Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

VM i cykling 2019: Program, starttider og danskerne
24. september 2019 00:00Foto: Innsbruck-Tirol 2018 / BettiniPhoto

I dag starter landevejsverdensmesterskaberne i Yorkshire. Feltet.dk følger naturligvis verdensmesterskaber tæt og herunder finder du et oversigt over de danske repræsentanter og løbene.

SÆT DIT MANAGERHOLD TIL VM INDEN I MORGEN KLOKKEN 10.00

Søndag den 22. september 


14.20-16.40 - Holdtidskørsel (Mixed Relay)

Martin Toft Madsen (BHS-Almeborg Bornholm)

Christoffer Lisson (BHS-Almeborg Bornholm)

Julius Johansen (coloQuick Cycling)

Pernille Mathisen (Team Sunweb)

Julie Leth (Bigla Pro Cycling)

Louise Norman Hansen (Team VIRTU Cycling)

 

Mandag den 23. september

11.10-12.45 Junior-kvinder (Enkeltstart)

Mette Egtoft Jensen  (Team RYTGER powered by Cykeltøj-Online.dk)

Maria Bertelsen (Team RYTGER powered by Cykeltøj-Online.dk)

 

14.10-17.40 Junior-herrer (Enkeltstart) 
William Blume Levy (Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior)

Joshua Gudnitz  (Team ABC Junior)



Tirsdag den 24. september

11.10-13.30 U23-herrer (Enkeltstart)

Mikkel Bjerg (Hagens Bergman Axeon)

Johan Price-Pejtersen (coloQuick Cycling)

Mathias Norsgaard Jørgensen (Riwal Readynez Cycling Team)

Morten Hulgaard (coloQuick Cycling)


15.40-17.45 Elite-kvinder (Enkeltstart)

Pernille Mathiesen (Team Sunweb)

Louise Norman Hansen (Team VIRTU Cycling)



Onsdag den 25. september
 

14.10-17.04 Elite-herrer (Enkeltstart)
Kasper Asgreen (Deceuninck-Quick Step)

Martin Toft Madsen (BHS-Almeborg Bornholm)


 

Torsdag den 26. september

13.10-16.45 U19-herrer (Linjeløb)

Frederik Wandahl (Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior)

William Blume Levy (Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior

Joshua Gudnitz (Team ABC Junior)

Emil Schandorff Iwersen (Team ABC Junior)

Robin Juel Skivild  (Team Mascot Workwear)



Fredag den 27. september

9.40-12.20 U19-kvinder (Linjeløb)

Mette Egtoft Jensen (Team RYTGER powered by Cykeltøj-Online.dk)

Maria Bertelsen  (Team RYTGER powered by Cykeltøj-Online.dk)

Mille Troelsen (Herning Cykle Klub)

 

15.10-20.05 U23-herrer (Linjeløb)

Andreas Stokbro Nielsen (Riwal Readynez Cycling Team)

Andreas Lorentz Kron (Riwal Readynez Cycling Team)

Mathias Norsgaard Jørgensen (Riwal Readynez Cycling Team)

Mikkel Bjerg (Hagens Bergman Axeon)

Morten Hulgaard (coloQuick Cycling)

Jakob Hindsgaul Madsen (coloQuick Cycling)



Lørdag den 28. september

12.40-17.00 Elite-kvinder (linjeløb) 

Amalie Dideriksen (Boels-Dolmans Cycling Team)

Cecilie Uttrup Ludwig (Bigla Pro Cycling Team)

Julie Leth (Bigla Pro Cycling Team)

Pernille Mathiesen (Team Sunweb)

Christina Siggaard (Team VIRTU Cycling)

Louise Norman Hansen (Team VIRTU Cycling)



Søndag den 29. september

9.40-16.40 Elite-herrer (Linjeløb)

Jakob Fuglsang (Astana Pro Team)

Magnus Cort Nielsen (Astana Pro Team)

Michael Mørkøv (Deceuninck-Quick Step)

Kasper Asgreen (Deceuninck-Quick Step)

Michael Valgren (Team Dimension Data)

Mads Pedersen (Trek-Segafredo)

Christopher Juul-Jensen (Mitchelton-SCOTT)

Casper Pedersen (Team Sunweb)

Find alt om VM på www.feltet.dk/vm

DEL
INFO
VM - Herrer
Nyheder
VM - Juniorer
Nyheder
VM - Kvinder
Nyheder Profil Resultater
VM - U23
Nyheder
DELTAG I DEBATTEN
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

EM - Banecykling (Kvinder)(CCW) 16/10

Tour of Guangxi Women's...(1.WWT) 20/10

Gree-Tour of Guangxi(2.UWT) 17/10-22/10

Japan Cup Cycle Road Race(1.HC ) 20/10

Chrono des Nations(1.1) 20/10

EM - Banecykling (Herrer)(CC) 16/10

Tour of Guangxi Women's...(1.WWT) 20/10

Japan Cup Cycle Road Race(1.HC ) 20/10

Chrono des Nations(1.1) 20/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

FIND DINE CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS