Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Reihs kørte sig på podiet i Frankrig

Reihs kørte sig på podiet i Frankrig

19. marts 2006 22:420

Annonce

Team Designa Køkken deltog i dag i det 192 km lange franske UCI 1.2 løb "La Roue Tourangelle Au coeur des Vignobles et des Châteaux". På en meget kuperet rute med mange og meget stejle stigninger på 1-2 km og med ialt 184 ryttere til start fordelt på 23 hold. Der var inden starten lagt op til, at Team Designa Køkken skulle score nogle vigtige UCI-point og måske få årets første podieplads. Løbet startede i Chinon og havde opløb i Tours og blev et rigtig hårdt løb.

De hårde stigninger satte sine spor i feltet og i forplejningszonen efter godt 100 km valgte Allan Bo Andresen, Morten Gottlieb og den på landevejen sæsondebuterende Jens-Erik Madsen at give fortabt.

Holdets øvrige ryttere kæmpede på flotteste vis videre. Michael Reihs kom fri i en cirka 15-mands stor gruppe, som senere fik følgeskab af yderligere 20 mand, hvor Chris Anker Sørensen og sæsondebuterende Andreas Frisch begge var med. Udviklingen var således okay, men desværre for en ellers rigtig godt kørende Andreas Frisch, blev han ramt af en punktering på et meget uheldigt tidspunkt, hvilket betød at han røg tilbage til det efterhånden stærkt reducerede hovedfelt.

Efter samlingen af de 2 forreste grupper, lykkedes det 2 ryttere at komme afgørende fri, idet de hurtigt fik opbygget et forspring på næsten 2 minutter til forfølgerne. Idet hverken Reihs eller Chris Anker meldte ind med "diamanter i benene", besluttede holdet, at de blot skulle køre afventende og satse på løbets sidste podieplacering - 3. pladsen! Morten Knudsen fra Team Differdange blev nummer 6.

På løbets sidste store stigning - 12 km fra mål - lykkedes det for Chris Anker og Reihs at komme fri i en 5-mandsgruppe, men desværre knækkede Chris Anker sin kæde, hvorefter Reihs var efterladt alene tilbage i forfølgergruppen på nu 4 ryttere. Efter en rigtig flot spurt trak Reihs det længste strå og reddede holdets første podieplads ved at blive en nummer 3.

Chris Anker Sørensen, Andreas Frisch, Christian Alex Hansen og Daniel Foder gennemførte de 192 km og begynder således at få bygget en god løbsform op til de kommende løb.

Michael Reihs scorede således 16 vigtige UCI Point til holdet, som således inden for 1 uge har scoret 22 point på Europa Touren 2006.

Resultat
1 Sergey Kolesnikov (Rus) Omnibike Dynamo Moscow 4.44.12 (40.535 km/t)
2 Mikel Gaztanaga (Spa) Atom
3 Mickael Reihs (Den) Team Designa Køkken 0.21
4 Valery Valynin (Rus) Omnibike Dynamo Moscow
5 Nicolas Rousseau (Fra) France Poursuite
6 Morten Knudsen (Den) Continental Cycling Team Differdange
7 Cedric Barre (Fra) UC Chateauroux Lab Fenioux 0.43
8 Julien Gonnet (Fra) Cotes D'armor - Maitre Jacques
9 Thierry David (Fra) VC La Pomme Marseille
10 Gaylord Cumont (Fra) EC St Etienne
11 Alexandre Bousseau (Fra) Vendee U / Pays De Loire
12 Chris Anker Sørensen (Den) Team Designa Køkken
13 Thomas Lebas (Fra) Entente Sud Gascogne
14 Matthieu Rompion (Fra) Vendee U / Pays De Loire
15 Jean-Marc Bideau (Fra) Super Sport 35 ACNC
16 Michael Tronborg Kristensen (Den) Continental Cycling Team Differdange
17 Yukiya Arashiro (Jpn) Cycle Racing Team Vang
18 Shinichi Fukushima (Jpn) Cycle Racing Team Vang
19 Jonathan Ferrand (Fra) VC La Pomme Marseille
20 Pierre Cazaux (Fra) Entente Sud Gascogne
21 Alexandre Doyen (Fra) Cercle Gambetta Orleans
22 Vincent Joffre (Fra) Vendee U / Pays De Loire
23 Vasily Khatunsev (Rus) Omnibike Dynamo Moscow
24 Vincent Graczyk (Fra) UC Chateauroux Lab Fenioux
25 Alexey Kolessov (Kaz) VC La Pomme Marseille
26 Martin Mortensen (Den) VC Roubaix 2.38
27 Ruslan Sambris (Mda) VC La Pomme Marseille 2.39
28 Cyrille Noel (Fra) Cotes D'armor - Maitre Jacques 2.43
29 Fabien Copin (Fra) UC Chateauroux Lab Fenioux
30 Gil Suray (Bel) Team Storez VC Ath
31 Andrey Pchelkin (Rus) EC St Etienne
32 Sebastien Turgot (Fra) Vendee U / Pays De Loire
33 Grzegorz Kwiatkowski (Pol) VC Roubaix
34 Søren Nissen (Den) Continental Cycling Team Differdange
35 Alexandr Sabalin (Mda) VC La Pomme Marseille
36 Vladislav Borisov (Rus) Omnibike Dynamo Moscow 2.53
37 Cedric Drouet (Fra) UC Chateauroux Lab Fenioux 2.59
38 Jeremy Besson (Fra) France Poursuite
39 Denis Vorontsov (Rus) Omnibike Dynamo Moscow
40 Viacheslav Vilkov (Rus) Omnibike Dynamo Moscow
41 Fabien Broca (Fra) Entente Sud Gascogne
42 Samuel Caldeira (Por) Duja/Tavira
43 Loic Barre (Fra) Roue D'or St Amandoise 3.01
44 Jeremy Beyaert (Fra) CA Mantes La Ville
45 Olivier Dalberg (Est) Roue D'or St Amandoise
46 Andrey Klyuev (Rus) Omnibike Dynamo Moscow
47 Maxime Bouet (Fra) VC La Pomme Marseille
48 Antoine Perche (Fra) VC La Pomme Marseille
49 Pierre-Bern Vaillant (Fra) Super Sport 35 ACNC
50 Hakan Nilsson (Swe) Continental Cycling Team Differdange
51 Dimitri Champion (Fra) Vendee U / Pays De Loire 3.06
52 David Deroo (Fra) VC Roubaix 3.09
53 Paul Sneeboer (Ned) Duja/Tavira
54 Julien Belgy (Fra) Vendee U / Pays De Loire
55 Yvan Sartis (Fra) Cercle Gambetta Orleans
56 Andreas Frisch (Den) Team Designa Køkken
57 Nikolas Cotret (Fra) Cercle Gambetta Orleans
58 Lionel Suhubiette (Fra) Entente Sud Gascogne
59 Jean Zen (Fra) VC Roubaix 3.34
60 Damien Gaudin (Fra) Vendee U / Pays De Loire
61 Ceneric Racault (Fra) Cercle Gambetta Orleans
62 Kevin Ista (Bel) VC Roubaix
63 Guillaume Hunger (Fra) CAC41 Blois
64 Rein Taaramae (Est) Roue D'or St Amandoise
65 Krasimir Vasilev (Bul) Duja/Tavira
66 Luis Bartolomeu (Por) Duja/Tavira
67 Angel Vazquez (Spa) Atom
68 Carlos Ibanez (Col) Atom
69 Sandro Ielmini (Fra) Continental Cycling Team Differdange
70 Mikel Elgezabal (Spa) Atom
71 Yannick Marie (Fra) Entente Sud Gascogne
72 Markku Ainsalu (Est) EC St Etienne
73 Janek Tombak (Est) Kalev Chocolate Team
74 Koji Fukushima (Jpn) Cycle Racing Team Vang
75 Konstantin Ponomarev (Rus) Omnibike Dynamo Moscow 9.09
76 Romain Appert (Fra) Roue D'or St Amandoise
77 Fabrice Jeandesboz (Fra) Cotes D'armor - Maitre Jacques 9.14
78 Andrew Jackson (GBr) Cercle Gambetta Orleans 13.59
79 Olivier Migne (Fra) Vendee U / Pays De Loire 15.59
80 Tony Hurel (Fra) CA Mantes La Ville
81 Mathieu Meyniel (Fra) St Cyr Tours Ulac
82 Tomasz Zabeba (Pol) St Cyr Tours Ulac
83 Sebastien Boulangue (Fra) CA Mantes La Ville
84 Arnaud Godet (Fra) CA Mantes La Ville 16.05
85 Jerome Barbey (Fra) UC Sabolienne
86 Stephane Renais (Fra) CAC41 Blois
87 Janar Jermakov (Est) Kalev Chocolate Team
88 Mariuzs Palyga (Pol) CA Mantes La Ville
89 Fabrice Billard (Fra) EC St Etienne
90 Ivan Rybakov (Rus) Entente Sud Gascogne
91 Christian Alex Hansen (Den) Team Designa Køkken
92 Pierre Quillere (Fra) UC Chateauroux Lab Fenioux
93 Pierre Rolland (Fra) Super Sport 35 ACNC
94 Julien Simon (Fra) Super Sport 35 ACNC
95 Daniel Foder (Den) Team Designa Køkken
96 Loi Germain Etienne (Fra) Roue D'or St Amandoise
97 Bertrand Goupil (Fra) CAC41 Blois
98 Nicolas Perrin (Fra) Roue D'or St Amandoise 19.15

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 07/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger