Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Resultater fra MJ Rengøringsløbet i Esbjerg
05. september 2016 22:37 af Jesper Johannesen Foto: Henriette Brandt

I søndags blev der kørt licensløb i Esbjerg, hvor Team WeBike-CK Aarhus tog en dobbeltsejr i A-klassen. 

A
1 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen - Team WeBike-CK Aarhus 03.15,52
2 Torkil Veyhe - Team WeBike-CK Aarhus 03.16,04
3 Marius Therkildsen - Team Giant Scatto U23 03.16,06
4 Jes Steengaard - Team WeBike-CK Aarhus 03.16,56
5 Aske Louring Vorre - coloQuick - CULT 03.17,16
6 Mathias Bregnhøj - Herning Cykle Klub 03.18,27
7 Steffen Munk Christiansen - Riwal Platform Cycling Team 03.18,29
8 Anders Krogh Jensen - Odder Cykel Klub 03.18,32
9 Mathias Skjold - Kristiansand Cykleklubb 03.18,48
10 Thomas Edemann Jensen - Team Giant Scatto U23 03.18,52
11 Nils Lau Nyborg Broge - Team WeBike-CK Aarhus 03.24,10
12 Jannik Hyldtoft Hansen - Team Almeborg-Bornholm s.t.
13 Jesper Bundgård Vinkel - Riwal Platform Cycling Team s.t.
14 Jakob Frandsen - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
15 Rasmus Esmann Ginnerup - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling s.t.
16 Frederik Rosenbæk - Odder Cykel Klub s.t.
17 Jesper Odgaard Nielsen - coloQuick - CULT s.t.
18 Mads Baadgaard Rahbek - Team Virtu PRO - VéloCONCEPT 03.24,13
19 Anders Hardahl - Team Virtu PRO - VéloCONCEPT s.t.
20 Martin Fatnes - Sandnes Sykleklubb s.t.
21 Jacob Kruse Jensen - Herning Cykle Klub s.t.
22 Joakim Johnsen - Kristiansand Cykleklubb s.t.
23 Frederik Muff - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
24 Søren Malling Siggaard - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 03.24,21
25 Christian Nyvang Lund - coloQuick - CULT 03.24,23
26 Peter Kjær Nielsen - Herning Cykle Klub 03.24,25
27 August Mors Poulsen - Team WeBike-CK Aarhus 03.24,33
28 Kristian Arnth Sørensen - Herning Cykle Klub 03.24,38
29 Jacob Gye Madsen - coloQuick - CULT s.t.
30 Mikkel Skjellerup - Odder Cykel Klub 03.25,36
31 Nikolaj Henning - Odder Cykel Klub 03.28,56

B
1 Nikolaj Friis - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02.53,15
2 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Cykling Odense s.t.
3 Kim Kristoffer Aabjerg - Herning Cykle Klub s.t.
4 Nicolaj Schou Andersen - Cykling Odense s.t.
5 Jeppe Tolbøll - Haderslev Starup Cykelklub 02.53,19
6 Viktor Kodal - Herning Cykle Klub 02.53,42
7 Michael Damm Kohberg - Haderslev Starup Cykelklub 02.53,56
8 Anders Bruun - Give Cykelklub (elite) 02.53,58
9 Anders Hørslev - Cykel Klubben Djurs 03.00,17
10 Rasmus Klinkgaard - Cykling Odense 03.00,17
11 Mads Søgaard Mondrup - Herning Cykle Klub s.t.
12 Ole Martin Hagland - Sandnes Sykleklubb s.t.
13 Thomas Albertsen - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
14 Stefan Ryom - Odder Cykel Klub s.t.
15 Sebastian Bisgaard Sauer Mikkelsen - Aalborg Cykle-Ring 03.00,21
16 Bjørn Thomas Vatnedal - Kristiansand Cykleklubb 03.01,00

C
1 Asger Kolding - Aalborg Cykle-Ring 02.20,44
2 Nicolai Bue - Holstebro Cycleclub af 1960 02.22,14
3 Casper Skov Pedersen - Holstebro Cycleclub af 1960 02.22,14
4 Martin Thusgaard - Cykle Klubben Aarhus 02.22,14
5 Niclas Kjærhus - Horsens Amatør Cykleklub 02.22,42
6 Jannik Schütz Roungkvist - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
7 Nicolai Nørfelt Nielsen - Herning Cykle Klub s.t.
8 Martin Laurits Nielsen - Cykling Odense s.t.
9 Casper Skaarup - Fredericia Cycle Club s.t.
10 Adam Nygård Nielsen - Herning Cykle Klub s.t.
11 Danny Bak Pedersen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
12 Christian Wilkens - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
13 Kim Ternstrøm - Tønder Amatør Cykle Ring s.t.
14 Jesper Moltke Sørensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
15 Lars Damgaard - Thy Cykle Ring s.t.
16 Flemming Damgaard Andersen - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
17 Simon Knudsen - Hammel Cykle Klub s.t.
18 Morten Valgren Andersen - Thy Cykle Ring s.t.
19 Simon Romey - SG Athletico Büdelsdorf s.t.
20 Jonas Andersen - Odder Cykel Klub 02.22,50
21 Daniel Svingel - Horsens Amatør Cykleklub 02.22,52
22 Karsten Kousgaard - Randers Cykleklub af 1910 02.30,37
23 Patrick L. von Wildenradt - Sønderborg Cykle Klub 02.32,34

D
1 Jacob Brændgaard - Cykle Klubben Aarhus 02.27,26
2 Christoffer Tidemand - Kolding Bicycle Club s.t.
3 Karl Magnus Larsen - Randers Cykleklub af 1910 02.29,11
4 Rasmus Kristensen - Varde Cykelklub s.t.
5 Rasmus Højsgaard - Hobro Cykle Club af 1938 02.29,14
6 thomas wetter - Hobro Cykle Club af 1938 02.29,14
7 Peder Roungkvist - Hedensted Cykel Klub 02.29,18
8 Andreas Merrild Rasmussen - Herning Cykle Klub 02.29,25
9 Jesper Larsen - Cykle Klubben Aarhus 02.29,36
10 Simon Andrup - Cykle Klubben Aarhus 02.29,54
11 Nicolai Pedersen - Cykling Odense 02.30,02
12 Johnny Hessellund Iversen - Vejen Bicykle Club 02.30,50
13 Stefan Holm Frederiksen - Uldum CM 02.30,55
14 Jon Gaarsmand - Haderslev Starup Cykelklub 02.39,19
15 Thomas Jepsen - Sønderborg Cykle Klub 02.42,46

U19 - Junior
1 Alexander Salby - Climacell Xtreme Odense 02.18,46
2 Anthon Charmig - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02.18,47
3 Jonas Frederik Banke - Pythonprocom - Velowear s.t.
4 Christian Bahr - Climacell Xtreme Odense s.t.
5 Emil Ims Svendsbø - Sandnes Sykleklubb s.t.
6 Mathias Mortensen - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 s.t.
7 Sindre Kulset - Ringerike SK s.t.
8 Carl Christian Møller Thiesen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
9 Jeppe Klein Jensen - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
10 Frederik Rosenmeyer - Climacell Xtreme Odense 02.18,51
11 Nicolai Clausen - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 02.18,51
12 Magnus Tofte - Kristiansand Cykleklubb s.t.
13 Martin Andersen - Hammel Cykle Klub 02.18,51
14 Rasmus Rauch Jensen - Climacell Xtreme Odense s.t.
15 Nicklas Korsager Elkjær - Hammel Cykle Klub s.t.
16 Alf Vidar Vetrhus - Kristiansand Cykleklubb s.t.
17 Frederik Uhre - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
18 Sebastian Ryttersgaard - Aalborg Cykle-Ring s.t.
19 Oliver Farving - Hammel Cykle Klub s.t.
20 Arne Kalland Olsen - Bokn Sykkelklubb s.t.
21 Aleksander Halvorsen - Kristiansand Cykleklubb s.t.
22 Simon N Svendsen - Tønsberg CK s.t.
23 Jon Anders Bekken - Tønsberg CK 02.19,21
24 Thomas Bilde - Hammel Cykle Klub 02.21,41
25 Christian Lerche Hansen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02.44,03

Dame A
1 Simone Eg - Team BMS BIRN 02.57,55

Dame B
1 Siri Strand - Cykle Klubben Aarhus 02.06,22
2 Fie Østerby - Horsens Amatør Cykleklub 02.06,25
3 Sandra Wichmann - SG Athletico Büdelsdorf s.t.

Dame Junior
1 Julie Fatnes - Sandnes Sykleklubb 02.12,04

Veteran H40
1 Torben Damsgaard Johansen - Hammel Cykle Klub 02.22,47
2 Jesper Sloth Hansen - Vejen Bicykle Club 02.23,18
3 Anders Krebs Ovesen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
4 Flemming Nielsen - Give Cykelklub (elite) s.t.
5 Flemming Steen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
6 Torleif Røberg - Fredericia Cycle Club s.t.
7 Bjarne Kingo Andersen - Nyborg Cykle Klub s.t.
8 John Papsø - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
9 Niels-Jørgen Jensen - Cykling Odense s.t.
10 Martin Bjerregaard Jensen - Svendborg Cykle Club - Sydfyn s.t.
11 Carsten Jensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
12 Morten B. Andersen - Fredericia Cycle Club s.t.
13 Kim Lambæk - Vejen Bicykle Club s.t.
14 Jens Høiberg - Odder Cykel Klub s.t.
15 Hans Christian Iversen - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
16 Michael Jørgensen - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
17 Dennis Boje Nissen - Tønder Amatør Cykle Ring s.t.
18 henrik dam hansen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
19 Karsten Andersen - Sønderborg Cykle Klub 02.23,25
20 kim olesen - Hedensted Cykel Klub 02.23,26
21 Bjarne Olsen - Silkeborg I.F. Cykling 02.23,34
22 Azael Larsen - Sønderborg Cykle Klub 02.35,37

Veteran H50
1 Lars Aagaard Hansen - Fremad Odense Cykelklub 01.48,38
2 Henrik Nielsen - Cycling West 01.49,37
3 Niels Peter Heiby - Cykle Klubben Aarhus s.t.
4 Bo Kruse - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
5 Niels Blaaholm Nielsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
6 Dennis Bay - Hammel Cykle Klub s.t.
7 Henrik Rasmussen - Vejen Bicykle Club s.t.
8 Peter Holm Nielsen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
9 Lars Julin - Aarhus MTB s.t.
10 Søren Kjærås - Middelfart Cykel Club 01.49,41
11 Peter Faldt Jensen - Fredericia Cycle Club s.t.
12 Poul Madsen - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
13 Carsten Lindstrøm Nielsen - Herning Cykle Klub s.t.
14 Hans Jørgen Christensen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
15 Søren Lambert Andersen - Give CK s.t.
16 Bo Sommer - Elite Cycling Snejbjerg 01.50,05

Veteran H60
1 Helmuth Gram - Fredericia Cycle Club 02.06,20
2 Svend E. Hansen - Svendborg Cykle Club - Sydfyn s.t.
3 Benny Jensen - Elite Cycling Snejbjerg 02.06,21
4 Tommy Fugleberg - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
5 Svend Christensen - Elite Cycling Snejbjerg s.t.

Veteran H70
1 bjarne brøndum - Fredericia Cycle Club 02.16,51

U17
1 Thomas Koldkjær Decker - Aalborg Cykle-Ring 01.48,41
2 Mads Andersen - Horsens Amatør Cykleklub 01.49,36
3 Søren Vosgerau - Cykle Klubben Aarhus s.t.
4 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Herning Cykle Klub s.t.
5 Jonas Nygaard Perto - Cykle Klubben Aarhus s.t.
6 Daniel Guld - Cykle Klubben Aarhus s.t.
7 Lucas Wulff - Cykle Klubben Aarhus s.t.
8 Magnus Kulset - Ringerike SK s.t.
9 Mads Bak Bjerregaard - Cykle Klubben Aarhus s.t.
10 Kristian Mundbjerg - Herning Cykle Klub s.t.
11 Mikkel Skovgaard - Cykle Klubben Aarhus s.t.
12 Anders Foldager - Hammel Cykle Klub s.t.
13 Tue Larsen - Slagelse Cykle Ring s.t.
14 Lauritz Aarslev - Cykel Klubben Djurs 01.49,44
15 Aksel Bech Skot-Hansen - Cykel Klubben Djurs 01.49,58
16 Anders Lilliendal - Cykling Odense 01.50,58
17 Niklas Spilcker Jacobsen - Silkeborg I.F. Cykling 01.52,09
18 sebastian Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling 01.52,47
19 oliver nielsen - Cykling Odense 01.57,46
20 Jonathan Damsgaard Hald - Vejle Cykel Klub 01.58,03
21 Anders Stubberup - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
22 Casper Veth Jensen - Silkeborg I.F. Cykling 01.58,11
23 Mads Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.58,25
24 Mathias Hansen - Svendborg CK 02.11,30

U16 piger
1 Sine Johansen - Silkeborg I.F. Cykling 01.19,02
2 Mille Troelsen - Herning Cykle Klub 01.24,30
3 Celina Mygdam Mikkelsen - Cykle Klubben Aarhus 01.25,07
4 Tenna Røberg - Fredericia Cycle Club s.t.
5 maja Lundtoft Lindbjerg - Give Cykelklub (elite) s.t.

U15 drenge
1 Andreas Vejlin - Silkeborg I.F. Cykling 01.06,56
2 Jacob Christensen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
3 Casper Kaysen - Hammel Cykle Klub s.t.
4 Alfred Rasmussen - Odder Cykel Klub s.t.
5 Anders Toft Nielsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
6 Jeppe Andreasen - Odder Cykel Klub s.t.
7 Mathias Møller Jørgensen - Herning Cykle Klub s.t.
8 Oliver Friis - Odder Cykel Klub 01.06,59
9 Frederik Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
10 Rasmus Madsen - Herning Cykle Klub 01.07,01
11 Tobias Wedel Kold - Herning Cykle Klub 01.14,25
12 Anders Bjørn Jørgensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
13 Boxuan Yang - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
14 Christian Spang Kjeldsen - Silkeborg I.F. Cykling 01.14,27
15 Andreas Læssø Unger - Give Cykelklub (elite) 01.14,30
16 Dan Jin Melgaard - Skive Cykle Klub 01.17,17
17 Mads Jensby - Silkeborg I.F. Cykling 01.17,19
18 Oscar Munk-Olsen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
19 Peter Rod Ibsen - Silkeborg I.F. Cykling 01.17,20
20 Emil Andersen - Horsens Amatør Cykleklub 01.17,31
21 Tue Holm - Esbjerg CR 01.18,15
22 Gustav Stigaard Topp Lauridsen - Holstebro Cycleclub af 1960 01.18,30
23 Mathias Gram Skriver Petersen - Tønder Amatør Cykle Ring 01.24,19
24 Alfred Schultz Jølving - Middelfart Cykel Club s.t.
25 Mathias Tang Jensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
26 Oskar Tjørnelund Betzer - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.25,08

U13 drenge
1 Lasse Svoldgaard Andersen - Silkeborg I.F. Cykling 00.38,05
2 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.38,06
3 Rasmus Perto - Cykle Klubben Aarhus s.t.
4 Tore Troelsen - Herning Cykle Klub s.t.
5 Andreas Johansen - Silkeborg I.F. Cykling 00.38,10
6 Oliver Fallahpour Søholm - Horsens Amatør Cykleklub 00.39,23
7 Henrik Pedersen - Herning Cykle Klub 00.40,08
8 Oscar Holm Lauridsen - Horsens Amatør Cykleklub 00.43,27
9 Jens Otto Møller Rauch - Haderslev Starup Cykelklub 00.44,20
10 Mathias Michaelsen - Herning Cykle Klub s.t.
11 Oliver Mortensen - Cykling Odense s.t.
12 Magnus Oquot;Conner - Esbjerg CR 00.47,58

U13 piger
1 Gullborg Guttesen - Herning Cykle Klub 00.38,32
2 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00.38,34
3 Julie Uhre - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.43,28
4 Claudia Mygdam Mikkelsen - Cykle Klubben Aarhus 00.44,26
5 Kathrine Møller Jørgensen - Herning Cykle Klub 00.49,16
6 Mette Kristine Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.50,33

U11 drenge
1 Karl-Aksel Tilly - Herning Cykle Klub 00.24,06
2 Noah Bøge - Holstebro Cycleclub af 1960 00.24,34
3 Jacob Kvistgaard - Give Cykelklub (elite) 00.24,38
4 Alexander Nedergaard - Middelfart Cykel Club 00.28,21
5 Emil Pedersen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.

U11 piger
1 Lærke Michaelsen - HCK 00.33,36

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

UAE Tour(2.UWT) 24/02-02/03

Tour du Rwanda(2.1) 24/02-03/03

UAE Tour(2.UWT) 24/02-02/03

Tour du Rwanda(2.1) 24/02-03/03

Omloop Het Nieuwsblad(1.UWT) 02/03

Classic de l'Ardèche Rh...(1.1) 02/03

Kuurne-Bruxelles-Kuurne(1.HC ) 03/03

Royal Bernard Drome Classic(1.1) 03/03

Le Samyn(1.1) 05/03

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger