Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Resultater fra Sorø BCs åbne løb

Resultater fra Sorø BCs åbne løb

10. april 2017 00:00Foto: ColoQuick-CULT

Søndag blev der kørt licensløb i Sorø, som gav følgende resultater i de danske licensklasser. Hos A-klassen sejrede coloQuick-CULT også på Sjælland, da Rune Almindsø Andersen sejrede foran Rasmus Quaade (Team Giant-Castelli) og holdkammeraten Rasmus Bøgh Wallin.

A
1 Rune Almindsø Andersen - coloQuick - CULT 03:20:49.697
2 Rasmus Christian Quaade - Team Giant - Castellli s.t.
3 Rasmus Bøgh Wallin - coloQuick - CULT 03:21:33.62
4 Nicklas Bøje Pedersen - Team Giant - Castellli s.t.
5 Morten Øllegaard - BHS-Almeborg-Bornholm s.t.
6 Mathias Krigbaum - coloQuick - CULT s.t.
7 Anton Elfarsson - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater s.t.
8 Dennis Herforth Jensen - coloQuick - CULT s.t.
9 Marcus Bønlykke - Christina Jewelry-KUMA 03:21:37.693
10 Morten Hulgaard - BHS-Almeborg-Bornholm 03:21:40.827
11 Magnus Bak Klaris - coloQuick - CULT s.t.
12 Jesper Juul Andreasen - BHS-Almeborg-Bornholm 03:21:45.974
13 Kasper Thomsen - Team WasteApp - AVIS s.t.
14 Alexander Bojsen - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater s.t.
15 Martin Toft Madsen - BHS-Almeborg-Bornholm s.t.
16 Mark Sehested Pedersen - Team VéloCONCEPT 03:21:52.015
17 Joakim Mikkel Svensson - Team WasteApp - AVIS 03:22:45.53
18 Emil Toudal - BHS-Almeborg-Bornholm 03:24:07.92
19 Mads Olander Hjort - BHS-Almeborg-Bornholm 03:26:43.019
20 Jakob Egholm - Team Giant - Castellli 03:31:49.251
21 Patrik Rybardt - CK Ringen 03:33:02.532

B
1 Eigil Nikolajsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02:55:46.84
2 Anders Alminde - Birkerød Bicycle Club s.t.
3 Sergio Tu - Roskilde Cykle Ring s.t.
4 Jeppe Hanssing - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater s.t.
5 Andreas Tvermoes Noe - Sydkystens Cycling 02:56:25.478
6 Daniel Stampe - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater s.t.
7 Jacob Winther Johansen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
8 Marcus Persson - CK Ringen 02:57:54.483
9 Dani Petersen - Sydkystens Cycling 03:00:13.699
10 Kean Bang-Sørensen - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater s.t.
11 Sebastian Hartvigsen - Sydkystens Cycling s.t.
12 Nikolaj Køster - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 03:02:34.101
13 Rashid F Elkott - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
14 Andreas Lund Andresen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
15 Kristian Vollertsen - Greve Cykle Club 03:17:58.92
16 Simon Jacob Svensson - Hellerup Cykelklub 03:20:01.652

C
1 Mads Richardt Lundh - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02:24:42.661
2 Sebastian Rathje Andersen - Herning Cykle Klub s.t.
3 Thor Lykke Nielsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02:25:18.029
4 Michael Salomonsson - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
5 Simon Christensen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
6 bjarke bonke - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
7 Mark Frederiksen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
8 Jonathan Sulbæk Skarving - Amager Cykle Ring 02:26:28.697
9 Tobias Bang Maarfelt - Holbæk Cykelsport s.t.
10 Stefan Due Schmidt - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:26:44.499
11 Patrick Seemann - Hvidovre Cykle Klub s.t.
12 Mikkel Øritsland - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:26:46.954
13 Nicki Rasmussen - Hvidovre Cykle Klub 02:26:49.056
14 Kasper Eggers - Holbæk Cykelsport 02:26:51.603
15 Philip Due Schmidt - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:27:00.01
16 Kim Lindhardt Jensen - Holbæk Cykelsport s.t.
17 Morten Ib Nielsen - Ordrup Cykle Club 02:27:06.034
18 Martin Sommer - Køge Cykel Ring 02:28:46.01
19 Jacob Krogh Keldsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02:29:29.092
20 Kahsay Negasi - Amager Cykle Ring 02:32:07.568
21 Chris Norman Larsen - Lolland-Falster Cykle Klub 02:34:02.808
22 Peter Lindkvist - Dansk Bicycle Club 02:48:19.99
23 Marcus Vallentin - Holbæk Cykelsport s.t.
24 Kasper Bergstein Nielsen - Hvidovre Cykle Klub s.t.
25 Glenn Nilsson - CK Ringen 02:53:43.597
26 Martin Henriksen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:57:14.274

D
1 Henrik Hansen - Birkerød Bicycle Club 02:31:21.757
2 Martin Thimes - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:31:23.11
3 Jonas Thøger Skjødt - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02:32:06.387
4 Søren Bak Jepsen - Birkerød Bicycle Club s.t.
5 Ørjan Ingebrigtsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
6 Kåre Brink - Hvidovre Cykle Klub s.t.
7 Henrik Johannesson - Dansk Mountainbike Klub s.t.
8 nicolai lauritzen mølgaard - TCA 02:33:16.621
9 Nicolai Vig Clausen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:35:43.969
10 michael kahr - Amager Cykle Ring 02:36:15.121
11 Jesper Lund - Cykle Klubben Nordsjælland s.t.
12 Jonas Weis Holm - TCA s.t.
13 Steffen Martin Olsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
14 Christian Petersen - Nakskov Cykle Club 02:36:19.288
15 Eske Nielsen - Amager Cykle Ring 02:36:42.982
16 Kristian Nabe-Nielsen - Roskilde Cykle Ring s.t.
17 Thorstein Bergersen - Malmø CK s.t.
18 Michael Werin Larsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
19 Mads Christensen - Nakskov Cykle Club s.t.
20 Kåre Kvisgaard Gram - Nakskov Cykle Club s.t.
21 Martin Schønemann Jørgensen - Sorø Bicycle Club s.t.
22 Benjamin Gamby Jensen - TCA s.t.
23 Lars Jensen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
24 Morten Schnell Lauritzen - Hvidovre Cykle Klub s.t.
25 Carsten Klausman - Næstved Bicycle Club s.t.
26 Søren Vangaa Pedersen - Køge Cykel Ring 02:39:43.408
27 Martin Veng - Hvidovre Cykle Klub 02:40:28.289
28 Peter Jørgensen - Ordrup Cykle Club 02:41:36.658
29 Jakob Larsson - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
30 Jacob Schulz Jørgensen - Roskilde Cykle Ring s.t.
31 René Allan Nielsen - Lolland-Falster Cykle Klub 02:45:01.883
32 Martin Rasmussen - Lolland-Falster Cykle Klub 02:55:58.557
33 Anders Raastrup Kristensen - Amager Cykle Ring s.t.
34 Jesper Allermand - Amager Cykle Ring s.t.

H40
1 Kenth Westergaard - Holte Cykel Klub 02:25:46.803
2 Henrik Frederiksen - Holte Cykel Klub s.t.
3 René Nielsen - Hvidovre Cykle Klub 02:26:27.962
4 Kenneth Iversen - K C K Herlev 02:26:41.493
5 Jesper Jensen - Holte Cykel Klub 02:27:51.978
6 Jens Frøslev-Nielsen - Værløse-Farum Cykelklub 02:27:53.201
7 Keld Fjord - Holte Cykel Klub 02:28:00.943
8 Flemming Trøigaard - Holte Cykel Klub 02:28:33.185
9 Morten Barsøe - Roskilde Cykle Ring s.t.
10 Michael Vig Larsen - Ordrup Cykle Club 02:28:34.423
11 David Rasmussen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
12 Niels H Leist - Ordrup Cykle Club s.t.
13 søren nilsson - Amager Cykle Ring s.t.
14 Johnny Rasmussen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
15 Mikael Sjørslev - Køge Cykel Ring s.t.
16 Kristian Israelsen Olsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
17 Morten Christoffersen - Ordrup Cykle Club s.t.
18 Søren Svenningsen - Holte Cykel Klub s.t.
19 Mads Bugge Andersen - Hvidovre Cykle Klub 02:28:44.545
20 Carsten Nielsen - Skive Cykle Klub 02:28:58.406
21 Ronni Larsen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:33:26.751
22 Michael Olsen - Holte Cykel Klub s.t.
23 Jesper Wieczorek - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
24 Jesper Kristensen - Roskilde Cykle Ring 02:35:05.201
25 Christian Bache - Ordrup Cykle Club s.t.
26 Henrik Stenberg Jensen - Roskilde Cykle Ring 02:35:16.722
27 Christian Kouyoumdjian - MTB Nordsjælland 02:37:39.103
28 Torben Arnt Hansen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02:41:22.707

H50
1 Carsten Leth Lundh - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02:29:34.764
2 Henrik Albæk - Hareskov Cykelklub s.t.
3 Lars Klima - Dansk Bicycle Club 02:29:36.469
4 Steen Bluhm - Sorø Bicycle Club 02:29:38.096
5 Keld Pedersen - Hareskov Cykelklub 02:29:54.052
6 søren skytte-petersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:29:59.449
7 Morten Møller Thomsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
8 Jesper Falden Offersgaard - DCR - Ballerup s.t.
9 Christian Poulsen - DCR - Ballerup s.t.
10 Jan Hansen - Lyngby Cycle Club s.t.
11 Christopher Ouzman - Hvidovre Cykle Klub s.t.
12 Thomas Schlüter - Roskilde Cykle Ring s.t.
13 Thomas Bo - Hareskov Cykelklub s.t.
14 Jan Roesgarth - Sydkystens Cycling s.t.
15 Henrik Zachariassen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02:30:04.096
16 Michael Baunsgaard - DCR - Ballerup 02:30:05.516
17 BO ALSTED HOFER - Dansk Bicycle Club 02:30:08.276
18 Christian Flindt-Larsen - Politiets IF Kbh-Cykling 02:34:06.372
19 Jørgen Staun Jensen - Hvidovre Cykle Klub 02:34:22.869
20 Stig Christensen - Ordrup Cykle Club 02:35:02.648
21 jørgen sørensen - K C K Herlev 02:37:11.079
22 Jan Bo Pedersen - Køge Cykel Ring s.t.
23 Erik Madsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
24 Søren Kjær-Nielsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
25 Jesper Thiesen - Amager Cykle Ring s.t.
26 Preben Olsen - DCR - Ballerup 02:37:16.78
27 Claus Butty - Køge Cykel Ring 02:46:32.802
28 Lars Bang Jensen - Holbæk Cykelsport 02:47:39.022
29 Lars Rathjen Frederiksen - Greve Cykle Club 02:51:09.18
30 Henrik Diepgen - K C K Herlev 02:55:17.796
31 Mike Gydesen - Næstved Bicycle Club 03:01:05.614
32 Rene Søberg - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 03:02:45.367

H60
1 Henrik Bjarne Jensen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 01:55:15.972
2 Claus Larsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 01:55:19.303
3 Steen Olsen - Hvidovre Cykle Klub 02:01:51.197
4 Thomas Kyng - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
5 Leo Hav - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02:02:57.619
6 jan høegh - Politiets IF Kbh-Cykling s.t.
7 Torben NIELSEN - Politiets IF Kbh-Cykling 02:03:34.609
8 Steen Poulsen - Sorø Bicycle Club 02:05:56.519
9 Jens Frank - DCR - Ballerup 02:06:11.499
10 kurt jespersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:22:37.465

U19
1 Anton Norup Grunnet Hansen - Team Cycling Elite Copenhagen 02:26:57.979
2 Johan Price-Pejtersen - Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
3 Frederik Irgens Jensen - Team Pythonprocom - Velowear s.t.
4 Oliver Wulff Frederiksen - Team Pythonprocom - Velowear 02:30:31.06
5 Matias Gunnar Malmberg - Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
6 Martin Omarsson Mollerup - Team Hechmann Cycling - Slagelse Junior s.t.
7 Valdemar Kure Krogh - Team Hechmann Cycling - Slagelse Junior s.t.
8 Gustav Heyn - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
9 Benjamin Movang - Team Cycling Elite Copenhagen s.t.
10 Marcus Sander Hansen - Team Pythonprocom - Velowear s.t.
11 Philip Heinisch - Team Cycling Elite Copenhagen 02:30:35.294
12 Frederik Bendix Carstensen - Team Hechmann Cycling - Slagelse Junior 02:31:41.858
13 Mads Høiberg Klinke - Roskilde Cykle Ring s.t.
14 Markus Kramer - Team Hechmann Cycling - Slagelse Junior s.t.
15 Gustav Sillehoved - Roskilde Cykle Ring s.t.
16 christoffer sloth - Team Cycling Elite Copenhagen s.t.
17 Andreas Sulaj Kloppenborg - Team CK FIX Junior Elite Rødovre s.t.
18 Laurits Skydsgaard Jensen - Team Cycling Elite Copenhagen s.t.
19 Magnus Henneberg - Team Cycling Elite Copenhagen s.t.
20 Jonas Zwisler - Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
21 Nicolai Luthmann - Team CK FIX Junior Elite Rødovre 02:32:05.301
22 Mark Kjellman - Køge Cykel Ring 02:51:09.139

U17
1 Thorolf Rønhede - Cykleklubben Fix Rødovre 01:50:09.606
2 Kasper Viberg Søgaard - Lyngby Cycle Club 01:50:21.706
3 Peter Busk - Greve Cykle Club 01:50:31.498
4 Frederik Wandahl - Roskilde Cykle Ring s.t.
5 Luis Carl Jørgensen - Roskilde Cykle Ring s.t.
6 Andreas Byskov Sarbo - Lyngby Cycle Club s.t.
7 Tobias Lund andresen - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
8 Benjamin Hertz - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
9 Joshua Amos Gudnitz - Cykleklubben Fix Rødovre 01:50:56.36
10 Frederik Erringsø - Roskilde Cykle Ring 01:52:43.077
11 Tue Larsen - Slagelse Cykle Ring s.t.
12 Oliver Heine - Næstved Bicycle Club s.t.
13 Lukas Sulaj Kloppenborg - Holbæk Cykelsport s.t.
14 Anton Hermann - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
15 Sebastian Roer Iversen - Cykleklubben Fix Rødovre 01:52:45.564
16 Simon Høy - Cykleklubben Fix Rødovre 01:56:01.723
17 Marckus Njor - Cykleklubben Fix Rødovre 01:59:24.834
18 Mattias Nordal - Køge Cykel Ring 01:59:27.113
19 Emil Hagen - Lolland-Falster Cykle Klub s.t.
20 Alexander Studsgaard - Bornholms Cycle Club 02:10:13.185
21 Nicklas Overgård Nielsen - Næstved Bicycle Club 02:10:21.218
22 Sebastian Graabæk - Næstved Bicycle Club 02:10:25.04
23 Rasmus Ørskou - Hedehusene Fløng Cykle Klub 02:20:15.697

Dame A
1 Janni Bormann - Scandic Thylander Powered by Orbea 02:48:21.899
2 Mette Fischer Therkelsen - Cykling Odense s.t.
3 Maria Julie Høiriis Nielsen - Scandic Thylander Powered by Orbea s.t.
4 Line Eriksen - Scandic Thylander Powered by Orbea 02:48:27.602
5 Josefine Huitfeldt - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK 02:48:30.843

Dame B
1 Maybritt Toft Bisp - Scandic Thylander Powered by Orbea 02:01:51.029
2 Kirsten Søvang - Scandic Thylander Powered by Orbea s.t.
3 Louise Holm Houbak - Scandic Thylander Powered by Orbea 02:01:52.546
4 Annette Berg - Sorø Bicycle Club 02:03:35.598
5 Marianne Kofoed Jørgensen - Scandic Thylander Powered by Orbea 02:06:29.47
6 Charlotte Nobel - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
7 Heidi Walther - Køge Cykel Ring 02:06:33.615
8 Mette Larsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02:22:29.147
9 Louise Lauridsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
10 Martina Lerche - Hvidovre Cykle Klub s.t.
11 Mie Drost - Holbæk Cykelsport s.t.
12 Aino Abrahamsen - Hvidovre Cykle Klub 02:22:33.236
13 Charlotte Hechmann - Køge Cykel Ring 02:22:34.519

H70
1 Børge Bundgaard Sørensen - Greve Cykle Club 02:03:34.488
2 frank meyer - Politiets IF Kbh-Cykling 02:22:32.181

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Santos Tour Down Under(2.UWT) 21/01-26/01

La Tropicale Amissa Bongo(2.1) 20/01-26/01

La Tropicale Amissa Bongo(2.1) 20/01-26/01

Santos Tour Down Under(2.UWT) 21/01-26/01

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger