Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Resultat fra Albaniløbet

Resultat fra Albaniløbet

29. april 2007 16:010
1. afdeling af DCUs VDO Cup for dame elite blev søndag afviklet i Svendborg, og det var første gang damerne var samlet til et landsdækkende landevejsløb. Udover de hjemlige ryttere havde den tidligere juniorverdensmester Mie Bekker Lacota og Trine Schmidt begge Team Flexpoint samt Maria Bornak fra Team Cmax valgt at stille op i årets første store dame løb.

Løbet fik en lidt overraskende start da Jette Fuglsang fra CK Århus og Nikoline Hansen fra Bov allerede sidst på første omgang kom i udbrud og fik ved fælles hjælp hurtigt skabt et forspring på 45 sekunder, og med et felt der ikke så ud til at ville følge de 2 ryttere, så det længe ud til at de fik lov til at køre dette udbrud hjem, men midt på anden omgang satte Mie Bekker Lacota og Trine Schmidt fra Team Flexpoint turboen til og fik hurtigt indhentet de to i front og på sidste omgang fik tempoet endnu en lille tand opad og uden problemer fik de to Flexpoint-ryttere sat både Nikoline Hansen og Jette Fuglsang og kørte sammen til mål, hvor Mie Bekker Lacota vandt spurten foran Trine Schmidt.



Klasse: VDO Lady Cup Distance: 80,4 km.
1 Mie Bekkere Lacota - Team Flexpoint 2.15,16
2 Trine Schmidt - Team Flexpoint s.t.
3 Jette Catrine Fulgsang - CK Aarhus 2.15,46
4 Nikoline Hansen - Bov CC 2.16,58
5 Alike Haanstara - Merida Ladies 2.19,23
6 Louise Bering - Randers CK s.t.
7 Signe de Place Iversen - Vejen CK s.t.
8 Annette Dam Fialla - Cycling Odense s.t.
9 Henriette Frederiksen - Herning CK s.t.
10 Maria Bornak - Team Cmax s.t.
11 Mette Nørtoft - CK Aarhus s.t.

Samlet stilling i Vittoria Cuppen efter 1. afdeling
1 Mie Bekker Lacota - Team Flexpoint 25
2 Trine Schmidt - Team Flexpoint 22
3 Jette Catrine Fuglsang - CK Aarhus 20
4 Nikoline Hansen - Bov CC 18
5 Alike Haanstara - Merida Ladies 16
6 Louise Bering - Randers CK 14
7 Signe de Place Iversen - Vejen BC 13
8 Annette Dam Fialla - Cykling Odense 12
9 Henriette Frederiksen - Herning CK 11
10 Maria Bornak - Team Cmax 10

Klasse: B Distance: 105,2 km.
1 Jacob Holk - Cykling Odense 2.36,51
2 Rasmus Mejldal - Cykling Odense 2.36,52
3 Lars Bojsen - Kolding BC 2.37,02
4 Kristian Søgaard - Kolding BC s.t.
5 Eskil Vammen - CK Aarhus s.t.
6 Thomas Munk Veirum - Randers CK 1910 s.t.
7 Rene Vinter Hasfeldt - Hvidovre CK s.t.
8 Keld Fjord - CK Kronborg s.t.
9 Mads Kühn - Cycling Nord s.t.
10 Morten Brinch Jensen - Herning CK s.t.
11 Anders Krebs Ovesen - Silkeborg IF Cykling s.t.
12 s.t.
13 Ulrik Binderup Christensen - Aalborg CR 2.37,07
14 Nils Thiesen - Team Emporelli 2.37,08
15 Jonas Jørgensen - Næstved BC s.t.

Klasse: C Distance: 105,2 km.
1 Jan Birk Oxlund - Vejen BC 2.40,32
2 Anders Poul Hansen - CK Fix s.t.
3 Sune Zoffmann Therkildsen - Odense Triathlon Klub s.t.
4 Dannie Lindved Mortensen - Hedensted Cykelklub s.t.
5 John Kronborg Ebsen - Cycling Nord s.t.
6 Casper Jon Sonne Skovgaard - Bornholm CC 2.40,50
7 Mattias Friis - Odder CK 2.40,52
8 Jens-Peder Ravn Rasmussen - Odder CK 2.41,38
9 Rasmus Daugaard Kristensen - Horsens AC 2.41,39
10 Michael Barner Nielsen - Viborg Cycling 2.41,47
11 Christian Hamburger Larsen - Amager CR 2.41,48
12 Jonas Mikkelsen - Cycling Nord 2.41,50
13 Michael Larsen - Hedensted Cykelklub s.t.
14 s.t.
15 Rolf Nyborg Broge - Hammel CK s.t.
16 Mads Bayer - CK Aarhus s.t.
17 Nikolaj Sørensen - Hammel CK s.t.
18 Thomas Bank Egebirk - Horsens AC s.t.
19 Jannik Hyldtoft Hansen - Tønder ACR s.t.
20 Mads Tandrup - Roskilde CR s.t.

Klasse: Begynder Distance: 80,4 km.
1 Steven Olesen - Kolding BC 2.06,14
2 Jens Rasmus Knudsen Damgaard - Cycling Nord s.t.
3 Peter Madsen - Hvidovre CK 2.06,16
4 Henrik Truelsen - Kalundborg CC s.t.
5 Dennis Ebbesen - Randers CK 1910 s.t.
6 Jonas Kappelskov Bach - Cycling Nord s.t.
7 Danny Skovgren - ABC 2.06,18
8 David Koch Mouritzen - JC Cykelklub 2.06,21
9 Mikkel Rønberg Thomsen - CK Aarhus s.t.
10 Ask Hybel - JC Cykelklub s.t.
11 Anders Steiniche Johansen - Kolding BC s.t.
12 Orla Momme Lund - Agerskov CK91 s.t.
13 Enrico Delpino - JC Cykelklub s.t.
14 René Boesen - Silkeborg IF Cykling s.t.
15 Kristian Kjærgård Nielsen - Herning CK s.t.

Klasse: Veteran H40 Distance: 105,2 km.
1 Kurt Sørensen - Fredericia CC 2.43,09
2 Jesper Nielsen - Herning CK 2.43,11
3 Christian Clausen Mathiesen - Politiets CA 2.43,13
4 Jan Steen Mathiesen - Holstebro CC s.t.
5 Danner Vedel Friis Kirkel - Horsens AC s.t.
6 Torleif Røberg - Thorsager Motion Cykling s.t.
7 Tom Topp - Pearl Master Cycling Team s.t.
8 Jan Per Rudis - Roskilde CR 2.43,16
9 Ralf Kröger - USC Kiel 2.45,25
10 Michael Nielsen - Hvidovre CK 2.45,26
11 Keld Torndyb - Hvidovre CK s.t.
12 Henning Sørensen - Hammel CK s.t.
13 Per Christensen - Odder CK s.t.
14 Bo Simonsen - Køge CR s.t.
15 Jens Rosborg Glerup - Cykling Odense s.t.

Klasse: Veteran H50 Distance: 80,4 km.
1 Hans Kristian Hoffmann - Hedensted Cykelklub 2.07,02
2 Lars Uffe Nielsen - Team Cykling Ringsted s.t.
3 Johannes Agerholm - ABC s.t.
4 Ole Jensen - Hedensted Cykelklub s.t.
5 Ole Hye Nielsen - Cykling Odense 2.11,15
6 Svend Erik Hansen - Svendborg CC s.t.
7 Per Sandahl - Hammel CK s.t.
8 Aksel Andersen - Kolding BC s.t.
9 Hans-Jørgen Pedersen - Grenaa CC s.t.
10 Paul Michael Kristensen - Roskilde CR s.t.
11 Henrik Sørensen - Randers CK 1910 s.t.

Klasse: Veteran H60 Distance: 53,6 km.
1 Kim Theils - Randers CK 1910 1.27,35
2 Helmuth Gram - Fredericia CC s.t.
3 Anders Høj - Skive CK s.t.
4 Ole Hammelsvang - Team HFCK & Ko s.t.
5 John Helleskov - Team HFCK & Ko s.t.
6 Steffen Munch Hansen - CCH Hjørring s.t.
7 Leif Jørgensen - Kalundborg CC s.t.
8 Jørgen Bengtsen - ABC s.t.
9 Alvin Ellebye - Horsens AC s.t.
10 Leif Møller Jensen - Nakskov CC s.t.

Klasse: Ungdom Distance: 80,4 km.
1 Søren Kolkjær Kristensen - Odder CK 2.02,55
2 Jacques Stilling - Randers CK 1910 s.t.
3 Adrian Kaltoft Udesen - Ordrup CC 2.03,31
4 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen - Esbjerg CR s.t.
5 Jesper Kousgaard - Herning CK s.t.
6 Matias Greve - Cykling Odense s.t.
7 Casper Degn Larsen - Herning CK s.t.
8 Asbjørn Kragh Andersen - Middelfart CC s.t.
9 Morten Rasmussen - Odder CK s.t.
10 Simon Larsen - Esbjerg CR s.t.
11 Peter Horn Bækhøj - Hobro CK38 s.t.
12 Daniel Malmros Christiansen - Odder CK s.t.
13 Karl Magnus Larsen - Randers CK 1910 s.t.
14 Kenneth Hansen - Esbjerg CR s.t.
15 Andreas Dencker - Ordrup CC s.t.
16 Simon Frederiksen - Roskilde CR s.t.
17 Steffen Schneider Jakobsen - CCH Hjørring s.t.
18 Christian Adelhard Kreutzfeldt - Roskilde CR s.t.
19 Mads Prangsgaard - Odder CK s.t.
20 Mark Sehested Pedersen - Roskilde CR s.t.
21 Pelle Niklas Christensen Clapp - Roskilde CR s.t.
22 Michael Valgren Andersen - Thy CR s.t.
23 Christian Carlsbæk Møller - Randers CK 1910 s.t.
24 Mark Poulsen - Slagelse CR s.t.
25 Filip Fogh Marqvard Hansen - Grenaa CC s.t.

Klasse: Ældste drenge Distance: 49,2 km.
1 Nicolai Brøchner Nielsen - Kolding BC 1.31,20
2 Jens Møller Pedersen - Randers CK 1910 s.t.
3 Martin Herbæk Grøn - Silkeborg IF Cykling s.t.
4 Søren Kragh Andersen - Middelfart CC s.t.
5 Ask Nilou Nørgaard - Svendborg CC s.t.
6 Mads Lillelund Christiansen - Esbjerg CR s.t.
7 Oliver Stausholm - Esbjerg CR s.t.
8 Mads Gregersen - Varde CK s.t.
9 Jonas Lykke H. Nielsen - Esbjerg CR s.t.
10 Christian Hedegaard - Sørensen Randers CK 1910 s.t.
11 Peter Mathiesen - Holstebro CC s.t.
12 Jesper Haahr Petersen - Esbjerg CR s.t.
13 Lennart Guldberg Lauridsen - Herning CK s.t.
14 Aske Louring Vorre - Vejle CK s.t.
15 Phillip Buch - Kolding BC s.t.
16 Esben Peter Christian Clapp - Roskilde CR s.t.

Klasse: Ældste pige Distance: 49,2 km.
1 Fie Degn Larsen - Herning CK 1.31,22
2 Nina Schultz Nielsen - Herning CK 1.31,24

Klasse: Mellemste drenge Distance: 24,6 km.
1 Mikkel Refshøj - Andersen Nr. Søby CK 0.46,29
2 Simon Hamann Larsen - Kolding BC s.t.
3 Kenni H.S. Hansen - Silkeborg IF Cykling s.t.
4 Andreas Holm - Gylling CK Aarhus s.t.
5 Henrik Pedersen - Nr. Søby CK s.t.
6 Niklas Eg - Herning CK s.t.
7 Mathias Wickmann Krigbaum - DCR Ballerup 0.48,06
8 Mathias Rask Jeppesen - Vejen BC 0.48,24

Klasse: Mellemste pige Distance: 24,6 km.
1 Louise Marie Olsen - Silkeborg IF Cykling 0.48,23
2 Nina Krebs Ovesen - Silkeborg IF Cykling s.t.

Klasse: Yngste Distance: 12,3 km.
1 Mathias Norsgaard Jørgensen - Silkeborg IF Cykling 0.23,29
2 Mikkel Honore - Middelfart CC 0.25,09
3 Anthon Charmig - CK Aarhus 0.25,11
4 Simon Andreassen - Cykling Odense 0.25,36
5 Pernille Mathiesen - Holstebro CC s.t.
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?