Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Udover DM i holdløb er der i dag også kørt gadeløb på Frederiksberg, på en kuperet rute rundt om Søndermarken, hvor Frederiksberg Bane- og Landevejsklub tog imod. Hos herrerne sejrede Riwals Cyclings Kaspar Schjønnemann, men ikke uden dramatik. Christina Watches-KUMA's Alexander Kamp var nemlig først over målstregen, men blev siden deklasseret. En afgørelse, han ikke var enig i.
Annonce
A
1 Kaspar Schjønnemann Larsen - Riwal Cycling Team
2 Kasper Würtz Schmidt - Randers Cykleklub af 1910
3 Nikola Aistrup - Riwal Cycling Team
4 Jan Oerlerich - Stöling
5 Simon Eiby - Globeteam - Siesta Homes Group
6 Mikkel Mortensen - Riwal Cycling Team 0.05
7 Magnus Damsbo Lund - Globeteam - Siesta Homes Group 0.09
8 Alexander Kamp - Christina Watches-KUMA
9 Mathias Krigbaum - Riwal Cycling Team 0.31
10 Rasmus Andersen - Team Vivelo / IBT isolering
11 Ole Quast - Ked Stevns
12 Nils Lau Nyborg Broge - Randers Cykleklub af 1910
13 jesper mørkøv - Globeteam - Siesta Homes Group
14 Emil Ravnsholt - Randers Cykleklub af 1910 1.51
15 Jens Møller Pedersen - Randers Cykleklub af 1910 1.54
16 Simon Bigum - Randers Cykleklub af 1910
17 Nicklas Bøje - Globeteam - Siesta Homes Group
18 Frederik Bjørke Schwartz - D.C.R. - Ballerup
19 Nils Eigil Bradtberg - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
20 Nichlas Eberhardt Sørensen - Team Vivelo / IBT isolering 2.00
21 Kasper Malmkjær - Team ABC Elite 2.04
22 Rasmus Juliussen - Team ABC Elite
23 Jacques Stilling - Randers Cykleklub af 1910 2.07
B
1 Benjamin Hansson - Amager Cykle Ring
2 Frederik Brendborg Rasmussen - Roskilde Cykle Ring
3 Jacob Mørkøv - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
4 Simon Lund Guldbæk - Ordrup Cykle Club
5 Joshua Sek - Hvidovre Cykle Klub
6 David Wederkinck Andersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
7 Anders Dreyer Frost - Roskilde Cykle Ring
8 Anders Winsløw - Hvidovre Cykle Klub
9 Niels Leervad Lambertsen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
10 Peder Jacobsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
11 Michael Munch - Køge Cykel Ring
12 Nathan Smith - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 0.14
13 Lars Thomsen - Holte Cykel Klub
14 Andreas Tvermoes Noe - Team Cycling Ringsted 0.50
15 Magnus Hoffmann - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
16 Alexander Bojsen - Amager Cykle Ring 4.37
C
1 Frederik Birk Jensen - Team Cycling Ringsted 44.36
2 Lars Lau Christensen - Roskilde Cykle Ring
3 Rasmus Refslund Thomsen - Ordrup Cykle Club
4 Kristoffer Stampe - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
5 Christian Finnerup - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
6 Gustav Haislund - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 0.21
7 Kenneth Stolten - Ordrup Cykle Club
8 Patrick Seemann - Hvidovre Cykle Klub
9 Nicklas Nissen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
10 Morten Christoffersen - Ordrup Cykle Club
11 Mark Ellegaard - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
12 Klaus balslev Gerdes - D.C.R. - Ballerup
13 Micky Mejlstrup - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 1.48
14 Tim Bendtsen - Holbæk Cykelsport
15 Rasmus Mønnike - CK Kronborg 1.52
Junior
1 Martin Frank - Riwal Cycling - Climacell - Junior 44.58
2 Rasmus Ambrosiusen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
3 Philip Koch - Lyngby Cycle Club
4 Mohammed Mujel - Odder Cykel Klub
5 Thor Mørup Prødel - Cykleklubben Fix,Rødovre 0.09
D
1 Tobias Risom - Rødekro Cykle Club, RKCC 48.25
2 Morten Holm - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 0.24
3 Morten Gylling - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
4 Rasmus Kehler - Hvidovre CK
5 Filip Domagala - Amager Cykle Ring 0.30
6 Morten Ib Nielsen - Ordrup Cykle Club 1.20
7 Christian Graver Larsen - SemiProTour
8 Bjørn Elmsted - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 1.25
9 Peter Nielsen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
10 Per Vinter - Roskilde Cykle Ring
11 Nicklas Hammerstrand - Bornholms Cycle Club
12 Dan Backhausen - Birkerød Bicykel Club
13 Morten Poder - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
14 nicolai lauritzen mølgaard - Lyngby Cycle Club
15 Kasper D. Konradsen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 1.50
16 Anders Rom - Ordrup Cykle Club 1.56
17 Thomas Heunicke - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 2.16
18 Gunnar Gudnason - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 2.49
19 Bo Hein - Dansk Bicycle Club 2.55
20 Niclas lau - D.C.R. - Ballerup
21 Tommy Hass - D.C.R. - Ballerup
22 Søren Bak Jepsen - Birkerød Bicykel Club
23 Nicolai Ravn - Sydkystens Cycling
24 Martin Holmbo Ørneholm - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
25 André Malmgren Jensen - Hvidovre Cykle Klub
26 Thomas Schou - FBL
27 Martin Lykke Rasmussen - Vallensbæk Cykelmotion
28 Jakob David Jensen - Birkerød Bicykel Club
29 Morten Hoff - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
30 Morten Duelund - DK 3650 Cycling 3.07
31 Thomas Frandsen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 3.10
H40
1 Mads Bugge Andersen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 53.54
2 Claus Holm - Holte Cykel Klub
3 Christian Oldenborg - Ordrup Cykle Club
4 Niels H. Leist - Ordrup Cykle Club 0.19
5 Danny Jonasson - DK 3650 Cycling
6 Henrik Frederiksen - Amager Cykle Ring 0.27
7 Jens Frøslev-Nielsen - Værløse-Farum Cykelklub
8 Martin Rump Rask - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
9 Kenneth Iversen - K C K Herlev 0.38
10 Dennis Johansen - Roskilde Cykle Ring 1.26
11 Kristian Israelsen Olsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 1.30
12 Carsten Nielsen - Skive Cykle Klub 1.35
13 Johnny Rasmussen - LAMONT CYCLING TEAM 2.21
14 Mads G Nicolaysen - Holte Cykel Klub 2.27
15 Henrik Zachariassen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 2.45
16 Jesper Falden Offersgaard - D.C.R. - Ballerup
17 Thomas Schlüter - Roskilde Cykle Ring
18 Christian Brandt Pedersen - Fredeiksberg (FBL)
19 Dean MacAulay - Ordrup Cykle Club 2.51
H50
1 jan hansen - Hareskov Cykelklub 53.53
2 Thomas Vester - Hareskov Cykelklub
3 Morten Møller Thomsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
4 Frank Selsmark - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 0.04
5 Keld Pedersen - Hareskov Cykelklub 0.54
6 Anders Lau Jespersen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 0.57
7 Thomas Ege - Sydkystens Cycling
8 Jan Bo Pedersen - Køge Cykel Ring 1.04
9 Henrik Peter Jensen - Hvidovre Cykle Klub 1.11
10 René Ravnsholt - Køge Cykel Ring
11 Lars Feilberg - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
12 John Bo Christensen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
13 Peter Kent Lord - CK Kronborg
14 Jens Frank - Motionscykelklubben Ventoux
15 Lars Dalgas - Odder Cykel Klub
16 Leo Hav - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
17 jan høegh - Politiets IF, Kbh-Cykling
18 preben hørby andersen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 3.56
19 Frank Larsen - Ordrup Cykle Club 4.02
H60
1 Torben Flindt - Ordrup Cykle Club 48.49
2 Børge Bundgaard Sørensen - Greve Cykle Club
3 Micael Becker - Politiets IF, Kbh-Cykling
4 John Busk - Politiets IF, Kbh-Cykling
5 Frank Kofoed - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
6 Svend Erik Pedersen - Greve Cykle Club
7 Bjerne Kjær Rasmussen - Cykleklubben Fix,Rødovre
8 kell wohlert - Greve Cykle Club 2.01
Dame B
1 Kristine Bihrmann - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 48.50
2 Katrine Hein Bünger - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
3 Janni Dam-Nielsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
4 Line Bang Peronard - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
5 Camilla Schütt Petersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
U17
1 Timothy Berthol Hansen - Ordrup Cykle Club 47.33
2 Christoffer Tolstøj - Lyngby Cycle Club
3 Julius Johansen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
4 Mikkel Bjerg - Lyngby Cycle Club
5 Eigil Nikolajsen - Hedehusene Fløng Cykle Klub 1.37
6 Mathias Alexander Erik Larsen - Roskilde Cykle Ring
7 Peter Haslund - Næstved Bicycle Club
8 Kristian Kaimer Eriksen - Cykleklubben Fix,Rødovre 1.41
9 Kenneth Quistgaard - Køge Cykel Ring
10 Marcus Olsen - Hedehusene Fløng Cykle Klub 1.55
11 Bjarke Andersen - D.C.R. - Ballerup 2.12
12 Søren Bidstrup - Amager Cykle Ring
13 Frederik Irgens Jensen - Slagelse Cykle Ring
14 Valdemar Kure Krogh - CK Kronborg
15 Jeppe Hanssing - Amager Cykle Ring
16 Sebastian Rathje Andersen - Næstved Bicycle Club
17 Jens Raagaard - Roskilde Cykle Ring
18 Mads Schelde Berg - Slagelse Cykle Ring 3.18
19 Kristian Siig Hessel - Cykleklubben Fix,Rødovre
20 Andreas Andersson - Halmstadt
21 Morten Hulgaard - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
22 Martin Omarsson Mollerup - CK Kronborg 3.26
23 Rasmus Dahlmann - Greve Cykle Club 3.31
24 Luca Ryberg Lonardi - Team Cycling Ringsted 3.34
25 Chris Norman Larsen - Lolland-Falsters Cykle Klub 4.33
26 August Nygaard Bodilsen - Roskilde Cykle Ring
27 Anton Norup Grunnet Hansen - Team Cycling Ringsted
28 Eskild Rønhede - Cykleklubben Fix,Rødovre
29 Andreas Hougaard Holst-Kruse - Cykleklubben Fix,Rødovre
30 Jonathan Sulbæk Skarving - Amager Cykle Ring 4.42
31 Lucas Norman Gude - K C K Herlev 4.47
32 Nicolai Luthmann - Slagelse Cykle Ring
33 Mathias Bressendorff Jacobi - D.C.R. - Ballerup 5.09
34 Lucas Aleksander Ulletved Hjælm Nørregaard - Team Cycling Ringsted
35 Magnus Tuxen Rosing - Cykleklubben Fix,Rødovre 10.59
U15
1 Oliver Wulff Frederiksen - Greve Cykle Club 35.06
2 Matias Gunnar Malmberg - Cykleklubben Fix,Rødovre
3 Ludvig Anton Wacker - Roskilde Cykle Ring
4 Peter Busk - Køge Cykel Ring
5 Anders Lilliendal - Cykling Odense
6 Kresten Andersen - Næstved Bicycle Club
7 Frederik Wandahl - Höllviken CK
8 Alexander Mark - Næstved Bicycle Club
9 Victor Fuhrmann Desimpelaere - Køge Cykel Ring
10 Thomas Rald Kaspersen - K C K Herlev
11 Thorolf Rønhede - Cykleklubben Fix,Rødovre
12 Casper Tougaard Toft - Greve Cykle Club
13 Magnus Fleron Juncker - Cykleklubben Fix,Rødovre
14 Mads Høiberg Klinke - Roskilde Cykle Ring 0.11
15 Jeff Hudlebusch - K C K Herlev 1.43
16 Marcus Sander Hansen - Greve Cykle Club
17 Mads Rasmussen - Cykleklubben Fix,Rødovre 2.19
18 Gustav Bøgvad Levå - Næstved Bicycle Club
19 Andreas Toft Neldeberg - K C K Herlev
20 Johan Price-Pejtersen - Cykleklubben Fix,Rødovre 2.31
21 Kasper Ellegaard Vejen - Roskilde Cykle Ring 2.48
22 Benjamin Hertz - Cykleklubben Fix,Rødovre
23 Philip Bach - Amager Cykle Ring
24 Ricky Martin Larsen - Lolland-Falsters Cykle Klub 3.54
25 Victor Friis-Jensen - D.C.R. - Ballerup 4.34
26 Lucas S. Rasmussen - ABC
27 Felix Clausen - Amager Cykle Ring 5.39
28 Philip Heinisch - Lyngby Cycle Club
29 Marckus Njor - D.C.R. - Ballerup 9.20
U16P
1 Caroline Andersson - Halmstad CK 37.54
2 Sofia Persson - Höllviken CK 1.16
3 Anna Schelde Berg - Slagelse Cykle Ring 6.33
U13
1 Jonathan S. Petersen Larsen - Cykleklubben Fix,Rødovre 23.48
2 Oliver Heine - Næstved Bicycle Club
3 Frederik Erringsø - Roskilde Cykle Ring
4 Kasper Andersen - Sydkystens Cycling
5 Poul Holten Andersen - Amager Cykle Ring
6 Anton Lauve Hermann - Ordrup Cykle Club 0.07
7 Kasper Gylling - Roskilde Cykle Ring 1.12
8 Magnus Munch - Køge Cykel Ring
9 Rasmus Bisgaard - Greve Cykle Club 1.27
10 Nis Thoe Fuglsang - Ordrup Cykle Club
11 Felix Fog Holst Larsen - Sydkystens Cycling
12 Sebastian Vive Rasmussen - Cykleklubben Fix,Rødovre 2.20
13 Mathias Andresen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 2.33
14 Asger Hülsen Eriksen - Sydkystens Cycling 2.45
15 Adam Holmjørgensen - ABC 2.51
U11
1 August Birk Hundt - Næstved Bicycle Club 27.37
2 Oliver Juul Mortensen - Cykling Odense 0.07
3 Noah Nielsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 0.27
4 Tobias Bressendorff Jacobi - D.C.R. - Ballerup 0.59
5 lucas nygaard - Holbæk Cykelsport 1.26
6 Conrad Haugsted - Amager Cykle Ring
7 Victor Thøger Vesth - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 1.40
8 Martin Nadal - Holbæk Cykelsport 1.59
9 sebastian boesen - Amager Cykle Ring 2.15
10 Mads Karup Jørgensen - ABC 3.37
11 Kasper Olischer Langhorn - Amager Cykle Ring
12 Rasmus Blynov - Køge Cykel Ring 6.58
U11P
1 Solbjørk Minke Anderson - Amager Cykle Ring 32.13
2 Emma Marie Flindt Hansen - Amager Cykle Ring 40.13
Annonce
Annonce
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce