Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Resultater fra B&U DM Linjeløb

Resultater fra B&U DM Linjeløb

24. august 2014 18:26Foto: Feltet.dk

I dag blev de danske mesterskaber i Børn & Unge-klasserne afviklet, og der gav rigtig gode cykelløb på Middelfarts landeveje.

Klasse: U17 drenge - A Finale  Distance: 77 km.
1 Frederik Rodenberg Madsen D.C.R. - Ballerup 02.01,58
2 Rasmus Lund Pedersen Cykling Odense 02.01,58
3 Julius Johansen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
4 Anthon Charmig Odder Cykel Klub s.t.
5 Johan Tiedemann Langballe Cykle Klubben Aarhus 02.02,01
6 Christoffer Tolstøj Lyngby Cycle Club s.t.
7 Sebastian Rathje Andersen Næstved Bicycle Club s.t.
8 Daniel Vestergaard Villadsen Herning Cykle Klub s.t.
9 Alexander Salby Rødekro Cykle Club - RKCC 02.02,09
10 Arne Birkemose Cykling Odense 02.02,12
11 Mikkel Beck Olsen Randers Cykleklub af 1910 02.02,19
12 Eigil Nikolajsen Hedehusene Fløng Cykle Klub 02.02,58
13 Jorn Oerlemans Horsens Amatør Cykleklub 02.04,03
14 Peter Haslund Næstved Bicycle Club s.t.
15 Frederik Irgens Jensen Slagelse Cykle Ring s.t.
16 Frederik Bæts Kristensen Næstved Bicycle Club s.t.
17 Andreas Handberg Madsen Herning Cykle Klub s.t.
18 Jakob Hansen Herning Cykle Klub s.t.
19 Nikolaj Vejby Møller Cykel Klubben Djurs s.t.
20 Casper Kjelgaard Ilsø Cykle Clubben Hjørring s.t.
21 Marcus Olsen Hedehusene Fløng Cykle Klub s.t.
22 August Nygaard Bodilsen Roskilde Cykle Ring 02.04,07
23 Karl Klinge Middelfart Cykel Club 02.04,10
24 Kristian Kaimer Eriksen Cykleklubben Fix Rødovre 02.04,10
25 Mads Vinther Aalborg Cykle-Ring 02.06,51

 

Klasse: U17 drenge-B Finale  Distance: 77 km.
1 Andreas Stenger Føhns Herning Cykle Klub 02.08,13
2 Mathias Mortensen Kolding Bicycle Club 02.08,32
3 Søren Bidstrup Amager Cykle Ring s.t.
4 Benjamin Irving Cykle Clubben Hjørring s.t.
5 Daniel Kirkegaard Larsen Cykling Odense 02.08,56
6 Frederik Spangsberg Hedensted Cykel Klub s.t.
7 Peter Gylling Roskilde Cykle Ring 02.09,01
8 Christian Damgaard Lyngby Cycle Club 02.09,24
9 Mikkel Sørensen Hedensted Cykel Klub 02.09,27
10 Carl Christian Møller Thiesen Silkeborg I.F. Cykling 02.09,33
11 Jonas Frederik Banke Middelfart Cykel Club 02.13,46
12 Carl Erik Schoulgin Sørensen CK Kronborg s.t.
13 Anders Ømose Jensen Cykling Odense s.t.
14 Mads Pals Thomassen Ordrup Cykle Club 02.13,50
15 Søren Løfstedt Herning Cykle Klub 02.13,55
16 Andreas Knudsen Silkeborg I.F. Cykling 02.14,43
17 Chris Norman Larsen Lolland-Falsters Cykle Klub 02.19,25


Klasse: U16 piger  Distance: 46,2 km.
1 Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen K C K Herlev 01.30,42
2 Caroline Bohé Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
3 Lærke Elstrøm Jensen Hedensted Cykel Klub s.t.
4 Tusnelda Svanholmer Amager Cykle Ring 01.33,20
5 Mie Olander Hjort Næstved Bicycle Club 01.34,16


Klasse: U15 drenge-B Finale  Distance: 46,2 km.
1 Niklas Spilcker Jacobsen Silkeborg I.F. Cykling 01.20,37
2 frederik carstensen Slagelse Cykle Ring 01.23,07
3 Phillip Nyto Fisker Mølgaard Horsens Amatør Cykleklub 01.25,15
4 Tue Larsen Slagelse Cykle Ring 01.25,23
5 Jacob Maegaard Schebye Køge Cykel Ring 01.25,35
6 Victor Juul Nielsen Middelfart Cykel Club 01.29,44
7 Magnus Henneberg Lyngby Cycle Club s.t.
8 Ilannguaq Møller Slagelse Cykle Ring 01.29,47
9 Kristian Mundbjerg Herning Cykle Klub s.t.
10 Victor Malmqvist K C K Herlev s.t.


Klasse: U15 drenge - A Finale  Distance: 46,2 km.
1 Oliver Wulff Frederiksen Greve Cykle Club 01.16,40
2 Ludvig Anton Wacker Roskilde Cykle Ring s.t.
3 Matias Gunnar Malmberg Cykleklubben Fix Rødovre 01.16,42
4 Frederik Thomsen Cykling Odense s.t.
5 Jonas Haugsted Gemmer Horsens Amatør Cykleklub s.t.
6 Alexander Mark Næstved Bicycle Club s.t.
7 Casper Tougaard Toft Greve Cykle Club s.t.
8 Magnus Fleron Juncker Cykleklubben Fix Rødovre 01.16,47
9 Gustav Bøgvad Levå Næstved Bicycle Club 01.16,57
10 Thorolf Rønhede Cykleklubben Fix Rødovre 01.17,12
11 Marcus Sander Hansen Greve Cykle Club s.t.
12 Birk Udengaard Hansen Silkeborg I.F. Cykling s.t.
13 peter friis løfstedt Herning Cykle Klub s.t.
14 Victor Fuhrmann Desimpelaere Køge Cykel Ring 01.17,18
15 jacob Hindsgaul Middelfart Cykel Club 01.17,21
16 Lauritz Aarslev Cykel Klubben Djurs 01.17,24
17 Mads Fenneberg Horsens Amatør Cykleklub 01.17,31
18 Jonas Nybo Skive Cykle Klub 01.20,13
19 Marcus Holm Herning Cykle Klub s.t.
20 Mikkel Bertelsen Herning Cykle Klub 01.20,17
21 Andreas Toft Neldeberg K C K Herlev 01.21,00
22 Mads Høiberg Klinke Roskilde Cykle Ring s.t.
23 Mikkel Skovgaard Cykle Klubben Aarhus 01.22,13
24 Søren Vosgerau Cykle Klubben Aarhus 01.22,26
25 Frederik Egehus Lyngby Cycle Club s.t.


Klasse: U13 drenge  Distance: 27,5 km.
1 Sebastian Andreasson D.C.R. - Ballerup 00.50,28
2 Julius Christian Gulmann Thy Cykle Ring 00.51,40
3 Oliver Heine Næstved Bicycle Club 00.51,40
4 tobias Lund Andresen Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
5 Jonathan S. Petersen Larsen Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
6 Frederik Erringsø Roskilde Cykle Ring s.t.
7 Marcus Breiner Nr. Søby Cykel Klub s.t.
8 Anders Toft Nielsen Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
9 Casper Kaysen Hammel Cykle Klub 00.51,45
10 Julius Nowak Dalner Holbæk Cykelsport 00.51,46
11 Alfred Rasmussen Odder Cykel Klub 00.53,30
12 Kasper Due Kaspersen Slagelse Cykle Ring s.t.
13 Kalle Egelund Holm Amager Cykle Ring s.t.
14 Jacob Christensen Horsens Amatør Cykleklub s.t.
15 Oliver B. Søndergaard Silkeborg I.F. Cykling s.t.
16 Poul Holten Andersen Amager Cykle Ring s.t.
17 Carl-Frederik Bévort Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
18 Christian Spang Kjeldsen Silkeborg I.F. Cykling s.t.
19 Julius Skovmand Lomholt Cykle Clubben Hjørring s.t.
20 Oliver Lyngehoby Køge Cykel Ring s.t.
21 Casper Petersen Hedehusene Fløng Cykle Klub s.t.
22 Jeppe Andreasen Odder Cykel Klub s.t.
23 Rasmus Madsen Herning Cykle Klub s.t.
24 Magnus Munch Køge Cykel Ring s.t.


Klasse: U13 piger  Distance: 27,5 km.
1 Amalie Spaabæk Schmücker Herning Cykle Klub 00.56,04
2 Mie Degn Horsens Amatør Cykleklub s.t.
3 Maria Bertelsen Herning Cykle Klub 00.58,01


Klasse: U11 drenge  Distance: 16,5 km.
1 Frederik Lykke Silkeborg I.F. Cykling 00.32,12
2 August Birk Hundt Næstved Bicycle Club s.t.
3 Kevin Biehl Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.32,17
4 Rasmus Perto Cykel Klubben Djurs 00.32,35
5 Conrad Haugsted Amager Cykle Ring 00.33,03
6 Tobias Breiner Nr. Søby Cykel Klub 00.33,57
7 Mikkel Lykke Silkeborg I.F. Cykling 00.34,46
8 Tobias Bressendorff Jacobi D.C.R. - Ballerup s.t.
9 Oliver Juul Mortensen Cykling Odense s.t.
10 Philip Steenbjerg Herning Cykle Klub 00.34,52
11 Sebastian B. Søndergaard Silkeborg I.F. Cykling s.t.


Klasse: U11 piger  Distance: 16,5 km.
1 Gullborg Guttesen Give Cykelklub (elite) 00.34,14
2 Julie Lillelund Herning Cykle Klub 00.36,33
3 Astrid Marie Bjørn Sørensen Cykle Klubben Aarhus 00.39,13

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Paris-Roubaix(1.UWT) 12/04

Klasika Primavera de Amor...(1.1) 12/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER