Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Resultater fra B&U DM Enkelstart

Resultater fra B&U DM Enkelstart

23. august 2014 18:21Foto: Feltet.dk

I dag blev der kørt Børn og Unge DM i enkeltstart i Middelfart, og det gav følgende resultater. I morgen afvikles linjeløbene.

Klasse: U17  Distance: 15 km.
1 Anthon Charmig Odder Cykel Klub 00.22,17.34
2 Julius Johansen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00.22,27.80
3 Jakob Egholm Roskilde Cykle Ring 00.22,41.77
4 Rasmus Lund Pedersen Cykling Odense 00.22,48.86
5 Christoffer Tolstøj Lyngby Cycle Club 00.22,57.17
6 Sebastian Ifversen Randers Cykleklub af 1910 00.22,58.21
7 Frederik Rodenberg Madsen D.C.R. - Ballerup 00.22,59.57
8 Daniel Vestergaard Villadsen Herning Cykle Klub 00.23,02.58
9 Marcus Olsen Hedehusene Fløng Cykle Klub 00.23,03.59
10 Mads Vinther Aalborg Cykle-Ring 00.23,05.63
11 Jens Villum Herløv Vilhelmsen Haderslev Starup Cykelklub 00.23,06.51
12 Oliver Boel Haderslev Starup Cykelklub 00.23,11.55
13 Sebastian Rathje Andersen Næstved Bicycle Club 00.23,12.35
14 Jakob Hansen Herning Cykle Klub 00.23,13.49
15 Mathias Alexander Erik Larsen Roskilde Cykle Ring 00.23,13.60
16 Asbjørn Ravn Rasmussen Hammel Cykle Klub 00.23,13.68
17 Martin Omarsson Mollerup CK Kronborg 00.23,15.04
18 Joakim Lisson Tissø Cykle Ring 00.23,15.87
19 Johan Tiedemann Langballe Cykle Klubben Aarhus 00.23,18.99
20 Eigil Nikolajsen Hedehusene Fløng Cykle Klub 00.23,19.58
21 Anders Peter Ellingsøe Vejle Cykel Klub 00.23,20.16
22 Magnus Andersen Aalborg Cykle-Ring 00.23,32.14
23 Frederik Bæts Kristensen Næstved Bicycle Club 00.23,34.66
24 Jorn Oerlemans Horsens Amatør Cykleklub 00.23,40:857
25 Tobias Wallin Hjortshøj Odder Cykel Klub 00.23,42.05
26 Anders Mielke Roskilde Cykle Ring 00.23,45.01
27 Rasmus Stigaard Rødekro Cykle Club - RKCC 00.23,51.30
28 Casper Kjelgaard Ilsø Cykle Clubben Hjørring 00.23,52.61
29 Alexander Salby Rødekro Cykle Club - RKCC 00.23,53.00
30 Jeppe Hanssing Amager Cykle Ring 00.23,54.50
31 Jonas Erbs Toldbod Cykle Klubben Aarhus 00.23,56.87
32 Kristian Kaimer Eriksen Cykleklubben Fix Rødovre 00.23,57.72
33 Morten Hulgaard Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 00.24,00.07
34 Christian Gorm Albrechtsen Herning Cykle Klub 00.24,01.10
35 Karl Klinge Middelfart Cykel Club 00.24,01.52
36 Jakob Olsen Silkeborg I.F. Cykling 00.24,03.08
37 Anders Alnor Mathiasen Hedensted Cykel Klub 00.24,04.30
38 Valdemar Kure Krogh CK Kronborg 00.24,07.19
39 Arne Birkemose Cykling Odense 00.24,07.89
40 Andreas Handberg Madsen Herning Cykle Klub 00.24,10.53
41 Nikolaj Vejby Møller Cykel Klubben Djurs 00.24,11.15
42 Andreas Lorentz Kron D.C.R. - Ballerup 00.24,13.63
43 Lasse Pedersen Horsens Amatør Cykleklub 00.24,15.22
44 Nicolai Clausen Herning Cykle Klub 00.24,16.37
45 Asbjørn Hellemose Hammel Cykle Klub 00.24,16.53
46 Mikkel Beck Olsen Randers Cykleklub af 1910 00.24,16.63


Klasse: U16 piger  Distance: 15 km.
1 Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen K C K Herlev 00.26,01.24
2 Lærke Elstrøm Jensen Hedensted Cykel Klub 00.26,35.70
3 Mie Olander Hjort Næstved Bicycle Club 00.28,07.17
4 Freja-Louise Algren Nielsen Horsens Amatør Cykleklub 00.28,17.09
5 Silje Alsbjerg Nr. Søby Cykel Klub 00.28,43.81


Klasse: U15 drenge  Distance: 15 km.
1 Frederik Eriksen Silkeborg I.F. Cykling 00.23,44.17
2 Casper Tougaard Toft Greve Cykle Club 00.23,54.55
3 jacob Hindsgaul Middelfart Cykel Club 00.23,57.55
4 Ludvig Anton Wacker Roskilde Cykle Ring 00.23,59.68
5 Matias Gunnar Malmberg Cykleklubben Fix Rødovre 00.24,24.20
6 Oliver Wulff Frederiksen Greve Cykle Club 00.24,28.20
7 Malthe Munch Cykleklubben Fix Rødovre 00.24,30.32
8 Jonas Haugsted Gemmer Horsens Amatør Cykleklub 00.24,39.16
9 Malthe Jack Hansen Roskilde Cykle Ring 00.24,41.19
10 Frederik Thomsen Cykling Odense 00.24,42.42
11 Frederik Wandahl Höllviken CK 00.24,49.44
12 Thomas Rald Kaspersen K C K Herlev 00.24,54.03
13 Jakob Bødker Nr. Søby Cykel Klub 00.24,54.05
14 Peter Busk Køge Cykel Ring 00.24,54.46
15 Gustav Bøgvad Levå Næstved Bicycle Club 00.24,55.90
16 Lucas Wulff Odder Cykel Klub 00.25,09.05
17 Mads Fenneberg Horsens Amatør Cykleklub 00.25,13.99
18 Andreas Toft Neldeberg K C K Herlev 00.25,19.86
19 Emil Vad Ordrup Cykle Club 00.25,20.06
20 Thorolf Rønhede Cykleklubben Fix Rødovre 00.25,20.50
21 Victor Fuhrmann Desimpelaere Køge Cykel Ring 00.25,24.68
22 Lauritz Aarslev Cykel Klubben Djurs 00.25,28.72
23 Mattias Skjelmose Jensen Amager Cykle Ring 00.25,31.19
24 Aksel Bech Skot-Hansen Cykel Klubben Djurs 00.25,31:33
25 Alexander Mark Næstved Bicycle Club 00.25,38.46


Klasse: U13 drenge  Distance: 10 km.
1 Sebastian Andreasson D.C.R. - Ballerup 00.17,24.61
2 Oliver Heine Næstved Bicycle Club 00.17,47.08
3 Marcus Breiner Nr. Søby Cykel Klub 00.17,49.11
4 Casper Kaysen Hammel Cykle Klub 00.18,16.05
5 Anders Toft Nielsen Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.18,21.01
6 Julius Christian Gulmann Thy Cykle Ring 00.18,25.94
7 Kasper Andersen Sydkystens Cycling 00.18,32.24
8 tobias Lund Andresen Cykleklubben Fix Rødovre 00.18,47.58
9 Alfred Rasmussen Odder Cykel Klub 00.18,50.56
10 Julius Skovmand Lomholt Cykle Clubben Hjørring 00.18,53.46
11 Oliver Lyngehoby Køge Cykel Ring 00.19,04.70
12 Casper Petersen Hedehusene Fløng Cykle Klub 00.19,06.13
13 Jonathan S. Petersen Larsen Cykleklubben Fix Rødovre 00.19,10.45
14 Frederik Erringsø Roskilde Cykle Ring 00.19,17.53
15 Kasper Due Kaspersen Slagelse Cykle Ring 00.19,22.76
16 Julius Nowak Dalner Holbæk Cykelsport 00.19,24.21
17 Gustav Wang Cykleklubben Fix Rødovre 00.19,29.15
18 Rasmus Madsen Herning Cykle Klub 00.19,34.40
19 Lucas Schrøder Køge Cykel Ring 00.19,36.01
20 Esben M Kristensen Skive Cykle Klub 00.19,38.61
21 Viktor Haubro Lind Nr. Søby Cykel Klub 00.19,40.08
22 Tobias Lillelund Herning Cykle Klub 00.19,44.62
23 Anton Lauve Hermann Ordrup Cykle Club 00.19,48.69
24 Christian Spang Kjeldsen Silkeborg I.F. Cykling 00.19,50.80


Klasse: U13 piger  Distance: 10 km.
1 Mie Degn Horsens Amatør Cykleklub 00.19,23.98
2 amalie spaabæk schmücker Herning Cykle Klub 00.19,26.54
3 Maria Bertelsen Herning Cykle Klub 00.19,26.58


Klasse: U11 drenge  Distance: 10 km.
1 Kevin Biehl Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.19,47.98
2 Frederik Lykke Silkeborg I.F. Cykling 00.20,11.52
3 Tobias Breiner Nr. Søby Cykel Klub 00.20,21.08
4 August Birk Hundt Næstved Bicycle Club 00.20,47.10
5 Rasmus Perto Cykel Klubben Djurs 00.20,55.07
6 Theodor Storm Hedehusene Fløng Cykle Klub 00.21,26.53
7 Peter Dyhr Verdi Cykling Odense 00.21,29.29
8 Tobias Bressendorff Jacobi D.C.R. - Ballerup 00.21,30.36
9 Nicklas Fonnesbech Herning Cykle Klub 00.21,31.66
10 Oliver Juul Mortensen Cykling Odense 00.21,32.08
11 Noah Wulff Odder Cykel Klub 00.22,18.89


Klasse: U11 piger  Distance: 10 km.
1 Gullborg Guttesen Give Cykelklub (elite) 00.21,25.80
2 Julie Lillelund Herning Cykle Klub 00.22,08.02
3 Astrid Marie Bjørn Sørensen Cykle Klubben Aarhus 00.23,49.51

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 01/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER