Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Optaktsløbet Volta Limburg Classic blev i dag afviklet på store dele af Amstel Gold Race ruten, og optakten endte med tysk sejr.
Annonce
Det hollandske endagsløb Volta Limburg Classic blev i dag afviklet over 198 kilometer, hvor 24-årige Rudiger Selig (Katusha) sejrede foran Sonny Colbrelli (Bardiani Valvole - CSF Inox) samt Paul Martens (Blanco Procycling)
Allerede tidligt var der masser af angreb. Det første seriøse udbrud bestod af hele 18 ryttere, men de fik aldrig lang snor af hovedfeltet, som hentede udbruddet med cirka 75 kilometer til mål.
I stedet for fulgte en række nye angreb, hvor fem ryttere kom fri af feltet, det var Marco Canola (Bardiani Valvole - CSF Inox), Timofey Kritskiy (Katusha), Bram Tankink (Blanco Procycling), Maurits Lammertink (Vacansoleil-DCM) og Luc Hagenaars (Metec - TKH Continental Cyclingteam).
Med 25 kilometer angreb Bram Tankink og Maurits Lammertink fra frontgruppen, og de to fik et hul på næsten et minut til forfølgerne, men små 10 kilometer fra målstregen blev duoen hentet af en mindre gruppe på cirka 20 ryttere, hvor Katusha dominerede gruppen.
Rudiger Selig suveræn i spurten
På de sidste 10 kilometer satte Katusha et højt tempo, og derfor var det svært at komme fri fra frontgruppen. Hjemmebaneholdet Blanco havde dog fire ryttere med i frontgruppen, men angrebet udeblev og i stedet for angreb Martijn Keizer (Vacansoleil-DCM) med to kilometer til mål, men han fik aldrig hullet.
I spurten om sejren var Rudiger Selig (Katusha) suveræn og åbnede en langt spurt og vandt med flere cykellængder.
Resultat
1 Rudiger Selig - Katusha 04.55.46
2 Sonny Colbrelli - Bardiani Valvole-CSF Inox
3 Paul Martens - Blanco Pro Cycling Team
4 Davide Rebellin - CCC Polsat Polkowice
5 Pim Ligthart - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
6 Sander Armee - Topsport Vlaanderen-Baloise 0.04
7 Mike Terpstra - Team 3M
8 Marc De Maar - UnitedHealthcare Pro Cycling Team
9 Luc Hagenaars - Metec-TKH Continental Cyclingteam
10 Sébastien Delfosse - Crelan-Euphony
11 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
12 Steven Kruijswijk - Blanco Pro Cycling Team
13 Niels Wytinck - An Post-Chainreaction
14 Jan Barta - Team NetApp-Endura
15 Tobias Ludvigsson - Team Argos-Shimano
16 Peter Schulting - Netherlands National Team
17 Bram Tankink - Blanco Pro Cycling Team 0.08
18 Maurits Lammertink - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.16
19 Wilco Kelderman - Blanco Pro Cycling Team 0.21
20 Timofey Kritskiy - Katusha 0.47
21 Lucas Euser - UnitedHealthcare Pro Cycling Team
22 Viacheslav Kuznetsov - Katusha 1.12
23 Marco Canola - Bardiani Valvole-CSF Inox 3.00
24 Marius Bernatonis - Team 3M 3.21
25 Romain Feillu - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3.36
26 Kenny Robert van Hummel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
27 Nikolay Trusov - Cyclingteam De Rijke-Shanks
28 Mark McNally - An Post-Chainreaction
29 Jonathan McEvoy - Team NetApp-Endura
30 Wouter Mol - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
31 Roy Sentjens - Cyclingteam De Rijke-Shanks
32 Scott Thwaites - Team NetApp-Endura
33 Andrei Solomennikov - RusVelo
34 Marco Minnaard - Netherlands National Team
35 Kobus Hereijgers - Netherlands National Team
36 Merijn Korevaar - Netherlands National Team
37 Matt Brammeier - Champion System Pro Cycling Team
38 Jesper Asselman - Metec-TKH Continental Cyclingteam
39 Iker Camano Ortuzar - Team NetApp-Endura
40 Alexander Nordhoff - Team Quantec-Indeland
41 Jasper Ockeloen - Netherlands National Team
42 Bart Van Haaren - Koga Cycling Team
43 Elmar Reinders - Metec-TKH Continental Cyclingteam 3.43
44 Huub Duyn - Cyclingteam De Rijke-Shanks
45 Rob Ruijgh - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
46 Adrian Honkisz - CCC Polsat Polkowice
47 Andreas Stauff - MTN-Qhubeka
48 Gilles Devillers - Crelan-Euphony
49 Thierry Hupond - Team Argos-Shimano
50 Angelo Tulik - Team Europcar
51 Jérôme Baugnies - To Win-Josan Cycling Team
52 Alessandro Proni - Vini Fantini-Selle Italia
53 Jasper Hamelink - Cyclingteam Jo Piels
54 Stijn Steels - Crelan-Euphony
55 Klaas Sys - Crelan-Euphony
56 Yukiya Arashiro - Team Europcar
57 Thomas Damuseau - Team Argos-Shimano
58 Tony Hurel - Team Europcar
59 Sacha Modolo - Bardiani Valvole-CSF Inox
60 Steven Van Vooren - An Post-Chainreaction
61 Francois Parisien - Team Argos-Shimano 4.04
Annonce
Annonce
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce