Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
CeramicSpeed Race Series er forbi. I denne artikel kan du se de officielle resultater af den store e-løbsserie, som vi over de seneste to uger har livestreamet.
Annonce
CeramicSpeed Race Series nåede fredag aften til vejs ende, og vi bringer her samtlige resultater fra finaleløbet samt alle klassementerne.
Løbsserien åbnede sidste tirsdag med over 1500 deltagere, og samlet har mere end 3000 ryttere kørt om kap på de virtuelle landeveje i Zwifts forskellige verdener.
I løbet af de seneste par uger har vi set ruterekorder, tætte spurtafgørelser og fornemme solosejre - alt sammen livestreamet og kommenteret her på Feltet.dk.
Vi vil gerne takke samtlige ryttere, seere og læsere i forbindelse med CeramicSpeed Race Series. Desuden skal der lyde en stor tak til CeramicSpeed for at arrangere serien.
Og så ønsker vi naturligvis tillykke til samtlige etape- og klassementsvindere.
Feltet.dk vil arbejde for at levere mere e-cykling i absolut verdensklasse i fremtiden.
Du finder her de fulde resultater fra 4. afdeling samt klassementerne.
Lukkede løb
Herre
1. Thomas Thrall
2. Nicklas Amdi Pedersen
3. Christopher McGlinchey
4. Matthias Deroose
5. Nicklas Bekker
6. Oskar Hvid
7. Gustav Heby
8. Christopher Hatz
9. Anders Foldager
10. Matt Gardiner
Klassement
1. Thomas Thrall 225
2. Matthias Deroose 207
3. Anders Foldager 182
4. Jadon Jaeger 157
5. Matt Gardiner 156
6. Jasper Paridaens 152
7. Fabian D´Evola 148
7. Christopher McGlinchey 148
9. Haavard Gjeldnes 146
10. Nicklas Amdi Pedersen 140
Dame
1. Lisa Hermansson
2. Barbara Frisch
3. Lizi Duncombe
4. Charlotte Colclough
5. Laura Simenc
6. Kimberly Miller
7. Dana Wagner
8. Jo Munden
9. Camilla Nikolajsen
10. Marie-Louise Kertzman
Klassement
1. Lizi Duncombe 201
2. Laura Simenc 191
3. Lisa Hermansson 188
4. Jo Munden 187
5. Dana Wagner 184
6. Charlotte Colclough 182
7. Katheryn Curi 180
8. Laura Massey 171
9. Barbara Frisch 168
10. Julia Decker 167
Åbne løb
A-klassen
1. Nikolaj Lysholm Larsson
2. Michal Kaminski
3. Dean Wattson
4. Cesar Pereira
5. Luis Navamuel
6. Jacques Stilling
7. JM Lachance
8. Stu Krol
9. T Zwaan
10. Aleksej Calmann
B-klassen
1. Coco Cadence
2. David Squirell
3. Carsten Lerche Villladsen
4. Klaus Overgaard
5. Ben Brown
6. Morten Christiansen
7. Claus Nilsen
8. Christian Mogensen
9. Henrik Stenvik
10. RN
Klassement
1. Klaus Overgaard 214
2. RN 186
3. Morten Christiansen 174
4. Mikael Lauridsen 164
5. Claus Nilsen 162
6. Carsten Lerche Villadsen 154
7. David Squirell 102
8. Gerald Bluesbrauser 93
9. Christian Mogensen 92
10. Henrik Stenvik 85
C-klassen
1. Julian Hensel
2. Meint Verhoeff
3. Ryan Liden
4. Johnny Fagerli-Nielsen
5. Joseph Veal
6. Jason Ball
7. Andreas Behr
8. Freddy Silva
9. Thomas Magnussen
10. F Bustamante
Klassement
1. Julian Hensel 195
2. Jason Ball 163
3. Johnny Fagerli-Nielsen 151
4. Evert Herremans 132
5. Gus Robertson 120
6. Joseph Veal 117
7. Maciej Jakiela 100
8. Gergerly Antal 96
9. Thomas Magnussen 94
10. Håvard Lunde 85
10. Christopher Jehu 85
10. Andy Lowe 85
D-klassen
1. Remi Nielsen
2. Pawel Stepniewsk
3. Anders Cordtz
4. Larissa Havik
5. Sebastian Meyer
6. Lorenzo Novella
7. Justine Walsh
8. Shah Aziz
9. Andy Hone
Klassement
1. Remi Nielsen 235
2. Pawel Stepniewsk 201
3. Sebastian Meyer 169
4. Justine Walsh 152
5. Anders Cordtz 145
6. Lorenzo Novella 142
7. Rich Jenkins 119
8. Thomas Lilienthal 105
9. Luke Sommervile 82
10. Erika Gottberg 62
E-klassen
1. Roko Nohaha
2. Nicole Smith
3. Anja Heijnen
Annonce
Annonce
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce
Svensk sejr slukkede CeramicSpeed Race Series
Amdi snydt på målstregen i vild angrebsfest
Gense underholdende finaleræs
Oversigt: Resultater af 3. afdeling af CeramicSpeed Race Series
Blæste til sejr med 546 watt: Den nev lidt