. En af de største forbedringer kom af at fjerne hele syv skum “broer” fra midten og siderne af hjelmen, hvilket på den måde gjorde, at hjelmens ventilationskanaler blev endnu mere effektive.
"Chancen for at vinde bliver kun større, hvis du har mulighed for at regulere din egen kropstemperatur. Netop det faktum er årsagen til, at vi nu præsenterer en ny udgave af vores i forvejen anerkendte S-Works Prevail II hjelm," skriver Specialized i forbindelse med produktlanceringen.
"Denne nye Vent udgave er den bedst ventilerende hjem, vi nogensinde har lavet. Den gode køleevne gør, at du nemmere kan komme af med min høje kropstemperatur - og på den måde holdes køling og mere klar i hovedet. Det giver dig de bedste forudsætninger, inden du tager hul på de sidste kilometer.
Specialized angiver selv en øget ventilationen i hjelmen til 20%, dermed er det endnu nemmere at komme af med varmen for cykelrytteren.
"De udvidede og gennemgående luftkanaler flytter luften 20% hurtigere end den originale Prevail II. Jo hurtigere luften strømmer over dit hoved, jo hurtigere bliver varmen transporteret væk. Det kaldes "konvektiv varmeoverførsel. Resultatet er den bedst ventilerede hjelm, vi nogensinde har lavet," lyder det fra Specialized.
Flere professionelle cykelhold har allerede taget hjelmen i brug: Legion of LA, SD Worx, Deceuninck - Quick-Step og BORA-Hansgrohe.
Facts om S-Works Prevail II Vent
- Pris: 2.599 kroner
- Kommer i fire forskellige farver
- Luften bevæger sig 20% hurtigere igennem hjelmen
- Specialized professionelle ryttere vil fremover benytte Prevail II Vent eller Evade
- Hjelmene kommer med ANGI og MIPS
Annonce
Annonce
Cykelsøgemaskinen VELOMIO.com, der sammenligner produkter og priser fra +150 cykelforretninger, har fundet nedenstående aktuelle tilbud.
Annonce
La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 21/04
La Flèche Wallonne(1.UWT) 21/04
Belgrade Banjaluka(2.1) 22/04-25/04
La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 21/04
La Flèche Wallonne(1.UWT) 21/04
Belgrade Banjaluka(2.1) 22/04-25/04
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 23/04-25/04
E3 Saxo Bank Classic(1.1) 24/04
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 25/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 25/04
EPZ Omloop van Borsele(1.1) 25/04
Tour de Romandie(2.UWT) 27/04-02/05
La Coupe du President de ...(2.1) 30/04-03/05
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 30/04-02/05
Annonce
Annonce
AG2R Citroen Team |
Astana - Premier Tech |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Deceuninck - Quick-Step |
EF Education - Nippo |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty - Gobert |
Israel Start-Up Nation |
Lotto Soudal |
Movistar Team |
Team BikeExchange |
Team DSM |
Team Jumbo-Visma |
Team Qhubeka Assos |
Trek-Segafredo |
UAE Team Emirates |
Annonce
Test: Pronghorn Alu+Carbon Gravel SRAM Apex 1x11
Test: Tacx Boost Indoor Trainer
Produktnyt: Mere fornøjelse og færre punkteringer med AW3 landevejsdæk fra Bontrager
Produktnyt: Trek lancerer en let E-Caliber MTB
Test: isolés Vincent Shelter Plus