Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Resultater fra SM i enkeltstart

Resultater fra SM i enkeltstart

22. april 2006 20:370
Næsten 300 ryttere stillede i dag til start, da Nakskov cykleklub arrangerede SM i enkeltstart. Michael Færk Christensen (Team Herning Elite) tog sig af førstepladsen i A klassen, mens Maria Kruse gjorde det hos kvinderne.

 


Vindere i samtlige klasser
Klasse Yngste - Mikkel Bøje - TC Ringsted
Mellemste - Mathis Johansson - Nakskov CC
Ældste drenge - Sebastian Nielsen - CK Fix, Rødovre
Ældste piger - Mette Meyer - Korsør CC
Ungdom - Patrick Ruben Henriksen - DCR Ballerup
Dame Junior - Mie Bekker Lacota - Team Mermaid
Dame A - Maria Kruse - Team Odense Energi
Dame B - Lotte Bak - Politiets Idrætsforening
Dame 45 - Linda Andersen - Holbæk CR
H40 - Kim Ryan Hansen - DBC
H50 - Per Nielsen - Team HFCK & Ko
H60 - John Larsen - Team HFCK & Ko
Klasse A - Michael Færk Christensen - Team Herning Elite
Klasse Junior - Dennis Jønsson - CK Fix, Rødovre
Klasse B - Troels Toftager - Politiets Idrætsforening
Klasse C- Michael Barfoed - Politiets Idrætsforening
Klasse Begynder - Lars Lund - Cycling Odense

Klasse Yngste 10 km.
1 Mikkel Bøje - TC Ringsted 00:19:10
2 Jonas Wang - CK Fix, Rødovre 00:19:22
3 Helmut Wacker - Roskilde CR 00:20:00
4 Mathias Linderod Albrechtsen - CC Gladsaxe 00:20:07
5 Daniel Hansen - TC Ringsted 00:21:08
6 Magnus Bak Klaris - Amager CR 00:21:11
7 Oliver Almind - CK Fix, Rødovre 00:21:41
8 Mikkel Schæffer - Slagelse CR 00:22:22
9 Martin Frank - Greve CC 00:22:27
10 Mads Olander Hjort - Næstved BC 00:22:35
11 Amalie Dideriksen - Amager CR 00:22:55
12 Thue M. Jensen - Næstved BC 00:23:14
13 Freja Strand Olsen - Greve CC 00:27:16
14 Mark Frederiksen - Hillerød CK 00:28:35

Tilbage til toppen




Mellemste 10 km.
1 Mathis Johansson - Nakskov CC 00:16:34
2 Elias Helleskov Busk - DCR Ballerup 00:17:20
3 Jon van Dijk - DCR Ballerup 00:17:22
4 Christoffer Lisson - Roskilde CR 00:17:32
5 Mads Pedersen - Holbæk CR 00:17:37
6 Tobias Bagger - Ordrup CC 00:17:56
7 Jonas Nordkroggaard - Kalundborg CC 00:18:06
8 Mads Elkjær - Holbæk CR 00:18:08
9 Marc Rasch Jensen - DCR Ballerup 00:18:22
10 Jakob Olsen - HFCK 00:18:28
11 Nicklas Bøje - TC Ringsted 00:18:32
12 Kristian Holm - CC Gladsaxe 00:18:43
13 Amanda Marie Dyrkilde - Roskilde CR 00:19:18
14 Jacob Ditlev Sørensen - Greve CC 00:19:20
15 Esben Clapp - Roskilde CR 00:19:20
16 Nadia Shila Pedersen - DCR Ballerup 00:19:40
17 Andreas Rifsdal Jedig - Greve CC 00:19:42
18 August Als Thomsen - Amager CR 00:19:43
19 Rasmus Egelund - Korsør CC 00:19:44
20 Mikkel Skovbølle - Amager CR 00:20:06
21 Jonas Emskær Nielsen - Korsør CC 00:20:10
22 Felix Demuth - Slagelse CR 00:20:15
23 Lasse Mortensgaard - ABC 00:20:18
24 Alexander Lander - Køge Cr. 00:20:39
25 Louis Bendixen - ABC 00:20:59
26 Esben Quist Jacobsen - ABC 00:21:21
27 Emiel Ohlsson - ABC 00:21:29
28 Sebastian Olesen - Næstved BC 00:21:43
29 Oskar Helveg - Slagelse CR 00:22:03

Tilbage til toppen




Ældste drenge 15 km.
1 Sebastian Nielsen - CK Fix, Rødovre 00:23:32
2 Mikkel Ravn - Korsør CC 00:24:28
3 Thomas Schmidt - Greve CC 00:24:49
4 Stefan Linné Jørgensen - CK Fix, Rødovre 00:24:55
5 Dion Hansen - HFCK 00:25:04
6 Jannick Berg - CK Fix, Rødovre 00:25:08
7 André Haubroe Larsen - Slagelse CR 00:25:18
8 Thore Bradtberg - DCR Ballerup 00:25:27
9 Johnathan Enevoldsen - TC Ringsted 00:25:42
10 Jakob Bertelsen - Ordrup CC 00:25:56
11 Andres Dencker - Ordrup CC 00:26:01
12 Daniel Mielke - Roskilde CR 00:26:05
13 Frederik Schwartz - DCR Ballerup 00:26:07
14 Dennis Daniel Christensen - Ordrup CC 00:26:08
15 Nicklas Dahl Jakobsen - TC Ringsted 00:26:11
16 Andreas Kildegaard Nielsen - Holbæk CR 00:26:16
17 Styrbjørn Gullachsen - Ordrup CC 00:26:29
18 Oliver Holm Christensen - Kalundborg CC 00:26:30
19 Christian Dideriksen - Amager CR 00:26:37
20 Lucas Cæsar - Ordrup CC 00:27:01
21 Mathias Holm - CC Gladsaxe 00:27:06
22 Rasmus Roesgarth - Greve CC 00:27:21
23 Jon Henningsen - Næstved BC 00:27:25
24 Nicholas Lerche - Roskilde CR 00:27:32
25 Anders Bjerremand - HFCK 00:27:43
26 Kristian Almerström - Amager CR 00:27:51
27 Simon Frederiksen - Roskilde CR 00:27:53
28 Steffen Thomsen - DCR Ballerup 00:27:57
29 Thomas Truelsen - Kalundborg CC 00:28:09
30 Alex Clausen - CK Fix, Rødovre 00:28:19
31 Daniel Crone - Slagelse CR 00:28:22
32 Nicolai K. Jacobsen - CC Gladsaxe 00:28:43
33 Morten Palmquist - Amager CR 00:28:49
34 Peter Nygaard - HFCK 00:28:51
35 Joachim Heyn - Nakskov CC 00:29:05
36 Mathias Lindberg Mortensen - Hillerød CK 00:29:09
37 Johannes Brasen Kidmose - Holbæk CR 00:29:11
38 Tobias Nielsen - CC Gladsaxe 00:29:25
39 Rune M. Jensen - Næstved BC 00:29:31
40 Oskar Geyti - Slagelse CR 00:29:35
41 Jacob Molin Nielsen - Roskilde CR 00:29:39
42 Jonatan Dalsmund - TC Ringsted 00:29:59
43 Christian Nielsen - Greve CC 00:30:45
44 Christian Røygaard - Ordrup CC 00:31:14
45 Alexander Ostenfeldt Lund - DCR Ballerup 00:31:23
46 Peter Trier Jørgensen - CC Gladsaxe 00:31:59
47 Marcus Møller - ABC 00:33:58

Tilbage til toppen




Ældste piger 15 km.
1 Mette Meyer - Korsør CC 00:27:03
2 Katinka Sif G. Skovgaard - Bornholms CC 00:27:48
3 Pernille Ott Frendorf - Greve CC 00:28:09
4 Camilla West Hansen - CK Fix, Rødovre 00:30:22
5 Mie Poulsen - Korsør CC 00:31:16
6 Charlotte Ranneries - Næstved BC 00:31:34

Tilbage til toppen




Ungdom 15 km.
1 Patrick Ruben Henriksen - DCR Ballerup 00:20:51
2 Sebastian Lander - Køge CR 00:21:19
3 Samuel Rytter Ravn - Roskilde CR 00:21:52
4 Niki Byrgesen - DCR Ballerup 00:21:53
5 Morten Dyrkilde Kristiansen - Roskilde CR 00:22:15
6 Mark Sehested Pedersen - Kalundborg CC 00:22:18
7 Niels Hedekær Olsen - Roskilde CR 00:22:19
8 Patrick Clausen - CK Fix, Rødovre 00:22:36
9 Emil Hovmand - Ordrup CC 00:22:46
10 Mathias Lisson - Roskilde CR 00:22:55
11 Jacob Mørkøv - DCR Ballerup 00:23:01
12 Rasmus Quaade - CK Fix, Rødovre 00:23:03
13 Kristoffer Schjønnemann Larsen - Køge CR 00:23:05
14 Thorvald Larsen - Slagelse CR 00:23:07
15 Stefan Dahl Olsen - DCR Ballerup 00:23:11
16 Mark Poulsen - Slagelse CR 00:23:23
17 Andreas Brasen Kidmose - Holbæk CR 00:23:32
18 Kasper Larsen - Ordrup CC 00:23:37
19 Pelle Clapp - Roskilde CR 00:23:59
20 Jeppe Poulsen - DCR Ballerup 00:23:59
21 Nicolai Aastrup - Roskilde CR 00:24:00
22 Joakim Brüchmann - DCR Ballerup 00:24:02
23 Rune Nis Sonne Skovgaard - Bornholms CC 00:24:02
24 Rasmus Holm Thomassen - DCR Ballerup 00:24:04
25 Lenni Helleskov Busk - DCR Ballerup 00:24:07
26 Mathias Mylle Dige Bach - KCK Herlev 00:24:10
27 Laurits Enevoldsen - TC Ringsted 00:24:14
28 Jacob Frederiksen - Slagelse CR 00:24:27
29 Jon Timotej - Roskilde CR 00:24:29
30 Sival Ekner Bobek - Slagelse CR 00:24:50
31 Mikkel Grønlund - ABC 00:24:51
32 Louis Jacobi - Ordrup CC 00:25:19
33 Mark Sørensen - CK Fix, Rødovre 00:25:31
34 Sebastian Refsgaard - Hillerød CK 00:25:52
35 Martin Lötschberg - DCR Ballerup 00:25:57
36 Anders Dahøj - ABC 00:26:38
37 Chris Skaarup - Næstved BC 00:26:40
38 Nicolai Mikkel Larsen - DCR Ballerup 00:26:45
39 Jonathan Liveng - Roskilde CR 00:27:06
40 Philip Frank - Greve CC 00:27:07
41 Rasmus Hvid - Greve CC 00:27:28
42 Jonathan Lehmann - Ordrup CC 00:27:29
43 Rasmus Stuhr - Korsør CC 00:28:16
44 Jannik Dahl Jakobsen - TC Ringsted 00:29:44
45 Adrian Kaltoft Udesen - Ordrup CC 00:56:50

Tilbage til toppen




Dame Junior 15 km.
1 Mie Bekker Lacota - Team Mermaid 00:20:35
2 Trine Schmidt - Team Mermaid 00:21:10
3 Margriet Kloppenburg - Holbæk CR 00:24:02
4 Inge Baumgarten - Roskilde CR 00:24:40
5 Rie Strand Olsen - Greve CC 00:24:57
6 Tilina Levin - Staffanstorps CK 00:25:43
7 Jonna Svensson-Ohlin - IK Vinco - Ystad 00:25:57
8 Katrine Bjaler - CK Fix, Rødovre 00:28:43

Tilbage til toppen




Dame A 25 km.
1 Maria Kruse - Team Odense Energi 00:40:01
2 Maria Bornak - Team Odense Energi 00:40:21
3 Lone Drejer - CC Gladsaxe 00:41:48

Tilbage til toppen




Dame B 25 km.
1 Lotte Bak - Politiets Idrætsf. 00:39:48
2 Nina Hovn Lieb - DMK 00:42:16
3 Vibeke Overgaard Madsen - Politiets Idrætsf. 00:46:19
4 Josephine Hall - DBC 00:50:35

Tilbage til toppen




Dame 45 25 km.
1 Linda Andersen - Holbæk CR 00:48:56
2 Ulla Ludvig - Hillerød Ck 00:50:13

Tilbage til toppen




H40 30 km.
1 Kim Ryan Hansen - DBC 00:41:03
2 Morten Ryan Hansen - DBC 00:41:18
3 Michael Bornak - Hillerød Ck 00:42:07
4 Jan Ryan Hansen - DBC 00:42:16
5 Lars Schmidt - Hvidovre CK 00:43:07
6 Claus Carlsen - Roskilde CR 00:43:08
7 Kim Westen - Nakskov CC 00:43:22
8 Anders Christoffersen - Køge CR 00:45:08
9 Bo Wacker - Roskilde CR 00:45:09
10 Johnny Jensen - DCR Ballerup 00:46:16
11 Michael Nielsen - Hvidovre CK 00:47:22
12 Bjørn Kähler - Greve CC 00:50:35
13 Kenneth Berner - Hvidovre CK 00:50:40
14 Michael Mylle Sørensen - KCK-Herlev 00:52:59
Ole Jessen - Lolland-Falster CK Ej placeret
Søren Busk - DCR Ballerup Ej placeret

Tilbage til toppen




H50 30 km.
1 Per Nielsen - Team HFCK & Ko 00:44:46
2 Claus van der goot - TC Ringsted 00:45:13
3 Carsen Larsen - Lolland-Falster CK 00:46:17
4 Tommy Vibholm - Horsens Amatør CK 00:46:21
5 Per V. Madsen - Lolland-Falster CK 00:46:25
6 Steen Byskov Thomsen - Greve CC 00:46:39
7 Ole Karpf - Bornholms CC 00:47:57
8 Erik Busborg - ABC 00:49:55
9 Allan Gall - ABC 00:50:32
10 Uffe Jacobsen - ABC 00:52:24
Steen florager - TC Ringsted Ej placeret
Klaus Pedersen - Greve CC Ej placeret
Svend Christensen - Herning VK Ej placeret
Kenn G. Hansen - Politiets Idrætsf. Ej placeret

Tilbage til toppen




H60 30 km.
1 John Larsen - Team HFCK & Ko 00:45:15
2 John Helleskov - Team HFCK & Ko 00:46:10
3 Ole Hammelsvang - Team HFCK & Ko 00:46:42
4 Niels Klevang Sølvason - DBC 00:47:09
5 René Jensen - Team HFCK & Ko 00:48:12
6 Søren Vagtholm - Cykling Odense 00:48:25
7 Flemming Bay - Brøndby CC 00:52:49
8 Leif Åge Nielsen - Politiets Idrætsforening 00:53:53
9 Sture Michelsen - Nordsjællands CK 00:57:02

Tilbage til toppen




Klasse A 30 km.
1 Michael Færk Christensen - Team Herning Elite 00:38:16
2 Jakob Kollerup - Team Vision Bikes 00:38:43
3 Lasse Bøchmann - Team GLS 00:39:29
4 Martin Wang Hjørngaard - CK Aarhus 00:40:22
5 Dejan Aistrup - Team Python Pro Næstved 00:40:27
6 Daniel Kreutzfeldt - Team Odense Energi 00:40:35
7 Thomas Japp Hansen - Team Vision Bikes 00:40:49
8 Nikola Aistrup - Team Python Pro Næstved 00:40:50
9 Kasper Elmar Malmkær - Herning CK 00:41:18
10 Christian Andreasen - Team Python Pro Næstved 00:41:21
11 Morten Knudsen - Herning CK 00:41:35
12 Morten Meisner - CK Aarhus 00:41:51
13 Jack Rasmussen - Brøndby CC 00:42:17
14 Eddie Andersen - ABC 00:42:23
15 Morten Sommer Esbersen - ABC 00:42:33
16 Anders Delien - CK Ringen, Malmø 00:43:25
17 Michael Demin - HFCK 00:43:27
18 Carsten Thiel - Cycling Odense 00:44:59

Tilbage til toppen



Klasse Junior 30 km.
1 Dennis Jønsson - CK Fix, Rødovre 00:41:01
2 Morten Kruse Brink - Herning Ck 00:42:03
3 Lasse Allan Pedersen - Nakskov CC 00:42:13
4 Emil Johansson - Nakskov CC 00:42:27
5 Michael Schøn - Amager CR 00:42:36
6 Kristian Sobota - Amager CR 00:42:59
7 Sebastian Bidstrup Andersen - Amager CR 00:44:51
8 Mads Hornbæk Mikuta - Nakskov cc 00:45:52
9 Johannes Ollerup Sall - CK Aarhus 00:46:13
10 Jonas Arentz Larsen - Amager CR 00:52:59

Tilbage til toppen




Klasse B 30 km.
1 Troels Toftager - Politiets Idrætsforening 00:39:14
2 Henrik Parbst - Hvidovre CK 00:41:13
3 Simon Jul Andreasen - Herning CK 00:41:14
4 Lars Ejaas - CK Aarhus 00:41:17
5 Henrik Lønsmann - Cykling Odense 00:41:36
6 Christian Mathiasen - Politiets Idrætsforening 00:41:39
7 Michael Baunsgaard - Politiets Idrætsforening 00:41:56
8 Niels Hoe-Svendsen - FBL 00:42:12
9 Daniel Vestergaard - Viborg Cycling 00:42:21
10 Morten Tillquist - Kalundborg CC 00:42:28
11 Ulrik Christensen - Hillerød CK 00:42:40
12 Philip Nicholas Nielsen - CK Fix, Rødovre 00:42:42
13 Claus Nielsen - CK Aarhus 00:43:21
14 Anders Schmidt Hansen - Politiets Idrætsforening 00:44:06
15 Brian G. Lauridsen - ABC 00:44:45
16 Nicolaj Amping - Cykling Odense 00:44:53
17 Henrik Helt Hansen - Amager CR 00:45:51
18 Niels Jakob Thomsen - CC Gladsaxe 00:45:53
19 Kasper Collin Christensen - CK Fix, Rødovre 00:45:55

Tilbage til toppen




Klasse C 30 km.
1 Michael Barfoed - Politiets Idrætsforening 00:40:04
2 Jan Tvernø - KCK Herlev 00:41:45
3 Anders Segevind - CC Gladsaxe 00:42:40
4 Lars Kristensen - Cykling Odense 00:42:45
5 Michael Barner Nielsen - Viborg Cycling 00:42:54
6 Thomas Mulvad Andersen - FBL 00:43:24
7 Martin Hammer Larsen - Hvidovre CK 00:43:33
8 Mads Strange Rydicher - Ordrup CC 00:43:34
9 Michael Andersen - Hvidovre CK 00:43:38
10 Flemming Kirkegaard - ABC 00:43:52
11 Heine Hansen - CC Gladsaxe 00:44:09
12 Claus Bjerregaard - CC Gladsaxe 00:44:21
13 Claus Toftegaard - ABC 00:44:26
14 Kasper Trentemøller - Nakskov CC 00:44:41
15 Bo Kamstrup - FBL 00:45:09
16 Ejlif Lousholt - Cycling Langeland 00:45:10
17 Martin Pedersen - KCK Herlev 00:45:37
18 Jonas Jørgensen - Næstved BC 00:45:39
19 Rasmus Andersen - HCK 00:46:01
20 Bjarne Henning Hansen - Nakskov CC 00:46:26
21 Jonas Hylen - CK Ringen, Malmö 00:46:52
22 Frederik Bengtdin - CK Ringen, Malmö 00:49:46
23 Rune Sambeck Nilsson - CC Gladsaxe 00:50:14
24 Miso Irich - CK Ringen, Malmö 00:50:19

Tilbage til toppen




Klasse Begynder 30 km.
1 Lars Lund - Cycling Odense 00:44:10
2 Søren Pedersen - DBC 00:44:47
3 Rasmus Lauridsen - ABC 00:46:00
4 Lars Jensen - CC Gladsaxe 00:47:49
5 Rolf Asmund - Lyngby CC 00:49:05
6 René Pedersen - Lolland-Falster CK 00:49:56
7 Michael Busk Kesby - DCR Ballerup 00:54:26
8 Jimmy Nielsen - TC Ringsted 01:05:18

Tilbage til toppen

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

FIND DINE CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS