Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Resultater fra Sparekassen Vendsyssel-løbet

Resultater fra Sparekassen Vendsyssel-løbet

17. april 2016 18:20Foto: © Team Stölting Service Group / Mario Stiehl

Mens manges øjne i dag var rettet med Amstel Gold Race blev der også kørt cykelløb i Danmark, da Aalborg Cykle-Ring afholdte Sparekassen Vendsyssel-løbet. I herrernes A-klasse blev det til en sejr til Rasmus Guldhammer (Stölting Service Group), mens Tine Rasch Hansen (BMS Birn) tog sig af kvindernes A-løb. 

Klasse: Herre A  

Distance: 142 km.
  1  Rasmus Guldhammer Stölting Service Group 03.23,50
2  Jesper Odgaard Nielsen coloQuick - CULT 03.23,52
3  Jonas Vingegaard Odder Cykel Klub s.t.
4  Morten Gadgaard Christina Jewelry Pro Cycling s.t.
5  Rasmus Bøgh Wallin Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling s.t.
6  Christian Nyvang Lund coloQuick - CULT 03.23,56
7  Søren Malling Siggaard Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 03.23,59
8  Louis Bendixen coloQuick - CULT 03.23,59
9  Jimmi Sørensen coloQuick - CULT 03.24,40
10  Jacob Gye Madsen coloQuick - CULT 03.26,13
11  Thomas Edemann  Jensen Odder Cykel Klub 03.28,56
12  Nils Lau Nyborg Broge Team WeBike-CK Aarhus 03.28,56
13  Morten Høberg Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling s.t.
14  Jes Steengaard Team WeBike-CK Aarhus 03.28,56
15  Jakob Frandsen Team WeBike-CK Aarhus s.t.
16  Mikkel Skjellerup Odder Cykel Klub s.t.
17  Anders Hardahl Team TREFOR s.t.
18  Emil Dam Sørensen Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 03.28,59
19  Frederik Rosenbæk Odder Cykel Klub 03.29,17
20  Sebastian Carlsbæk Møller Randers Cykleklub af 1910 03.34,45

 

Klasse: Dame Junior  

Distance: 71 km.
  1  Silje Alsbjerg Team Rytger 02.26,42

 

Klasse: Herre B  

Distance: 124 km.
  1  Kim Kristoffer Aabjerg Herning Cykle Klub 03.07,42
2  Rasmus Fjordside Lehrmann Frederikshøj Cycling Club 03.08,08
3  Lasse Eland Cykle Klubben Aarhus s.t.
4  Morten Høgh Abel Jensen Cykle Klubben Aarhus 03.11,07
5  Eskil Vammen Cykle Klubben Aarhus 03.11,07
6  Peter Roed Knudsen Cykling Odense s.t.
7  Daniel Falk Andersen Hammel Cykle Klub 03.13,30
8  Nikolaj Friis Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 03.15,47
9  jonas jensen Silkeborg I.F. Cykling s.t.
10  Jonas Rernböck Odder Cykel Klub 03.16,20
11  Andreas Tvermoes Noe Team Cycling Ringsted 03.23,58
12  Sebastian Almlund Svendborg Cykle Club - Sydfyn 03.23,58
13  Sebastian Bisgaard Sauer Mikkelsen Aalborg Cykle-Ring s.t.

 

Klasse: Herre C  

Distance: 106 km.
  1  Jesper Laustsen Frederikshøj Cycling Club 02.48,24
2  Jacob Bech KÆDEN, Nr. Lyndelse 02.48,48
3  Frederik Jeppesen Odder Cykel Klub 02.49,58
4  Morten Valgren Andersen Thy Cykle Ring s.t.
5  Sebastian Baldtzar Rasmussen Hammel Cykle Klub 02.50,08
6  Mads Søgaard Mondrup Herning Cykle Klub 02.53,48
7  Frederik Mailund Lassen Horsens Amatør Cykleklub s.t.
8  Paw Sørensen Aalborg Cykle-Ring s.t.
9  Andreas Nielsen Nyborg Cykle Klub s.t.
10  Patrick Bak Nielsen Aalborg Cykle-Ring s.t.
11  Palle Stefansen Herning Cykle Klub s.t.
12  Jakob Kortbæk Thy Cykle Ring s.t.

 

Klasse: Herre D  

Distance: 71 km.
  1  Anders Nørgaard Aalborg Cykle-Ring 01.42,32
2  Frank Eriksen Randers Cykleklub af 1910 01.51,15
3  Jonas Kjemtrup Horsens Amatør Cykleklub s.t.
4  Simon Madsen Cykle Klubben Aarhus 01.51,17
5  Lars Damgaard Thy Cykle Ring s.t.
6  Nikolaj Hyldig Thy Cykle Ring s.t.
7  Jakob Kriegbaum Ry Cycle Club s.t.
8  Rasmus Kolmos  Schmidt Sønderborg Cykle Klub s.t.
9  Morten Arild Nielsen Horsens Amatør Cykleklub s.t.
10  Thomas Blichert-Toft Ry Cycle Club 01.52,40
11  Danny Bak Pedersen Cykle Klubben Aarhus s.t.
12  Kristian Danielsen Give Cykelklub (elite) s.t.
13  Jesper Moltke Sørensen Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
14  Morten Holm Rasmussen KÆDEN, Nr. Lyndelse s.t.
15  Christian Wilkens Haderslev Starup Cykelklub s.t.

 

Klasse: Herre Junior  

Distance: 106 km.
  1  Frederik Rodenberg Madsen Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02.42,08
2  Rasmus Lund Pedersen Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02.42,09
3  Johan Tiedemann Langballe Team Herning CK Junior 02.46,26
4  Alexander Salby Climacell Xtreme Odense s.t.
5  Kristian Kaimer Eriksen Team ABC Junior s.t.
6  Mikkel Bjerg Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
7  Karl Klinge Team Mascot WorkWear s.t.
8  Arne Birkemose Team Mascot WorkWear 02.48,11
9  Asbjørn Ravn Rasmussen Hammel Cykle Klub s.t.
10  Mikkel Beck Olsen Team Mascot WorkWear 02.48,12
11  Adam Toftemark Pythonprocom - Velowear s.t.
12  Frederik Irgens Jensen Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 02.50,21
13  Christian Gorm Albrechtsen Team Herning CK Junior s.t.
14  Sander Andersen Team ABC Junior 02.50,23
15  Asbjørn Hellemose Hammel Cykle Klub 02.50,23

 

Klasse: Dame A  

Distance: 106 km.
  1  Tine Rasch Hansen Team BMS BIRN s.t.

 

Klasse: Dame B  

Distance: 71 km.
  1  Julie Valgren Andersen Thy Cykle Ring 02.06,56
2  Inger Nielsen Silkeborg I.F. Cykling 02.11,55

 

Klasse: Herre Veteran 40  

Distance: 106 km.
  1  Karsten Mikkelsen Thy Cykle Ring 02.45,42
2  Keld Fjord Holte Cykel Klub 02.45,57
3  John Grøndahl Fuglsang Thy Cykle Ring s.t.
4  brian poulsen Horsens Amatør Cykleklub 02.48,01
5  Dan Holtebo Aalborg Cykle-Ring 02.51,04
6  Søren Damgaard Nr. Søby Cykel Klub 02.52,48
7  Tommy Hass D.C.R. - Ballerup s.t.
8  Henrik Dann Andersen Hammel Cykle Klub s.t.
9  Lars Gade Elite Cycling Snejbjerg 02.52,55
10  Jacob holk Cykling Odense 02.53,14

 

Klasse: Herre Veteran 50  

Distance: 71 km.
  1  Niels Peter Heiby Cykle Klubben Aarhus 01.30,02
2  Bjarne Olsen Silkeborg I.F. Cykling 01.54,16
3  Brian Jacobsen Aarhus MTB 01.54,16
4  Erik Brixen Elite Cycling Snejbjerg s.t.
5  Carsten Lindstrøm Nielsen Herning Cykle Klub 01.54,32
6  Bo Sommer Elite Cycling Snejbjerg 01.55,46
7  Lars T Sørensen Brædstrup Cykel Klub s.t.
8  Dan Jensen Cykling Odense s.t.
9  Ole Thøgersen Nyborg Cykle Klub s.t.
10  martin young Fredericia Cycle Club 01.55,48
11  Lars Fogtmann Cykle Klubben Aarhus 01.55,49
12  Poul Madsen Elite Cycling Snejbjerg 01.56,48
13  Peter Holm Nielsen Cykle Klubben Aarhus 01.56,48

 

Klasse: Herre Veteran 60  

Distance: 71 km.
  1  Hasse Larsen Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02.06,55
2  Henrik Jensen Randers Cykleklub af 1910 s.t.
3  Holger Christiansen Skive Cykle Klub 02.06,57

 

Klasse: Herrer Veteran 70  

Distance: 71 km.
  1  Helmuth Gram Fredericia Cycle Club 02.06,58

 

Klasse: Drenge U17  

Distance: 71 km.
  1  Frederik Nybo Eriksen Silkeborg I.F. Cykling 01.48,37
2  Niklas Spilcker Jacobsen Silkeborg I.F. Cykling 01.50,23
3  Jacob Hindsgaul Middelfart Cykel Club s.t.
4  Andreas Toft Neldeberg K C K Herlev 01.53,45
5  Mads Andersen Horsens Amatør Cykleklub s.t.
6  Sebastian Kolze Changizi Silkeborg I.F. Cykling s.t.
7  William Blume Levy Horsens Amatør Cykleklub s.t.
8  Thomas Rald Kaspersen K C K Herlev 01.53,47
9  Tue Larsen Slagelse Cykle Ring 01.53,47
10  Peter Friis Løfstedt Herning Cykle Klub 01.58,47
11  Lauritz Aarslev Cykel Klubben Djurs s.t.
12  Mikkel Bertelsen Herning Cykle Klub s.t.
13  Magnus Rost Slagelse Cykle Ring s.t.
14  Søren Vosgerau Cykle Klubben Aarhus s.t.
15  Sebastian Theodor Millinge Petersen Herning Cykle Klub s.t.
16  Oskar Palm Höllviken CK - SE s.t.
17  Mads Bak Bjerregaard Cykle Klubben Aarhus s.t.
18  Jonas Nygaard Perto Cykle Klubben Aarhus s.t.
19  Jakob  Bødker Nr. Søby Cykel Klub s.t.
20  Lucas Wulff Cykle Klubben Aarhus s.t.

 

Klasse: Piger U16  

Distance: 38 km.
  1  Ida Johansson Merida SV 01.08,26
2  Maria Bertelsen Herning Cykle Klub 01.12,16
3  Elvine Brun Gadeberg Holstebro Cycleclub af 1960 01.15,22

 

Klasse: Drenge U15  

Distance: 38 km.
  1  Luis Carl Jørgensen Roskilde Cykle Ring 01.02,33
2  Anders Toft Nielsen Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
3  Jacob Christensen Horsens Amatør Cykleklub 01.04,02
4  Frederik Erringsø Roskilde Cykle Ring 01.08,23
5  Jeppe Andreasen Odder Cykel Klub s.t.
6  Alfred Rasmussen Odder Cykel Klub s.t.
7  Julius Skovmand Lomholt Cykle Clubben Hjørring s.t.
8  Rasmus Madsen Herning Cykle Klub s.t.
9  Oliver Friis Odder Cykel Klub s.t.
10  Sebastian Mikkelsen Herning Cykle Klub 01.09,51
11  Oliver B. Søndergaard Silkeborg I.F. Cykling s.t.
12  Mads-Emil Dupont Hougaard Randers Cykleklub af 1910 01.09,57
13  Andreas Vejlin Silkeborg I.F. Cykling 01.12,14

 

Klasse: Drenge U13  

Distance: 27 km.
  1  Rasmus Perto Cykle Klubben Aarhus 00.56,09
2  Frederik Lykke Silkeborg I.F. Cykling s.t.
3  Oliver Fallahpour Søholm Horsens Amatør Cykleklub s.t.
4  Kevin Biehl Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
5  Peter Verdi Cykling Odense s.t.
6  Tore Troelsen Herning Cykle Klub s.t.
7  Nicklas Fonnesbech Herning Cykle Klub s.t.
8  Malte Hellerup Aalborg Cykle-Ring 00.57,08
9  Andreas Johansen Silkeborg I.F. Cykling 00.57,59
10  Tobias Breiner Nr. Søby Cykel Klub s.t.

 

Klasse: Piger U13  

Distance: 27 km.
  1  Alma Johansson Merida SV 00.56,15
2  Astrid Marie Bjørn Sørensen Cykle Klubben Aarhus 00.59,26
3  Julie Uhre Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.01,16

 

Klasse: Drenge U11  

Distance: 16 km.
  1  Nikolaj Ankerstjerne Klausen Herning Cykle Klub 00.41,44
2  Victor Johannsen Silkeborg I.F. Cykling 00.41,46
3  Noah Bøge Holstebro s.t.

 

Klasse: Piger U11  

Distance: 16 km.
  1  Mette Kristine Tygesen Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.52,23

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

FIND DINE CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS