Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
BHS-Almeborg-Bornholm tog i weekenden den samlede sejr i September Cuppen, da de sidste to løb blev afviklet.
Annonce
I søndags sluttede årets udgave af September Cuppen - også kaldet Xtreme Cup. Løbsserien er blevet kørt over seks licensløb i september måned. Efter afdelingerne i Holstebro, Odder og Hobro førte Frederik Muff (Team Aura Energi - JSdk), men det blev der lavet om på i de sidste to dage i Tønder og Sønderborg.
"Begge dage var præget af vind og regn, så der blev kørt hårdt lige fra start," forklarer Mads Baadgaard Rahbek til Feltet.dk.
"I Tønder lykkedes det os at komme ind i en femmandsgruppe med Nicklas (Amdi Pedersen, red.) som treer - og jeg selv som femmer. Det betød, at Nicklas Amdi og jeg kravlede op som henholdsvis et og to samlet."
"I Sønderborg kørte vi efter at bevare de to øverste pladser i Cuppen, så derfor skulle vi afholde nogen, der allerede havde en sejr fra at vinde, hvis vi ikke selv kunne tage sejren."
"Det lykkedes, da Martin Mortensen kørte solo og efterfølgende kom jeg med Frederik Rodenberg, Anthon Charmig og Rasmus Bøgh Wallin. Jeg spurtede mig til tredjepladsen."
Det betød også, at Mads Baadgaard Rahbek vandt samlet med 110 point foran holdkammeraten Nicklas Overgaard Amdi Pedersen, som fik 102 point. Frederik Rodenberg Madsen scorede 93 point og blev treer.
Frederik Muff havde en uheldig weekend, hvor han blev fanget bagved et styrt lørdag og søndag måtte udgå med to defekter.
Samlet slutstilling i September Cuppen
1 Mads Baadgaard Rahbek - BHS-Almeborg-Bornholm 110
2 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen - BHS-Almeborg-Bornholm 102
3 Frederik Rodenberg Madsen - Team ColoQuick 93
4 Rasmus Guldhammer - Team Waoo 92
5 Alexander Salby - Team ColoQuick 85
6 Frederik Muff - Team AURA Energi - JSdk 80
7 Andreas Brandt Aidel - Team OK Kvickly Odder 61
8 Martin Mortensen - Team Waoo 57
9 Anthon Charmig - Team AURA Energi - JSdk 56
10 Steffen Munk Christiansen - Team ColoQuick 54
11 Thomas Edemann Jensen - Team AURA Energi - JSdk 52
12 Sebastian Kolze Changizi - Team AURA Energi - JSdk 50
13 Nicolai Philip Brøchner Nielsen - Riwal Readynez Cycling Team 49
14 Mikkel Beck Olsen - Team Herning CK Elite 43
15 Michael Carbel Svendgaard - Team Waoo 42
16 Emil Toudal - BHS-Almeborg-Bornholm 37
17 Rasmus Bøgh Wallin - Riwal Readynez Cycling Team 36
18 Aksel Bech Skot-Hansen - Team ColoQuick 36
19 Mathias Bregnhøj - BHS-Almeborg-Bornholm 35
20 August Mors Poulsen - Team AURA Energi - JSdk 34
21 Rasmus Hestbek Lund - Team AURA Energi - JSdk 34
22 Silas Zacharias Clemmensen - Team Waoo 28
23 Daniel Stampe - Team Integra Advokater - Giant 23
24 Hugo Forssell - CK Hymer 21
25 Julius Johansen - Team ColoQuick 20
26 Sebastian Juul - Cykling Odense 19
27 Jeppe Klein Jensen - BHS-Almeborg-Bornholm 18
28 Arne Birkemose - Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT pwd C4C 18
29 André Drege - Lillehammer CK 16
30 Mads Andersen - Team OK Kvickly Odder 16
31 Tobias Mørch Kongstad - Riwal Readynez Cycling Team 15
32 Asbjørn Hellemose - Team OK Kvickly Odder 15
33 Mads Søgaard Mondrup - Give Cykelklub 14
34 Lasse Eland - Team AURA Energi - JSdk 14
35 Johannes Rom Dahl - Aalborg Cykle-Ring 13
36 Rasmus Børset Westad - Lillehammer CK 11
37 Jeppe Aaskov Pallesen - Team ColoQuick 11
38 Ådne Holter - Lillehammer CK 11
39 Frederik Lund - Team OK Kvickly Odder 10
40 Thomas Nybo Riis - Herning Cykle Klub 9
41 Jesper Schultz - Team Waoo 9
42 Christoffer Lisson - BHS-Almeborg-Bornholm 8
43 Daniel Bligaard Lyhne - Team ColoQuick 8
44 Magnus Henneberg - Team Integra Advokater - Giant 7
45 Christian Bahr - Team OK Kvickly Odder 7
46 Jacob Gye Madsen - Team AURA Energi - JSdk 7
47 Oliver Knudsen - Team OK Kvickly Odder 6
48 Jakob Södergrann - CK Hymer 6
49 Jonas Abrahamsen - UNO - X NORWEGIAN DEVELOPMENT TEAM 5
50 Emil Andersson - Giro Cycle Club 4
51 Jannik Nedergaard Nielsen - Team Herning CK Elite 3
52 Oliver Wulff Frederiksen - Team Waoo 2
53 Jakob Egholm - HAGENS BERMAN AXEON 1
54 Christian Ingeman Lindquist - Team Integra Advokater - Giant 1
55 Frederik Uhre - Team O B Wiik - Dan Stillads 1
56 Søren Vosgerau - Team OK Kvickly Odder 1
Annonce
Annonce
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
Itzulia Basque Country(2.UWT) 01/04-06/04
Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04
Région Pays de la Loire ...(2.1) 02/04-05/04
Paris-Roubaix Femmes(1.WWT) 06/04
Paris-Roubaix(1.UWT) 07/04
Giro della Città Metropo...(1.1) 07/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce