Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Resultater fra Rytgerløbet

Resultater fra Rytgerløbet

05. september 2016 11:45Foto: Feltet.dk

Rytgerløbet 2016s A-klasser blev vundet af Almeborg-Bornholms Christoffer Lisson og CC Hillerøds Iben Hohé, mens der også blev kørt cykelløb i 15 andre klasser. Alle resultaterne kan ses herunder. 

A
1 Christoffer Lisson  -  Team Almeborg-Bornholm 03:06:12.947
2 Emil Dam Sørensen  -  Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 03:06:13.988
3 Rasmus Bøgh Wallin  -  Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 03:06:24.162
4 Stefan Djurhuus  -  Team Almeborg-Bornholm s.t.
5 Magnus Bak Klaris  -  SEG Racing Academy s.t.
6 Emil Toudal  -  Team Almeborg-Bornholm s.t.
7 Casper Von Folsach  -  Riwal Platform Cycling Team s.t.
8 Jesper Mørkøv  -  Riwal Platform Cycling Team 03:15:24.882
9 Mads Olander Hjort  -  Team Almeborg-Bornholm s.t.
10 Marcus Persson  -  CK Ringen s.t.
11 Mathias Krigbaum  -  Christina Jewelry Pro Cycling s.t.
12 Lars Carstensen  -  Team Almeborg-Bornholm 03:16:18.214
13 Jonas Nordkroggård  -  Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling s.t.
14 Nicklas Bøje Pedersen  -  Team Giant Scatto U23 s.t.
15 Martin Toft Madsen  -  Team Almeborg-Bornholm 03:16:20.272
16 Joakim Mikkel Svensson  -  Team NBC Elite 03:16:24.499
17 Søren Aronoff-Jensen  -  Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling s.t.

 

B
1 claus holm  -  Holte Cykel Klub 03:15:15.564
2 Kenth Westergaard  -  Holte Cykel Klub s.t.
3 Peter Nielsen  -  Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 03:19:51.16
4 Thor Mørup Prødel  -  Amager Cykle Ring 03:20:10.564
5 Alexander Bojsen  -  Amager Cykle Ring 03:22:27.54
6 Andreas Tvermoes Noe  -  Team Cycling Ringsted s.t.
7 Henrik Frederiksen  -  Holte Cykel Klub s.t.
8 Nicolai Stegmann  -  Team NBC Elite s.t.


C
1 Daniel Stampe  -  Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:52:52.531
2 Nicki Hirsvang  -  Lyngby Cycle Club 02:52:57.395
3 Kristian Vollertsen  -  Greve Cykle Club 02:52:59.205
4 Jakob Andersen  -  Team BH Fabin Sport-Slagelse U23 02:53:02.993
5 Christian Berg-Larsen  -  Amager Cykle Ring 02:56:27.164
6 Ahmad Adel Mourad  -  Greve Cykle Club s.t.
7 Mark Frederiksen  -  Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
8 Morten Rytgaard  -  Lyngby Cycle Club s.t.
9 Tobias Risom  -  Rødekro Cykle Club RKCC 02:56:36.917
10 Jacob Krogh Keldsen  -  Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02:56:43.909
11 Thomas Maaløe  -  Greve Cykle Club 02:57:47.897
12 Thor Lykke Nielsen  -  Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02:57:49.01
13 Dan Hermansson  -  Sydkystens Cycling s.t.
14 Michael Salomonsson  -  Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
15 Morten Poder  -  Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
16 Rasmus Mønnike  -  Team BH Fabin Sport-Slagelse U23 02:57:51.83
17 Morten Gylling  -  Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:58:03.953
18 niclas lau  -  Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 03:03:37.798

 

D
1 Troels Holst Jespersen  -  Roskilde Cykle Ring 02:27:17.333
2 Kahsay Nagasi  -  Amager Cykle Ring 02:27:20.988
3 Jens Christian Dichie  -  TCA 02:27:22.471
4 Leo Marcello Polack  -  TCA s.t.
5 Martin Henriksen  -  Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:27:25.229
6 Finn Achilles  -  Amager Cykle Ring 02:27:31.542
7 bjarke bonke  -  Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
8 Nicolai Ravn  -  Sydkystens Cycling 02:27:33.486
9 Johannes Killisperger  -  TCA 02:27:36.313
10 Kåre Brink  -  Hvidovre Cykle Klub 02:29:33.8
11 Alberto Christian Heegaard Kodra  -  TCA 02:40:00.29
12 Thomas Lenzing Kristensen  -  Team Cycling Ringsted 02:40:02.719
13 Jan Ivan Sørensen  -  Hvidovre Cykle Klub 02:40:20.265
14 Jan Füssel  -  Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02:40:22.756
15 Jens Hansen  -  Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02:41:06.812
16 Jon Vedsted Jørgensen  -  TCA 02:42:21.781

 

Dame A
1 Iben Bohé  -  Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02:57:50.89
2 Josefine Huitfeldt  -  Team Rytger 03:13:36.975


Dame B
1 Annette Berg  -  Sorø Bicycle Club 02:14:33.189
2 Victoria Fuller-Mikkelsen  -  Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02:26:22.283

 

H40
1 niels marquard  -  Sorø Bicycle Club 02:51:40.734
2 Jesper Jensen  -  Holte Cykel Klub 02:53:42.783
3 Anders Dellien  -  CK Ringen 02:53:45.679
4 Kenneth Iversen  -  K C K Herlev 02:53:59.674
5 Nikolaj Richardt Jørgensen  -  Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02:54:01.171
6 Christian Kouyoumdjian  -  Hvidovre Cykle Klub s.t.
7 Nikolaj Egsgaard  -  DCR - Ballerup 02:54:04.485
8 Carsten Leth Lundh  -  Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02:54:14.143
9 Michael allan Hansen  -  Ordrup Cykle Club 02:57:40.482
10 Henrik Sass  -  Team Cycling Ringsted 02:57:59.497
11 Jan Hansen  -  Lyngby Cycle Club s.t.
12 Filip Tefke Klein  -  Sydkystens Cycling s.t.
13 Christian Bache  -  Ordrup Cykle Club 03:01:30.915
14 Tommy Hass  -  DCR - Ballerup 03:02:09.296


H50
1 Thomas Schlüter  -  Roskilde Cykle Ring 02:28:05.719
2 Ken G Hansen  -  Politiets IF Kbh-Cykling 02:28:07.226
3 Allan Duvier Stærmose  -  K C K Herlev s.t.
4 Stig Christensen  -  Ordrup Cykle Club 02:28:39.801
5 Svend-Erik Meulengracht  -  Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
6 Jan Roesgarth  -  Sydkystens Cycling s.t.
7 Jimmi Johansen  -  Lyngby Cycle Club s.t.
8 Bo Hein  -  Dansk Bicycle Club s.t.
9 Thomas Bo  -  Hareskov Cykelklub s.t.
10 Jan Engel Jensen  -  Ordrup Cykle Club s.t.
11 karsten jørgensen  -  Hvidovre Cykle Klub s.t.
12 Jan Bo Pedersen  -  Køge Cykel Ring s.t.
13 Claus Larsen  -  Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
14 Henrik Larsen  -  Køge Cykel Ring s.t.
15 Carsten Kristiansen  -  Holte MTB Klub s.t.
16 Thomas Ege  -  Sydkystens Cycling s.t.
17 Uffe Marsk Lauridsen  -  Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:28:50.855
18 Micael Becker  -  Politiets IF Kbh-Cykling 02:28:59.909
19 Steen Bluhm  -  Sorø Bicycle Club 02:29:13.418


H60
1 Johannes Risbjerg  -  Politiets IF Kbh-Cykling 02:14:28
2 Jens Frank  -  DCR - Ballerup s.t.
3 Steen Byskov Thomsen  -  Lyngby Cycle Club 02:14:44.693
4 Torben NIELSEN  -  Politiets IF Kbh-Cykling 02:16:49.09

 

Junior
1 Morten Hulgaard  -  Team ABC Junior 02:37:40.077
2 Eigil Nikolajsen  -  Team ABC Junior 02:41:15.976
3 Malthe Munch  -  Greve Cykle Club 02:41:19.632
4 Joakim Lisson  -  Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 02:45:07.065
5 Thomas Rald Kaspersen  -  K C K Herlev 02:45:09.643
6 Valdemar Kure Krogh  -  Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 02:52:13.194
7 August Nygaard Bodilsen  -  Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02:52:14.519
8 Martin Omarsson Mollerup  -  Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 02:52:18.272
9 Andreas Sulaj Kloppenborg  -  Team CK FIX Junior Elite Rødovre 02:52:20.28
10 Gustav Sillehoved  -  Roskilde Cykle Ring s.t.
11 Lucas Norman Gude  -  Greve Cykle Club 02:52:26.825
12 Oliver Emil Errebo  -  Team CK FIX Junior Elite Rødovre s.t.
13 Nicolai Luthmann  -  Team CK FIX Junior Elite Rødovre 02:52:30.64

 

U17
1 Sebastian Nielsen  -  Cykleklubben Fix Rødovre 01:53:00.771
2 Benjamin Hertz  -  Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
3 Kasper Andersen  -  Sydkystens Cycling 01:53:01.88
4 Kasper Viberg Søgaard  -  Lyngby Cycle Club s.t.
5 Sebastian Andreasson  -  Cykleklubben Fix Rødovre 01:55:57.143
6 Magnus Rost  -  Slagelse Cykle Ring s.t.
7 kasper Due Kaspersen  -  Slagelse Cykle Ring s.t.
8 Jonas Flø Pedersen  -  CK Kronborg s.t.
9 Frederik Erringsø  -  Roskilde Cykle Ring s.t.
10 Andreas Byskov Sarbo  -  Lyngby Cycle Club s.t.
11 Mads Rasmussen  -  Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
12 Anton Hermann  -  Ordrup Cykle Club s.t.
13 Jonas Zwisler  -  Roskilde Cykle Ring s.t.
14 Benjamin Movang  -  Lyngby Cycle Club s.t.
15 Simon Høy  -  Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
16 Nicholas Thorøe-Hansen  -  Lyngby Cycle Club 01:56:01.516
17 Magnus Henneberg  -  Lyngby Cycle Club s.t.
18 Oliver Heine  -  Næstved Bicycle Club 02:00:01.641
19 Ilannguaq Møller  -  Næstved Bicycle Club 02:07:46.312
20 Laurits Skydsgaard Jensen  -  Greve Cykle Club s.t.
21 Mattias Nordal  -  Køge Cykel Ring 02:07:48.778
22 Nicklas Koluda Jørgensen  -  Slagelse Cykle Ring 02:11:52.181
23 Jacob Fredslund Larsen  -  Roskilde Cykle Ring 02:13:08.289
24 Aksel Makwarth Onink  -  Cykleklubben Fix Rødovre 02:26:16.506

 

U15
1 Casper Petersen  -  Hedehusene Fløng Cykle Klub 01:01:53.818
2 Tobias Lund andresen  -  Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
3 Julius Nowak Dalner  -  Holbæk Cykelsport 01:01:55.435
4 Mads Christiansen  -  Roskilde Cykle Ring 01:02:00.157
5 Lukas Sulaj Kloppenborg  -  Holbæk Cykelsport 01:07:07.357
6 Emil Schandorff Iwersen  -  Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
7 Mathias Daniel Hansen  -  Roskilde Cykle Ring s.t.
8 Emil Als Feldberg Hansen  -  Holbæk Cykelsport 01:08:32.194
9 Magnus Munch  -  Køge Cykel Ring 01:09:02.122
10 William Gudmann  -  Lyngby Cycle Club 01:09:04.165
11 Nikolaj Mengel  -  Team Cycling Ringsted 01:09:07.582
12 Gustav Wang  -  Cykleklubben Fix Rødovre 01:10:37.052
13 Søren Bruun Fejfer  -  Ordrup Cykle Club s.t.
14 Simon Vangkilde Lehmann  -  Køge Cykel Ring s.t.
15 David Agersnap  -  KCK-Herlev 01:10:39.108
16 David Larsson  -  Staffanstorp CK 01:11:12.783
17 Yasin Grøn El Mahdi  -  Greve Cykle Club 01:13:17.98
18 Magnus Guul Thomsen  -  K C K Herlev 01:16:09.522
19 Zacharias Ozairy  -  Amager Cykle Ring 01:16:45.649
20 Dennis Andersson  -  CK Ringen 01:22:19.662

 

U13
1 August Birk Hundt  -  Næstved Bicycle Club 00:54:59.931
2 Noah Nielsen  -  Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
3 Theodor Storm  -  Hedehusene Fløng Cykle Klub s.t.
4 Patrick Boje Frydkjær  -  Næstved Bicycle Club 00:55:01.566
5 Jakob Falk Paarup  -  Amager Cykle Ring s.t.
6 Nicolai Borum Nielsen  -  Hedehusene Fløng Cykle Klub 00:55:48.867
7 Mikkel Weber Zeyn  -  Hedehusene Fløng Cykle Klub s.t.
8 Nicolai Wandahl  -  Höllviken CK - SE 00:55:57.616
9 Lukas Andersen  -  Roskilde Cykle Ring 00:56:05.689
10 Erik Christoffersen  -  Ordrup Cykle Club 00:57:42.069
11 Jaspar Lonsdale  -  Amager Cykle Ring 00:57:43.236
12 Mathias Rimm jeppesen  -  Roskilde Cykle Ring 00:57:44.438
13 Mads Andersen  -  Roskilde Cykle Ring 00:58:27.746
14 Mads Schulz Jørgensen  -  Holbæk Cykelsport 01:01:00.563
15 Tomas Pedersen  -  Roskilde Cykle Ring 01:02:35.938
16 Mads Malmqvist  -  Cykleklubben Fix Rødovre 01:02:53.92
17 Emil Rostock Mathiasson  -  KCK Herlev 01:03:22.67
18 Nikolai Gunnertoft Pedersen  -  Slagelse Cykle Ring 01:04:06.128
19 Peter Andersen  -  K C K Herlev 01:10:35.91


U11
1 Magnus Ritz Fredriksen  -  Amager Cykle Ring 00:45:59.669
2 Daniel Weis Nielsen  -  Roskilde Cykle Ring s.t.
3 Linus Larsson  -  Staffanstorp CK s.t.
4 Anton Louw Larsen  -  Roskilde Cykle Ring s.t.
5 William Hannibal Jensen  -  Holbæk Cykelsport 00:46:02.728

 

U16P
1 Ida Johansson  -  Mölndals CKMerida Sverige 01:09:10.259
2 Laura Auerbach-Lind  -  Amager Cykle Ring 01:17:25.891

 

U13P
1 Alma Johansson  -  Mölndals CK 00:55:06.167
2 Thilde Helgelin  -  CK Ringen 01:04:03.703

 

U11P
1 Klara Schlüter  -  Roskilde Cykle Ring 00:52:57.347

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG MANGE SPAR PENGE