Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Resultater fra dagens enkeltstart, de sjællandske mesterskaber, i Kalundborg.
Annonce
Det næstsidste danske landevejsløb i denne sæson blev i dag afviklet i Kalundborg, da Tissø CR afholdt Dragsholm Sparekasse løbet, der var de sjællandske mesterskaber i enkeltstart. I morgen køres det sidste landevejsløb, der er et linjeløb omkring Tølløse.
Dagens enkeltstart endte i A-klassen med sejr til Martin Toft Madsen (Bornholm Pro Cycling) foran Rasmus Mygind (Team Designa Køkken – Knudsgaard) og holdkammeraten Christian Juul Andreasen. Hos kvinderne imponerede Britt Lauenborg (Blue Water Ladies), da hun slog den dobbelte danske mester, Cathrine Grage (Hvidovre CK).
Alle resultaterne kan ses herunder.
A (25 km)
1 Martin Toft Madsen - Bornholm Pro Cycling 31.45.510
2 Rasmus Mygind - Team Designa Køkken - Knudsgaard 32.01.577
3 Christian Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling 32.13.580
4 Jacob Linkis - Odder CK 32.24.100
5 Simon Holm Jacobsen Eiby - Team Lyngby CC 32.33.327
6 Anders Damgaard Christiansen - BikeToyz - Kvickly Odder 32.44.670
7 Jesper Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling 32.51.133
8 Andreas Dall-Jepsen - Team Lyngby CC 32.56.210
9 Mikkel Black Christensen - Odder CK 33.38.497
B (25 km)
1 Jesper Nielsen Herning CK 32.20.017
2 Martin Hammer Larsen Hvidovre CK 32.54.867
3 Anders Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 33.07.307
4 Jesper Dünweber Darre ABC 33.35.217
5 Henrik Scharling Greve CC 33.39.957
6 Lars Aagaard Hansen Cycling Langeland 33.42.347
7 Casper Juel Jensen Rungsted CK 33.49.153
8 Morten Tillquist Nielsen Sorø BC 33.53.010
9 Steffen Thomsen DCR Ballerup 34.02.853
10 Christian Flindt-Larsen Politiets CA 34.09.667
11 Joakim Mikkel Svensson ABC 34.16.430
12 Mathias Lindberg Mortensen DCR Ballerup 34.33.667
13 Tommy N. S. Cramer Greve CC 34.37.363
14 Sebastian Juul ABC 34.42.290
15 Christian Elbæk Silkeborg IF Cykling 34.51.817
16 Bo Simonsen Køge CR 34.55.203
17 Brian Jørgensen Team Cycling Ringsted 35.00.687
18 Nicolaj Amping Cykling Odense 35.12.017
19 Peter Visby CK FIX Helsingborg 35.57.210
20 Morten Husted Permin Ordrup CC 36.03.667
21 Nicolai Stegmann Næstved BC 36.53.913
C (25 km)
1 Kristoffer Damberg ABC 34.24.543
2 Kristian Olsen Roskilde CR 34.33.047
3 Anders Jellhede CK Ringen 36.09.223
4 Mads Frank Hansen Kolding BC 36.27.613
5 Fredrik Bengtsson CK Ringen 36.40.297
6 Lasse Jakobsen Hvidovre CK 36.42.370
7 Michael Munch Køge CR 37.55.830
8 Mikkel Worm Slagelse CR 38.50.447
Junior (25 km)
1 Daniel Rehn Team Pythonpro.com 33.01.607
2 Emil Wang ABC 33.16.857
3 Christoffer Lisson Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 33.31.090
4 Magnus Bak Klaris Team Amager-Fix Junior 33.58.257
5 Patrick Olesen Team Roskilde Junior 34.14.850
6 Mathias Nørgård Villadsen Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 34.30.537
7 Daniel Henning Hartvig ABC 34.33.607
8 Mathias Strange Hansen Silkeborg IF Cykling 34.47.440
9 Andreas Pihl Nielsen ABC 34.54.083
10 Jeppe Tølløse Team Pythonpro.com 35.03.620
11 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen Team Amager-Fix Junior 36.31.183
12 Simon Gaal Team Pythonpro.com 36.34.133
13 Andreas Rifsdal Jedig ABC 36.50.677
14 Lasse Andersen Slagelse CR 38.54.540
15 Kristoffer Dahl HFCK 39.26.997
16 Rasmus Ulstrup Kunosson Holbæk CR 40.04.013
D (25 km)
1 Lennart Bach Nielsen KCK Herlev 34.31.487
2 Morten Hansen Roskilde CR 34.34.327
3 Nikolaj Hansen Ishøj motion 35.26.693
4 Jeppe Kollat Jensen ABC 35.27.313
5 Per Holst Menander Thy CR 36.24.740
6 Peter Carstensen ABC 36.35.940
7 Henrik Andersen FBL 36.56.370
8 Martin Sandel Hansen Amager CR 37.02.750
9 Bjarke Thyrrestrup Hvidovre CK 38.11.707
10 Jesper Scharling Sørensen Ordrup CC 38.22.503
11 Claus Sørensen IMCC 39.05.240
12 Jan Normann KCK Herlev 39.23.760
13 Anders Sørensen CK Kronborg 39.37.240
14 Kenneth Mørk Chmielowski Næstved BC 42.39.477
H40 (25 km)
1 Flemming Kirkegaard ABC 33.33.953
2 Klaus Pedersen CK Djurs 34.04.877
3 Michael Baunsgaard DCR Ballerup 34.51.470
4 Jan Værnhøj Pedersen LFCK 34.53.223
5 Michael Ishøi Køge CR 34.56.930
6 Thomas Roeder DBC 35.02.780
7 Claus Toftegaard Hansen Hvidovre CK 35.16.350
8 Lars Schmidt Hvidovre CK 35.39.500
9 Jesper Bødker Buchtrup Team Cycling Ringsted 35.43.363
10 Henrik Sass Næstved BC 35.44.507
11 Klaus Skjoldann Nielsen Ordrup CC 35.54.140
12 Niels Kaare Jensen Herning CK 36.08.520
13 Ron Levy FBL 36.09.593
14 kenneth Iversen KCK Herlev 36.17.970
15 Michael Bornak CC Hillerød 36.53.103
16 Stig Andersen Sorø BC 37.37.027
H50 (25 km)
1 Thomas Kyng ABC 35.23.657
2 Poul Petersen CK Kronborg 35.48.837
3 Klaus Pedersen Greve CC 37.05.207
4 Torben Nielsen Politiets CA 37.07.000
5 Anders Christoffersen Køge CR 37.09.373
6 Jan Bo Hansen CC Hillerød 37.14.750
7 Flemming Thestrup DBC 37.20.677
8 Christian Visby CK FIX Helsingborg 37.27.623
9 Jørn Christiansen Ordrup CC 37.27.857
10 Michael Elmstrøm Tissø Cykel Ring 37.38.113
11 Jens Peter Larsen Slagelse CR 37.50.777
12 John Frejlev LFCK 38.05.100
13 Lars Christoffersen Køge CR 40.52.020
H60 (15 km)
1 John Larsen Svendborg CC 24.16.367
2 Johan Peder Hansen Hobro CK38 25.04.367
3 michael ostenfeldt Andersen Politiets CA 25.42.923
4 Niels Klevang Sølvason DBC 25.57.777
5 Peter Møller Jensen Amager cr. 27.46.253
Dame A (25 km)
1 Britt Lauenborg Blue Water Ladies 35.50.320
2 Cathrine Grage Hvidovre CK 36.43.537
3 Kristina Morin CK Ringen 37.37.593
4 Ditte Clausen ABC 39.03.650
Dame Junior (15 km)
1 Yasmin Jensen Team Cycling Ringsted 27.46.143
U17 (15 km)
1 Frederik Rodenberg Madsen DCR Ballerup 22.29.637
2 Rasmus Bøgh Wallin Amager CR 22.32.397
3 Niklas Larsen Slagelse CR 22.38.080
4 Jonas Petersen DCR Ballerup 22.38.527
5 Mads Olander Hjort Næstved BC 22.45.633
6 Frederik Nymann Christiansen Køge CR 22.45.703
7 Gustav Chalmer Vinding Lyngby CC 22.52.337
8 Nicolai Petersen Amager CR 22.55.740
9 Jacob Michelsen CK Fix 23.10.287
10 Maximilian Hoffmann Amager CR 23.11.023
11 Helmut Wacker Roskilde CR 23.15.070
12 Rasmus Lund Pedersen Cykling Odense 23.29.907
13 Mathias Fabian Klokholm Lyngby CC 23.30.993
14 Silas Toftemark Roskilde CR 23.39.047
15 Anders Fynbo Greve CC 23.41.623
16 Mathias emil thorup Laursen DCR Ballerup 23.42.260
17 Lasse Højlund Johansen KCK Herlev 23.45.937
18 Daniel Jensen Team Cycling Ringsted 23.46.083
19 Mathias Dahl Pedersen Næstved BC 23.54.873
20 Adam Kviesgaard Christensen KCK Herlev 24.00.070
21 Nicklas Falk Rasmussen Slagelse CR 24.04.087
22 Frederik Bohé CC Hillerød 24.12.280
23 Thomas Brayan-Lund CK Kronborg 24.17.987
24 Julian Suhr Næstved BC 24.20.260
25 Martin Printz Nielsen Team Cycling Ringsted 24.20.327
26 Andreas Lorentz Kron DCR Ballerup 24.24.173
27 Mads Berg Slagelse CR 24.26.653
28 Holger C. Nyeland Ehlers Lyngby CC 24.30.013
29 Joakim Lisson Tissø Cykel Ring 24.31.610
30 Magnus Andersen Næstved BC 24.33.757
31 Mathias Hannibal Christiansen Roskilde CR 24.38.227
32 Lasse Lindberg Mortensen DCR Ballerup 25.01.287
33 Kristian Jakubowski Havn CK Fix 25.14.607
34 Patrick Grønsund Greve CC 25.19.053
35 August C.Nyeland Ehlers Lyngby CC 26.03.710
36 Mohamed Mujel Næstved BC 26.31.777
U15 (15 km)
1 Julius Johansen CC Hillerød 22.58.170
2 Mathias Alexander E. Larsen Roskilde CR 24.03.807
3 Frederik Bisp Høeg CC Hillerød 24.25.677
4 Frederik Dyrmose Jørgensen Køge CR 24.37.657
5 Frederik Irgens Jensen Slagelse CR 24.39.070
6 Anders Mielke Roskilde CR 24.56.463
7 Phillip Christian Vejre Lyngby CC 24.56.897
8 Søren Hjalte Steinholm Haderslev Starup CK 24.57.703
9 Rasmus Dahlmann Greve CC 25.02.653
10 Absalon Billehøj Amager CR 25.07.847
11 Christian Damgaard Ordrup CC 25.11.790
12 Martin Omarsson Mollerup CK Kronborg 25.14.807
13 Sebastian Rathje Andersen Næstved BC 25.20.700
14 Frederik Bæts Kristensen Næstved BC 25.23.377
15 Peter Haslund Næstved BC 25.23.457
16 Kristian Kaimer Eriksen CK Fix 25.23.887
17 Timothy Berthol Hansen Ordrup CC 25.29.430
18 Jacob Lillelund Næstved BC 25.32.930
19 Rasmus Stigaard Rødekro CC 25.34.127
20 Adam Toftemark Roskilde CR 25.36.980
21 Peter Gylling CK Fix 25.43.713
22 Carl Erik Schoulgin Sørensen CK Kronborg 25.49.267
23 Christian Gundersen Lyngby CC 26.20.007
24 Luca Ryberg Lonardi Team Cycling Ringsted 26.33.827
25 Mathias Bressendorff Jacobi DCR Ballerup 26.48.650
26 Kenneth Quistgaard Køge CR 26.56.607
27 Casper Olsson CC Hillerød 26.57.977
28 Rasmus Nejrup Roskilde CR 27.08.057
29 Rasmus Klinge Linneberg DCR Ballerup 27.11.197
30 Nicolai Hjortstrand Luthmann Slagelse CR 27.15.997
31 Andreas Lund Andresen CK Fix 27.31.770
32 Andreas Sørensen Tissø Cykel Ring 28.28.373
33 Joakim N. Jensen Køge CR 28.31.230
34 Lucas Norman Gude KCK Herlev 29.40.150
35 Mads Pals Thomassen Ordrup CC 30.01.200
U16P (15 km)
1 Caroline Bohé CC Hillerød 27.13.263
2 Johanne Marcher NBC 28.37.847
3 Simone Rasmussen CC Hillerød 32.06.617
U13 (10 km)
1 Peter Busk Køge CR 17.22.897
2 Malthe Kenian Urban Munch CK FIX 18.14.490
3 Kristoffer Ingemann Jørgensen Roskilde CR 18.35.027
4 Victor Fuhrmann Desimpelaere Køge CR 18.36.687
5 Joshua Amos Gudnitz CK Kronborg 18.38.813
6 Kresten Andersen Næstved BC 18.50.773
7 Thomas Rald Kaspersen KCK Herlev 18.56.010
8 Malthe Jack Hansen Roskilde CR 19.09.187
9 Nicklas Ole Hansen Tissø Cykel Ring 19.09.717
10 Kaare G.Siigaard Hansen CK Fix 19.15.917
11 Tobias Lund Andresen CK Fix 19.24.933
12 Magnus Munch Køge CR 19.32.840
13 Noah Austin Roskilde CR 19.35.873
14 Tue Larsen Slagelse CR 20.17.333
15 Frederik Carstensen Slagelse CR 20.31.297
16 Jonathan S. Petersen Larsen CK Fix 20.38.323
17 Benjamin Hertz CK Fix 20.39.050
18 Felix Clausen Amager CR 20.52.383
19 Magnus Travn Rost Slagelse CR 20.52.383
20 Ansgar Billehøj Amager CR 21.31.907
21 Gustav Bøgvad Levå Næstved BC 22.07.237
U13P (10 km)
1 Mie Olander Hjort Næstved BC 19.46.587
U11 (10 km)
1 DCR Ballerup 18.44.510
2 Gustav Wang CK Fix 19.02.287
3 Julius Skovmand Lomholt CCH Hjørring 19.31.927
4 Oliver Lynge Hoby Køge CR 19.38.230
5 Kasper Gylling CK Fix 20.00.977
6 Frederik Stigaard Rødekro CC 20.31.387
7 Næstved BC 20.45.783
8 Magnus Kisum Roskilde CR 20.47.463
9 Casper R Petersen HFCK 21.09.863
10 Elias Martin Modest Hvidovre CK 22.31.097
11 Frederik Gert Lund Næstved BC 23.19.913
Annonce
Annonce
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
Itzulia Basque Country(2.UWT) 01/04-06/04
Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04
Région Pays de la Loire ...(2.1) 02/04-05/04
Paris-Roubaix Femmes(1.WWT) 06/04
Paris-Roubaix(1.UWT) 07/04
Giro della Città Metropo...(1.1) 07/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce