Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Resultater fra JE.dk Løbet Herning
15. maj 2016 19:29 af Anders AskholtFoto: Frederik Muff

I dag blev der kørt JE.dk Løbet Herning med deltagelse fra de bedste danske kontinentalhold. I A-klassen blev det til solosejr til Torkil Veyhe fra Team WeBike-CK Aarhus foran Andreas Stokbro (Riwal) med Emil Vinjebo (Giant Scatto) som sidste mand på podiet. Ved damerne vandt Pernille Mathiesen (Team BMS-Birn) foran Susanne Andersen (Stavanger SK) og Amalie Dideriksen (Boels-Dolmans). I morgen køres sidste afdeling i Marcello Bergamos Pinsecup - denne foregår i Hammel.

Klasse: Herre A  Distance: 155 km.

1 Torkil Veyhe - Team WeBike-CK Aarhus 03.24,54
2 Andreas Stokbro Nielsen - Riwal Platform Cycling Team 03.25,02
3 Emil Nygaard Vinjebo - Team Giant Scatto U23 s.t.
4 Thomas Nybo Riis - Team TREFOR s.t.
5 Kasper Würtz Schmidt - Frederikshøj Cycling Club 03.25,08
6 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen - Team WeBike-CK Aarhus 03.25,10
7 Mark Sehested Pedersen - Team TREFOR s.t.
8 Jesper Odgaard Nielsen - coloQuick - CULT s.t.
9 Martin Mortensen - One Pro Cycling 03.25,19
10 Jannik Hyldtoft Hansen - Team Almeborg-Bornholm 03.25,19
11 Morten Øllegaard - Riwal Platform Cycling Team s.t.
12 Jakob Frandsen - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
13 Rasmus Christian Quaade - Team Stölting s.t.
14 Rasmus Mygind - Riwal Platform Cycling Team 03.25,40
15 Niklas Eg - Team TREFOR 03.25,42
16 Thomas Edemann Jensen - Odder Cykel Klub 03.26,20
17 Peter Kjær Nielsen - Herning Cykle Klub s.t.
18 Nils Lau Nyborg Broge - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
19 Mikkel Bahnsen - Frederikshøj Cycling Club 03.26,29
20 Jesper Bundgård Vinkel - Riwal Platform Cycling Team 03.28,00

 

Klasse: Herre B  Distance: 124 km.
1  Nils Eigil Bradtberg - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02.52,42
2  Hafsteinn Ægir Geirsson - Reykjavik Cykle Klub 02.52,43
3  Rasmus Fjordside Lehrmann - Frederikshøj Cycling Club 02.52,51
4  Niels Leervad Lambertsen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02.52,52
5  Rasmus Hvarre - Randers Cykleklub af 1910 02.52,54
6  Jonas Rernböck - Odder Cykel Klub 02.53,39
7  Tore Thögersen - Cykling Odense s.t.
8  Kasper Thomsen - Ordrup Cykle Club 02.53,47
9  Henrik Bisgaard - Skovmose Thy Cykle Ring s.t.
10  Peter Roed Knudsen - Cykling Odense s.t.
11  Frederik Lund - Odder Cykel Klub 02.53,52
12  Casper Steen - Vejle Cykel Klub s.t.
13  Emil Lang Skovbølling - Fremad Odense Cykelklub s.t.
14  Eskil Vammen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
15  Jeppe Aaskov Pallesen - Hammel Cykle Klub s.t.

 

Klasse: Herre C  Distance: 93 km.
1  Michael Larsen - Frederikshøj Cycling Club 02.19,01
2  Nikolaj Fredsgaard - Cykle Klubben Aarhus 02.20,32
3  Matias Greve - Cykling Odense s.t.
4  Frederik Jeppesen - Odder Cykel Klub s.t.
5  Mads Søgaard Mondrup - Herning Cykle Klub s.t.
6  Patrick Bak Nielsen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
7  Frank Eriksen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
8  Magnus Francois Hoffmann - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
9  Ask Nørgaard - Svendborg Cykle Club - Sydfyn s.t.
10  Andreas Nielsen - Nyborg Cykle Klub s.t.
11  Christian Berg-Larsen - Amager Cykle Ring s.t.
12  Martin Holmbo Ørneholm - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
13  Peter Nielsen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
14  Thomas Hald - Fremad Odense Cykelklub s.t.
15  Palle Stefansen - Herning Cykle Klub s.t.

 

Klasse: Herre D  Distance: 93 km.
1  Nis Johan Holleufer - Cykle Klubben Aarhus 02.17,16
2  Rasmus Kusk - Cykle Klubben Aarhus s.t.
3  Nikolaj Køster - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02.17,18
4  Dan Wassmann - Politiets IF, Kbh-Cykling 02.18,36
5  Frederik Jernov - CK Aarhus s.t.
6  Jonas Knudsen - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
7  Thomas Jepsen - Sønderborg Cykle Klub s.t.
8  Rasmus Kolmos Schmidt - Sønderborg Cykle Klub s.t.
9  Carsten Boel - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
10  Danny Bak Pedersen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
11  Christian Axelsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
12  Troels Nielsen - Amager Cykle Ring s.t.
13  Mikkel Køster - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
14  Jesper Moltke Sørensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
15  Nicolai Ravn - Sydkystens Cycling s.t.

 

Klasse: Herre Junior  Distance: 124 km.
 1  Frederik Rodenberg Madsen - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02.54,11
2  Mikkel Bjerg - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
3  Johan Tiedemann Langballe - Team Herning CK Junior 02.54,22
4  Alexander Salby - Climacell Xtreme Odense 02.56,15
5  Kristian Kaimer Eriksen - Team ABC Junior s.t.
6  Mathias Larsen - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
7  Julius Johansen - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
8  Peter Haslund - Pythonprocom - Velowear s.t.
9  Mads Østergaard Kristensen - Team Herning CK Junior s.t.
10  Jan Lietzke - RG Hamburg s.t.
11  Anders Mielke - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02.56,20
12  Morten Hulgaard - Team ABC Junior s.t.
13  Mikkel Feldtmann Hansen - Hammel Cykle Klub s.t.
14  Karl Klinge - Team Mascot WorkWear s.t.
15  Carl Erik Schoulgin Sørensen - Pythonprocom - Velowear 02.56,25

 

Klasse: Dame Cup  Distance: 93 km.
1  Pernille Mathiesen - Team BMS BIRN 02.23,37
2  Susanne Andersen - Stavanger SK 02.25,49
3  Amalie Dideriksen - Boels-Dolmans Cycling Team s.t.
4  Christina Malling Siggaard - Team BMS BIRN s.t.
5  Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen - Team Rytger s.t.
6  Michelle Lauge Quaade - Amager Cykle Ring s.t.
7  Tine Rasch Hansen - Team BMS BIRN s.t.
8  Pernille Larsen Feldmann - Stavanger Sykleklubb s.t.
9  Amalie Winther Olsen - TWC Maaslandster Zuid-Limburg s.t.
10  Iben Bohé - Cycling Club Hiller¯d (CC Hiller¯d) s.t.
11  Rikke Lønne - Team Crescent DARE s.t.
12  Jeanette Arbjørk - Mølndals Cykelklubb s.t.
13  Moa Johansson - Mølndals CK s.t.
14  Simone Eg - Team BMS BIRN s.t.
15  Josefine Huitfeldt - Team Rytger s.t.

 

Klasse: Herre Veteran 40  Distance: 124 km.
1  Flemming Trøigaard - Holte Cykel Klub 02.56,54
2  Kenth Westergaard - Holte Cykel Klub s.t.
3  Kenneth Iversen - K C K Herlev s.t.
4  John Grøndahl Fuglsang - Thy Cykle Ring s.t.
5  Keld Fjord - Holte Cykel Klub s.t.
6  Steen Mørch - Amager Cykle Ring s.t.
7  Klaus Vesterlund Nielsen - Frederikshøj Cycling Club s.t.
8  Jens Frøslev-Nielsen - Værløse-Farum Cykelklub s.t.
9  Niels H. Leist - Ordrup Cykle Club s.t.
10  Mads Bugge Andersen - Hvidovre Cykle Klub s.t.
11  Steen Larsen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
12  Jan Birk Oxlund - Silkeborg I.F. Cykling 02.57,01
13  Flemming Steen - Horsens Amatør Cykleklub 02.57,51
14  Bo Boi - Elite Cycling Snejbjerg 02.59,54
15  Brian Poulsen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.

 

Klasse: Herre Veteran 50  Distance: 93 km.
1  Jesper Nielsen - Herning Cykle Klub 02.14,47
2  Bo Sommer - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
3  Kenneth Christensen - Cykelmotion Viborg 02.14,49
4  Morten B. Andersen - Fredericia Cycle Club s.t.
5  Hans Kristian Hoffmann - Hedensted Cykel Klub s.t.
6  Henrik Zachariassen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
7  Henrik Bjarne Jensen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
8  Torleif Røberg - Fredericia Cycle Club s.t.
9  Jan Lindberg - Birkerød Bicykel Club s.t.
10  Carsten Lindstrøm Nielsen - Herning Cykle Klub 02.14,52
11  Morten Møller Thomsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
12  René Ristau - Roadmasters cycling team 02.14,54
13  Laurits Thorning Jakobsen - Cykle Klubben Aarhus 02.14,57
14  Bo Hein - Dansk Bicycle Club 02.17,14
15  Stig Christensen - Ordrup Cykle Club s.t.

 

Klasse: Herre Veteran 60  Distance: 93 km.
1  Finn Korsgård - Elite Cycling Snejbjerg 02.33,23
2  Jens Pape - Hedensted Cykel Klub s.t.
3  Claus Larsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
4  Micael Becker - Politiets IF, Kbh-Cykling s.t.
5  Torben Flindt - Ordrup Cykle Club 02.33,27
6  Karsten Arnfeldt Olsen - Fredericia Cycle Club 02.34,04
7  Svend E. Hansen - Svendborg Cykle Club - Sydfyn 02.34,04
8  Manfred Bartsch - SG Athletico Büdelsdorf s.t.

 

Klasse: Herrer Veteran 70  Distance: 93 km.
  1  Peter Kondrup - Fredericia Cycle Club 02.37,32

 

Klasse: Drenge Ungdom  Distance: 93 km.
1  Oliver Wulff Frederiksen - Greve Cykle Club 02.16,18
2  Ludvig Anton Wacker - Roskilde Cykle Ring s.t.
3  Matias Gunnar Malmberg - Roskilde Cykle Ring s.t.
4  Frederik Wandahl - Roskilde Cykle Ring s.t.
5  Victor Fuhrmann Desimpelaere - Køge Cykel Ring s.t.
6  Malthe Munch - Greve Cykle Club s.t.
7  Einar Liseth Pedersen - Åsane Cykle Klubb s.t.
8  Robin Juel - Skivild Cykling Odense s.t.
9  Mattias Skjelmose Jensen - Amager Cykle Ring s.t.
10  Jeff Hudlebusch - K C K Herlev 02.18,40
11  Marcus Sander Hansen - Greve Cykle Club s.t.
12  Frederik Bendix Carstensen - Slagelse Cykle Ring s.t.
13  Søren Wærenskjold - Ringerike SK s.t.
14  Lauritz Aarslev - Cykel Klubben Djurs s.t.
15  Aksel Bech Skot-Hansen - Cykel Klubben Djurs s.t.
16  Peter Friis Løfstedt - Herning Cykle Klub s.t.
17  Jonas Zwisler - Roskilde Cykle Ring s.t.
18  Kresten Andersen - Næstved Bicycle Club s.t.
19  Frederik Nybo Eriksen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
20  Jakob  Bødker - Nr. Søby Cykel Klub s.t.
21  Oskar Palm - Höllviken CK - SE s.t.
22  Benjamin Hertz - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
23  William Blume - Levy Horsens Amatør Cykleklub s.t.
24  Thomas Rald Kaspersen - K C K Herlev s.t.
25  Sebastian Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling s.t.

 

Klasse: Piger U16  Distance: 40 km.
1  Ida Johansson - Mølndals CK 01.16,13
2  Tusnelda Svanholmer - Amager Cykle Ring s.t.
3  Elvine Brun Gadeberg - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
4  Wilma Olausson - Møldahls CK s.t.
5  Tuva Richter - Staffanstorp CK s.t.

 

Klasse: Drenge U15  Distance: 40 km.
1  Oskar Myrestøl Johansson - Grimstad SK 01.08,52
2  Sebastian Andreasson - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
3  Frederik Erringsø - Roskilde Cykle Ring s.t.
4  Jacob Christensen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
5  Anders Toft Nielsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
6  Anton Hermann - Ordrup Cykle Club s.t.
7  Magnus Sørbø - Gjerstad IL s.t.
8  Magnus Kisum - Roskilde Cykle Ring s.t.
9  Emil Schandorff Iwersen - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
10  Mathias Møller Jørgensen - Give Cykelklub (elite) s.t.
11  Oliver Heine - Næstved Bicycle Club s.t.
12  Alfred Rasmussen - Odder Cykel Klub s.t.
13  Jeppe Andreasen - Odder Cykel Klub s.t.
14  Casper Petersen - Hedehusene Fløng Cykle Klub s.t.
15  Philip Otte Mikkelsen - Ordrup Cykle Club s.t.
16  Tobias Lund Andresen - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
17  Luis Carl Jørgensen - Roskilde Cykle Ring s.t.
18  Gustav Wang - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
19  Oliver Friis - Odder Cykel Klub s.t.
20  Casper Kaysen - Hammel Cykle Klub s.t.
21  Julius Gulmann - Herning Cykle Klub s.t.
22  Sebastian Roer Iversen - K C K Herlev s.t.
23  Carl-Frederik Bévort - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.

 

Klasse: Drenge U13  Distance: 24 km.
1  Oliver Fallahpour Søholm - Horsens Amatør Cykleklub 00.45,38
2  Frederik Lykke - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
3  Noah Nielsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
4  Tobias Breiner - Nr. Søby Cykel Klub s.t.
5  Andreas Johansen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
6  Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
7  Thor Juel - Skivild Cykling Odense s.t.
8  William Lowth - Ordrup Cykle Club s.t.
9  August Birk Hundt - Næstved Bicycle Club s.t.
10  Andreas Anderskov Madsen - Slagelse Cykle Ring s.t.
11  Gustav Stigaard Topp Lauridsen - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
12  Sebastian B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
13  Conrad Haugsted - Amager Cykle Ring s.t.
14  Konrad Busk - Køge Cykel Ring s.t.
15  Noah Wulff - Cykle Klubben Aarhus s.t.

 

Klasse: Piger U13  Distance: 24 km.
1  Alma Johansson - Mølndals CK 00.45,41
2  Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00.45,44

 

Klasse: Drenge U11  Distance: 16 km.
1  Peter Bheki Kring Laursen - Amager Cykle Ring 00.31,46
2  Max Oertzen - RSG Nordheide s.t.
3  Noah Bjørn Fogtmann Maurtizen - Hedehusene Fløng Cykle Klub 00.31,57
4  Mads Andersen - Roskilde Cykle Ring 00.31,59
5  Viktor Marinussen - Herning Cykle Klub 00.32,29

 

Klasse: Piger U11  Distance: 16 km.
  1  Mette Kristine Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.41,12

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour of Guangxi Women's...(1.WWT) 21/10

Gree-Tour of Guangxi(2.UWT) 16/10-21/10

Japan Cup Cycle Road Race(1.HC ) 21/10

Tour of Guangxi Women's...(1.WWT) 21/10

Japan Cup Cycle Road Race(1.HC ) 21/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig.

Glemt kodeord?

Opret bruger