Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Resultater fra Kerteminde Cykelklub og U23 DM
13. maj 2017 20:33 af Jesper Johannesen Foto: Team Virtu Pro-Veloconcept

I dag blev der afholdt enkeltstart i Kerteminde, hvor rytterne blandt andet skulle dyste om det danske U23 mesterskab. 

Feltet.dk var til U23 DM i enkeltstart - læs en reportage her.  Læs også reaktioner fra U23-mesteren Kasper Asgreen, en skuffet sølvvinder Mikkel Bjerg samt Mathias Norsgaard

Herre A       
1 Rasmus Esmann Ginnerup - Thy Cykle Ring 00.44,58.56

U23 DM     
1 Kasper Asgreen - Team VéloCONCEPT 00.38,25.50
2 Mikkel Bjerg - Team Giant - Castellli 00.39,20.78
3 Mathias Norsgaard Jørgensen - Team Giant - Castellli 00.40,03.93
4 Niklas Larsen - Team VéloCONCEPT 00.40,11.83
5 Morten Hulgaard - BHS-Almeborg-Bornholm 00.40,24.07
6 Rasmus Bøgh Wallin - coloQuick - CULT 00.40,25.62
7 Mathias Krigbaum - coloQuick - CULT 00.40,36.06
8 Christoffer Lisson - BHS-Almeborg-Bornholm 00.40,45.48
9 Niklas Eg - Team VéloCONCEPT 00.40,58.47
10 Louis Bendixen - coloQuick - CULT 00.41,00.60
11 Michael Carbel Svendgaard - Team VéloCONCEPT 00.41,13.13
12 Anders Hardahl - coloQuick - CULT 00.41,18.89
13 Magnus Bak Klaris - coloQuick - CULT 00.41,31.75
14 Mads Baadsgaard Rahbek - Team VéloCONCEPT 00.41,39.59
15 Andreas Lorentz Kron - Riwal Platform Cycling Team 00.41,44.35
16 Tobias Mørch Kongstad - Riwal Platform Cycling Team 00.41,49.53
17 Jonas Vingegaard Rasmussen - coloQuick - CULT 00.41,52.92
18 Daniel Bligaard Lyhne - coloQuick - CULT 00.41,59.80
19 Rasmus Byriel Iversen - Team Giant - Castellli 00.42,04.82
20 Andreas Stokbro Nielsen - Riwal Platform Cycling Team 00.42,15.75
21 Mads Olander Hjort - BHS-Almeborg-Bornholm 00.42,17.97
22 Arne Birkemose - Herning Cykle Klub 00.42,37.86
23 Jesper Schultz - coloQuick - CULT 00.42,39.29
24 Frederik Lund - Team OK Kvickly Odder 00.42,43.47
25 Mads Østergaard Kristensen - Herning Cykle Klub 00.42,47.44
26 Silas Zacharias Clemmensen - Hammel Cykle Klub 00.42,50.25
27 Andreas Hyldgaard Jeppesen - Team VéloCONCEPT 00.42,55.34
28 Nicolaj Moltke Steen - Team VéloCONCEPT 00.43,07.63
29 Christian Gorm Albrechtsen - Herning Cykle Klub 00.43,30.03
30 Jeppe Aaskov Pallesen - Hammel Cykle Klub 00.43,35.82
31 Kristian Arnth Sørensen - Herning Cykle Klub 00.43,35.98
32 Jonas Nordal Jakobsen - Vejle Cykel Klub 00.43,46.26
33 Jeppe Hanssing - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater 00.43,52.86
34 Thor Mørup Prødel - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater 00.43,57.18
35 Asbjørn Ravn Rasmussen - Hammel Cykle Klub 00.44,03.57
36 Sebastian Rathje Andersen - Herning Cykle Klub 00.44,15.85
37 Thomas Brayan-Lund - Vetrapo Cycling Team 00.44,46.85
38 Victor Skousgaard - Odder Cykel Klub 00.45,13.94
39 Asbjørn Koop Dalgaard - Vejle Cykel Klub 00.46,20.71
40 Tobias Dalsgaard - Holstebro Cycleclub af 1960 00.46,43.53
41 Søren Pedersen - Vejle Cykel Klub 00.46,45.25
42 Mark Frederiksen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00.48,14.83

Herre B
1 Sergio Tu - Roskilde Cykle Ring 00.42,02.99
2 Morten Risbjerg Hansen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling 00.43,01.20
3 Andreas Tvermoes Noe - Sydkystens Cycling 00.44,04.72
4 Rasmus Søgaard - Cykle Klubben Aarhus 00.44,31.81
5 Dani Petersen - Sydkystens Cycling 00.44,48.55
6 Nikolaj Friis - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.44,48.61
7 Bjarne Kingo Andersen - Nyborg Cykle Klub 00.45,05.70
8 Andreas Nielsen - Nyborg Cykle Klub 00.45,27.48
9 Lasse Kristiansen - Cykling Odense 00.45,31.93

Herre C
1 Simon Toft Hansen - Silkeborg IF Cykling 00.44,53.81
2 Aske Søby - Haderslev Starup Cykelklub 00.45,45.97
3 Kasper D. Konradsen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 00.46,43.25
4 Anders Aarkrog Jepsen - Amager Cykle Ring 00.46,56.19
5 Jesper Moltke Sørensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.47,46.42
6 Alexander Normann Olsen - Amager Cykle Ring 00.47,59.76
7 Simon Brix Rasmussen - Slagelse Cykle Ring 00.49,54.94

Herre D
1 Rune Larsen - Kerteminde Cykelklub 00.44,42.69
2 Kasper Thomsen - Herning Cykle Klub 00.46,34.91
3 Lars Anderson - Kerteminde Cykelklub 00.47,37.58
4 Mathias Havemose Kosack - Cykle Klubben Aarhus 00.48,11.78
5 René Allan Nielsen - Lolland-Falster Cykle Klub 00.48,12.93
6 Emil Tønnesen - Cykling Odense 00.48,48.01
7 Søren Vangaa Pedersen - Køge Cykel Ring 00.48,56.29
8 Jens Frederik Hesse Thomsen - Cykle Klubben Aarhus 00.49,12.66
9 Thomas Schou - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 00.49,19.88
10 Martin Lang - Nyborg Cykle Klub 00.49,25.86
11 Morten Korsgaard - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.51,28.68
12 Christian Guttesen - Give Cykelklub 00.52,09.24
13 Oliver Testrup Vad - Vejen Bicycle Club 00.52,56.54

Dame A     
1 Louise Norman Hansen - Team VéloCONCEPT Women 00.46,37.48
2 Maria Julie Høiriis Nielsen - Scandic Thylander Powered by Orbea 00.46,54.78
3 Karen Hviid Christensen - Hedensted Cykel Klub 00.48,23.46
4 Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK 00.49,41.65
5 Kirsten Søvang - Scandic Thylander Powered by Orbea 00.51,03.56
6 Karoline Hemmsen - Vejen Bicycle Club 00.51,27.51

Dame B
1 Heidi Walther - Køge Cykel Ring 00.50,44.40
2 Else Lund - Aarhus Cycling (AaC) 00.53,29.97
3 Charlotte Hechmann - Køge Cykel Ring 00.54,59.08

Herre Veteran 40     
1 Morten Tillquist Nielsen - Sorø Bicycle Club 00.45,44.55
2 Brian Mathiesen - KÆDEN Nr Lyndelse 00.46,06.20
3 Flemming Nielsen - Vejle Cykel Klub 00.46,15.82
4 Martin Bjerregaard Jensen - Svendborg Mountainbike Klub 00.46,52.53
5 Henrik Dann Andersen - Aarhus Cycling (AaC) 00.47,34.78
6 Christian Bache - Ordrup Cykle Club 00.48,06.34

Herre Veteran 50
1 Jesper Nielsen - Herning Cykle Klub 00.42,10.82
2 Henrik Sass - Team Cycling Ringsted 00.45,03.42
3 Kim Lambæk - Vejen Bicycle Club 00.47,12.12
4 Christian Flindt-Larsen - Politiets IF Kbh-Cykling 00.47,17.88
5 Danner Vedel Friis Kirkel - Horsens Amatør Cykleklub 00.47,44.65
6 Jimmy Ottosen - Herning Cykle Klub 00.48,26.39
7 Jesper Thiesen - Amager Cykle Ring 00.50,08.74

Herre Veteran 60
1 Svend Christensen - Elite Cycling Snejbjerg 00.50,46.20
2 Tommy Vibholm - Horsens Amatør Cykleklub 00.51,55.25

Herrer Veteran 70
1 Frede Andersen - Horsens Amatør Cykleklub 00.54,45.98
2 Bjarne Brøndum - Fredericia Cycle Club 00.59,12.21

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM(CM) 23/09

Tour de l'Eurométropole(1.HC ) 22/09

Duo Normand(1.1) 23/09

Gooikse Pijl(1.1) 23/09

Grand Prix d'Isbergues - ...(1.1) 23/09

Memorial Marco Pantani(1.1) 22/09

Trofeo Matteotti(1.1) 23/09

Hammer Zagreb(2.1) 20/09-22/09

VM(CM) 23/09

Duo Normand(1.1) 23/09

Gooikse Pijl(1.1) 23/09

Grand Prix d'Isbergues - ...(1.1) 23/09

Trofeo Matteotti(1.1) 23/09

Famenne Ardenne Classic(1.1) 27/09

Tour of Almaty(2.1) 29/09-30/09

Tour de Vendée(1.1) 30/09

Ungdoms OL(JO) 01/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 02/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »