Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Resultater fra Designa Løbet Silkeborg
15. maj 2016 21:35 af Anders AskholtFoto: Feltet.dk

I går kørtes første afdeling af Marcello Bergamo Pinse Cuppen. Den foregår over tre afdelinger i Silkeborg, Herning og Hammel. Hos herrerne blev det til sejr til Lasse Norman Hansen (Stölting) foran Torkil Veyhe (Team WeBike-CK Aarhus) og Mads Corell (Giant Scatto U23). Ved kvinderne kunne Susanne Andersen (Stavanger SK) tage sig af sejren, mens Christina Siggaard og Pernille Mathiesen (begge BMS Birn) rundede podiet af.

Herre A:

1 Lasse Norman Hansen - Team Stölting 03.34.27
2 Torkil Veyhe - Team WeBike-CK Aarhus 03.34.55
3 Mads Corell - Team Giant Scatto U23 03.36.00
4 Mark Sehested Pedersen - Team TREFOR s.t.
5 Morten Øllegaard - Riwal Platform Cycling Team s.t.
6 Jesper Odgaard Nielsen - coloQuick - CULT s.t.
7 Morten Høberg - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling s.t.
8 Kasper Würtz Schmidt - Frederikshøj Cycling Club s.t.
9 Jannik Hyldtoft Hansen - Team Almeborg-Bornholm s.t.
10 Andreas Stokbro Nielsen - Riwal Platform Cycling Team s.t.
11 Mathias Bregnhøj - Herning Cykle Klub s.t.
12 Emil Nygaard Vinjebo - Team Giant Scatto U23 s.t.
13 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
14 Jonas Vingegaard - Odder Cykel Klub s.t.
15 Daniel Bligaard Lyhne - Vejle Cykel Klub s.t.
16 Mikkel Skjellerup - Odder Cykel Klub s.t.
17 Mikkel Bahnsen - Frederikshøj Cycling Club s.t.
18 Rasmus Mygind - Riwal Platform Cycling Team s.t.
19 Daniel Foder - Team TREFOR s.t.
20 Mathias Norsgaard Jørgensen - SEG Racing Academy s.t.

 

Herre B

1 Jeppe Aaskov Pallesen - Hammel Cykle Klub 02.25.45
2 Nils Eigil Bradtberg - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
3 Andreas Brandt Aidel - Hammel Cykle Klub 02.26.09
4 Rasmus Fjordside Lehrmann - Frederikshøj Cycling Club s.t.
5 Mads Hardahl - Aalborg Cykle-Ring s.t.
6 Casper Steen - Vejle Cykel Klub s.t.
7 Eskil Vammen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
8 Jonas Petersen - Team ABC Elite s.t.
9 Søren Pedersen - Vejle Cykel Klub s.t.
10 Niels Leervad Lambertsen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
11 Peter Roed Knudsen - Cykling Odense s.t.
12 Silas Zacharias Clemmensen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
13 Rasmus Hvarre - Randers Cykleklub af 1910 02.26.13
14 Sebastian Baldtzar Rasmussen - Hammel Cykle Klub s.t.
15 Nicolaj Schou Andersen - Cykling Odense 02.26.38
16 Christian Nykvist Larsen - D.C.R. - Ballerup 02.26.41
17 Martin Gro Nygaard - Herning Cykle Klub s.t.
18 Sebastian Almlund - Svendborg Cykle Club - Sydfyn s.t.
19 Tore Thøgersen - Cykling Odense s.t.
20 Hafsteinn Ægir Geirsson - Reykjavik Cykle Klub s.t.

 

Herre C:

1 Casper Skaarup - Fredericia Cycle Club 02.35.20
2 Magnus Francois Hoffmann - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02.35.29
3 Karsten Kousgaard - Randers Cykleklub af 1910 02.35.31
4 Anders Nørgaard - Aalborg Cykle-Ring 02.36.13
5 Steen Skov Laursen - Ry Cycle Club 02.37.22
6 Jakob Kortbæk - Thy Cykle Ring 02.37.42
7 Jakob Hoffmann - Politiets IF, Kbh-Cykling s.t.
8 Kalle Korneliussen - Hobro Cykle Club af 1938 s.t.
9 Ole Emil Andersen - Cykle Klubben Aarhus 02.37.45
10 Mark Frederiksen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
11 Bjarke Vodder Nielsen - Randers Cykleklub af 1910 02.38.18
12 Nikolaj Fredsgaard - Cykle Klubben Aarhus 02.38.43
13 Anders Hørslev - Cykel Klubben Djurs s.t.
14 Thomas Albertsen - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
15 Matias Greve - Cykling Odense s.t.
16 Patrick Bak Nielsen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
17 Frank Eriksen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
18 Simon Knudsen - Hammel Cykle Klub s.t.
19 Andreas Nielsen - Nyborg Cykle Klub s.t.
20 Lasse Kjær Hansen - Hammel Cykle Klub s.t.

 

Herre D:

1 Frederik Just Jernov - Cykle Klubben Aarhus 01.44.05
2 Mikkel Køster - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
3 Dan Wassmann - Politiets IF, Kbh-Cykling 01.44.10
4 Nikolaj Køster - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
5 Christian Axelsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
6 Thomas Jepsen - Sønderborg Cykle Klub s.t.
7 Tobias Bang Maarfelt - Roskilde Cykle Ring s.t.
8 Danny Bak Pedersen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
9 Rasmus Kolmos Schmidt - Sønderborg Cykle Klub s.t.
10 Jesper Moltke Sørensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
11 Rasmus Højsgaard - Hobro Cykle Club af 1938 s.t.
12 Christian Wilkens - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
13 Nis Johan Holleufer - Cykle Klubben Aarhus s.t.
14 Hjalte Vestergaard - Aalborg Cykle-Ring s.t.
15 Morten Arild Nielsen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
16 Martin Thimes - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
17 Martin Henriksen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
18 Carsten Boel - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
19 Kristian Danielsen - Give Cykelklub (elite) s.t.
20 Torben Bartholin - Brædstrup Cykel Klub s.t.

 

Dame:

1 Susanne Andersen - Stavanger SK 02.45.41
2 Christina Malling Siggaard - Team BMS BIRN s.t.
3 Pernille Mathiesen - Team BMS BIRN s.t.
4 Tine Rasch Hansen - Team BMS BIRN s.t.
5 Amalie Dideriksen - Boels-Dolmans Cycling Team s.t.
6 Iben Bohé - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
7 Johanne Marcher - Team NBC Elite s.t.
8 Michelle Lauge Quaade - Amager Cykle Ring s.t.
9 Betina Cramer - Sydkystens Cycling s.t.
10 Rikke Lønne - Team Crescent DARE s.t.
11 Kamilla Sofie Vallin - Team Rytger s.t.
12 Pernille Larsen Feldmann - Stavanger Sykleklubb s.t.
13 Rikke Bak Dalgaard - Amager Cykle Ring s.t.
14 Simone Eg - Team BMS BIRN s.t.
15 Hanna Helamb - Mölndal CK s.t.
16 Moa Johansson - Mölndals CK s.t.
17 Emmy Andersson - Team Crescent D.A.R.E CK s.t.
18 Amalie Winther Olsen - TWC Maaslandster Zuid-Limburg s.t.
19 Cecilie Uttrup Ludwig - Team BMS BIRN 02.45.51
20 Maja Johansson - Mölndals CK 02.55.39

 

H40:

1 Kenth Westergaard - Holte Cykel Klub 02.30.47
2 Keld Fjord - Holte Cykel Klub 02.30.56
3 Tom Bøttger Frømling - Sønderborg Cykle Klub s.t.
4 Flemming Trøigaard - Holte Cykel Klub 02.33.09
5 claus holm - Holte Cykel Klub s.t.
6 Jan Birk Oxlund - Silkeborg I.F. Cykling 02.34.09
7 steen larsen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
8 Morten Moltesen Kristensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
9 Samir Kovacevic - Nordic Cycling Club Norderstedt 02.34.17
10 Tommy Hass - D.C.R. - Ballerup s.t.
11 Jens Frøslev-Nielsen - Værløse-Farum Cykelklub s.t.
12 Anders Krebs Ovesen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
13 Bo Boi - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
14 kenni schmidt - Grenaa Cykle Club s.t.
15 janus lautrup - Frederikshøj Cycling Club s.t.
16 Søren Damgaard - Nr. Søby Cykel Klub s.t.
17 Flemming Nielsen - Give Cykelklub (elite) s.t.
18 Brian Wulff Frederiksen - Greve Cykle Club s.t.
19 Kenneth Iversen - K C K Herlev s.t.
20 Erik Zoega - Nyborg Cykle Klub s.t.

 

H50:

1 jesper nielsen - Herning Cykle Klub 01.40.37
2 Jan Lindberg - Birkerød Bicykel Club 01.40.45
3 Laurits Thorning Jakobsen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
4 Peter Faldt Jensen - Fredericia Cycle Club 01.40.59
5 Stig Nylandsted Larsen - Hammel Cykle Klub 01.41.02
6 Lars Erdmann - RV Germania Hamburg s.t.
7 Morten B. Andersen - Fredericia Cycle Club s.t.
8 jimmy havmøller - Cykle Klubben Aarhus s.t.
9 Kim Skytte - Brædstrup Cykel Klub s.t.
10 Henrik Zachariassen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
11 Christian Oldenborg - Ordrup Cykle Club s.t.
12 Jan Roesgarth - Sydkystens Cycling s.t.
13 Morten Møller Thomsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
14 Kenneth Christensen - Cykelmotion Viborg s.t.
15 Carsten Quottrup - Cykle Klubben Aarhus s.t.
16 Michael allan Hansen - Ordrup Cykle Club s.t.
17 Roy Andersen - Grenaa Cykle Club s.t.
18 Ronny Herman Wisholm - Aalborg Cykle-Ring s.t.
19 Rene´ Ristau - Roadmasters cycling team s.t.
20 Klaus-Dieter Appelt - Roadmasters cycling team s.t.

 

H60:

1 Micael Becker - Politiets IF, Kbh-Cykling 01.54.57
2 Karsten Arnfeldt Olsen - Fredericia Cycle Club 01.55.17
3 Jens Pape - Hedensted Cykel Klub s.t.
4 Claus Larsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
5 torben flindt - Ordrup Cykle Club s.t.

 

H70:

1 Steffen Munch Hansen - Cykle Clubben Hjørring 01.55.19
2 Peter Kondrup - Fredericia Cycle Club s.t.

 

Herre Junior:

1 Jakob Egholm - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02.52.28
2 Anders Mielke - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02.53.53
3 Mathias Larsen - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02.53.55
4 Frederik Rodenberg Madsen - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02.54.22
5 RUDOLPH Poul - RT Berlin-Cöpenik s.t.
6 Alexander Salby - Climacell Xtreme Odense 02.54.46
7 Martin Omarsson Mollerup - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 s.t.
8 Anthon Charmig - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
9 Mikkel Beck Olsen - Team Mascot WorkWear s.t.
10 Kristian Siig Hessel - Team Cycling Elite Copenhagen s.t.
11 Mathias Mortensen - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 s.t.
12 Peter Haslund - Pythonprocom - Velowear s.t.
13 Rasmus Lund Pedersen - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02.54.51
14 Christian Gorm Albrechtsen - Team Herning CK Junior 02.57.54
15 Arne Birkemose - Team Mascot WorkWear 02.57.55

 

Drenge U17:

1 Sebastian Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling 01.43.14
2 Søren Vosgerau - Cykle Klubben Aarhus s.t.
3 Robin Juel Skivild - Cykling Odense s.t.
4 Matias Gunnar Malmberg - Roskilde Cykle Ring 01.44.23
5 Mads Fenneberg - Horsens Amatør Cykleklub 01.44.29
6 Jonas Zwisler - Roskilde Cykle Ring 01.44.31
7 Marcus Sander Hansen - Greve Cykle Club 01.44.37
8 Victor Fuhrmann Desimpelaere - Køge Cykel Ring s.t.
9 Frederik Bendix Carstensen - Slagelse Cykle Ring 01.44.42
10 Peter Busk - Greve Cykle Club s.t.

 

Piger U16:

1 Ida Johansson - Mölndals CK 01.08.39
2 Wilma Olausson - Möldahls CK s.t.
3 Tusnelda Svanholmer - Amager Cykle Ring s.t.
4 Tuva Richter - Staffanstorp CK 01.09.49
5 Nadja Reichel - Amager Cykle Ring s.t.

 

Drenge U15:

1 Oskar Myrestøl Johansson - Grimstad SK 01.04.09
2 Jacob Christensen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
3 Andreas Vejlin - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
4 Sebastian Andreasson - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
5 Anders Toft Nielsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
6 Frederik Erringsø - Roskilde Cykle Ring s.t.
7 Casper Petersen - Hedehusene Fløng Cykle Klub s.t.
8 Oliver Heine - Næstved Bicycle Club s.t.
9 Oliver Friis - Odder Cykel Klub s.t.
10 Anton Hermann - Ordrup Cykle Club s.t.

 

Piger U13:

1 Alma Johansson - Mölndals CK 00.46.21
2 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00.46.51
3 Julie Uhre - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.48.57
4 Claudia Mygdam Mikkelsen - Cykle Klubben Aarhus 00.52.51

 

Drenge U13:

1 Frederik Lykke - Silkeborg I.F. Cykling 00.46.20
2 Oliver Fallahpour Søholm - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
3 August Birk Hundt - Næstved Bicycle Club s.t.
4 Noah Nielsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
5 Conrad Haugsted - Amager Cykle Ring s.t.
6 Noah Wulff - Cykle Klubben Aarhus s.t.
7 Andreas Anderskov Madsen - Slagelse Cykle Ring s.t.
8 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.46.22
9 Mathias Hedevang Christensen - Horsens Amatør Cykleklub 00.46.23
10 Alfred Mørch Kongstad - Amager Cykle Ring s.t.

 

Piger U11:

1 Mette Kristine Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.27.56
2 Mathilde Cramer - Sydkystens Cycling 00.30.25
3 Julie Alberte Thinggaard Schmidt - Randers Cykleklub af 1910 s.t.

 

Drenge U11:

1 Peter Bheki Kring Laursen - Amager Cykle Ring 00.24.54
2 Max Oertzen - RSG Nordheide s.t.
3 Noah Bjørn Fogtmann Maurtizen - Hedehusene Fløng Cykle Klub s.t.
4 Nikolaj Ankerstjerne Klausen - Herning Cykle Klub s.t.
5 Mads Andersen - Roskilde Cykle Ring s.t.

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig.

Glemt kodeord?

Opret bruger