Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Ren magtdemonstration af Basso

Ren magtdemonstration af Basso

14. maj 2006 19:540
Ivan Basso satte alle konkurrenter på plads i dag, da Giro d’Italias første etape med afslutning på en bjergtop blev kørt i dag. Med 3-4 km til mål satte han alle andre og kørte herefter alene i mål og vandt etapen. Han tog dermed også førertrøjen og bjergtrøjen.

Der blev kørt rigtig hurtigt. Og efter 2 timer havde rytterne kørt næsten 100 km. Delvist på grund af medvinden, men også fordi flere af de store hold var interesseret i at gøre etapen så hård som mulig. Et 14 mandsudbrud med blandt andre Nicki Sørensen (Team CSC), Marzio Brushegin (Lampre) og Serge Baguet (QuickStep). Udbruddet fik dog ikke mere end 3-4 minutters forspring, men kort inde på dagens store stigning Passo Lanciano var det slut.

Favoritterne faldt fra som perler på en snor, da Team CSC skruede tempoet op ved Carlos Sastre. Med 9 km til mål blev den lyserøde førertrøje Honchar sat af fra gruppen. Med 7 km til mål sad Savoldelli, Mazzanti, Perez Cuapio, Cunego, Caruso, Di Luca, Gutierrez Cataluna, Simoni, Piepoli, Basso og Sastre fremme som de 11 forreste. Kort efter faldt Savoldelli af og senere røg også Di Luca af.


Basso sætter det afgørende angreb ind / Foto: Sirotti


Med 5 km til mål fik Rujano kæmpet sig op til favoritterne og forsøgte et angreb. Han blev hentet af Sastre, der trak for Basso, da der resterede blot 4 kilometer af etapen. Kort efter slog Cunego kontra og Basso gik efter, og det varede ikke længe før Basso stille og roligt kørte væk fra Cunego og kørte de sidste 3-4 km solo og vandt etapen.




Resultat af 8. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 4.04.19 (41.994 km/t)
2 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 0.30
3 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems
4 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 0.45
5 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 1.09
6 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.15
7 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
8 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1.32
9 José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.50
10 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 1.52
11 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 2.09
12 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi
13 Andrea Noe' (Ita) Liquigas
14 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2.14
15 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.20
16 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
17 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
18 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.25
19 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 2.34
20 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
21 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
22 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
23 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
24 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2.47
25 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.57
26 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
27 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 3.38
28 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
29 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.46
30 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 4.09
31 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
32 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic
33 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
34 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
35 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
36 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC
37 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 4.21
38 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 4.56
39 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
40 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
41 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance
42 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 5.32
43 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
44 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
45 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 5.35
46 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 5.51
47 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.27
48 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 6.44
49 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 6.51
50 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 7.11
51 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
52 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
53 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 7.30
54 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 7.40
55 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 8.12
56 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 8.49
57 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
58 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
59 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
60 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
61 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
62 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team
63 Marc De Maar (Ned) Rabobank
64 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
65 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
66 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 9.02
67 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
68 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
69 Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
70 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 9.35
71 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
72 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 9.57
73 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 10.00
74 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 10.20
75 Christian Knees (Ger) Team Milram 10.51
76 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11.18
77 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 11.48
78 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
79 Theo Eltink (Ned) Rabobank
80 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 11.59
81 Jens Voigt (Ger) Team CSC

82 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
83 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
84 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 13.24
85 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 14.38
86 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 15.18
87 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 16.04
88 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
89 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
90 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
91 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
92 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
93 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
94 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
95 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
96 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
97 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team
98 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
99 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
100 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
101 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
102 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
103 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
104 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
105 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
106 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
107 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
108 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
109 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
110 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
111 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
112 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
113 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
114 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
115 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
116 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
117 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
118 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
119 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
120 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
121 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
122 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 16.11
123 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 16.20
124 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 17.07
125 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
126 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
127 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
128 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 18.19
129 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 19.33
130 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
131 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
132 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
133 Bobby Julich (USA) Team CSC
134 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
135 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC
136 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
137 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
138 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
139 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
140 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
141 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
142 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
143 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
144 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
145 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
146 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
147 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
148 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic
149 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
150 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
151 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
152 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
153 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
154 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
155 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
156 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
157 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 19.39
158 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Würth Team 21.10
159 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 23.48
160 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
161 Marc Wauters (Bel) Rabobank
162 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi
163 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
164 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
165 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance
166 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
167 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
168 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
169 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
170 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
171 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
172 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
173 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
174 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
175 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance
176 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval-Prodir
177 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
178 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux
179 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
180 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
181 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
182 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
183 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
184 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
185 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
186 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
187 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone


Samlet stilling efter 8. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 31.41.17
2 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 1.34
3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 1.48
4 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.35
5 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 2.43
6 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 2.48
7 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 3.20
8 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 3.23
9 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.31
10 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.39
11 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 3.45
12 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3.50
13 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 4.21
14 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 4.38
15 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 4.47
16 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 4.56
17 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.57
18 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 5.03
19 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 5.10
20 José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 5.32
21 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
22 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 5.34
23 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 5.45
24 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 5.48
25 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 5.53
26 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.50
27 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 7.03
28 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 7.35
29 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 7.45
30 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 8.05
31 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 8.10
32 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 8.13
33 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 8.56
34 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 9.26
35 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 9.27
36 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 9.30
37 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 9.52
38 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 10.14
39 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 11.35
40 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 12.09
41 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 12.23
42 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 12.32
43 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 12.42
44 Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 12.46
45 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 12.49
46 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 12.54
47 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 13.16
48 Jens Voigt (Ger) Team CSC 13.17
49 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 13.41

50 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.42
51 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 14.09
52 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 14.33
53 Theo Eltink (Ned) Rabobank 15.41
54 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 16.14
55 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 18.17
56 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 18.20
57 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 18.33
58 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 19.07
59 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 20.47
60 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 20.52
61 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 21.17
62 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 21.28
63 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 21.38
64 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 22.45
65 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 23.33
66 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 24.33
67 Christian Knees (Ger) Team Milram 24.36
68 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 25.07
69 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 25.21
70 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 25.52
71 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 25.56
72 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 26.21
73 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 26.41
74 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 27.10
75 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 27.11
76 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 27.42
77 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 28.48
78 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 28.51
79 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 29.16
80 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 29.33
81 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 29.48
82 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 29.51
83 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 30.35
84 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 31.21
85 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
86 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 31.23
87 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 31.38
88 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 31.46
89 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 31.47
90 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 31.55
91 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 32.00
92 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 32.07
93 Marc De Maar (Ned) Rabobank 32.12
94 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
95 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 32.17
96 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 32.20
97 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 32.23
98 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 32.25
99 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 32.34
100 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 32.43
101 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 32.53
102 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 33.07
103 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 33.34
104 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 33.36
105 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 33.45
106 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 33.53
107 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 33.54
108 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 34.13
109 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 34.27
110 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank 35.07
111 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 35.19
112 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 35.21
113 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 35.46
114 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 35.51
115 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 36.01
116 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 36.05
117 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 36.33
118 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 37.12
119 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 38.02
120 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 38.18
121 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 38.32
122 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 38.43
123 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 39.01
124 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 39.06
125 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 39.28
126 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 39.33
127 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 39.39
128 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 39.59
129 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 40.09
130 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 40.40
131 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 40.56
132 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 40.59
133 Bobby Julich (USA) Team CSC 41.08
134 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 41.09
135 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 42.22
136 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 42.26
137 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 42.46
138 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 42.49
139 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 42.53
140 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 43.15
141 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 43.30
142 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 43.35
143 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 43.48
144 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 43.50
145 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 43.56
146 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 43.57
147 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 44.09
148 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 44.10
149 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 44.39
150 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux 45.49
151 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 45.58
152 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 46.08
153 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 46.17
154 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 46.20
155 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 46.32
156 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 46.41
157 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 46.48
158 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 47.13
159 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 47.16
160 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 47.17
161 Marc Wauters (Bel) Rabobank 47.25
162 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 47.26
163 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 48.00
164 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 48.01
165 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 48.28
166 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 48.33
167 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 48.34
168 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 48.51
169 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Würth Team 49.08
170 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 49.37
171 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 49.57
172 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom 50.00
173 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 50.10
174 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 50.20
175 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 50.34
176 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval-Prodir 50.52
177 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 51.11
178 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 51.30
179 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 52.13
180 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 54.10
181 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 54.12
182 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 54.49
183 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 56.39
184 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 57.00
185 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 57.14
186 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.01.07
187 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 1.05.54


Pointkonkurrencen efter 8. etape
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 75 pts
2 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 63
3 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 61
4 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 52
5 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 50
6 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 45
7 Ivan Basso (Ita) Team CSC 38
8 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 35
9 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 34
10 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 29
11 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 29
12 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 28
13 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 28
14 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 27
15 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 25
16 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 25
17 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux 23
18 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 22
19 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 20
20 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 20
21 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 17
22 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 17
23 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 17
24 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15
25 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 13
26 Jens Voigt (Ger) Team CSC 12
27 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 11
28 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
29 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 10
30 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 10
31 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 10
32 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 10
33 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 9
34 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 8
35 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 8
36 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 8
37 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
38 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 8
39 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 8
40 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 7
41 José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 7
42 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 7
43 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 7
44 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 6
45 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 6
46 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 6
47 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 6
48 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 6
49 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 6
50 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 6
51 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5
52 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 5
53 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 5
54 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 5
55 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 5
56 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 4
57 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
58 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 4
59 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
60 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 4
61 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 4
62 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 4
63 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 4
64 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 4
65 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 3
66 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
67 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 3
68 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 3
69 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
70 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2
71 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 2
72 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 2
73 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
74 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 2
75 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 1
76 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 1
77 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1
78 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 1
79 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
80 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team -5
81 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner -5


Bjergkonkurrencen efter 8. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 15 pts
2 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 13
3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 10
4 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 9
5 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 7
6 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 6
7 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 5
8 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5
9 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 5
10 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5
11 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 4
12 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
13 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
14 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2
15 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
16 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 2
17 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
18 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux 2
19 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 2
20 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2
21 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1
22 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 1
23 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1
24 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1


Kombinationskonkurrencen efter 8. etape
1 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 365 pts
2 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux 185
3 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 179
4 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 169
5 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 146
6 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 122
7 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 104
8 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 103
9 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 101
10 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 91
11 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 86
12 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 86
13 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 85
14 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 83
15 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 72
16 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 72
17 Ivan Basso (Ita) Team CSC 71
18 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 70
19 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 64
20 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 60
21 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 58
22 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 55
23 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 41
24 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 41
25 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 36
26 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 35
27 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 33
28 Jens Voigt (Ger) Team CSC 32
29 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 32
30 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 30
31 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 30
32 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 29
33 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 27
34 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 27
35 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 26
36 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 26
37 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 23
38 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 22
39 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 22
40 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 19
41 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 18
42 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 18
43 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 16
44 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 13
45 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 10
46 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 10
47 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 9
48 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 9
49 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 9
50 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 8
51 Bobby Julich (USA) Team CSC 7
52 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7
53 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 3
54 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 3
55 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 2
56 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 1
57 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 1
58 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 1


Holdkonkurrencen efter 8. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 93.58.47
2 Lampre-Fondital 0.03
3 Phonak Hearing Systems 1.19
4 Liquigas 1.49
5 Liberty Seguros-Würth Team 5.30
6 Team CSC 6.06
7 Ceramica Panaria-Navigare 7.02
8 Saunier Duval-Prodir 7.45
9 Credit Agricole 11.21
10 T-Mobile Team 20.45
11 Caisse d'Epargne-Illes Balears 21.44
12 Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 23.50
13 Euskaltel-Euskadi 25.24
14 Cofidis 25.39
15 Quickstep-Innergetic 30.31
16 Ag2R Prevoyance 30.50
17 Francaise Des Jeux 37.39
18 Rabobank 41.18
19 Bouygues Telecom 42.01
20 Davitamon-Lotto 48.03
21 Team Milram 58.39
22 Gerolsteiner 58.44
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE