Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Resultat af Kalundborg løbet

Resultat af Kalundborg løbet

17. april 2006 18:440
Stortalentet Morten Høberg fra Team GLS blev manden som satte en stopper for Vejles Morten Reckweg’s sejrsrække. I den forgangne uge havde Vejle-rytteren nemlig hentet fire sejre på blot tre dage, men mandag blev juniorrytterens sejrrække stoppet. På en utrolig krævende rute ved Kalundborg, hvor både en iskold og hård vind, samt et stærkt kuperet terræn, satte rytterne på en hård prøve, var GLS-rytteren den stærkeste.


Foto: Morten Høberg foran Morten Reckweg i Kalundborg. (Foto: Mikkel Jørgensen, Ordrup CC)


Rutens skulle gennemkøres 11 gange, og allerede anden gang målstigningen skulle passeres kørte de to gange Morten - Reckweg og Høberg, væk fra feltet.

”Vi fandt ind et utrolig godt samarbejde og tog begge nogle solide føringer undervejs”, fortæller Morten Høberg og fortsætter: ”Vi kommer til mål med et solidt forspring og kan afgøre det alene. Der skal tænkes lidt i sådan en finale. Morten Reckweg har været utrolig skarp i år, men heldigvis for mig bliver det en forholdsvis kort spurt, hvor jeg kan få god udnyttelse af mit antrit på den sidste stigning. Jeg kører en god spurt, og sejren er sikker”, fortæller Morten Høberg.

I damernes A-klasse vandt Mie Bekker Lacota nok engang, da hun sejrede foran holdkammeraten Trine Schmidt Hansen.

Resultaterne fra de øvrige klasser kan findes herunder.

Klasse JUN 105 km.
1 Morten Høberg Nielsen - Team Gls 02.44,15
2 Morten Reckweg - Team Festina Vejle s.t.
3 Jesper Bollhorn - Ck Fix 02.46,20
4 Jesper Mørkøv - Ck Fix s.t.
5 Kristian Sobota - Amager Cr s.t.
6 Ricky Enø Jørgensen - Team Festina Vejle s.t.
7 Mikkel Schiøler - Team Gls s.t.
8 Rasmus Trøjborg Krogh - Team Python Pro Næstved s.t.
9 Rasmus Richter Damm - Kck Herlev s.t.


Klasse C 105 km.
1 Mads Strange Rydicher - Ordrup Cc 02.46,30
2 Mads Bang Andersen - Dcr Ballerup s.t.
3 Peter Brouer - Horsens AC s.t.
4 Jacob Holk - Cycling Odense s.t.
5 Martin Hammer Larsen - Hvidovre Ck s.t.
6 Jens-Peder Rasmussen - OdderCK s.t.
7 Mads Tandrup Roskilde Cr s.t.
8 Michael Grønhof-andersen Hvidovre Ck s.t.
9 Bjarne Henning Hansen Nakskov Cc s.t.
10 Morten Ryan Hansen Dbc s.t.
11 Jan Kristoffeersen Cycling Odense s.t.
12 Kenth Westergaard Dbc s.t.
13 Henrik Hedegaard DCR Ballerup s.t.
14 Kasper Rytter Trentemøller Nakskov Cc s.t.
15 Henrik Trzepacz Politiets Ca s.t.


Klasse BEG 95 km.
1 Tommy Cramer - Im cc 02.47,50
2 Lars Skovgaard Rasmussen - Fbl s.t.
3 Jimmi Andersen - Amager Cr s.t.
4 Christian Henrik Hedegaard - Roskilde Cr s.t.
5 Torben Nørregaard - Cykling Odense s.t.
6 Bernhard Franzpötter - Roskilde Cr s.t.
7 Jens Bonde - Lfck s.t.
8 Heinrich Johannes Hansen - Abc s.t.
9 Jens Noppenau - Fbl s.t.
10 Henrik Meyer Pedersen - Cykling Odense s.t.


Klasse H40 95 km.
1 Esben Tange - Hvidovre Ck 02.36,20
2 Danner Kirkel - Horsens AC 02.36,22
3 Jens Christian Melchiorsen - Roskilde Cr 02.36,26
4 Jim Knudsen - Kalundborg Cc s.t.
5 Peter Christensen - Lyngby CC s.t.
6 Frank Reuter - Politiets Ca s.t.
7 Mads Bødker - Cc Gladsaxe s.t.
8 Michael Elmstrøm - Roskilde Cr s.t.
9 Brian Jacobsen - ÅMK s.t.
10 Jan Roesgarth - Hvidovre Ck s.t.
11 Morten Strøm - Cc Gladsaxe s.t.
12 Finn Samson - Hvidovre Ck s.t.
13 Ole Kent Jessen - Lfck s.t.
14 Claus Carlsen - Roskilde Cr s.t.
15 Jan Ryan Hansen - Dbc s.t.


Klasse H50 86 km.
1 Henrik Bjarne Jensen - Fbl 02.23,18
2 Johannes Agerholm - Abc s.t.
3 Anders Høj - Skive CK s.t.
4 Ole Vinge Olsen - Hillerød Ck s.t.
5 Johannes Risbjerg - Politiets Ca s.t.
6 Claus August Van Der Goot - Team Cycling Ringsted s.t.
7 Tommy Vibholm - Horsens AC s.t.
8 Svend Erik Pedersen - Greve Cc s.t.
9 Jørgen Christensen - Ordrup Cc s.t.
10 Børge Bundgaard Sørensen - Greve Cc s.t.
11 Paul Michael Kristensen - Roskilde Cr s.t.


Klasse H60 76 km.
1 John Helleskov - Team Hfck & Ko 02.14,48
2 Leif Møller Jensen - Nakskov Cc s.t.
3 Leif Jørgensen - Kalundborg Cc s.t.
4 Ib Malm - Team Cycling Ringsted 02.17,55
5 Kaj Kramer - Kalundborg Cc s.t.
6 Jørgen Bengtsen - Abc s.t.
7 Leif Aage Nielsen - Politiets Ca s.t.
8 Kaj Jensen - Kalundborg Cc s.t.
9 Holger Damgaard - Fbl s.t.


Klasse D45 76 km.
1 Linda Søstrup Andersen - Holbæk Cr 02.39,38
2 Anne Eiby - Lyngby Cc s.t.


Klasse ÆLDP 38 km.
1 Mette Meyer - Korsør CC 01.20,31
2 Pernille Frendorf - Greve CC 01.21,16


Klasse DA 95 km.
1 Mie Bekker Lacota - Team Mermaid 02.35,30
2 Trine Schmidt - Team Mermaid 02.41,40


Klasse MELP 29 km.
1 Amanda Dyrkilde - Roskilde CR 01.03,01


Klasse YNGP 19 km.
1 Amalie Dideriksen - Amager CR 00.55,09


Klasse UNG 58 km.
1 Sebastian Lander - Køge Cr 01.32,38
2 Stefan Claes Dahl Olsen - Køge Cr s.t.
3 Mads Meyer - Køge Cr s.t.
4 Patrick Clausen - Ck Fix s.t.
5 Kristoffer Schjønnemann Larsen - Køge Cr s.t.
6 Mathias Gade Jakobsen - Hobro CK s.t.
7 Patrick Ruben Henriksen - Dcr Ballerup s.t.
8 Rasmus Malmkjær - Hobro CK s.t.
9 Mark Sehested Pedersen - Kalundborg Cc s.t.
10 Rasmus Christian Quaade - Ck Fix s.t.
11 Philip Ankersø Sørensen - Hillerød Ck s.t.
12 Adrian Kaltoft Udesen - Ordrup Cc s.t.
13 Mathias Lisson - Roskilde Cr s.t.
14 Morten Dyrkilde Kristiansen - Roskilde Cr s.t.
15 Stefan Reinert Djurhuus - Amager Cr s.t.
16 Andreas Brasen Kidmose - Holbæk Cr s.t.
17 Rasmus Holm Thomassen - Dcr Ballerup s.t.
18 Mark Poulsen - Slagelse Cr s.t.
19 Heine Børgesen - Hobro CK s.t.


Klasse ÆLD 38 km
1 Asbjørn Kragh Andersen - Middelfart CC 01.07,45
2 Sebastian Nielsen - Ck Fix 01.08,09
3 Mikkel Lindendorf Ravn - Korsør Cc s.t.
4 Stefan Linné Jørgensen - Ck Fix s.t.
5 Mikkel Kobbernagel - Dcr Ballerup s.t.
6 Dion Jimmy Hansen - Hfck s.t.
7 Daniel Mielke - Roskilde Cr s.t.
8 Christian Dideriksen - Amager Cr s.t.
9 Jakob Bertelsen - Ordrup Cc s.t.
10 Kevin Nyberg Simper - Korsør Cc s.t.
11 Frederik Bjørke Schwartz - Dcr Ballerup s.t.
12 Thore Frederik Bradtberg - Dcr Ballerup s.t.
13 Kristian Toft Prehn Larsen - Hillerød Ck s.t.
14 Rasmus Correl Roesgarth - Greve Cc s.t.
15 Peter Skovbro Nygaard - Hfck s.t.
16 Sebastian Hirsch - Ordrup Cc s.t.
17 Dennis Daniel Christensen - Ordrup Cc s.t.
18 Alex Clausen - Ck Fix s.t.


Klasse MEL 29 km.
1 Søren Kragh Andersen - Middelfart CC 00.54,49
2 Jon Van Dijk Nielsen - Dcr Ballerup 00.57,06
3 Jonas Nordkroggaard - Kalundborg Cc s.t.
4 Elias Helleskov Busk - Dcr Ballerup s.t.
5 Mads Pedersen - Holbæk Cr s.t.
6 Kristian Holm - Cc Gladsaxe s.t.
7 Mathis Johansson - Nakskov Cc s.t.
8 Christoffer Lisson - Roskilde Cr s.t.
9 Nicklas Bøje - Team Cycling Ringsted s.t.
10 Jonas Stevns Jacobsen - Amager Cr s.t.
11 August Als Thomsen - Amager Cr s.t.
12 Esben Peter Christian Clapp - Roskilde Cr s.t.


Klasse DJUN 76 km.
1 Rie Strand Olsen - Greve Cc 02.22,20
2 Inge K. Baumgarten - Roskilde Cr s.t.


Klasse YNG 19 km.
1 Helmut Wacker - Roskilde Cr 00.43,01
2 Jonas Wang - Ck Fix s.t.
3 Jacob Kruse Jensen - Haderslev CK s.t.
4 Mikkel Bøje - Team Cycling Ringsted s.t.


Klasse DB 76 km.
1 Vibeke Overgaard Madsen - Politiets Ca 02.28,56
2 Connie Kjøller - Abc 02.30,00
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE