Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I dag arrangerede Struer Cykelløb DM i Mountainbike XCM, og her blev det til sejr til Kasper Svendsen i Herre A og til Marlene Jakobsen i Dame A.
Annonce
A
1 Kasper Svendsen - Team Rold Skov Elite
2 Benjamin Justesen - Team Bikelifedk
3 Niels Bech Rasmussen - Team Merida Astral Biking
4 Anders Laustsen - Team Amaton Sponz
5 Mathias Rosenberg Pedersen - Team Amaton Sponz
6 Søren Nissen - Racing Team Stevens LAUF
7 Niklas Petersen - Team Amaton Sponz
8 mads christensen - Racing89ers
9 Henrik Baltzersen - Team Merida Astral Biking
10 Martin Friis Eckerberg - Team Flammen MTB
11 Helgi Winther Olsen - MTB fo
12 Marc Slinger - LAPB
13 Jesper Trans - Morsø Cykel Klub
14 Simon Nielsen - Kaloe MTB
15 Rasmus Winther - Aalborg Mountainbikeklub
16 Ole Jespersen - Team Flammen MTB
17 Rasmus Harder - Dansk Mountainbike Klub
18 Louis Sørensen - Viborg MTB
19 Asger Givskov Jørgensen - Aarhus MTB
20 Erik Aagaard - Aarhus MTB
21 Niklas Bols - Team Roldskov Elite
22 Christian Svendsen - Team Rold Skov Elite
23 Mikael Aakmann Pedersen - Morsø Cykel Klub
24 Kristoffer Nielsen - Boulder Cycle Sport
B
1 Lars Johnsen - Aalborg Mountainbikeklub
2 Peter Thidemann - Aalborg Mountainbikeklub
3 Gert Klarskov Petersen - PRONGHORN
4 Ricki Lauridsen - Lemvig Cykle Klub
5 Jesper Kjær Nielsen - Aalborg Mountainbikeklub
6 Martin Krog - Varde Cykelklub
7 Nicolai Østergård - Varde Cykelklub
8 Mads Faartoft - Varde Cykelklub
9 Bjørn Smedegaard - Kaloe MTB
10 Mateusz Dziopa - Aarhus MTB
11 Anton Nielsen Kjærsig - MTB Randers
12 Rene Brandt - MTB Randers
13 Martin Hansen - Dansk Mountainbike Klub
14 Mathias Knudsen - Aalborg Mountainbikeklub
15 Jannik Kryger Jørgensen - Dansk Mountainbike Klub
16 Nikolaj Rud Østergaard - Skive Cykle Klub
17 Søren Mikkelsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
18 Henrik Kirk - Aarhus MTB
19 Nikolaj Nielsen - Aarhus MTB
C
1 Morten Menzel
2 Michael Stidsborg - SMCC
3 Søren Stjernholm - Mountainbike Club Vejle
4 Søren Voldsgaard Andersen - Team Væltepeter
5 Mikkel Faartoft - Varde Cykelklub
6 Mick Møller - Aarhus MTB
7 Martin hauge Hansen - Slagelse Mountainbike
8 Morten Holt Jensen - MTB Randers
9 Sean Nielsen - Mountain Bike Klub Silkeborg
10 Frank Rhode Carstensen - JOCK
11 Søren Kjerulf - Team Hareskov Cykler
12 Rasmus Niebuhr - Mountain Bike Klub Silkeborg
13 René Søndergaard - Morsø Cykel Klub
14 Allan Blach - MTB Randers
DA
1 Marlene Jakobsen - Racing89ers
2 Maj Schneider Thomsen - Aalborg Mountainbikeklub
3 anna-sofie Nørgaard - Hareskov Cykelklub
4 Janni Spangsberg - Varde Cykelklub
5 Camilla Knudsen - Varde Cykelklub
DB
1 Lone Øhlenschlæger - Aalborg Mountainbike Klub
2 Helle Hygum - Holstebro Cycleclub af 1960
3 Mette Munkholm Madsen - Holstebro Cycleclub af 1960
H40
1 Jens Gorm Hansen - Holte MTB Klub
2 Thomas Nørup - Team Novo Nordisk
3 Martin Sølager Pedersen - Viborg MTB
4 Per Bonde - MTB Randers
5 Morten Andersen - Morsø Cykel Klub
6 morten christensen - Sorø Bicycle Club
7 Benni Andersen - Varde Cykelklub
8 Lars Sommer - MTB Randers
9 Henrik Johannesson - Dansk Mountainbike Klub
10 Sune Zoffmann - Cykling Odense
11 Nicolai Madsen - Cykle Klubben Aarhus
12 Mikkel Lybæch - Roldskov MTB
13 Michael Ørbæk Langballe - MTBK Silkeborg
14 Sonnich Nielsen - Varde Cykelklub
15 Thomas Holdorf - Aarhus MTB
16 Henrik Madsen - Rold Skov MTB
17 Kasper Paulsen - Magic Sport
18 Rene Bergholt - Varde Cykelklub
19 Lars Jørgensen - Dansk Mountainbike Klub
20 Morten Dommerbye - MTB Randers
21 Jens Horsdal - Rold Skov MTB
22 Caspar Bogan - Vega Cykler Hillerød
23 Frank Skov Nielsen - MTB Kolding
24 Lars Ole Markvardsen - MTB Randers
H50
1 Jens Fisker Olesen - Cykling Odense
2 Palle Egeberg Jensen - Hareskov Cykelklub
3 Keld Pedersen - Hareskov Cykelklub
4 Per Dyreborg Jensen - Holstebro Cycleclub af 1960
5 Søren Lind Weck - Hellerup Cykelklub
6 Torben Jørgensen - Holstebro Cycleclub af 1960
7 René Druschke Larsen - Hareskov Cykelklub
8 Henrik Holm Nielsen - Hammel Cykle Klub
9 Jørgen Nielsen - Hammel Cykle Klub
10 Jan Hansen - Mountainbike Club Vejle
11 Henrik Jappe - Roskilde Mountain Bike Klub
12 Jens Elsborg - Fredericia Cycle Club
13 Kaj Trans - Morsø Cykel Klub
14 jesper hvisthule - Elite Cycling Snejbjerg
15 Jesper Færch - Aarhus Cycling (AaC)
16 Johannes Pedersen - Elite Cycling Snejbjerg
17 Christian Helweg - HMTBK
18 HENRIK SVARRE - Holte Cykel Klub
19 Jonny Jørgensen - Randers Cykleklub af 1910
20 Gunnar Knudsen - Elite Cycling Snejbjerg
H60
1 Peter Andersen - Racing89ers
2 Hans Jørgen Hellerup - Nr Søby Cykel Klub
3 Jens Peter Frederiksen - Cykling Odense
U19
1 Jakob Toft Pedersen - Hammel Cykle Klub
2 Alfred Thoft Christiansen - Aalborg Mountainbikeklub
3 Simon Bak - Cykling Odense
4 Mads Weiss Nielsen - Kaloe MTB
5 Nikolaj Vinter - Hammel Cykle Klub
6 Mikkel Kastrup - Rold Skov MTB
7 Matias Uhrenholt - Hobro Cykle Club af 1938
8 Kasper Kragbæk Kristensen - Team Rold Skov Elite
U17
1 Hans Landbo - Holte MTB Klub
2 Ian Millennium - Lexware Mountainbike Team
3 Tobias Lillelund - Herning Cykle Klub
4 Mikkel Jørgensen - Holstebro Cycleclub af 1960
5 Palle Fjord - Mountain Bike Klub Silkeborg
6 Gustav Rønn - Cykle Clubben Hjørring
7 Julius Skovmand Lomholt - Cykle Clubben Hjørring
8 Oliver Vedersø Sølvhøj - Mountainbike Club Vejle
9 Lauge Andersen - Slagelse Mountainbike
10 Frederik Christoffersen - Mountainbike Club Vejle
11 Kristian Paarup - Aalborg Mountainbikeklub
12 Peter Asbjørn Hansen - Svendborg Mountainbike Klub
13 Joshua Amos Gudnitz - Cykleklubben Fix Rødovre
14 Mathias Porsmose Andersen - Cykle Clubben Hjørring
15 Kasper Emil Zachariassen - Mountain Bike Klub Silkeborg
U17P
1 Sofie Heby Pedersen - Aalborg Mountainbikeklub
2 Elvine Margrethe Brun Gadeberg - Holstebro Cycleclub af 1960
3 Liv Andersen - Slagelse Mountainbike
4 Bjørk Jørgensen - Amager Cykle Ring
D40
1 Kristine Nørgaard - Hareskov Cykel Klub
2 Trine Dürr Grue - Viborg MTB
3 Bente Kortbæk Kibsgaard - Viborg MTB
4 Susanne Brun Gadeberg - Holstebro Cycleclub af 1960
5 Meg Duroux - Aalborg Mountainbike klub
6 Anette Millennium - Cykling Odense
7 Susanne Ottosen - Svendborg Mountainbike Klub
Annonce
Annonce
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce