Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Resultat og reportage fra Randers Bike Week

Der var lagt i ovnen til en god gang race på førstedagen af Randers-arrangementet, Randers Bike Week.

Klokken var ikke mange sekunder over 10.00, da starten på Randers Bike Week tog sin form i formiddags. Cykelteams, familier, sponsorer og andre cykelinteresserede var mødt op for at tage deres del i dette fem dage lange etapeløb, der finder sted i og omkring Randers. U11 og U13 lagde ud og allerede tidligt blev stilen lagt, der skulle nemlig køres hurtigt.
 

God stemning og dejligt vejr
Med solen stående højt på himlen og en god snak blandt folk ved start- og mållinje, var der nu mulighed for at nyde et cykelløb, der kunne byde på udfordringer til alle mand/kvinde. I U19 konkurrencen var den nuværende verdensmester i enkeltstart for juniorer, Mads Würtz fra Blue Water Junior, at finde blandt deltagerne. Han sørgede, sammen med Nikolaj Østergaard fra CHJ Group – Comentor og Peter Mathiesen fra Blue Water Junior for, at der blev kørt stærkt på den 4,6 kilometer lange rute. Mads Würtz lå, som ventet, i spidsen på det meste af etapen, men blev til sidst overgået af Nikolaj Østergaard, Peter Mathiesen og Mikkel Bahnsen, som kom i mål i den nævnte rækkefølge, på den 55,2 kilometer lange etape
 

I A & B kan alt ske
Og det gjorde det såmænd også. Jimmi Purkær (Aalborg CR), Sinde Hermansen (Ringeriks-Kraft Look) og Mikkel Black Christensen fra Odder CK, så ud til at styre løbet fra spidsen og gjorde det også et langt stykke ad vejen indtil Team Tre-Fors Kristian Haugaard Jensen (billedet) snuppede førstepladsen. Han efterlod en storkæmpende Sinde Hermansen på en andenplads. Jimmi Purkær, som tydeligvis også var velkørende, endte på en tredjeplads.

I morgen køres anden etape, som er landevejsløb, fra kl. 9.30. Alle resultaterne fra dagens etape kan ses herunder.

A (69 kilometer)

1 Kristian Haugaard Jensen Team Tre-For 01.30,10

2 Sinde Eid Hermansen Ringeriks-Kraft Look 01.30,50

3 Jimmi Peder Klitgaard Purkær Debitåld s.t.

4 Mikkel Black Christensen Odder CK 01.32,05

5 Thomas Guldhammer Team Tre-For 01.32,21

6 Jesper Hansen Debitåld s.t.

7 Mathias Lisson Debitåld s.t.

8 Ronald Puttenstein AR en TV De Adelaar s.t.

9 Frederik Rasmussen Team Lyngby CC s.t.

10 Max Emil Kørner Ringeriks-Kraft Look s.t.

11 Stefan Ravn Olsen Team Lyngby CC s.t.

 

B (69 kilometer)

1 Michael RINKE Team Ur-Krostitzer Univega 01.32,21

2 Anders Krogh Jensen Randers CK 1910 01.34,12

3 Christian Carlsbæk Møller Randers CK 1910 s.t.

4 Kristian Gosvig Cykling Odense s.t.

5 Julian Lehmann Harburger RG 01.35,40

 

C (50 kilometer)

1 Sebastian Beyer Harburger RG 01.15,11

2 Nicolai Stegmann Næstved BC 01.16,06

3 Karsten Kousgaard Randers CK 1910 s.t.

4 Martin Wang Hjørngaard CK Aarhus 01.18,24

5 Jörn Mattke BikeKult Cannondale s.t.

6 Jörn Mattke BikeKult Cannondale s.t.

 

D (50 kilometer)

1 Christian Vaaben Hammel CK 01.34,49

2 Danny Troest Petersen Aalborg CR 01.35,56

3 Christopher Rahbek Christensen Viborg Cycling 01.36,07

4 Dan Backhausen Bjerggederne 01.36,14

 

Junior (55 kilometer)

1 Nikolaj Rud Østergaard CHJ Group - Comentor 01.15,08

2 Peter Mathiesen Blue Water Junior s.t.

3 Mikkel Bahnsen Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers s.t.

4 Christoffer Lisson Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior s.t.

5 Alexander Engels Ryming CHJ Group - Comentor 01.15,10

6 Mads Würtz Schmidt Blue Water Junior 01.15,12

7 Christian Nyvang Lund Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 01.15,37

8 Andreas Holm Gylling CK Aarhus s.t.

9 Lucas Carstensen Harburger RG 01.15,54

10 Henrik Pedersen Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior s.t.

11 Kasper Würtz Schmidt Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers 01.15,58

12 August Mors Poulsen CK Aarhus 01.16,04

 

Dame A (50 kilometer)

1 Cecilie Uttrup Ludwig Team Blue Water 01.36,15

2 Iben Bohe Bjerggederne 01.37,57

3 Nina Schultz Nielsen Team Blue Water s.t.

4 Haverkamp-Roisch Manuela RG BSV Hamburg 01.37,58

 

Veteran H40 (55 kilometer)

1 Uwe Kalz Team Urkrostitzer Univega 01.16,04

2 Michael TREIBMANN Team Masters Ur-Krostitzer Univega 01.18,24

3 Henrik Sass Næstved BC s.t.

4 Henrik Olsen CC Hillerød s.t.

5 John Papsø Silkeborg IF Cykling s.t.

 

Veteran H50 (50 kilometer)

1 Hans Jørgen Hellerup Hammel CK 01.34,49

2 Lars Christensen Aalborg Cykle-Ring s.t.

3 Michael Bornak Bjerggederne 01.34,52

4 Sten Ove Jensen Stavanger Sykkelklubb 01.36,14

 

Veteran H60 (50 kilometer)

1 Joop Ribbers Stofwolk 01.35,57

2 Fred de Kinkelder Stofwolk 01.37,55

3 Benny Petersen Nr. Søby CK 01.43,03

 

U17 (50 kilometer)

1 Jesper Bundgaard Vinkel Bike iN 01.13,18

2 Casper Phillip Pedersen Team Navn 01.13,19

3 Mathias Norsgaard Jørgensen Herning CK 01.13,19

4 Niklas Larsen Slagelse CR 01.13,45

5 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen Team CPH 01.13,45

6 Mathias Strange Hansen Silkeborg IF Cykling s.t.

7 Maximilian Hoffmann Amager CR s.t.

8 Mikkel Honorè Middelfart CC 01.15,24

9 Kristian Arnth Sørensen Herning CK s.t.

10 Mads Corell Team MAM 01.15,26

11 Marcus Høyer Hansen Team MAM s.t.

12 Marco-Tapio Niemi Tampereen Yritys s.t.

13 Patrick Leth Bike iN s.t.

14 Mathias Brügmann Jessen Team SV s.t.

15 Marius Therkildsen Herning CK s.t.

16 Jonas Hougaard Jensen Team SV s.t.

17 Andreas Stokbro Team MAM s.t.

18 Frederik Vahlgren Køge CR s.t.

19 Anthon Charmig Odder CK s.t.

20 Søren Siggaard Herning CK 01.16,28

21 Andreas Pedersen Søgaard CK Kronborg s.t.

22 Mads Olander Hjort Team CPH s.t.

23 Morten Fredgaard Holstebro CC s.t.

24 Jonas Petersen Slagelse CR 01.16,53

25 Christian Nykvist Larsen Bike iN 01.17,13

26 Mikkel Møller Team SV s.t.

27 Lasse Højlund Johansen KCK Herlev s.t.

28 Mikkel Fenneberg Team SV 01.18,06

29 Rasmus Bøgh Wallin Team CPH 01.19,37

30 Lasse Nielsen Team Bike iN 01.19,48

31 Sebastian B. Rasmussen Hammel CK 01.20,35

32 Nicolai Petersen Team CPH 01.20,38

33 Mathias Fabian Klokholm Lyngby CC s.t.

34 Christopher Posselt Silkeborg IF Cykling s.t.

35 Andreas Schou Hougaard Hammel CK s.t.

36 Daniel Jensen Team Cycling Ringsted s.t.

37 Andreas Tony Kallestrup Herning CK s.t.

38 Nicklas Falk Rasmussen Slagelse CR s.t.

39 Louis Sørensen Viborg Cycling s.t.

40 Frey Bech Mikkelsen CK Aarhus 01.20,43

41 Mathias emil thorup Laursen DCR Ballerup 01.20,44

42 Thomas Vigsø Høyer Henningsen Viborg Cycling 01.21,01

43 Frederik Bohé CC Hillerød 01.25,10

44 Jonas Brunholm Jensen Silkeborg IF Cykling 01.25,10

45 Villads Aase Ellebjerg Cykling Odense 01.26,43

46 Anders Vestergaard Nielsen Randers CK 1910 01.27,45

47 Mathias Holk Wätjen Lyngby CC s.t.

48 Tobias Vig Laursen Viborg Cycling 01.28,29

49 Niels Melgaard Munk Randers CK 1910 01.35,20

50 Rasmus Egtoft Jensen Aalborg CR 01.38,21

51 Mathias Johansen Silkeborg IF Cykling s.t.

52 Søren Berg Søndergaard CK Aarhus 01.51,54

53 August C.Nyeland Ehlers Lyngby CC 01.21,38

 

U16 piger (36 kilometer)

1 Pernille Mathiesen Holstebro CC 00.57,55

 

U15 drenge (36 kilometer)

1 Anders Peter Ellingsøe Vejle CK 00.56,58

2 Sebastian Rathje Andersen Næstved BC 00.57,00

3 Mikkel Bonde Team HV 00.57,51

4 Bjarke Andersen DCR Ballerup s.t.

5 Frederik Sønderby Jensen Team HV s.t.

6 Julius Johansen CC Hillerød s.t.

7 Nick Brigsted Team HV s.t.

8 Simon Fendinge Olsen Odder CK s.t.

9 Pernille Mathiesen Holstebro CC 00.57,55

10 Arne Birkemose Cykling Odense 01.00,31

11 Daniel Kirkegaard Larsen Faaborg Ski og Motionsklub 01.00,46

12 Søren Bidstrup Petersen Amager CR s.t.

13 Kristian Kaimer Eriksen CK Fix s.t.

 

U13 drenge (27 kilometer)

1 Matias Gunnar Malmberg CK Fix 00.50,25

2 Magnus Fleron Juncker CK Fix s.t.

3 Mads Fenneberg Sønderborg CK s.t.

4 Mads Degn Horsens AC 00.53,26

5 Tobias Lund Andresen CK Fix s.t.

 

U13 piger (27 kilometer)

1 Mie Olander Hjort Næstved BC 00.56,38

 

U11 drenge (13 kilometer)

1 Frederik Stigaard Rødekro CC 00.29,08

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Ladies Tour of Norway - TTT(1.WWT) 16/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 17/08-19/08

Colorado Classic(2.HC) 16/08-19/08

Tour de Hongrie(2.1) 14/08-19/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 17/08-26/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 17/08-19/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 17/08-26/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 19/08

Omloop der Vlaamse Gewesten(1.1) 19/08

GP Stad Zottegem(1.1) 21/08

Tour du Poitou Charentes(2.1) 21/08-24/08

Veenendaal-Veenendaal Cla...(1.1) 22/08

Deutschland Tour(2.1) 23/08-26/08

Great War Remembrance Race(1.1) 24/08

GP de Plouay - Lorient Ag...(1.WWT) 25/08

Vuelta a España(2.UWT) 25/08-16/09

Omloop Mandel-Leie-Scheld...(1.1) 25/08

Trofeo Comune di Vertova(1.1) 25/08

Bretagne Classic - Ouest-...(1.UWT) 26/08

Trofeo Emilio Paganessi(1.1) 26/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »