Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Resultat fra Kalundborgs løb

Resultat fra Kalundborgs løb

22. april 2007 20:070
Glud & Marstrand Hobro-Horsens har fået en god start
Glud & Marstrands juniorhold fortsætter med at imponere. Søndag blev årets anden landevejsløb kørt på en meget hård og kuperet rute ved Kalundborg. Det blev til sejr nummer to til det unge juniorteam, som består af ene første års juniorer. Denne gang var det Mathias Gade, som vandt løbet, da han kørte 50 konkurrenter bagud i et godt besat felt, hvor alle store danske teams var til start med undtagelse af Team Festina Vejle.



Gade kom til mål sammen med Jimmi Sørensen (Herning CK), som han spurtbesejrede. Ca. 10 sekunder efter fulgte klubkammeraten Nicki Rasmussen på løbets 3. plads, da han spurtbesejrede Mathias Lisson ligledes fra Herning CK. Patrick Clausen kom alene til mål på løbets 7.
plads, og det samme gjorde Rasmus Malmkjær på 8. pladsen. Sidste weekends vinder Mathias Frostholm kom ind på 9. pladsen, mens Stefan Olsen blev nr. 12.

”Det var en fremragende holdpræstation, og rytterne mente de var de stærkeste ude på de mange bakker. Det lover rigtig godt for de kommende løb. Og det er dejligt at se, at Mathias Gade er helt tilbage igen efter sin knæskade i foråret”, udtalte sportsdirektør Henrik Kristensen efter løbet.

Holdet har et omfattende program i den kommende weekend. På onsdag rejser Patrick Clausen, Nicki Rasmussen, Kasper Sørensen og Stefan Olsen sammen med lederne Jan Steensen og Brian Jacobsen til Italien for at deltage i juniorudgaven af ”Giro della Toscana”.

På lørdag kører Nicolai Steensen enkeltstart på Lolland og på næste søndag deltager alle ryttere, som ikke er i Toscana i den første afdeling af Bell Cup’en, hvilket også foregår på Lolland. Begge løb på Lolland er landstræner Morten Bennekou’s første iagttagelsesløb med henblik på udtagelse af de ryttere, som skal til VM i Mexico senere på året.


YNG 16 km.
1 Jonas Wang - Ck Fix 32:00:00
2 Andreas Stokbro Nielsen - Ck Fix 33:20:00
3 Martin Printz Nielsen - Team Cycling Ringsted 35:04:00

1 Lise Martina Engberg - Hillerød Ck 36:21:00

ÆLD 38 km.
1 Thomas Grand Schmidt - Køge Cr 01.01,36
2 Alexander Kamp Egsted - Roskilde Cr s.t.
3 Joachim Clausen - Team Cykling Ringsted s.t.
4 Nicklas Dahl Jakobsen - Team Cykling Ringsted s.t.
5 Rasmus Correl Roesgarth - Greve Cc s.t.
6 Simon Egebjerg Jensen - Lyngby Cc s.t.
7 Alexander Hjortnæs - Ordrup Cc s.t.
8 Jakob Bertelsen - Ordrup Cc s.t.
9 Esben Peter Christian Clapp - Roskilde Cr s.t.
10 Elias Helleskov Busk - Dcr Ballerup s.t.
11 Daniel Mielke - Roskilde Cr s.t.
12 Jonas Nordkroggaard - Kalundborg Cc s.t.
13 Mathias Møller Nielsen - Cc Gladsaxe s.t.
14 Steffen Thomsen - Dcr Ballerup s.t.
15 Mikael Nielsen - Slagelse Cr s.t.
16 Jonas Kim Rasmussen - Middelfart Cc s.t.
17 Patrick Olesen - Roskilde Cr s.t.
18 Jon Van Dijk Nielsen - Ordrup Cc s.t.
19 Nicklas Bøje - Team Cycling Ringsted s.t.

20 Pernille Ott Frendorf - Greve Cc s.t.
21 Mette Meyer - Køge Cr s.t.

UNG 68 km
1 Sebastian Lander - Køge Cr 01.48,23
2 Niels Hedekær Olsen - Roskilde Cr s.t
3 Christian Adelhard Kreutzfeldt - Roskilde Cr s.t.
4 Adrian Kaltoft Udesen - Ordrup Cc s.t.
5 Thorvald Larsen - Slagelse Cr s.t.
6 Pelle Niklas Christensen Clapp - Roskilde Cr s.t.
7 Emil Søeberg Hovmand - Ordrup Cc s.t.
8 Sebastian Refsgaard - Dcr Ballerup s.t.
9 Marc Christian Garby - Team Cycling Ringsted s.t.
10 Dion Jimmy Hansen - Dcr Ballerup 01.53,20
11 Nicolai Aastrup - Roskilde Cr 01.53,24
12 Sebastian Hirsch - Ordrup Cc s.t.
13 Andreas Dencker - Ordrup Cc s.t.
14 Andreas Brasen Kidmose - Holbæk Cr s.t.
15 Thore Frederik Bradtberg - Dcr Ballerup s.t.
16 Mathias Øllegaard - Hvidovre Ck s.t.
17 Magnus Damsbo Lund - Lyngby Cc s.t.
18 Philip Ankersø Sørensen - Hillerød Ck s.t.
19 Casper Christiansen - Dcr Ballerup s.t.

DJUN 68 km.
1 Rie Strand Olsen - Greve CC 01.58,50

JUN 112 km
1 Mathias Gade Jakobsen - Glud & Marstrand Hobro-horsens 02.56,18
2 Jimmi Sørensen - Herning Ck s.t.
3 Nicki Rasmussen - Glud & Marstrand Hobro-horsens s.t.
4 Mathias Lisson - Herning Ck s.t.
5 Søren T. Kirkegaard Madsen - Herning Ck s.t.
6 Niki Byrgesen - Team Dcr Junior s.t.
7 Patrick Clausen - Glud & Marstrand Hobro-horsens s.t.
8 Rasmus Lyngholm Malmkjær - Glud & Marstrand Hobro-horsens s.t.
9 Mathias Frostholm Kristensen - Glud & Marstrand Hobro-horsens s.t.
10 Nicolai Clausen - Team Cycling Ringsted s.t.
11 Mikkel Schiøler - Roskilde Cr s.t.
12 Stefan Claes Dahl Olsen - Glud & Marstrand Hobro-horsens s.t.
13 Nick Iversen - Herning Ck s.t.

DB 90 km.
1 Iben Bohé - Hillerød Ck 01.59,44
2 Mette Nørtoft Jensen - Ck Aarhus s.t.
3 Trine Lorentzen - Abc s.t.
4 Bente Jensen - Hvidovre Ck s.t.
5 Vibeke Overgaard Madsen - Politiets Ca s.t.

DA 90 km.
1 Anette Berg - Sorø Bc 01.43,01

BEG 90 km.
1 Steven Olesen - Kolding Bicykel Club 02.36,07
2 Joakim Rudolf Hug - Abc s.t.
3 Peter Moll Hjort - Abc s.t.
4 Peter Madsen - Hvidovre Ck s.t.
5 Torsten Bak - Amager Cr s.t.
6 Palle Skov Bratholm - Ck Kronborg s.t.
7 Enrico Delpino - Jc Cykelklub s.t.
8 Brian Duborg Ebbesen - Fredericia Cc s.t.
9 Jeppe Kongstad Hjort Nielsen - Jc Cykelklub s.t.
10 Martin Ipsen - Køge Cr s.t.
11 Stefan H. Lezuik - Jc Cykelklub s.t.
12 Mikkel Rønberg Thomsen - Ck Aarhus s.t.
13 Danny Skovgren - Abc 02.38,57

H60 68 km.
1 Jørgen Bengtsen - Abc 01.56,30
2 Niels Oluf Kristensen - Randers Ck 1910 s.t.
3 Helmuth Gram - Fredericia Cc s.t.
4 Jes Henrik Steen - Lyngby Cc s.t.
5 Kim Theils - Randers CK s.t.
6 Leif Jørgensen - Kalundborg Cc s.t.
7 Ànders Høj - Skive Ck s.t.
8 Ib Malm - Team Cykling Ringsted s.t.
9 Claus Jeppesen - Team Cykling Ringsted s.t.
10 Henrik Rasmussen - Team Hfck & Ko s.t.
11 Mogens Rasmussen - Nakskov Cc s.t.
12 Ole Hammelsvang - Team Hfck & Ko s.t.

H50 90 km.
1 Hans Kristian Hoffmann - Hedensted Cykelklub 02.26,35
2 Johannes Agerholm - Abc s.t.
3 Lars Uffe Nielsen - Team Cykling Ringsted s.t.
4 Thomas Kyng - Abc s.t.
5 Ole Jensen - Hedensted Cykelklub s.t.
6 Svend Erik Pedersen - Greve Cc s.t.
7 Steen Byskov Thomsen - Greve Cc s.t.
8 Klaus Pedersen - Greve Cc s.t.
9 Johannes Risbjerg - Politiets Ca s.t.
10 Claus Carlsen - Roskilde Cr s.t.

H 40 90 km.
1 Bogi Kristiansen - Cc Gladsaxe 01.54,37
2 Christian Poulsen - Dcr Ballerup s.t.
3 Henrik Parbst - Hvidovre Ck s.t.
4 Jens Christian Melchiorsen - Roskilde Cr s.t.
5 Christian Clausen Mathiesen - Politiets Ca s.t.
6 Steen Michael Petersen - Nordsjællands Ck s.t.
7 Michael Gravlund - Nordsjællands Ck s.t.
8 Michael Baunsgaard - Dcr Ballerup s.t.
9 Steen Parmo - Greve Cc s.t.
10 Steffen Høhl Quebec - Ck Fix s.t.
11 Morten Ryan Hansen - Dbc s.t.
12 Thomas Schlüter - Roskilde Cr s.t.
13 Jan Roesgarth - Hvidovre Ck s.t.
14 Bo Simonsen - Køge Cr s.t.
15 Frank Reuter - Politiets Ca s.t.

C 112 km.
1 Niels Kristian Andersen - Dcr Ballerup 02.31,30
2 Peder Jacobsen - Hillerød Ck s.t.
3 Jesper Nielsen - Cc Gladsaxe s.t.
4 Thomas Dehn - Cc Gladsaxe s.t.
5 Jens-peder Ravn Rasmussen - Odder Ck s.t.
6 Lars Isaksen - Kolding Bc s.t.
7 Michael Grønbech - JC Cykelklub s.t.
8 Peter Adrian Brouer - Horsens Ac s.t.
9 Brian Poulsen - Horsens Ac s.t.
10 Rasmus Daugaard Kristensen - Horsens Ac s.t.
11 Anders Meinecke - Amager Cr s.t.
12 Kasper Bay - Cykling Odense s.t.
13 Esben Tange - Hvidovre Ck s.t.
14 Thomas Bank Egebirk - Horsens Ac s.t.

B 112 km.
1 Jakob Bering - Randers Ck 1910 02.22,30
2 Morten Brinch Jensen - Herning Ck s.t.
3 Keld Fjord - Ck Kronborg s.t.
4 Martin Hammer Larsen - Hvidovre Ck s.t.
5 Bjarne Olsen - Silkeborg If Cykling 02.24,12
6 Jacob Holk - Cykling Odense s.t.
7 Eskil Vammen - Ck Aarhus s.t.
8 Jesper Juul Andreasen - Næstved Bc 02.25,14
9 Morten Helmer - Sorø Bc s.t.
10 Michael Grønhof-andersen - Hvidovre Ck s.t.
11 Jacob Søndergaard Mikkelsen - Silkeborg If Cykling s.t.
12 Thomas Munk Veirum - Randers Ck 1910 s.t.
13 Heine Hansen - Cc Gladsaxe s.t.
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger