Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Resultater fra Rødekro CC

Resultater fra Rødekro CC

22. juni 2014 14:59Foto: Feltet.dk

Rødekro afviklede i dag licensløb i næsten alle klasser. Juniorerne og A-klassen kørte dog i Tølløse, hvor der blev afviklet en afdeling af Post Cuppen og Junior Cuppen.

Motion - 72,0 km
1 Jacob Hoffmann - Aabenraa PI 01.52,42
2 Tomas Lund Sørensen - CK Aarhus  
3 Christian Dürr - Sønderborg CK 01.56,06
4 Poul Albæk - RKCC 02.07,15
5 Lars Hansen - OGF cykelmotion 02.14,39
6 Simon Hammeleff - Okserne Rødekro 02.17,28
7 Niels Hansen - Okserne Rødekro 02.20,29
8 Steen Lausten - Okserne Rødekro 02.27,24
9 Palle Holm - Okserne Rødekro 02.30,53

B - 120,0 km
1 Andreas Holm Gylling - Team Jutlander Bank 02.51,18
2 Morten Lambert - Randers Cykleklub af 1910 02.53,18
3 Morten Banke - Silkeborg I.F. Cykling  
4 Lasse Panduro Nielsen - Silkeborg I.F. Cykling  
5 Arturs Ansons - Horsens Amatør Cykleklub  
6 Benjamin Hansson - Amager Cykle Ring  
7 Simon Nybo Holgersen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919  
8 Frederik Muff - Cykle Klubben Aarhus 02.53,21
9 Steen Skov Laursen - Silkeborg I.F. Cykling 02.54,41
10 Viktor Kodal - Herning Cykle Klub 02.57,13
11 Bjarne Olsen - Silkeborg I.F. Cykling  
12 Nicolai Skou Sprenger - Cykle Clubben Hjørring 02.57,17
13 Bjarne Kingo Andersen - Nyborg Cykle Klub 02.59,41
14 August Mors Poulsen - Team Jutlander Bank  
15 Henrik Bisgaard Skovmose - Thy Cykle Ring  
16 Steffen Nielsen - Aalborg Cykle-Ring  
17 Kristian Flagstad - Cykle Klubben Aarhus  
18 Jeppe Norup Dal - Cykle Klubben Aarhus  
19 Jesper Olsen - Viborg Cycling  
20 Torleif Røberg - Fredericia Cycle Club 02.59,46
21 Thomas Mikkelsen - Brædstrup Cykel Klub 03.07,47

C - 120,0 km
1 Steffan List - Bov Cykle Club 03.04,49
2 Mathias Dalum - Herning Cykle Klub  
3 Casper Skaarup - Fredericia Cycle Club  
4 Karsten Kousgaard - Randers Cykleklub af 1910 03.04,52
5 Nikolaj Fredsgaard - Team Rask Cykler 03.04,55
6 Mike Isaksen - Skive Cykle Klub 03.07,43
7 Kasper Thomsen - Cykel Klubben Djurs  
8 Christian Olesen - Cykle Klubben Aarhus 03.07,44
9 Kasper Kirch Gade - Cykle Klubben Aarhus 03.13,46
10 Florian Schneider - Cykle Klubben Aarhus  
11 Christian Bisgaard Sauer Mikkelsen - Aalborg Cykle-Ring  

D - 72,0 km

1 Flemming Damgaard Andersen - Holstebro Cycleclub af 1960 01.51,53
2 Thomas Theilgaard Sørensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.51,53
3 Nicolai Friis - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.51,55
4 Tim Rasmussen - Cykle Klubben Aarhus 01.51,55
5 Jacob Hoffmann - Aabenraa PI 01.52,42
6 Thomas Lund Sørensen - Cykle Klubben Aarhus  
7 Stefan Ryom - Odder Cykel Klub 01.52,44
8 René Gier Vemmelund - Give Cykelklub (elite) 01.52,49
9 Simon Madsen - Sønderborg Cykle Klub 01.52,53
10 Mads Søgaard Mondrup - Herning Cykle Klub 01.52,56
11 Niclas Kjærhus Sørensen - Horsens Amatør Cykleklub 01.52,56
12 Casper Steen - Horsens Amatør Cykleklub  
13 jens vind - Cykle Klubben Aarhus  
14 Carsten Boel - Haderslev Starup Cykelklub  
15 Kim N. Skytte - Brædstrup Cykel Klub  
16 Hans Helleshøj Buch - Cykle Klubben Aarhus  
17 Kim Ternstrøm - Tønder Amatør Cykle Ring  
18 Morten Reif - Fredericia Cycle Club  
19 Flemming Nielsen - Give Cykelklub (elite)  
20 Henrik Gydesen - Cykle Klubben Aarhus  
21 Brian Johnsen - Silkeborg I.F. Cykling  
22 Asger Brix Pedersen - Cykel Klubben Djurs  
23 Kim Thomsen - Give Cykelklub (elite)  
24 Morten Eslund - Horsens Amatør Cykleklub  
25 Daniel Hansen - Sydbyens Cykelklub Kolding 01.53,35
26 Kristian Lilliendal - Cykling Odense 01.54,36
27 Patrick L. von Wildenradt - Sønderborg Cykle Klub 01.56,03
28 Jesper Due Sørensen - Nyborg Cykle Klub  
29 Alex Hansen - Nyborg Cykle Klub  
30 Christian Melsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919  
31 Martin Laurits Nielsen - Cykling Odense  
32 Claus Lund - Horsens Amatør Cykleklub 01.56,07
33 Peter Thorup Kristensen - Aalborg Cykle-Ring 02.01,23
34 Rasmus Bang Poulsen - Cykling Odense 02.05,09
35 Toke Karbo - Kolding Bicycle Club 02.05,19


Dame B - 72,0 km
1 Johanne Suhr Mortensen - Cykle Klubben Aarhus 02.00,18

Veteran H40 - 96,0 km
1 Thomas Lund - Herning Cykle Klub 02.21,00
2 Rasmus Mejldal - Cykling Odense  
3 Henrik Jensen - Randers Cykleklub af 1910 02.21,08
4 John Grøndahl Fuglsang - Thy Cykle Ring  
5 Robert Følbæk - Brædstrup Cykel Klub  
6 Jes Knudsen - Cykel Klubben Djurs  
7 Michael Godskesen - Silkeborg I.F. Cykling 02.21,21
8 Christian Flindt-Larsen - Politiets IF - Kbh-Cykling  
9 Bo Boi - Per P. Cykler  
10 Morten B. Andersen - Fredericia Cycle Club  
11 Henning Sørensen - Hammel Cykle Klub  
12 Flemming Steen - Horsens Amatør Cykleklub  
13 Henrik Dann Andersen - Hammel Cykle Klub  
14 Niels-Jørgen Jensen - Cykling Odense  
15 Finn Yding Sørensen - Horsens Amatør Cykleklub  
16 Morten Freitag - Kolding Bicycle Club  
17 Jens Hansen - Sønderborg Cykle Klub  
18 Peter Holm Nielsen - Cykle Klubben Aarhus  
19 Anders Møller - Nyborg Cykle Klub  
20 Matthias Lohmann - SG Athletico Büdelsdorf  
21 kim olesen - Hedensted Cykel Klub  
22 Claus Schou Nielsen - Kolding Bicycle Club  
23 Lars Gade - Per P. Cykler  
24 jacob holk - Cykling Odense 02.21,25
25 Jan Birk Oxlund - Vejen Bicykle Club  
26 Klaus Frederiksen - Cykle Klubben Aarhus 02.22,08
27 Claus Termandsen - Cycling West  
28 Erik Zoega - Nyborg Cykle Klub 02.22,52
29 Morten Arild Nielsen - Horsens Amatør Cykleklub  
30 Hans Christian Iversen - Haderslev Starup Cykelklub 02.23,23
31 Martin Leonhard - Fredericia Cycle Club 02.23,23
32 Henrik Kücken - Rødekro Cykle Club - RKCC 02.24,13
33 Per Schøler - Nyborg Cykle Klub 02.35,33
34 Morten Mejsen Westergaard - Vejle Cykel Klub 02.35,35
35 Poul Madsen - Per P. Cykler  
36 Klaus Bo Faigh - Cykling Odense 02.35,38
37 Aljoscha Gonschior - SG Athletico Büdelsdorf 02.35,53
38 Carsten Madsen - Haderslev Starup Cykelklub 02.36,08
39 Azael Larsen - Sønderborg Cykle Klub 02.41,22

Veteran H50 - 72,0 km
1 Claus Wårsøe - Cykling Odense 01.51,09
2 Morten Møller Thomsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 01.51,11
3 Alex Madsen - Randers Cykleklub af 1910 01.51,59
4 Lars-Bo Marcussen - Sønderborg Cykle Klub 01.52,10
5 Hans Kristian Hoffmann - Hedensted Cykel Klub  
6 Erik Brixen - Per P. Cykler  
7 Klaus Møller - Cykel Klubben Djurs  
8 Jens Pape - Hedensted Cykel Klub  
9 jens ankerstjerne - Hedensted Cykel Klub  
10 Per Husted - Skive Cykle Klub  
11 Peter Faldt Jensen - Fredericia Cycle Club  
12 Rudy Simonsen - Hammel Cykle Klub  
13 Peter Lasse Pedersen - Skive Cykle Klub  
14 Sven Magnussen - Sønderborg Cykle Klub  
15 Ole Møller - Nyborg Cykle Klub  
16 Mathias STURM - Kieler RV  
17 Peter Vestergaard - Faaborg Ski- og Motionsklub Elite  
18 Flemming Sørensen - Vejle Cykel Klub 01.52,15
19 Knud Thaysen - Herning Cykle Klub 01.53,37
20 martin young - Kolding Bicycle Club 01.53,49
21 Jørn Nielsen - Sønderborg Cykle Klub 02.03,55
22 Per Schmidt Nielsen - Le Pedaleur De Charme 02.15,27

Veteran H60 - 72,0 km
1 Svend Christensen - Nr. Søby Cykel Klub 02.01,06
2 Jan Pallesen - Skive Cykle Klub 02.05,24
3 Helmer H Larsen - Cykle Klubben Aarhus 02.05,24
4 Steffen Munch Hansen - Cykle Clubben Hjørring  
5 Finn Korsgård - Per P. Cykler  
6 Peter Kondrup - Fredericia Cycle Club  
7 Alan Kehlet - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919  
8 Johannes Risbjerg - Politiets IF - Kbh-Cykling  
9 chres christensen - Cykel Klubben Djurs 02.18,50
10 William Øhlenschlæger Madsen - Haderslev Starup Cykelklub 02.18,53

U17 - 72,0 km
1 Sebastian Ifversen - Randers Cykleklub af 1910 01.45,40
2 Jakob Egholm - Roskilde Cykle Ring 01.45,45
3 Anthon Charmig - Odder Cykel Klub  
4 Johan Tiedemann Langballe - Cykle Klubben Aarhus  
5 Anders Peter Ellingsøe - Vejle Cykel Klub  
6 Rasmus Lund Pedersen - Cykling Odense  
7 Alexander Salby - Rødekro Cykle Club - RKCC  
8 Bjarke Andersen - D.C.R. - Ballerup  
9 Rasmus Stigaard - Rødekro Cykle Club - RKCC  
10 Peter Haslund - Næstved Bicycle Club  
11 Julius Johansen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 01.45,48
12 Nikolaj Vejby Møller - Cykel Klubben Djurs 01.45,52
13 Adam Toftemark - Roskilde Cykle Ring 01.47,37
14 Anders Mielke - Roskilde Cykle Ring 01.47,41
15 Arne Birkemose - Cykling Odense  
16 Andreas Handberg Madsen - Herning Cykle Klub  
17 Jakob Olsen - Silkeborg I.F. Cykling  
18 Jens Villum Herløv Vilhelmsen - Haderslev Starup Cykelklub  
19 Christian Gorm Albrechtsen - Herning Cykle Klub  
20 Andreas Knudsen - Silkeborg I.F. Cykling  
21 Søren-Hjalte Steinholm - Haderslev Starup Cykelklub  
22 Daniel Vestergaard Villadsen - Herning Cykle Klub  
23 Sander Andersen - D.C.R. - Ballerup  
24 Mikkel Feldtmann Hansen - Aalborg Cykle-Ring  
25 Andreas Stenger Føhns - Herning Cykle Klub  
26 Jakob Hansen - Herning Cykle Klub  
27 Martin Omarsson Mollerup - CK Kronborg 01.53,22
28 Anders Ømose Jensen - Cykling Odense 01.53,23
29 Jonas Frederik Banke - Middelfart Cykel Club  
30 Philipp Plambeck - Hamburger RG  
31 Frederik Rosenmeyer - Cykle Klubben Aarhus 01.53,26
32 Benjamin Irving - Cykle Clubben Hjørring  
33 Tobias Dalsgaard - Holstebro Cycleclub af 1960 01.53,29
34 Lasse Aslak Andersen - Silkeborg I.F. Cykling 01.53,30
35 Valdemar Kure Krogh - CK Kronborg 01.57,42
36 Tim Albers - Hamburger RG 01.57,45
37 Rasmus Rauch Jensen - Cykling Odense 01.57,46
38 Mathias Enghuus - Cykling Odense 01.58,31
39 Lucas Aleksander Ulletved Hjælm Nørregaard - Team Cycling Ringsted 01.58,33
40 Frederik Spangsberg - Hedensted Cykel Klub 01.58,35
41 Casper Busk Jensen - Randers Cykleklub af 1910 02.00,47
42 Gustav Schmidt Ruager - Cykling Odense 02.01,05
43 Lasse Pedersen - Horsens Amatør Cykleklub 02.01,06
44 Nicolai Pedersen - Cykling Odense 02.02,43
45 Anders Alnor Mathiasen - Hedensted Cykel Klub 02.10,09
46 Kasper Østergaard Nielsen - Aalborg Cykle-Ring 02.10,11
47 Thor Koop Dalgaard - Hedensted Cykel Klub 02.20,57
48 Emil Thyregod - Vejen Bicykle Club 02.28,12
49 Mads-Emil Gaardsvig Christensen - Cykling Odense 03.40,43
50 Karl Klinge - Middelfart Cykel Club 01.49,04

U16 piger - 48,0 km
1 Lærke Elstrøm Jensen - Hedensted Cykel Klub 01.27,10
2 Freja-Louise Algren Nielsen - Horsens Amatør Cykleklub 01.32,54
3 Fie Pedersen - Horsens Amatør Cykleklub 01.38,30
4 Katharina Albers - Hamburger RG 02.06,11

U15 drenge - 48,0 km
1 Malthe Munch - Cykleklubben Fix -Rødovre 01.21,09
2 Niklas Spilcker Jacobsen - Silkeborg I.F. Cykling 01.23,38
3 Anders Lilliendal - Cykling Odense  
4 Jonas Haugsted Gemmer - Horsens Amatør Cykleklub 01.23,38
5 Frederik Eriksen - Silkeborg I.F. Cykling  
6 Aksel Bech Skot-Hansen - Cykel Klubben Djurs  
7 Lauritz Aarslev - Cykel Klubben Djurs  
8 Frederik Wandahl - Höllviken CK  
9 Morten Andreas Stampe - Odder Cykel Klub  
10 jacob Hindsgaul - Middelfart Cykel Club  
11 Anders Vibsig Nielsen - Herning Cykle Klub 01.27,09
12 Mads Degn - Horsens Amatør Cykleklub  
13 Svend Helleshøj Buch - Cykle Klubben Aarhus  
14 Emil Nykjær Vædeled Roed - Cykling Odense  
15 Moritz Plambeck - Hamburger RG  
16 Mads Fenneberg - Horsens Amatør Cykleklub  
17 Sebastian Changizi Kolze - Silkeborg I.F. Cykling  
18 Nicolai Asgreen - Middelfart Cykel Club  
19 Nicolai Zinck Kristensen - Hobro Cykle Club af 1938  
20 Jacob Juul - Horsens Amatør Cykleklub  
21 Anders Stubberup - Holstebro Cycleclub af 1960  
22 Robin Juel Skivild - Cykling Fyn  
23 Jacob Eriksen - Hammel Cykle Klub  
24 Thomas Koldkjær Decker - Aalborg Cykle-Ring  
25 Daniel Guld - Cykel Klubben Djurs  
26 Jonathan Damsgaard Hald - Vejle Cykel Klub  
27 Nikolaj Petterson - Cykling Odense 01.27,15
28 Lasse Bøgh Rasmussen - Grindsted Cykel Motion 01.30,11
29 Jonas Myrup Laakkonen - Cykling Odense 01.31,13
30 Jakob Kjærgaard - Middelfart Cykel Club 01.31,54
31 Emil Myrup Laakkonen - Cykling Odense  
32 Mads Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.32,38
33 Mikkel Vinding - Grindsted Cykel Motion 01.32,46
34 Sebastian Ryttersgaard - Aalborg Cykle-Ring  
35 Kristian Mundbjerg - Herning Cykle Klub  
36 Daniel Handberg Sigh - Nr. Søby Cykel Klub  
37 Laust Sandkvist - Holstebro Cycleclub af 1960 01.32,49
38 Lukas Dahl Lausen - Sønderborg CK 01.37,20
39 Lucas Lauritzen - Cykling Odense 01.37,22

U13 drenge - 24,0 km
1 Luis Carl Jørgensen - Næstved Bicycle Club 00.44,20
2 tobias Lund Andresen - Cykleklubben Fix -Rødovre 00.45,42
3 Anders Toft Nielsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.46,17
4 Frederik Erringsø - Roskilde Cykle Ring 00.47,42
5 Alfred Rasmussen - Odder Cykel Klub  
6 Mathias Møller Jørgensen - Give Cykelklub (elite)  
7 Aksel Klinge - Middelfart Cykel Club  
8 Oliver Lyngehoby - Køge Cykel Ring  
9 Christian Spang Kjeldsen - Silkeborg I.F. Cykling  
10 Benjamin Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling  
11 Oliver B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling  
12 Frederik Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus  
13 Carl-Frederik Bévort - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
14 Andreas Læssø Unger - Hedensted Cykel Klub  
15 Gustav Wang - Cykleklubben Fix -Rødovre  
16 Johan Gørtz Hørstrup - Horsens Amatør Cykleklub  
17 Lukas Lund Sørensen - Cykle Klubben Aarhus  
18 Mads Jensby - Silkeborg I.F. Cykling 00.49,32
19 Alexander Solgaard Nielsen - Kolding Bicycle Club 00.51,57
 

U13 piger - 24,0 km
1 Mie Degn - Horsens Amatør Cykleklub 00.49,10
2 Alberte Juul - Horsens Amatør Cykleklub 00.52,00
3 amalie spaabæk schmücker - Herning Cykle Klub 00.58,43

U11 drenge - 24,0 km
1 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.27,03
2 Rasmus Perto - Cykel Klubben Djurs 00.28,48
3 Thor Juel Skivild - Cykling Fyn 00.29,06
4 Jens Bak Bjerregaard - Odder Cykel Klub 00.29,09
5 Peter Dyhr Verdi - Cykling Odense 00.29,13
6 Sebastian B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling 00.30,13
7 Noah Wulff Andersen - Odder Cykel Klub 00.32,09
8 Conrad Haugsted - Amager Cykle Ring 00.34,05

U11 piger - 24,0 km
1 Gullborg Guttesen - Give Cykelklub (elite) 00.27,46
2 Caroline Boel - Haderslev Starup Cykelklub 00.32,02
3 Mette Kristine Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.43,21

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Paris-Roubaix(1.UWT) 12/04

Klasika Primavera de Amor...(1.1) 12/04

Paris-Camembert(1.1) 14/04

GP Beiras e Serra da Estrela(2.1) 17/04-19/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER