Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO
Resultater fra Care Point Nyborg-løbet

Resultater fra Care Point Nyborg-løbet

24. april 2016 19:29Foto: Dennis Boutrup

Alex Rasmussen vandt i dag A-løbet i Nyborg, hvor der skulle køres 153 kilometer. ColoQuick-CULT dominerede løbet og tog også andenpladsen ved Aske Louring Vorre, mens den danske OL-guldvinder Lasse Norman Hansen (Team Stölting) tog tredjepladsen.

Annonce

Herre A
1 Alex Nicki Sylvest Rasmussen - coloQuick - CULT 03.47,22
2 Aske Louring Vorre - coloQuick - CULT s.t.
3 Lasse Norman Hansen - Team Stoilting SG s.t.
4 Simon Bigum - Team Almeborg-Bornholm s.t.
5 Torkil Veyhe - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
6 Niklas Larsen - Team TREFOR s.t.
7 Mads Lilholm Meyer - Vejle Cykel Klub s.t.
8 Erik Lahm - Team Almeborg-Bornholm s.t.
9 Hampus Anderberg - Colo Quick - Cult s.t.
10 Tobias Mørch Kongstad - Riwal Platform Cycling Team s.t.
11 Dennis Herforth Jensen - coloQuick - CULT s.t.
12 Mathias Dam Westergaard - Team Almeborg-Bornholm s.t.
13 Christian Nyvang Lund - coloQuick - CULT s.t.
14 Jacob Gye Madsen - coloQuick - CULT s.t.
15 Anders Krogh Jensen - Odder Cykel Klub s.t.

Herre B
1 Mads Hardahl - Aalborg Cykle-Ring 03.14,40
2 Mikkel Dreyer Nielsen - Hammel Cykle Klub s.t.
3 Tore Thøgersen - Cykling Odense 03.14,42
4 Kim Kristoffer Aabjerg - Herning Cykle Klub 03.15,01
5 Rasmus Kristensen - Vejle Cykel Klub 03.15,01
6 Peter Roed Knudsen - Cykling Odense s.t.
7 jonas jensen - Silkeborg I.F. Cykling 03.15,35
8 Casper Steen - Vejle Cykel Klub 03.18,06
9 Mikkel Møller - Cykling Odense s.t.
10 Emil Lang Skovbølling - Fremad Odense Cykelklub s.t.
11 Jonas Rernböck - Odder Cykel Klub s.t.
12 Viktor Kodal - Herning Cykle Klub s.t.
13 Martin Gro Nygaard - Herning Cykle Klub s.t.
14 Thomas Gjødsbøl - Herning Cykle Klub s.t.
15 Nicolaj Schou Andersen - Cykling Odense 03.18,10
16 Victor Skousgaard - Odder Cykel Klub s.t.
17 Stefan Ryom - Odder Cykel Klub 03.18,16
18 Sebastian Kildemand Schjødt - Cykling Odense 03.20,42
19 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Cykling Odense 03.21,04
20 Søren Pedersen - Vejle Cykel Klub 03.25,57

Herre C
1 Jeppe Pallesen - Hammel Cykle Klub 02.40,52
2 Jacob Bech - KÆDEN, Nr. Lyndelse 02.41,54
3 Casper Skaarup - Fredericia Cycle Club 02.42,24
4 Andreas Nielsen - Nyborg Cykle Klub 02.46,07
5 Sebastian Baldtzar Rasmussen - Hammel Cykle Klub s.t.
6 thomas hald - Fremad Odense Cykelklub s.t.
7 Martin Larsen - Svendborg MTB s.t.
8 Anders Bruun - Give Cykelklub (elite) s.t.
9 Steen Skov Laursen - Ry Cycle Club s.t.
10 Kim Ternstrøm - Tønder Amatør Cykle Ring s.t.
11 René Gier Vemmelund - Herning Cykle Klub s.t.
12 Rasmus Vorre - Vejle Cykel Klub s.t.
13 Thomas Rudolph - Cykle Klubben Aarhus 02.46,21
14 Daniel Svingel - Horsens Amatør Cykleklub 02.46,24
15 Jesper Attermann - Tønder Amatør Cykle Ring 02.46,30
16 Nikolaj Lip - Fremad Odense Cykelklub s.t.
17 Nicolai Nørfelt Nielsen - Herning Cykle Klub 02.48,34
18 Ciano Mejer - Vejle Cykel Klub 03.01,56

Herre D
1 Kasper Sørensen - Haderslev Starup Cykelklub 02.05,15
2 Asger Brix Pedersen - Cykle Klubben Aarhus 02.05,16
3 Frank Eriksen - Randers Cykleklub af 1910 02.05,27
4 Danny Bak Pedersen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
5 Nis Johan Holleufer - Cykle Klubben Aarhus s.t.
6 Christian Wilkens - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
7 Carsten Boel - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
8 Rasmus Kolmos Schmidt - Sønderborg Cykle Klub s.t.
9 Morten Holm Rasmussen - KÆDEN, Nr. Lyndelse s.t.
10 Simon Madsen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
11 Kasper Thomsen - Herning Cykle Klub s.t.
12 Thomas Simensen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
13 Jens Hjort Christensen - KÆDEN, Nr. Lyndelse s.t.
14 Heino Skovbjerg - Give Cykelklub (elite) s.t.
15 Jesper Moltke Sørensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
16 Morten Arild Nielsen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
17 Rasmus Wagner - Hammel Cykle Klub s.t.
18 Martin Lang - Nyborg Cykle Klub s.t.
19 Jon Gaarsmand - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
20 Keld Bøgh Rasmussen - Give Cykelklub (elite) s.t.
21 torben eriksen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
22 Kenny Jensen - Vejle Cykel Klub 02.05,34
23 Sebasian F Rasmussen - Cykling Odense 02.05,47
24 Kristian Hald - Cykle Clubben Hjørring 02.11,01
25 Rasmus Højsgaard - Hobro Cykle Club af 1938 02.12,08
26 Thomas Wetter - Hobro Cykle Club af 1938 02.12,09
27 Stefan Holm Frederiksen - Uldum Cykel Motion 02.12,46
28 Anders van Deurs - Horsens Amatør Cykleklub 02.20,36
29 Morten Eslund - Horsens Amatør Cykleklub 02.23,15

Herre Junior
1 Sander Andersen - Team ABC Junior 02.41,04
2 Asbjørn Ravn Rasmussen - Hammel Cykle Klub 02.41,19
3 Alexander Salby - Climacell Xtreme Odense s.t.
4 Rasmus Lund Pedersen - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
5 Christian Bahr - Climacell Xtreme Odense s.t.
6 Jakob Olsen - Team Mascot WorkWear s.t.
7 Mikkel Beck Olsen - Team Mascot WorkWear s.t.
8 Frederik Rosenmeyer - Climacell Xtreme Odense 02.41,23
9 Jorn Oerlemans - Team Mascot WorkWear 02.41,54
10 Nikolaj Vejby Møller - Team Mascot WorkWear 02.48,48
11 Sebastian Ryttersgaard - Aalborg Cykle-Ring s.t.
12 Carl Christian Møller Thiesen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
13 Lasse Krejberg - Hammel Cykle Klub 02.48,49
14 Jannik Nedergaard Nielsen - Team Herning CK Junior s.t.
15 Phillip Christian Vejre - Team Cycling Elite Copenhagen s.t.
16 Mikkel Feldtmann Hansen - Hammel Cykle Klub s.t.
17 Casper Busk Jensen - Climacell Xtreme Odense s.t.
18 Karl Klinge - Team Mascot WorkWear 02.48,53
19 Rasmus Rauch Jensen - Climacell Xtreme Odense 02.49,09
20 Nicklas Korsager Elkjær - Hammel Cykle Klub s.t.
21 Benjamin schjøtt Irving - Aalborg Cykle-Ring s.t.
22 Mads-Emil Gaardsvig Christensen - Climacell Xtreme Odense s.t.
23 Christian Lerche Hansen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02.58,05

Dame B
1 Karen Hviid Christensen - Hedensted Cykel Klub 02.19,16
2 Siri Strand - Cykle Klubben Aarhus 02.21,58

Herre Veteran 40
1 Tom Bøttger Frømling - Sønderborg Cykle Klub 02.42,51
2 Jens Frøslev-Nielsen - Værløse-Farum Cykelklub s.t.
3 Thomas Lund - Herning Cykle Klub 02.42,51
4 Bjarne Kingo Andersen - Nyborg Cykle Klub s.t.
5 Martin Nielsen - Cykling Odense 02.43,01
6 Rasmus Mejldal - Cykling Odense 02.43,17
7 Anders Krebs Ovesen - Silkeborg I.F. Cykling 02.43,39
8 Flemming Nielsen - Give Cykelklub (elite) 02.44,20
9 brian poulsen - Horsens Amatør Cykleklub 02.44,23
10 Flemming Steen - Horsens Amatør Cykleklub 02.44,23
11 Henrik D Nielsen - Cykling Odense s.t.
12 Michael Mortensen - Cykling Odense s.t.
13 Jens vind - Cykle Klubben Aarhus s.t.
14 Morten Moltesen Kristensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
15 Hans Christian Iversen - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
16 Lars Gade - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
17 Karsten Andersen - Sønderborg Cykle Klub 02.44,26
18 Kasper Bay - Cykling Odense 02.44,30
19 Henrik Kücken - Rødekro Cykle Club RKCC 02.45,01
20 Kim Olesen - Hedensted Cykel Klub 03.00,09
21 Niels-Jørgen Jensen - Cykling Odense s.t.

Herre Veteran 50
1 Claus Wårsøe - Cykling Odense 01.55,42
2 Bjarne Olsen - Silkeborg I.F. Cykling 02.02,23
3 niels marquard - Sorø Bicycle Club s.t.
4 Dan Jensen - Cykling Odense 02.03,20
5 Lars T Sørensen - Brædstrup Cykel Klub 02.03,20
6 Erik Brixen - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
7 Laurits Thorning Jakobsen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
8 Per Schøler - Nyborg Cykle Klub s.t.
9 jens ankerstjerne - Hedensted Cykel Klub s.t.
10 Morten B. Andersen - Fredericia Cycle Club s.t.
11 Jesper Andersen - Cykling Odense s.t.
12 Ole Thøgersen - Nyborg Cykle Klub 02.03,23
13 Kim Skytte - Brædstrup Cykel Klub 02.03,23
14 Niels Peter Heiby - Cykle Klubben Aarhus s.t.
15 martin young - Fredericia Cycle Club s.t.
16 Klaus Møller - Cykel Klubben Djurs s.t.
17 Leif Thomsen - Silkeborg I.F. Cykling 02.03,29
18 Flemming Wolff Kristensen - Cykling Odense s.t.
19 Poul Madsen - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
20 Steen Bluhm - Sorø Bicycle Club s.t.
21 Niels Blaaholm Nielsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
22 Ole Bladt-Hansen - Vejen Bicykle Club s.t.
23 Søren Eriksen - Kerteminde Cykelklub 02.03,32
24 Bo Martinsen - Vejen Bicykle Club 02.03,33
25 Kim Gotfredsen - Kerteminde Cykelklub 02.03,45
26 Changiz Changizi - Silkeborg I.F. Cykling 02.08,44
27 Bo Simonsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
28 Bjarne Andersen - Nyborg Cykle Klub s.t.
29 Jesper Hvisthule - Elite Cycling Snejbjerg 02.19,15

Herre Veteran 60
1 John Strit Sørensen - Svendborg Cykle Club - Sydfyn 02.27,58
2 Ole Jensen - Hedensted Cykel Klub s.t.
3 Svend Christensen - Elite Cycling Snejbjerg 02.28,26

Herrer Veteran 70
1 Peter Kondrup - Fredericia Cycle Club 02.27,32

Drenge Ungdom
1 Frederik Thomsen - Cykling Odense 02.04,16
2 Aksel Bech Skot-Hansen - Cykel Klubben Djurs s.t.
3 Birk Udengaard Hansen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
4 Niklas Spilcker Jacobsen - Silkeborg I.F. Cykling 02.05,41
5 Frederik Egehus - Lyngby Cycle Club 02.06,17
6 Lauritz Aarslev - Cykel Klubben Djurs 02.09,15
7 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
8 Jonas Haugsted Gemmer - Horsens Amatør Cykleklub 02.15,53
9 Thomas Koldkjær Decker - Aalborg Cykle-Ring 02.16,07
10 sebastian Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling 02.19,46
11 Daniel Guld - Cykle Klubben Aarhus 02.19,47
12 Anders Foldager - Hammel Cykle Klub s.t.
13 Mathias Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
14 Emil Myrup Laakkonen - Cykling Odense 02.19,50
15 Jacob Eriksen - Hammel Cykle Klub 02.19,55
16 Kasper Gommesen - Kerteminde Cykelklub 02.19,59
17 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Herning Cykle Klub s.t.
18 Jonathan Damsgaard Hald - Vejle Cykel Klub s.t.
19 Jonas Myrup Laakkonen - Cykling Odense s.t.
20 Frederik Søndergaard Knudsen - Hammel Cykle Klub s.t.
21 Oliver Sund - Aalborg Cykle-Ring 02.23,24
22 Emil Eriksen - Herning Cykle Klub s.t.
23 Mads Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
24 Mikkel Vinding - Herning Cykle Klub s.t.
25 Daniel Mahler - Cykling Odense s.t.
26 Nicklas Koluda Jørgensen - Slagelse Cykle Ring s.t.

Piger U16
1 Mette Egtoft Jensen - Aalborg Cykle-Ring 01.14,42

Drenge U15
1 Jacob Christensen - Horsens Amatør Cykleklub 01.04,07
2 Alfred Rasmussen - Odder Cykel Klub s.t.
3 Rasmus Madsen - Herning Cykle Klub s.t.
4 Casper Kaysen - Hammel Cykle Klub s.t.
5 Mathias Møller Jørgensen - Give Cykelklub (elite) s.t.
6 Jeppe Andreasen - Odder Cykel Klub s.t.
7 Oliver Friis - Odder Cykel Klub s.t.
8 Oliver B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling 01.04,10
9 Patrick Vinding Jepsen - Cykling Odense s.t.
10 Jonas Tornbjerg Eye - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
11 Silas Bolund Falkø - Nyborg Cykle Klub s.t.
12 Morten Aalling Nørtoft - Give Cykelklub (elite) s.t.
13 Frederik Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 01.04,13
14 Alexander Solgaard Nielsen - Cykling Odense 01.04,54
15 Jonas Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus 01.14,42
16 Frederik Mahler - Cykling Odense 01.21,08
17 Carl Jørgensen - Cykling Odense 01.30,56

Drenge U13
1 Tore Troelsen - Herning Cykle Klub 00.54,48
2 Oliver Fallahpour Søholm - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
3 Andreas Anderskov Madsen - Slagelse Cykle Ring s.t.
4 Thor Juel Skivild - Cykling Odense s.t.
5 Sebastian B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling 00.54,51
6 Oliver Mortensen - Cykling Odense s.t.
7 Hugo Bruun van Deurs - Horsens Amatør Cykleklub 00.56,57
8 Sebastian Lundtoft Lindbjerg - Give Cykelklub (elite) s.t.
9 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.57,43
10 Mathias Hedevang Christensen - Horsens Amatør Cykleklub 00.58,23
11 Nikolai Gunnertoft Pedersen - Slagelse Cykle Ring 01.00,02
12 Joshua Bridgens - Kolding Bicycle Club 01.02,36
13 Alfred Schultz Jølving - Middelfart Cykel Club 01.07,20

Piger U13
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00.55,18

Drenge U11
1 Asger Bak Jepsen - Midtbyens CC - MCC 00.39,54
2 Marcus W Børger - Amager CR 00.39,56
3 Jacob Kvistgaard - Give Cykelklub (elite) 00.40,00
4 Alexander Nedergaard - Middelfart Cykel Club 00.43,27
5 Nicolai Bøttger Frømling - Sønderborg Cykle Klub 00.44,36
6 Anders Nytofte Petersen - Horsens Amatør Cykleklub 00.49,32

Paracykling
1 Michael Jensen - Dansk Håndcykelklub 02.14,56
2 Michael Jensen - Dansk Håndcykelklub s.t.
3 Alan Schmidt - Dansk Håndcykelklub s.t.
4 Mads Meyer - Dansk Håndcykelklub 02.17,50

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SØG EFTER CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS