Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Resultat fra Lollands Bank enkelstart

Resultat fra Lollands Bank enkelstart

28. april 2007 18:540
Team Vision Bikes - Løgstør Parkhotel tilfredse

Team Vision Bikes - Løgstør Parkhotels to tempoesser viste lørdag god form da de sluttede på podiet efter 30 kilometers enkeltstart i Nakskov. Især for Thomas Japp kommer podieplaceringen som en stor opmuntring efter en sæsonstart præget af to styrt i fire løb og problemer i flere lange perioder med mavekramper.

"Jeg ved nu, at min form er til at køre lige op med de bedste, og hvis maven igen begynder at arte sig, ser jeg meget frem mod DM enkeltstarten, som er et af mine store mål i år sammen med holdløbet," siger Thomas Japp. Der også ser frem til søndagens Post Cup på Lolland.


Gode takter igen af Roskilde

Det kan godt være at Roskilde CR har svært ved at finde en ny hovedsponsor, men kører på cykel, det kan de! Dagens 30 flade kilometre i Nakskov tilbagelagde Rasmus Quaade fra Roskilde CR i tiden 39:56, hvilket var nok til sejren.

”Det var lige ud i medvind og lige hjem i modvind næsten uden nogen sving”, lød dommen over ruten fra dagens hurtigste mand Rasmus Quaade.

Hele Roskilde CR juniorholdet, der også fik Mikkel Schiøler ind på en tredjeplads og Mads Meyer ind på en syvendeplads i dagens løb, overnatter ved Nakskov, hvor de lader op til morgendagens første afdeling af Bell Cuppen.

Yngste drenge/piger 10 km
1 Jonas Wang - CK Fix 00:17:32
2 Andreas Stokbro Nielsen - CK Fix 00:17:51
3 Rasmus Ambrosiusen - Hillerød CK 00:18:30
4 Lise Martina Engberg - Hillerød CK 00:19:14
5 Andres Mielke - Roskilde CR 00:19:21
6 Ida Kragh Andersen - Middelfart CC 00:19:29
7 Martin Printz Nielsen - TC Ringsted 00:19:46
8 Mads Olander Hjort - Næstved BC 00:20:59
9 Mark Frederiksen - Hillerød CK 00:21:51
10 Frederik Kildegaard Nielsen - Holbæk CR 00:22:09
11 Simone Martinussen - Greve CC 00:22:33
12 Marius Brasen Kidmose - Holbæk CR 00:24:06

Mellemste Drenge/Piger 10 km
1 Mads Pedersen - Holbæk CR 00:16:11
2 Tobias Bagger - Ordrup CC 00:16:38
3 Emil Wang - CK Fix 00:16:39
4 Mathias Krigbaum - DCR Ballerup 00:16:49
5 Christoffer Lisson - Herning CK 00:16:52
6 Mathias Linderod - CC Gladsaxe 00:17:25
7 Kristian Hamburger Holm - CC Gladsaxe 00:17:28
8 Mathias Egebjerg Jensen - Lyngby CC 00:17:39
9 Stine Ambrosiusen - Hillerød CK 00:17:48
10 Andreas Pihl Nielsen - CC Gladsaxe 00:17:51
11 Søren Martinus Engberg - Hillerød CK 00:17:53
12 Mads K. Jacobsen - Greve CC 00:18:00
13 Helmut Wacker - Roskilde CR 00:18:09
14 Lasse Mortensgaard - ABC 00:18:23
15 Oliver Jensen - TC Ringsted 00:18:28
16 Mikkel Bøje - TC Ringsted 00:18:37
17 Jonas Emskær Nielsen - Slagelse CR 00:18:47
18 Jon B. Pedersen - Næstved BC 00:19:10
19 David Møller - Lyngby CC 00:19:58
20 Alexandar Lander - Køge CR 00:20:29
21 Anton Banke Stenstrup - Værløse-Farum CK 00:20:35
22 Martin Holritz Frank - Greve CC 00:20:47
23 Nadia Shila Pedersen - DCR Ballerup 00:21:54

Ældste drenge 15 km
1 Søren Kragh Andersen - Middelfart CC 00:22:47
2 Alexander Kamp Egested - Roskilde CR 00:22:57
3 Thomas Schmidt - Køge CR 00:22:58
4 Daniel Mielke - Roskilde CR 00:22:59
5 Alexander Hjortnæs - Ordrup CC 00:23:00
6 Jakob Bertelsen - Ordrup CC 00:23:08
7 Nicklas Dahl Jakobsen - TC Ringsted 00:23:16
8 André Larsen - Slagelse CR 00:23:40
9 Niels Munk Asmussen - Middelfart CC 00:23:43
10 Simon Egebjerg Jensen - Lyngby CC 00:23:50
11 Rasmus H. Lund - KCK Herlev 00:24:13
12 Steffen Thomsen - DCR Ballerup 00:24:23
13 Christoffer Pedersen - Ordrup CC 00:24:42
14 Morten Søgaard Madsen - Roskilde CR 00:24:42
15 Elias Helleskov Busk - DCR Ballerup 00:24:47
16 Casper Folsach - DCR Ballerup 00:25:01
17 Nicklas Bøje - TC Ringsted 00:25:05
18 Jonas Nordkroggaard - Kalundborg CC 00:25:07
19 Jakob Olsen - Hedehusene-Fløng CK 00:25:15
20 Joachim Heyn - Nakskov CC 00:25:22
21 Esben Clapp - Roskilde CR 00:25:24
22 Jacob Szymula - Nakskov CC 00:25:24
23 Michael Munch - Køge CR 00:25:29
24 Jon van Dijk Nielsen - Ordrup CC 00:25:31
25 Andreas Johansen - Nakskov CC 00:25:37
26 Thomas Ammitsøe - Lyngby CC 00:25:40
27 Patrick Olesen - Roskilde CR 00:25:44
28 Mathias Møller Nielsen - CC Gladsaxe 00:25:47
29 Morten Palmguist - Amager CR 00:26:05
30 Jacob Ditlev Sørensen - Greve CC 00:26:12
31 Kristian Krog - Greve CC 00:26:15
32 Johannes Brasen Kidmose - Holbæk CR 00:26:38
33 Kasper Dahl Thygesen - DCR Ballerup 00:26:39
34 Anders Bjergvang - Hedehusene-Fløng CK 00:26:46
35 Marc R. Jensen - DCR Ballerup 00:27:09
36 Frederik L. Plesner - Lyngby CC 00:27:10
37 Nicholas Lerche - Roskilde CR 00:27:12
38 Jeppe Tølløse - Lyngby CC 00:27:18
39 Jesper Heiberg - Lyngby CC 00:28:21
40 Oliver Martinussen - Greve CC 00:28:23
41 Casper Jensen - Næstved BC 00:28:41
42 Patrick Lundberg - Roskilde CR 00:29:11
43 Alexander Bergmann - Kalundborg CC 00:29:20
44 Rune Marseen Jensen - Næstved BC 00:29:23
45 Rasmus Ravn - Slagelse CR 00:29:55

Ældste Piger 15 km
1 Kamilla Valin - Ordrup CC 00:25:42
2 Mette Meyer - Køge CR 00:26:01
3 Pernille Ott Frendorf - Greve CC 00:26:04
4 Amanda Marie Dyrkilde - Roskilde CR 00:26:50
5 Camilla West Hansen - CK Fix 00:27:42
6 Mie Poulsen - Slagelse CR 00:28:46

Ungdom 15 km
1 Sebastian Lander - Køge CR 00:20:39
2 Emil Hovmand - Ordrup CC 00:20:44
3 Asbjørn Kragh Andersen - Middelfart CC 00:20:50
4 Mark Sehested Pedersen - Roskilde CR 00:20:55
5 Jesper Kousgaard - Herning CK 00:21:11
6 Samuel Rytter - Roskilde CR 00:21:31
7 Niels Olsen - Roskilde CR 00:21:35
8 Sebastian Refsgaard - DCR Ballerup 00:21:40
9 Thorvald Larsen - Slagelse CR 00:21:48
10 Andreas Brasen Kidmose - Holbæk CR 00:21:52
11 Thore Bradtberg - DCR Ballerup 00:22:09
12 Dion Jimmy Hansen - DCR Ballerup 00:22:22
13 Nicolas Amstrup Madsen - Hillerød CK 00:22:30
14 Laurits Enevoldsen - TC Ringsted 00:22:36
15 Simon Frederiksen - Roskilde CR 00:22:36
16 Mark Poulsen - Slagelse CR 00:22:40
17 Sebastian Nielsen - CK Fix 00:22:43
18 Christian Kreutzfeldt - Roskilde CR 00:22:55
19 Andreas Dencker Hansen - Ordrup CC 00:22:58
20 Mikkel Ravn - Slagelse CR 00:23:01
21 Jannick Berg - CK Fix 00:23:06
22 Pelle Clapp - Roskilde CR 00:23:06
23 Jacob Frederiksen - Slagelse CR 00:23:13
24 Philip Holritz Frank - Greve CC 00:23:26
25 Nicolai K. Jacobsen - Greve CC 00:23:28
26 Andreas Kildegaard Nielsen - Holbæk CR 00:23:51
27 Casper Christiansen - DCR Ballerup 00:23:54
28 Mathias Hamburger Holm - CC Gladsaxe 00:23:58
29 Jon Henningsen - Næstved BC 00:24:23
30 Anders Essom-Stenz - Holbæk CR 00:24:49
31 Dennis Daniel Christensen - Ordrup CC 00:24:57
32 Chris Skaarup - Roskilde CR 00:26:16
33 Mathias Lüthmann - Greve CC 00:26:47

Dame Junior 15 km
1 Alike Haanstra - Merida Ladies - Holland 00:24:51

Dame A 25 km
1 Trine Schmidt - Team Flexpoint VFC 00:34:42
2 Maria Bornak - Hillerød CK - Team Cmax 00:37:23
3 Lisbeth Bro Lund - Odense Triathlon Klub 00:37:45
4 Anette Berg - Sorø BC 00:37:53
5 Jette Cathrine Fuglsang - CK Aarhus 00:38:02
6 Mie Bekker Lacota - Team Flexpoint VFC 00:38:14
7 Maria Kruse - CK Aarhus 00:38:30
8 Margrit Helena Kloppenburg - Holbæk CR 00:39:51

Dame B 25 km
1 Trine Lorentzen - ABC 00:41:26
2 Inge Baumgarten - Roskilde CR 00:42:11
3 Hanne Bøje - TC Ringsted 00:44:07

H40 30 km
1 Michael Barfoed - Politiets Idrætsforening CA 00:40:10
2 Kim Ryan Hansen - DBC 00:41:08
3 Morten Ryan Hansen - DBC 00:41:33
4 Jan Ryan Hansen - DBC 00:41:58
5 Lars Schmidt - Hvidovre CK 00:42:02
6 Michael Bornak - Hillerød CK 00:42:03
7 Henrik Parbst - Hvidovre CK 00:42:03
8 Frank Reuter - Politiets Idrætsforening CA 00:42:51
9 Christian Mathiesen - Politiets Idrætsforening CA 00:43:17
10 Peter Riber-Sellebjerg - Amager CR 00:44:08
11 Michael Nielsen - Hvidovre CK 00:44:34
12 Johnny Nielsen - Varde CK 00:44:44
13 Bo Wacker - Roskilde CR 00:45:07
14 Kenneth Berner - Hvidovre CK 00:46:22
15 Anders Christoffersen - Køge CR 00:46:23
16 Bjørn Kähler - Greve CC 00:48:21

H50 30 km
1 Steen H. Byskov Thomsen - Greve CC 00:44:05
2 Klaus Pedersen - Greve CC 00:44:06
3 Claus van der Goot - TC Ringsted 00:44:16
4 Tommy Vibholm - Horsens AC 00:45:13
5 Svend Christensen - Herning CK 00:45:55

H60 30 km
1 John Helleskov - Team HFCK & Ko 00:44:05
2 John Larsen - Team HFCK & Ko 00:44:39
3 Ole Hammelsvang - Team HFCK & Ko 00:45:53
4 René H. Jensen - Team HFCK & Ko 00:45:56
5 Niels Klevang Sølvason - Hvidovre CK 00:46:04
6 Claus Jeppesen - TC Ringsted 00:46:34
7 Thomas Campion - Hillerød CK 00:49:18
8 Kell Wohlert - Greve CC 00:50:27

Klasse A 30 km
1 Michael Færk Christensen - Team Herning Elite 00:38:09
2 Jacob Kollerup - Team Vision Bikes - Løgstør Parkhotel 00:38:21
3 Thomas Japp Hansen - Team Vision Bikes - Løgstør Parkhotel 00:38:37
4 Morten Knudsen - Farsø CK 00:39:22
5 Simon Jul Andreasen - Team Herning Elite 00:39:34
6 Kalle Corneliussen - Herning CK 00:39:49
7 Anders Hillingsøe - Herning CK 00:40:07
8 Dennis Jønsson - CK Fix 00:40:15
9 Daniel Andersen - CK Aarhus 00:40:34
10 Christian Juul Andreasen - Team Python Pro Næstved 00:41:00
11 Lars Ejaas - CK Aarhus 00:41:17
12 Martin Wang Hjørngaard - CK Aarhus 00:41:27
13 Philip Nicolas Nielsen - CK Fix 00:41:36
14 Jack Rasmussen - Hvidovre CK 00:41:54
15 Lasse Pedersen - Nakskov CC 00:41:59
16 Morten Sommer Esbensen - ABC 00:42:39

Junior 30 km
1 Rasmus Quaade - Roskilde CR Junior 00:39:56
2 Thomas Kousgaaed - Herning CK 00:41:03
3 Mikkel Schiøler - Roskilde CR Junior 00:41:05
4 Søren Kirkegaard Madsen - Herning CK 00:41:16
5 Lenni Andersen - Herning CK 00:41:40
6 Nikolaj Emil Svenningsen - Herning CK 00:42:30
7 Mads Meyer - Roskilde CR Junior 00:42:39
8 Michael Schøn - Amager CR 00:42:56
9 Morten Dyrkilde - Roskilde CR Junior 00:43:14
10 Nicolai Overgaard - Viborg Cycling 00:43:18
11 Simon Olsen - Team DCR Junior 00:43:43
12 Mathias Lisson - Herning CK 00:44:01
13 Nicolai Steensen - Glud & Marstrand Hobro-Horsens 00:44:06
14 Rasmus Urbak - Silkeborg IF Cykling 00:45:38
15 Mark Sørensen - Hvidovre CK 00:45:57
16 Anders Eltzholtz - Viborg Cycling 00:46:06
17 Anders Bo Christensen - Ordrup CC 00:46:36
18 Rasmus Holm Thomassen - KCK Herlev 00:51:51

Klasse B 30 km
1 Claus Nielsen - CK Aarhus 00:40:25
2 Martin Hammer - Hvidovre CK 00:41:13
3 Henrik Helt Hansen - Amager CR 00:41:23
4 Keld Fjord - CK Kronborg 00:41:31
5 Michael G. Andersen - Hvidovre CK 00:41:45
6 Nils Nørskov-Erichsen - CC Gladsaxe 00:42:18
7 Morten Brinch Jensen - Herning CK 00:42:21
8 Morten Tillquist Nielsen - Kalundborg CC 00:42:29
9 Jesper Lassen - CK Kronborg 00:42:33
10 Heine Hansen - CC Gladsaxe 00:42:34
11 Kasper Paulsen - Cykling Odense 00:42:59
12 Carsten Thiel - Cykling Odense 00:43:00
13 Kim L. Jensen - Holbæk CR 00:43:13
14 Jesper Juul Andreasen - Næstved BC 00:43:30
15 Peter Læssøe Jørgensen - ABC 00:43:35
16 Nicolaj Amping - Cykling Odense 00:43:42
17 Niels Jakob Thomsen - CC Gladsaxe 00:44:58
18 Jonas Molberg Jørgensen - Næstved BC 00:45:03
19 Peter Kjær Steffensen - Køge CR 00:47:00

Begynder 30 km
1 Rasmus Juliussen - Amager CR 00:41:42
2 Martin Thygesen - Svendborg CC 00:43:16
3 Danny Skovgren - ABC 00:44:20
4 René Pedersen - Lolland-Falster CK 00:46:16
5 Tino Thorsøe - DBC 00:47:02
6 Glen Ambo Petersen - Cykling Langeland 00:47:23
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER