Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Resultater af Cykelgear-løbet

Resultater af Cykelgear-løbet

01. september 2012 23:01Foto: Feltet.dk

I dag afviklede Aalborg CR Cykelgear-løbet, der samtidig var 2. afdeling af den jysk-fynske cup.

Der blev kørt løb for alle klasser på nær Dame A og Dame Junior, da der køres Dame Cup på Amager i morgen. I A-klassen vandt Jimmi Sørensen (billedet, Christina Watches – Onfone), mens sejren i Juniorklassen gik til Mathias Rask Jeppesen (CHJ Group – Comentor).

 

Resultater

 

A - 153 km
1 Jimmi Sørensen - Christina Watches - Onfone 3.38.33
2 Søren Pugdahl Pedersen - Blue Water Cycling 3.38.40
3 René Jørgensen - Christina Watches - Onfone 3.39.16
4 Michael Reihs - Christina Watches - Onfone 3.39.17
5 Jesper Odgaard Nielsen - Blue Water Cycling
6 Morten Høberg - Team Concordia Forsikring - Himmerland
7 Jacob Nielsen - Blue Water Cycling 3.39.20
8 Mark Sehested Pedersen - Blue Water Cycling 3.39.24
9 Martin Grøn - BikeToyz - Kvickly Odder
10 Alexander Mørk - Team Designa Køkken - Knudsgaard
11 Mathias Holm Hemmsen - Team Tre-For
12 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand - LRØ 3.39.30
13 Kasper Linde Jørgensen - Glud & Marstrand - LRØ 3.42.45
14 Rolf Nyborg Broge - Randers CK 1910 3.45.47
15 Rasmus Mygind - Team Designa Køkken - Knudsgaard
16 Mads Hardahl - Aalborg CR
17 Thomas Guldhammer - Team Tre-For
18 Klaus Hieronymus Stenger - Team Tre-For 3.45.51
19 Thomas W. Madsen - Team Tre-For 3.54.06
20 Torben Aqqalu Olsvig Andersen - Aalborg CR
21 Jacob Gye Madsen - Team Designa Køkken - Knudsgaard 3.54.07
22 Mathias Gade Jakobsen - Glud & Marstrand - LRØ
23 Nicolai Brøchner - Team Designa Køkken - Knudsgaard 3.50.30
 

B - 128 km
1 Niels Munk Asmussen - Middelfart CC 3.12.19
2 Thomas Lund - Herning CK
3 Jonas Schultz Ingerslev - CK Aarhus
4 Jesper Kael Jensen - Randers CK 1910
5 Asger Kolding - Aalborg CR
6 Nicolai Skov Sprenger - CCH Hjørring
7 Alexander Brøchner Nielsen - Kolding BC
8 Rasmus Mejldal - Cykling Odense 3.12.23
9 Brian Duborg Ebbesen - Aalborg CR 3.12.28
10 Mathias Munk Andersen - Cykling Odense 3.14.53
11 Aleksej Calmann - Vesthimmerland CK
12 Casper Skov Pedersen - Holstebro CC
13 Jesper Olsen - Viborg Cycling
14 Nicolaj Amping - Cykling Odense
15 Peter Bang - Fredericia CC 3.14.56
16 Henrik Bisgaard Skovmose - Thy CR 3.15.46
17 Mathias Christensen - Odder CK
18 Nikolaj Henning - Middelfart CC 3.15.51
19 Morten Rasmussen - Cykling Odense 3.15.53
 

C - 102 km
1 Troels Sønderby Christensen - Aalborg CR 2.36.54
2 Jesper Kousgaard - Herning CK
3 Troels Dyrlund Nakel - Cykling Sydfyn 2.36.56
4 Jacob Holk - Cykling Odense 2.36.59
5 Frederik Rosenbæk - Svendborg CC 2.37.51
6 Steen Skov Laursen - Silkeborg IF Cykling 2.39.17
7 Alexander Nielsen - Middelfart CC 2.39.20
8 Søren Brøndum - Odder CK
9 Thomas Mikkelsen - Horsens AC
10 Paw Sørensen - Randers CK 1910
11 Thomas Ricken Gjødsbøl - Give Cykelklub
12 Thomas Larsen Søndergaard - Haderslev Starup CK
13 Nicolai Stegmann - Næstved BC
14 Rasmus Dyhr Andreassen - CK Aarhus
15 Christian Elbæk - Silkeborg IF Cykling
16 Lasse Søgaard - Holstebro CC 2.41.27
17 Mathias Meldgård - Aalborg CR 2.45.15
 

D - 77 km
1 Nils Lau Nyborg Broge - Randers CK 1910 2.00.03
2 Casper Nissen - Svendborg CC
3 Mark Paul Stahlbaum Larsen - Aalborg CR 2.00.41
4 Lasse Holm Bønnelykke - Aalborg CR 2.00.49
5 Morten Gade - Aalborg CR 2.00.50
6 Freddy Kærgaard Hansen - Skive CK
7 Frederik Vejrum Laursen - Vejen BC
8 Erik Spleth Bazuin - Hobro CK38
9 Bjarke Schougaard Nielsen - Horsens AC
10 Stefan Häuser Ryom - Odder CK 2.01.12
11 Thomas Kærgaard Thomassen - Randers CK 1910 2.03.02
12 Bo Handberg Madsen - Holstebro CC
13 Steffen Mørch - Aalborg CR
14 Jesper Gottlieb - Horsens AC
15 Jens Frederik Hesse Thomsen - CK Aarhus
16 Thomas Bækbo - CK Djurs 2.03.05
17 Frode Nielsen - Hammel CK
18 Henrik Staal Larsen - Kæden.Nr. Lyndelse 2.06.25
19 Patrick Bak Nielsen - Aalborg CR 2.06.27
20 Brian Johnsen - Silkeborg IF Cykling 2.06.29
21 Nick Lissner - Aalborg CR 2.06.40
22 Stig Bruun - Holstebro CC
23 Stefan Sørensen - Herning CK 2.08.29
24 Kenneth Sørensen - Silkeborg IF Cykling 3.35.10
 

Junior - 102 km
1 Mathias Rask Jeppesen - CHJ Group - Comentor 2.25.11
2 Søren Kragh Andersen - Team Roskilde Junior
3 Steffen Munk Christiansen - Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers
4 Mads Würtz Schmidt - Blue Water Junior 2.27.08
5 Rasmus Esmann Ginnerup - Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers 2.29.16
6 Emil Bækhøj Halvorsen - Team ScaffCo Stilladser
7 Jesper Bundgaard Vinkel - Holstebro CC 2.29.25
8 Nicolaj Moltke Steen - Horsens AC 2.29.41
9 Thomas Edemann Jensen - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 2.31.43
10 Alexander Engels Ryming - CHJ Group - Comentor 2.31.52
11 Thomas Uttrup Sandstrøm - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 2.32.26
12 Kasper Würtz Schmidt - Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers 2.36.28
13 Mathias Dam Westergaard - Blue Water Junior
14 Mikkel Bahnsen - Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers
15 Christian Nyvang Lund - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 2.36.34
16 Nikolaj Rud Østergaard - CHJ Group - Comentor 2.36.47
17 Mathias Nørgård Villadsen - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 2.38.24
18 Christoffer Lisson - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 2.38.51
19 Mads Pedersen - Team Roskilde Junior
20 Andreas Hyldgaard Jeppesen - Herning CK
21 August Mors Poulsen - Team ScaffCo Stilladser
22 Jesper Schultz - Middelfart CC
23 Anders Hardahl - Aalborg CR
24 Kristian Arnth Sørensen - Herning CK
25 Lasse Panduro Nielsen - Silkeborg IF Cykling 2.49.50
26 Nicolaj Jørgensen - Haderslev Starup CK
27 Nikolaj Høyen Gudiksen - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 2.50.07
28 Andreas Juliussen - Horsens AC 3.01.18
29 Mathias Dalum - Herning CK
 

Dame B - 77 km
1 Camilla Møllebro Pedersen - Holstebro CC 2.17.24
2 Line Rehde - CK Aarhus 2.17.47
3 Else Lund - Hammel CK 2.18.29
 

Veteran H40 - 102 km
1 Jørgen Bligaard Lyhne - Skive CK 2.41.33
2 Henrik Roland Jensen - CK Aarhus
3 Morten Mejsen Westergaard - Vejle CK
4 Morten B. Andersen - Fredericia CC
5 Robert Følbæk - Horsens AC
6 Hans Christian Iversen - Haderslev Starup CK
7 Carsten Rosenbæk - Svendborg CC
8 Gudmund Brændgaard - Horsens AC
9 Carsten Quottrup - CK Aarhus
10 Henrik Dann Andersen - Hammel CK 2.46.44
11 Niels.Jørgen Jensen - Cykling Odense
12 Rudy Simonsen - Hammel CK 2.50.05
13 Ole Bach - CCH Hjørring 2.50.06
 

Veteran H50 - 77 km
1 Alex Madsen - Randers CK 1910 2.02.25
2 Farzad Filsoof - CK Aarhus
3 Stig Kjergaard Nielsen - Randers CK 1910 2.02.34
4 Jakob Bisgaard - Ringkøbing CC
5 Ole Jensen - Hedensted Cykelklub
6 Jørgen Nielsen - Hammel CK 2.04.27
7 Jens Ankerstjerne - Hedensted Cykelklub
8 Steffen Sørensen - Holstebro CC 2.04.28
9 Bo Kruse - Silkeborg IF Cykling
10 Bent Gravgaard Skov - Haderslev Starup CK
11 Bill Fisker - Thy CR
12 Ejnar Mogensen - Randers CK 1910
13 Jens Würtz - Aalborg CR
14 Jørgen Friis Kjeld - Middelfart CC
15 Jimmy Jakobsen - Hammel CK
16 Arne Post - Skive CK
17 Jørn Madsen - Holstebro CC 2.06.14
18 Egon Vedel Kvist - Hammel CK 2.08.28
19 Ib Kamp - Horsens AC 2.12.42
20 Bjarne Brøndum - Cykling Nord Fyn 2.12.55
21 Benny Jørgensen - Hammel CK
 

Veteran H60 - 77 km
1 Ib Jørgensen - Svendborg CC 2.17.22
2 Villy Christensen - Hammel CK 2.17.24
3 Tommy Vibholm - Horsens AC
4 Laust Madsen - Horsens AC 2.17.25
5 Preben Nørskov - Holstebro CC
6 Chres Christensen - CK Djurs 2.27.30
7 Kristian Vorgod Kristensen - Holstebro CC
8 Allan Søndergaard - Hammel CK 2.31.54
 

U17 - 77 km
1 Kasper Mølgaard Andersen - Vejen BC 1.57.24
2 Anthon Charmig - Odder CK
3 Silas Zacharias Clemmensen - Aalborg CR
4 Kristoffer Kjeldmann - Hammel CK
5 Mikkel Honorè - Middelfart CC 1.58.26
6 Mathias Norsgaard Jørgensen - Herning CK
7 Anders Peter Ellingsøe - Vejle CK
8 Mikkel Møller - Vejen BC
9 Rasmus Egtoft Jensen - Aalborg CR
10 Nicolai Just Pedersen - Cykling Odense
11 Marius Therkildsen - Herning CK
12 Mathias Strange Hansen - Silkeborg IF Cykling
13 Jacob Kruse Jensen - Middelfart CC
14 Andreas Brandt Aidel - Hammel CK
15 Mikkel Dreyer Nielsen - Aalborg CR
16 Mikkel Fenneberg - Sønderborg CK
17 Oliver Rosenbæk - Svendborg CC
18 Rasmus Lund Pedersen - Cykling Odense 1.58.33
19 Andreas Schou Hougaard - Hammel CK 1.59.41
20 Peter Kjær Nielsen - Herning CK
21 Casper Ingeberg - Odder CK
22 Jesper Sommer Jensen - Odder CK
23 Thomas Vigsø Høyer Henningsen - Viborg Cycling
24 Andreas Bengaard - Nr. Søby CK
25 Villads Aase Ellebjerg - Cykling Odense
26 Rasmus Byriel Iversen - Haderslev Starup CK
27 Anders Amstrup Winther - Grenaa CC 2.02.51
28 Rasmus Kristensen - Silkeborg IF Cykling 2.03.35
29 Tobias Udengaard Juliussen - Hedensted Cykelklub 2.03.50
30 Andreas Lerche Christensen - Hammel CK 2.09.22
31 Alexander Møller - Fredericia CC
32 Mads Toldam Torp - Silkeborg IF Cykling 2.09.25
33 Jakob Frydendal Donbæk Jensen - Horsens AC
34 Søren Siggaard - Herning CK
35 Sebastian Rasmussen - Middelfart CC 2.09.28
36 Jonas Vingegaard Rasmussen - Thy CR
37 Jonas Nordal Jakobsen - Vejle CK 2.16.16
38 Kristoffer Kritsensen - Holstebro CC
39 Asbjørn Koop Dalgaard - Hedensted Cykelklub
40 Rune Høybye - Herning CK
41 Emil Dahl Pedersen - Middelfart CC
42 Jesper Ringvad - Haderslev Starup CK 2.18.33
43 Casper Østersø Pedersen - Nr. Søby CK 3.15.44
 

U16 Piger - 42 km
1 Emma Norsgaard Jørgensen - Herning CK 1.16.44
2 Simone Eg - Herning CK 1.16.49
3 Freja Louise Algren Nielsen - Hedensted Cykelklub 1.28.59
 

U15 - 42 km
1 Arne Birkemose - Cykling Odense 1.16.43
2 Nicolai Clausen - Herning CK
3 Jorn Oerlemans - Horsens AC
4 Frederik Sønderby Jensen - Horsens AC
5 Simon Fendinge Olsen - Odder CK
6 Karl Klinge - Middelfart CC
7 Oliver Knudsen - Silkeborg IF Cykling
8 Christian Bahr - Cykling Odense
9 Andreas Knudsen - Silkeborg IF Cykling
10 Christian Gorm Albrechtsen - Herning CK
11 Jonathan Brink - Aalborg CR
12 Andreas Stenger Føhns - Herning CK
13 Rickie Quist - Randers CK 1910
14 Gustav Wrisberg Kristensen - Silkeborg IF Cykling
15 Andreas F. Utzom.Fog - CK Aarhus
16 Asbjørn Hellemose - Hammel CK
17 Rasmus Stigaard - Rødekro CC
18 Mikael Henning - Middelfart CC
19 Jonas Stegger - Randers CK 1910
20 Daniel Vestergaard Villadsen - Herning CK
21 Jakob Olsen - Silkeborg IF Cykling
22 Mikkel Feldtmann Hansen - Aalborg CR
23 Oliver Nielsen - Hobro CK38
24 Nikolaj Vejby Møller - CK Djurs
25 Wiliam Gade Thøgersen - Silkeborg IF Cykling
26 Casper Ilsø - CC Hjørring
27 Mads Vinther - Aalborg CR
28 Casper Busk Jensen - Randers CK 1910
29 Magnus Tobias Andersen - Aalborg CR
30 Anders Alnor Mathiasen - Hedensted Cykelklub
31 Simon Holm Knudsen - Silkeborg IF Cykling
32 Frederik Søholm Rasmussen - Aalborg CR 1.21.22
33 Simon Jakobsen - Aalborg CR 1.23.00
34 Alfred Hestbek Damkilde - Grenaa CC 1.23.54
 

U13 - 25 km
1 Mads Degn - Horsens AC 48.49
2 Niklas Spilcker Jacobsen - Silkeborg IF Cykling
3 Jakob Bødker - Viborg Cycling
4 Mads Bak Bjerregaard - Odder CK
5 Mads Fenneberg - Sønderborg CK
6 Jonathan Damsgaard Hald - Vejle CK
7 Anders Foldager - Hammel CK
8 Rasmus Amstrup Winther - Grenaa CC
9 Mads Andersen - Cykling Odense
10 William Blume Levy - Horsens AC
11 Thomas K. Decker - Aalborg CR
12 Lucas Wulff Andersen - Odder CK
13 Nicolai Zinck Kristensen - Hobro CK38
14 Kasper Bøgelund - Silkeborg IF Cykling
15 Frederik Wandahl - FTC Höllviken CK
16 Martin Andersen - Hedensted Cykelklub
17 Frej Uldael - Hammel CK
18 Christian Toft Bach - Hedensted Cykelklub
19 Sebastian Changizi - Silkeborg IF Cykling 53.24
20 Elias Hagestrand Jensen - Klippekort
21 Jeppe Thingholm - Hedensted Cykelklub 56.33
22 Rasmus Landbo.Sørensen - Aalborg CR 56.35
23 Mikkel Skovgaard - CK Aarhus 59.06
 

U11 - 17 km
1 Julius Skovmand Lomholt - CCH Hjørring 33.38
2 Rasmus Madsen - Herning CK 34.51
3 Aksel Klinge - Middelfart CC 38.16
4 Jeppe Andreasen - Odder CK 38.18
5 Benjamin Changizi - Silkeborg IF Cykling 38.58
6 Mads Jensby - Silkeborg IF Cykling 38.59
7 Johan Gørtz Hørstrup - Horsens AC 41.09
 

U11 Piger - 17 km
1 Katrine Høgild - Viborg Cycling 44.12

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

La Route d'Occitanie(2.1) 11/06-14/06

Saarland Trofeo(2.NCUP) 11/06-14/06

Cycling Tour of Bihor - B...(2.1) 12/06-14/06

Rund um Köln(1.1) 14/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-19/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?