Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Resultater fra ShimanoLigaen 2018 #2 Silkeborg
28. maj 2018 09:15 af Christopher WallinFoto: Feltet.dk

I weekenden blev der kørt ShimanoLigaen i Silkeborg, der er notorisk kendt for at være et hårdt løb med udfordrerne spor, det blev også erfarne Benjamin Justesen (Team Velofit - Commit), der løb med sejren hos herrerne i anden afdeling af cuppen.

Årets anden afdeling af den danske MTB-løbsserie blev afviklet i weekenden, og om det var det gode vejr hidtil i Danmark, der havde lokket de mange deltagere, også udlændige var godt repræsenteret, skal være usagt.

 

På trods af de mange udlændige, der ville teste Silkeborgs MTB-spor var det stadig danskerne, der dominerede resultatlisterne, hvor Benjamin Justesen vandt hos herrerne efter at være kommet alene i mål. Hos damerne blev det også en dansk sejr, da Viktoria Smidth Knudsen (Dansk Mountainbike Klub) stak af sted med sejren i anden afdeling.

Samlet er det dog stadig Ann-Dorthe Lisbygd (Team Amaton Sponz), der fører hos kvinderne, hvor Benjamin Justesen er i front hos mændene.

A-klassen herrer
1 Benjamin Justesen - Team Velofit - Commit 01:39:28
2 Jens Emil Sloth Nielsen - CycleSport MTBK Silkeborg 01:40:23
3 Anders Laustsen - Team Amaton Sponz 01:40:52
4 Tom VAN INGELGOM - KTM Bike Vision 01:41:38
5 Niels Bech Rasmussen - Roskilde Mountain Bike Klub 01:42:15
6 Mathias Rosenberg Pedersen - Team Amaton Sponz 01:43:18
7 Axel LINDH - Härnösands CK 01:43:30
8 Jens BERGMANN - SK Rye 01:44:19
9 Niklas Petersen - Team Amaton Sponz 01:44:26
10 Snorre Larsen - Team Amaton Sponz 01:44:32
11 Karol Michalski - Pronghorn Racing 01:45:05
12 Erik Aagaard - Team Velofit - Commit 01:45:33
13 Jonas lemvig - Team Flammen MTB 01:46:28
14 Rasmus Harder - Dansk Mountainbike Klub 01:46:38
15 Carsten Pedersen - Team Flammen MTB 01:46:47
16 Christian Svendsen - Team Rold Skov Elite 01:47:25
17 Kasper Kragbæk Kristensen - Team Rold Skov Elite 01:48:25
18 Jesper Trans - Morsø Cykel Klub 01:48:27
19 Ketil Nordestgaard - Varde Cykelklub 01:49:36
20 Marcus Iversen - Mountain Bike Klub Silkeborg 01:49:46
21 Morten Gadgaard - Varde Cykelklub 01:50:29
22 Henrik Baltzersen - Racing Viborg 01:50:35
23 Malte Birch - Holte MTB Klub 01:51:00
24 Helgi Winther Olsen - MTB fo 01:51:01
25 Esben Theibel - Aarhus MTB 01:52:42
26 Jakob Toft Pedersen - Hammel Cykle Klub 01:52:54
27 Nikolaj Meier Iversen - Aarhus MTB 01:53:33
28 Thomas Steinthal - Holte MTB Klub 01:54:29
29 Ryan Gormly - MTB Kolding 01:55:15
30 Simon QVORTRUP - Cyclesport MTBK Silkeborg 01:41:03
31 Sigurd Klemmensen - Varde Cykelklub 01:41:50

A-klassen kvinder
1 Viktoria Smidth knudsen - Dansk Mountainbike Klub 01:22:29
2 Camilla Knudsen - Varde Cykelklub 01:22:49
3 Ingrid Sofie Bøe JACOBSEN - BIRK SPORT RACING 01:24:47
4 Ann-Dorthe Lisbygd - Team Amaton Sponz 01:25:20
5 Janni Spangsberg - Varde Cykelklub 01:25:38
6 Maj Schneider Thomsen - Aalborg Mountainbikeklub 01:26:48
7 Marlene Jakobsen - Racing89ers 01:27:18
8 Helle Haugaard Jessen - CycleSport MTBK Silkeborg 01:30:53
9 Didi De Vries - Trek-Bioracer Mountainbike Team 01:35:05
10 Mette Fugl - Cykle Klubben Nordsjælland 01:39:01

Se øvrige resultater fra søndagens løb
Se resultater fra lørdagens løb

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - herrer(CM) 23/09

VM - damer(CMW) 23/09

Famenne Ardenne Classic(1.1) 27/09

Famenne Ardenne Classic(1.1) 27/09

Tour of Almaty(2.1) 29/09-30/09

Tour de Vendée(1.1) 30/09

Ungdoms OL(JO) 01/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 02/10

Sparkassen Münsterland Giro(1.HC ) 03/10

Paris-Bourges(1.1) 04/10

Giro dell'Emilia(1.HC ) 06/10

Tour of Taihu Lake(2.1) 06/10-13/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »