Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Søndag blev der kørt licensløb i Haderslev, som gav følgende resultater.
Annonce
A - 137,0 km
1 Morten Gadgaard - Herning Cykle Klub 03.15,57
2 Jesper Odgaard Nielsen - Team Designa Køkken - Knudsgaard
3 Nils Lau Nyborg Broge - Randers Cykleklub af 1910
4 Simon Gaál - Næstved Bicycle Club
5 Søndre Linstad-Hurum - Kristiansand CK
6 Jonas Nordkroggård - Team ABC Elite
7 Anders Krogh Jensen - Randers Cykleklub af 1910
8 Elias Angell Spikseth - Frøy bianchi
9 Kasper Linde Jørgensen - Riwal Platform Cycling Team
10 Eskil Vammen - Cykle Klubben Aarhus
11 Andreas Holm Gylling - Team Jutlander Bank
12 Kasper Würtz Schmidt - Randers Cykleklub af 1910
13 Jakob Frandsen - Cykel Klubben Djurs
14 Åge Ljøstad Nilsen - Kristiansand CK
15 Emil Wårsøe - Team Designa Køkken - Knudsgaard 03.16,02
16 Mikkel Bahnsen - Randers Cykleklub af 1910 03.16,06
17 Asger Kolding - Aalborg Cykle-Ring 03.16,08
18 Christoffer Lisson - Team Designa Køkken - Knudsgaard 03.16,14
19 Christian Nyvang Lund - Team Designa Køkken - Knudsgaard 03.16,29
20 Jesper Hansen - Team Designa Køkken - Knudsgaard 03.16,37
21 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen - Team Designa Køkken - Knudsgaard
22 Mads Hardahl - Aalborg Cykle-Ring 03.16,53
23 Torkil Veyhe - Odder Cykel Klub 03.16,55
24 Joakim Mikkel Svensson - C.C. Gladsaxe 03.18,50
25 Frederik Zeuner - Herning Cykle Klub 03.19,08
26 Nicolaj Steen - Horsens Amatør Cykleklub 03.19,10
27 Mathias Christensen - Odder Cykel Klub 03.21,34
28 Roald Saltnes - Kristiansand CK
29 Jacques Stilling - Randers Cykleklub af 1910 03.21,38
30 Martin Stendahl - Team Vestfold Elite
31 Jørn Fjeldavlie - Team Vestfold Elite
32 Aleksej Calmann - Team Jutlander Bank
33 Christian Truelsen Elbæk - Team Jutlander Bank
34 Alexander Brøchner - Odder Cykel Klub
35 Hans-Tore Ebeltoft Andersen - Kristiansand
36 Christian Jersild Jensen - Team Jutlander Bank 03.26,27
B - 110,0 km
1 Jeppe Norup Dal Cykle Klubben Aarhus 02.41,23
2 Jes Steengaard Cykle Klubben Aarhus
3 Nikolaj Høyen Gudiksen Nr. Søby Cykel Klub 02.41,34
4 Simon Hamann Larsen Herning Cykle Klub 02.41,58
5 Jannik Hyldtoft Hansen Tønder Amatør Cykle Ring
6 Jonas Rasmussen Middelfart Cykel Club
7 Sebastian Bisgaard Sauer Mikkelsen Aalborg Cykle-Ring 02.42,01
8 Mathias Dalum Herning Cykle Klub 02.42,13
9 Lasse Panduro Nielsen Silkeborg I.F. Cykling 02.42,15
10 Torleif Røberg Fredericia Cycle Club 02.42,47
11 August Mors Poulsen Team Jutlander Bank 02.44,23
12 Mathias Bregnhøj Odder Cykel Klub 02.44,31
13 Steffen Nielsen Aalborg Cykle-Ring 02.44,45
14 Steen Skov Laursen Silkeborg I.F. Cykling 02.47,14
15 Steffan List Bov Cykle Club
16 Frederik Rosenbæk Cykling Odense 02.48,57
17 Christian Vaaben Hammel Cykle Klub 02.54,42
C - 110,0 km
1 Thomas Ricken Gjødsbøl Give Cykelklub (elite) 02.51,53
2 Casper Nissen Cykle Klubben Aarhus
3 Jonas Brunholm Jensen Silkeborg I.F. Cykling 02.57,17
4 Thomas Jepsen Sønderborg Cykle Klub 02.57,31
5 Kasper Kirch Gade Cykle Klubben Aarhus
6 Christian Bisgaard Sauer Mikkelsen Aalborg Cykle-Ring
7 Paw Sørensen Aalborg Cykle-Ring
8 Tim Rasmussen Cykle Klubben Aarhus
9 René Solberg Jensen Give Cykelklub (elite)
10 Florian Schneider Cykle Klubben Aarhus
11 Nikolaj Friis Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
12 Mike Isaksen Skive Cykle Klub 02.57,35
13 Rolf Petersen RBC 02.59,10
D - 82,0 km
1 Casper Hougaard Jensen Vejen Bicykle Club 02.12,37
2 Niclas Kjærhus Sørensen Horsens Amatør Cykleklub
3 Kim Ternstrøm Tønder Amatør Cykle Ring
4 Carsten Boel Haderslev Starup Cykelklub
5 Danny Troest Petersen Aalborg Cykle-Ring
6 Kim N. Skytte Brædstrup Cykel Klub
7 Morten Valgren Andersen Thy Cykle Ring
8 Jesper Attermann Cykle Klubben Aarhus
9 Jonas Rernböck Holstebro Cycleclub af 1960
10 Simon Madsen Sønderborg Cykle Klub
11 Oliver Mølgaard Silkeborg I.F. Cykling
12 Martin Laurits Nielsen Cykling Odense
13 Stefan Ryom Odder Cykel Klub
14 Martin Søvsø Thy Cykle Ring
15 Kristian Lilliendal Cykling Odense
16 Matias Führing Pedersen Cykling Odense
17 Jacob Nordlander Skanderborg Cykelklub Motionsafd.
18 Nicklas Jensen Thy Cykle Ring
19 Asger Brix Pedersen Cykel Klubben Djurs
20 Kristian Eriksen Cykle Klubben Aarhus
21 Toke Karbo Kolding Bicycle Club
22 Søren Damgaard Nr. Søby Cykel Klub
23 Claus Lund Horsens Amatør Cykleklub
24 Kim Thomsen Give Cykelklub (elite) 02.16,15
25 Kevin Jensen Thy Cykle Ring 02.35,51
Junior - 110,0 km
1 Rasmus Klinkgaard Riwal Cycling - Climacell - Junior 02.41,19
2 Kristian Arnth Sørensen Giordana Isaac Cycle Herning
3 Silas Zacharias Clemmensen Aalborg Cykle-Ring 02.41,23
4 Kasper Andersen Giordana Isaac Cycle Herning 02.42,16
5 Peter Kjær Nielsen Team PythonPro.Com
6 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke Riwal Cycling - Climacell - Junior
7 Marius Therkildsen Team PythonPro.Com
8 Nikolaj Jeppe Team Bravida - Georg Berg
9 Mikkel Dreyer Nielsen Aalborg Cykle-Ring
10 Jesper Sommer Jensen Odder Cykel Klub
11 Jens Høj Jørgensen Riwal Cycling - Climacell - Junior
12 Andreas Aidel Hammel Cykle Klub
13 Thomas Henningsen Team Bravida - Georg Berg
14 Niklas Larsen Team PythonPro.Com 02.42,20
15 Peter Roed Knudsen Riwal Cycling - Climacell - Junior 02.42,20
16 Alexander Møller Riwal Cycling - Climacell - Junior
17 Mikkel Fenneberg Team Bravida - Georg Berg
18 Louis Sørensen Team Bravida - Georg Berg
19 Tore Thøgersen Riwal Cycling - Climacell - Junior 02.42,25
20 Oliver Rosenbæk Team Campus Vejle 02.42,28
21 Jonas Vingegaard Rasmussen Odder Cykel Klub 02.42,49
22 Jonas Nordal Jakobsen Team Campus Vejle 02.47,26
23 Sebastian Schjødt Riwal Cycling - Climacell - Junior 02.56,57
24 Villads Aase Ellebjerg Team Campus Vejle 02.57,17
25 Frederik Jeppesen Odder Cykel Klub 02.58,56
26 Jesper Schultz Giordana Isaac Cycle Herning 03.00,04
Dame B - 82,0 km
1 Else Lund - Hammel Cykle Klub 02.28,18
Dame Junior - 82,0 km
1 Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen K C K Herlev 02.28,15
2 Maria Elstrøm Jensen Hedensted Cykel Klub 02.28,15
Veteran H40 - 110,0 km
1 Bo Boi Per P. Cykler 02.49,16
2 John Grøndahl Fuglsang Thy Cykle Ring
3 Flemming Steen Horsens Amatør Cykleklub
4 Henrik Jensen Randers Cykleklub af 1910 02.49,18
5 Peter Holm Nielsen Cykle Klubben Aarhus 02.49,25
6 Kim Lambæk Vejen Bicykle Club 02.49,32
7 Morten B. Andersen Fredericia Cycle Club
8 Peter Bang Fredericia Cycle Club
9 Hans Christian Iversen Haderslev Starup Cykelklub
10 Michael Godskesen Silkeborg I.F. Cykling
11 Robert Følbæk Brædstrup Cykel Klub
12 Finn Yding Sørensen Horsens Amatør Cykleklub
13 jacob holk Cykling Odense
14 Claus Schou Nielsen Kolding Bicycle Club
15 Henrik Kücken Rødekro Cykle Club - RKCC
16 Erik Zoega Nyborg Cykle Klub
17 Lars T Sørensen Brædstrup Cykel Klub
18 Peter Faldt Jensen Fredericia Cycle Club
19 Christian Brandt Pedersen Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02.49,52
20 Jan Birk Oxlund Vejen Bicykle Club 02.50,01
21 Morten Mejsen Westergaard Vejle Cykel Klub
22 Brian Johnsen Silkeborg I.F. Cykling 02.51,02
23 Dennis Boje Nissen Tønder Amatør Cykle Ring
24 carsten petersen Silkeborg I.F. Cykling 02.51,06
25 Carsten Madsen Haderslev Starup Cykelklub 02.53,47
26 Azael Larsen Sønderborg Cykle Klub 03.05,39
Veteran H50 - 82,0 km
1 Claus Wårsøe Cykling Odense 02.12,04
2 Jan Bender Nielsen Nyborg Cykle Klub
3 Hans Jørgen Hellerup Nr. Søby Cykel Klub
4 Niels Bo Søndergaard Odense Politis Idrætsforening
5 Lars-Bo Marcussen Sønderborg Cykle Klub
6 Roy Andersen Randers Cykleklub af 1910 02.12,06
7 Jan Værnhøj Pedersen Ordrup Cykle Club
8 Carsten Quottrup Cykle Klubben Aarhus
9 Ole Thøgersen Nyborg Cykle Klub
10 martin young Kolding Bicycle Club
11 Mathias STURM Kieler RV
12 Klaus Møller Cykel Klubben Djurs
13 Lars Dalgas Odder Cykel Klub 02.12,10
14 Jørgen Friis Kjeld Middelfart Cykel Club 02.18,43
15 Benny Jørgensen Hammel Cykle Klub
16 Jørn Nielsen Sønderborg Cykle Klub 02.18,45
Veteran H60 - 82,0 km
1 Ove Birk Cykle Clubben Hjørring 02.19,45
2 Søren Vagtholm Cykling Odense
3 Heinz Gerhardt Terndrup Nyborg Cykle Klub 02.28,15
4 Peter Broe Cykle Klubben Aarhus 02.28,17
5 Bent Lindstrøm Vejen Bicykle Club 02.33,38
6 chres christensen Cykel Klubben Djurs 02.50,00
U17 - 82,0 km
1 Alexander Salby Rødekro Cykle Club - RKCC 02.04,29
2 Andreas Stenger Føhns Herning Cykle Klub
3 Jorn Oerlemans Horsens Amatør Cykleklub
4 Daniel Vestergaard Villadsen Herning Cykle Klub
5 Christian Gorm Albrechtsen Herning Cykle Klub
6 Nick Brigsted Horsens Amatør Cykleklub 02.04,32
7 Anders Lilliendal Cykling Odense 02.04,34
8 Morten Hulgaard Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02.04,39
9 Jakob Olsen Silkeborg I.F. Cykling
10 Nikolaj Vejby Møller Cykel Klubben Djurs
11 Mathias Mortensen Kolding Bicycle Club 02.06,17
12 Mads Schelde Berg Slagelse Cykle Ring 02.06,26
13 Frederik Eriksen Silkeborg I.F. Cykling 02.06,27
14 Jakob Hansen Herning Cykle Klub
15 Lauritz Aarslev Cykel Klubben Djurs
16 Nicolai Clausen Herning Cykle Klub
17 Rasmus Stigaard Rødekro Cykle Club - RKCC
18 Gustav Schmidt Ruager Cykling Odense
19 Andreas Knudsen Silkeborg I.F. Cykling
20 Jonas Frederik Banke Middelfart Cykel Club
21 Jonas Haugsted Gemmer Horsens Amatør Cykleklub
22 Benjamin Irving Cykle Clubben Hjørring
23 Mads-Emil Gaardsvig Christensen Cykling Odense
24 Sebastian Rathje Andersen Næstved Bicycle Club
25 Jeppe Klein Jensen Haderslev Starup Cykelklub
26 Jannik Ljungdahl Greve Cykle Club
27 Anders Alnor Mathiasen Hedensted Cykel Klub
28 Carl Christian Møller Thiesen Silkeborg I.F. Cykling 02.06,30
29 Mikkel Beck Olsen Randers Cykleklub af 1910
30 Daniel Kirkegaard Larsen Cykling Odense 02.06,40
31 Niklas Spilcker Jacobsen Silkeborg I.F. Cykling
32 Asbjørn Ravn Rasmussen Hammel Cykle Klub 02.13,58
33 Aksel Josiasen Cykel Klubben Djurs
34 Rasmus Rauch Jensen Cykling Odense 02.14,04
35 Mathias Enghuus Cykling Odense 02.17,03
36 Oliver Boel Haderslev Starup Cykelklub 02.26,42
37 Oliver Farving Randers Cykleklub af 1910 02.26,43
38 Kasper Østergaard Nielsen Aalborg Cykle-Ring
39 Frederik Henriksen Odder Cykel Klub 02.36,04
40 Christoffer Bjerre Cykling Odense 02.37,32
41 Oliver Testrup Vad Vejen Bicykle Club 02.44,42
42 Karl Klinge Middelfart Cykel Club
U16 piger - 41,0 km
1 Lærke Elstrøm Jensen Hedensted Cykel Klub 01.15,38
2 Freja-Louise Algren Nielsen Horsens Amatør Cykleklub
3 Katrine Vestergaard Herning CK 01.32,03
U15 drenge - 41,0 km
1 Søren Wærenskjold Kristoansand ck 01.15,36
2 Frederik Thomsen Cykling Odense
3 jacob Hindsgaul Middelfart Cykel Club
4 Frederik Wandahl Höllviken CK
5 Aksel Bech Skot-Hansen Cykel Klubben Djurs
6 Jonas Nybo Skive Cykle Klub
7 Jacob Juul Horsens Amatør Cykleklub
8 Lucas Wulff Odder Cykel Klub
9 Mads Degn Horsens Amatør Cykleklub
10 Magnus Fleron Juncker Cykleklubben Fix Rødovre
11 Nicolai Zinck Kristensen Hobro Cykle Club af 1938
12 William Blume Levy Horsens Amatør Cykleklub
13 Daniel Guld Cykel Klubben Djurs
14 Emil Klokkerholm Herning Cykle Klub
15 Emil Nykjær Vædeled Roed Cykling Odense
16 Birk Udengaard Hansen Silkeborg I.F. Cykling
17 Frederik Uhre Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
18 Mads Fenneberg Horsens Amatør Cykleklub
19 Anders Toft Nielsen Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
20 Anders Foldager Hammel Cykle Klub
21 peter friis løfstedt Herning Cykle Klub
22 Jakob Bødker Nr. Søby Cykel Klub
23 Casper Kaysen Hammel Cykle Klub
24 Jacob Eriksen Hammel Cykle Klub
25 Jonathan Damsgaard Hald Vejle Cykel Klub
26 Sebastian Waldhauer Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
27 Marcus Holm Herning Cykle Klub
28 Thomas Koldkjær Decker Aalborg Cykle-Ring
29 Nikolaj Petterson Cykling Odense
30 Jonas Myrup Laakkonen Cykling Odense 01.19,58
31 Tue Larsen Slagelse Cykle Ring 01.19,59
32 Rasmus Lindberg Give Cukel klub 01.23,06
33 Mikkel Vinding Grindsted Cykel Motion 01.24,23
34 Frederik Knudsen Hammel Cykle Klub
35 oliver nielsen Svendborg Cykle Club 01.25,56
U13 drenge - 27,0 km
1 Jacob Christensen Horsens Amatør Cykleklub 00.58,14
2 Oliver B. Søndergaard Silkeborg I.F. Cykling
3 Rasmus Madsen Herning Cykle Klub
4 Christian Spang Kjeldsen Silkeborg I.F. Cykling
5 Viktor Haubro Lind Nr. Søby Cykel Klub
6 Dennis Lock Kolding Bicycle Club
7 Mathias Møller Jørgensen Give Cykelklub (elite)
8 Frederik Bjørn Sørensen Cykle Klubben Aarhus
9 Lukas Lund Sørensen Cykle Klubben Aarhus 00.58,21
10 Benjamin Kolze Changizi Silkeborg I.F. Cykling
11 Aksel Klinge Middelfart Cykel Club 00.58,22
12 Andreas Læssø Unger Hedensted Cykel Klub 00.58,39
13 Askild Brønmo Odder Cykel Klub 00.59,23
14 Mads Jensby Silkeborg I.F. Cykling 01.00,28
15 Alexander Solgaard Nielsen Kolding Bicycle Club 01.07,26
U13 piger - 27,0 km
1 Gullborg Guttesen Give Cykelklub (elite) 00.58,27
2 Alberte Juul Horsens Amatør Cykleklub 01.13,32
U11 drenge - 13,0 km
1 Rasmus Perto Cykel Klubben Djurs 00.35,33
2 Kevin Biehl Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
3 Oliver Juul Mortensen Cykling Odense 00.35,51
4 Sebastian B. Søndergaard Silkeborg I.F. Cykling
5 Peter Dyhr Verdi Cykling Odense 00.35,54
6 Noah Wulff Odder Cykel Klub 00.36,21
7 Jens Otto Møller Haderslev 00.43,28
U11 piger - 13,0 km
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen Cykle Klubben Aarhus 00.36,50
2 Josefine Jensby Silkeborg 00.46,35
Annonce
Annonce
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
Itzulia Basque Country(2.UWT) 01/04-06/04
Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04
Région Pays de la Loire ...(2.1) 02/04-05/04
Paris-Roubaix Femmes(1.WWT) 06/04
Paris-Roubaix(1.UWT) 07/04
Giro della Città Metropo...(1.1) 07/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce